Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

jondoe

ku tomuto filmu som sa dostal az teraz.a vobec je to prvy film od hitchocka ktory som videl.skor ako som ho zapol precital som si skoro vsetky komentare co tu su.naozaj musim uznat ze pan hitchcock mal talent na atmosferu a jeho rezia bola skutocne bravurna ale film psycho by som az tak ku klasike hororu neradil.nehovorim ze som sa nebal a dokonca ma aj raz trhlo.ale nemozem si pomoct.mozno som urobil chybu ze som skor videl remake tohto filmu.na tu dobu to bol urcite trhak zo skvelou hudbou ale mna to nejako nedostalo.jednu * pridavam za perkinsa.a pacila sa mi kamera na policajta ktory kontroloval Marion. ()

Tjaden

Tak jsem si konečně doplnil mezeru ve svém filmovém/horrorovém vzdělání. Přiznám se, že jsem před Psychem viděl od slavného Mr.Hitchcocka pouze trapné Ptáky, ale počítal jsem s tím, že tohle bude o dost lepší. Herecké výkony jsou dost dobré, scénář taky, ale co se obzvlášť povedlo je skvělá nervydrásající hudba. V roce 1960 to muselo do tehdejších diváků udeřit jako blesk, obávám se však, že ty dnešní to již nedokáže plně oslovit (myslím tím hlavně teen "popcornové" publikum). Scéna ve sprše mi nepřišla až tak děsivá, přesto mě film dokázal několikrát vystrašit (nejvíc když se Bates vyvalí s řevem do sklepa) a posledních 20 minut jsem pociťoval nepříjemné mrazení v zádech. Není pochyb o tom, že se jedná o kultovní a průkopnický snímek, ale má očekávání byla asi příliš vysoká... ()

SkyLukey

Na tento film jsem si pustil s tím, že absolutně nevím do čeho jdu. Dle názvu jsem č ekal opravdové Psycho. Ale po sléze musím uznat, že název je zavádějící a místo psychologického hororu jsem viděl spíš perfektní charakterový film ve filmovém umění. Už nepochybuji o tom, že rok 1960 byl nejpoveděnšjí rok v americké filmografii vůbec. A Hitchcock prostě umí. ()

Jaccobos

Ze začátku, a vlastně i po první vraždě, to byl celkem pohodový thriller a já si říkal "ok, zatím se držíš, Kubo" No, ale potom to bylo horší a horší a závěrečné vysvětlení psychiatra (ale bylo to psychologické vysvětlení ! :)) o disociativní poruše osobnosti jsem už hltal všemi smysly... Působivé a kvalitní psycho ! ()

BlackTom

"Nejlepším přítelem je matka." Tak som sa teda konečne dostal k Hitchovi. A som veru spokojný. Vynikajúca hudba ma drží v neustálom napätí a na mladučkého Anthonyho Perkinsa je radosť pozrieť. Slávna sprchová scéna je vážne dokonalá, stopáž primeraná a pointa (aj keď už dávno prezradená) ohromujúca. K dokonalosti mi ale ešte čosi chýba. Silné ****. ()

Mistickzz

No tak takto som sa už dávno nebál. Vynikajúci psychologický thriller, ktorý vám prenikne do mysle a svojou atmosférou sa do vás zabodáva a nedovolí vám vydýchnuť si. Alfred Hitchcock je majster v obore. Pečlivo vybraný herci, skvelá réžia, atmosféra, nezabudnuteľné scény(v sprche) a hudba.Kultový a môj doteraz jediný obľúbený horor. 89% ()

Han22

Co napsat ke klasice co nenapsali všichni ostatní? Psycho je jeden z mála starých hororů, které už jsem viděl v rámci dřívějšího shánění hororů po videpůjčovnách. Většinou mě tehdy tyhle klasiky nechávaly chladným, ale Psycho se mnou zamávalo už kolem dvaceti. A i dnes to má grády. Sice to není čistokrevný horor námětem (nic nadpřirozeného), nicméně podáním scén a způsobem vyprávění ano. První hodinka je opravdu psycho - scéna za scénou způsobuje, že člověk drží napětím palce - Marion vs. policajt, Marion vs. prodejce ojetin, deštivá noc v dáli se tyčící neonový nápis a hrozivá silueta domu na pozadí. Rozhovor s Normanem Batesem, který vypadá přesně tak, jak když se blázen snaží o normální konverzaci. A pak samozřejmě sprchová scéna. Ve které neuvidíte mimochodem jedinkrát, že by se nůž zabodl do masa - vše je dosaženo střihem, zvukovými efekty a hudbou. Geniální. Poté už to nemá takové grády, pátrání detektiva a později Marioniných nejbližších je už "jenom" vynikající detektivka. Moc chyb se ale ani tu najít nedá a to ani subjektivních. S přihlédnutím k roku výroby i tomu co se tehdy točilo to musel být pro lidi pořádný šok. Horor roku 1960. ()

adam9

Nah. Nebýt legendární hudby u vražd a už na první pohled insane majitele motelu, tak mi nemá Psycho, co nabídnout. Ačkoliv musím připustit, že konec byl velice zajímavě rozuzlený a místy byla atmosféra opravdu mrazivá, tak jsem čekal daleko víc. UPDATE: Stačila nutná rekapitulace ani ne o dva roky později a nyní mám z filmu naprosto jiné pocity. Otáčím o sto osmdesát, je to perfektní ztělesnění klasického Hitchocka, režiséra, kterého jsem si za dobu od prvního zhlédnutí Psycha tolik oblíbil. ()

HiddenDragon

"Nejlepsim pritelem chlapce je jeho matka." Skoda ze si clovek nemuze u podobnych filmu vymazat pointu z hlavy. Holt nektere filmy jsou cileny na prvotni zazitek. Uz jsem videl Psycho mnohokrat a neztraci to kouzlo. Cernobily format k tomuto pribehu sedi dokonale a Norman Bates je uz stejne zprofanovana postava jako Bond, Mrazik nebo Harry Potter. Proste je to klasika napinaveho zanru a mnoho tvurcu filmovych i videohernich z Psycha cerpa i dnes. Stejne tak hudebni motiv bodajiciho noze - stejna legenda jako hudba treba v Celistech - proste poznate kdekoliv ho zaslechnete. Nejvic se mi ale libi scena v salonku, kde Bates mluvi o sobe, o pastech z kterych je nemozne se dostat, o svych koniccich. Vzhledem k dalsim udalostem z tohoto rozhovoru mrazi vic nez z koupelnove sceny, a Perkins je proste skvely. Jeho oci, grimasy...lepe herce vybrat nemohli. I kdyz je film jako celek samozrejme velmi stary a retro, pusobi mnohem vyzraleji nez "moderni" horurky plne krve a vyvrzenych vnitrnosti. Osobne si urcite rozmyslim, nez budu stavet v nejakem motelu mimo hlavni trasy... :) ()

klukluka

Nejdřív jsem si k tomu udělal nádhernou předehru v podobě všech třiceti dílů úžasnýho Batesova motelu. Rozrajcoval jsem se tím v podstatě k nepříčetnosti. A pak jsem si pustil hezky natočenou, nostalgickou, spíš úsměvnou banalitku, u které jsem se vybál a celkově pobavil asi tak, jako když jedu třeba do města tramvají. Většinou jezdím autem, takže je to vlastně celkem událost. Ale pochybuju, že by podobné hodnocení pan Hitchcock ocenil, kdyby ještě žil. U kolotočáře Schulze na jeho strašidelným hradu mě mrazí podstatně víc. Tohle už dneska nefunguje. To hodnocení je odrazem strachu nás nicotných vyjevit klasikovi své skutečné pocity. ()

Daewiik

Psycho obhajuje svou slávu i v této době moderních hororů a je to snímek, který vždy vyvolá napětí i strach jen z pouhého domu. Když jsem to viděla poprvé, zůstal mi rozum stát a jednou to zkrátka vidět nestačí. Proslulý skvost celé hororové kinematografie. ()

Zagros

Co k tomu ještě více psát, než už bylo napsáno. Hitchcock zkrátka umí. Jeho styl vám nemusí sedět, a přesto vás dokáže postupným rozjezdem napnout a překvapovat vás scénu za scénou. V době svého vzniku to musela být bomba, teď po téměř šedesáti letech je to stále skvělý film, který vám dokáže hodně dát. Doporučuji a sám se na něj jistě ještě někdy podívám znovu. ()

Billie777

Nevím, jak se diváci u filmu děsily v roce 1960, ale na lekačky a všudypřítmný strach zapomeňte. Ale to nevadí. Já jsem si naopak vychutnávala mistrovskou filmařinu, precizně vybudovanou vynikající atmosféru, výborné herecké výkony a překvapivé rozuzlení. ()

borec999

Jeden z hororov, ktorý má bez prikrášľovania čo ponúknuť aj dnešnému divákovi a ku ktorému dokonale pasuje označenie klasika žánru. Hitchcockove dielo stojí na kvalitných hercoch (vedie Anthony Perkins a jeho Norman Bates, ktorého radím SPOILER asi medzi top 5 záporákov-psychopatov, akých som na plátne videl KONIEC SPOILERU), neuveriteľnej hudbe Bernarda Herrmanna(nielen motív v sprche ale komplet soundtrack považujem za jeden z najlepších aký kedy vznikol- kvílivé husle v hororoch proste milujem) a tajomnosti postavy matky, ktorá je vysvetlená fantastickým twistom v závere. Je škoda, že najznámejšou a všeobecne populárnou je scéna v sprche, ktorá práve ako jedna z mála predstavuje moment ktorý už bude dnešnému divákovi na smiech, kdežto napríklad scéna útoku na schodoch je vynikajúcou aj dnes. Na 5* to u mňa nebude, pretože poznám relatívne dosť klasík, ktoré mám ešte radšej ako Psycho, ale veľmi kvalitné 4* tomu dám bez problémov. PS: prekvapivo i relatívne málo známa dvojka stojí za pozretie. 80% ()

cold

Klasika, která posunula kinematografii zase o pěkný kus dopředu. Dnes již možná vysychá, ale pro mě je to stále ta řeka, která je naplněna tajícími ledovci a bourá vše co jí stojí v cestě. Hitchcock byl prostě pan "Veliký" a žádná látka mu nebyla tabu. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)