Reklama

Reklama

Epizody(7)

Nelítostný bandita terorizuje Divoký západ při pátrání po bývalém členovi svého gangu, který začal nový život v tichém městě, kde žijí jen ženy. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (152)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Western is not dead. Never was, never will be. Na Godless bude zřejmě vzpomínáno jako na "neskutečně nádherně vypadající western s památihodnou finální přestřelkou". Což by byla škoda, protože tohle je od úvodní prologové scény po finální záběr absolutní esence všeho co dělá z westernu ze staré školy western ze staré školy; tedy čiré žánrové blaho z něhož musí každý fanoušek chtě nechtě slintat více než mimino, kterému se prorážejí zoubky. Srdcovka stavící na ambivalentních postavách, která ví že bez respektuhodného záporáka osudový western nevystavíš (ten zdejší je ryze mccarthyovský), která se ráda lyricky opájí scenériemi i hudbou, nebojí se zpomalit stejně jako přitvrdit dramatickou linku, nezapomíná na osobní vendetty, umí odlehčit dění i nechat postavy rochnit se v beznaději, blátě a prachu a přesto je nechat povstat z popela, je syrová i nekomprosminí, zvládá držet hubu stejně jako naopak vyhmátnout přesně ten moment, kdy lépe šáhnout po winchestrovce a rozpoutat peklo v Bohem zapomenuté osadě... Prostě pravověrná špinavá žánrovka, která staví na dobře prověřených základech, klišé a osvědčených archetypech. Jediným zádrhelem je, že ve finále ne všechny postavy dostanou adekvátní prostor s ohledem na to, kolik důrazu a času jim bylo věnováno. A tak některé vedlejší linie (resp. spíše postavy; především Logan, Truckee, babka a indián se psem) jsou utnuty náhle či vyzní poněkud do ztracena. Newesternové publikum Godless na pravou víru neobrátí, ale právě pro ty poctivé základy se diváctvo na westerny přísahající v posledních dekádách nedočkalo mnoha lepších filmů. Ano, filmů. Pravda, jde sice papírově o uzavřenou minisérii, ale tohle je regulérního film (výstavbou i výpravou) akorát na ploše bezmála osmi hodin. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Protože Godless vystřelil na Netflixu ve chvíli, kdy se zároveň prokousávám velkolepým Panstvím Downton, ve kterém bezmezně zbožňuji Michelle Dockery, neměl jsem proti přírůstku do mého oblíbeného žánru šanci. Snad právě proto, že je Alice Fletcher úplný protikladem Lady Mary, mi právě ona přijde jako hlavní hrdinka celého velkofilmově působícího zážitku. Atmosferická porce je totiž více než vydatná a stejně jako archetypální story se všemi potřebnými ingrediencemi je autorský zázrak Scotta Franka zároveň poctou snad všemu, na co si divák z westernu vzpomene. Mně nejčastěji zasvítilo Tenkrát na západě, Sedm statečných, Rychlejší než smrt nebo V pravé poledne, tedy samé známé kousky. I proto je jasné, že kdo nemá prostředí prérií, ostruh a koltů proklatě nízko rád, mohl by se touto výpravou spíše protrápit. Naproti tomu ti, kteří roky čekají, až se v kinech objeví nějaký pořádný nový zápaďák, měli by okamžitě zamířit směrem k televizi. Ty vztahy tesané do kamene, ty dialogy o důležitých věcech, ty progresivní zápletky? V kombinaci s prokreslenými hrdiny a se záporákem, kterého nejde nenávidět? Nezapomenutelná lahůdka. ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Žrááádlo! :) Pre westernových fanúšikov tu nie je nič extra nové či objavné, je to vlastne moderne natočený remix klasických žánrových motívov, ale mne osobne práve toto strašne dobre padlo. Je tam vlastne všetko. Sympaťák pištoľník túžiaci vidieť oceán, démonický kazateľ s fakt početnou bandou extra odporných hrdlorezov, vdova s rančom a synom-miešancom, poklad z vlakovej lúpeže, indiánski šamani, slizký novinár, krátkozraký šerif hľadajúci svoj tieň, lesbická strelkyňa, komunita černochov z jednotky buffalo soldiers, bláznivá nemecká maliarka, ktorá to prekvapivo vie s winchestrovkou... K tomu veľmi dobrá hudba a kamera, ktorá sa kochá rozľahlými scenériami Nového Mexika. Miestami to spomalí a vravel som si, že tých flashbackových príbehov z minulosti je už trochu priveľa, ale všetko sa to krásne splieta a graduje k záverečnej časti, ktorá je... skrátka skvostná. Drnčí napätím, až kým sa nestrhne hádam polhodinová prestrelka s tuctami mŕtvych, ktorú považujem za jednu z najlepších v tomto žánri (a to som videl naozaj stovky westernov). A k tomu ešte leonovský súboj muža proti mužovi a fungujúci záverečný doják. Toto som si fakt maximálne vychutnal. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„ TY JSI JEŠTĚ NEPŘIŠEL NA TO, KDE JSI? ROZHLÉDNI SE. TAM NAHOŘE, TAM NENÍ NIKDO, KDY BY BDĚL NAD TEBOU, ANI NAD TVÝMI DĚTMI“… /// Godless pro mě byl od prvního dílu návykovou událostí! Kromě příběhu zaujmou výbornou filmařinou. Nádherný scenérie i hudební motivy navozují tu správnou atmosféru a připomenou všechno, proč máme westerny rádi. Zobrazuje historii, vypovídající o statečnosti mnoha mužů a žen, kteří se vydali osidlovat americký pohraničí a přestože je postaven na krvi a krutosti, kontrastuje s Leoneovým „Pro pár dolarů navíc (1965)“, slavnou špageťárnou, ve který život neměl žádnou hodnotu. Já z toho cejtím lásku ke starejm westernům, v nichž kombinaci statečnosti a bystrosti doporučuje devět z deseti šerifů. P.S.: Navíc Jeff Daniels je jedním z nejcharismatičtějších padouchů (nejen) Divokýho západu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Směr mi ukazuje amputovaná ruka. 2.) Potřebuju se naučit zkrotit divokýho koně. 3.) Thx za titule „J.e.t.h.r.o“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

T2 

všechny recenze uživatele

Tak tento seriál bol teda fakt niečo. Netflix vie niekedy neskutočne prekvapiť. Hneď od úvodu to má grády, je to dejovo prepracované, dravé, drsné, neľútostné, ma to výborné postavy a ani na chvíľu tu nemáme nejaké slabšie miesta a postupne nám flashbacky vysvetľujú čím si hlavne postavy prešli, proste bravúrne prapracované. Moc mi sedela aj technická stránka prevedenia, vizuálne poňatie. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Hlavní motiv minisérie není smyšlený. Scenárista a režisér filmu Scott Frank při pátrání v historii Nového Mexika našel několik případů, kdy se podobná tragédie ve zdejších důlních městečkách skutečně stala. Ta myšlenka města bez mužů ho nadchla natolik, že se rozhodl ji použít jako hlavní motiv pro svůj chystaný western. (Sidarius)
  • Mnoho jmen odkazuje na slavné westernové nebo westernově laděné filmy a zároveň souvisí se scenáristou a režisérem snímku Scottem Frankem. Hlavní záporná postava se jmenuje Frank, tedy stejně, jako hlavní záporák v Tenkrát na Západě (1968), a je to také příjmení scenáristy a režiséra filmu. Hlavní kladná postava (ne bez poskvrnky) má příjmení Goode (což odkazuje na film Hodný, zlý a ošklivý, 1966) a hlavní námezdní pistolník těžařské společnosti má příjmení Logan, což je odkaz na westernově laděný komiksový film Logan (2017) (na jehož scénáři se Scott Frank podílel). (Sidarius)
  • Námezdní pistolník Ed Logan vypadá (a to nejen obličejem, ale i oblečením a hlavně charakteristickým kloboukem s úzkou zaoblenou krempou) jako o cca 14 let starší verze námezdního pistolníka Butlera z westernového filmu Krajina Střelců (2003). Obě role ztvárnil herec Kim Coates, takže jde o zcela zjevný záměr tvůrců Godless a pocta staršímu westernu. (Sidarius)

Reklama

Reklama