Parádní oprášení westernového žánru s velmi dobře napsanými postavami a neskutečně povedeným castem kterému bez debat vévodí jak perfektně propracovaný záporák v podání Jeffa Griffina, tak Jack O'Connell který je mu tady protipólem - O'Connel byl pro mě po dlouhé době někdo kdo dovedl své postavě vdechnout to správné charisma westernového hrdiny, jako třeba starý dobrý Clint. Po filmařské stránce velmi kvalitní (vévodí zejména velmi dobrá kamera), kdy na jednu stranu dokázalo využít typické moderní trendy které dovedou seriál udělat atraktivní i pro dnešního diváka, aniž by ale ubralo klasické westernovosti a nechalo zvítězit formu nad obsahem, jak je v dnešní době velmi často stává. Vše podtržené nádhernou hudbou. Děj diváka bez debat vtáhne - některé věci jsou předvídatelné, některé překvapivé, nicméně vše neomylně míří k velkému závěrečnému finále. Samozřejmě to má svoje chybky, největší pro mě byla občasná roztahanost, která je zjevně důsledkem skutečnosti, že bylo celé původně zamýšleno jako film. Závěr ale vše vynahradil. Moc ráda bych se dočkala nějakého pokračování.(1.1.2019)

Osvědčená spolupráce Jeffa Danielse a Sama Waterstona se po skvělém Newsroomu vyplatila i tady. Nejedná se sice u obou dvou o ústřední role, ale minimálně ten Daniels v roli hlavního záporáka skutečně exceluje. Krom nádherných scenérií, vkusně zvolených hudebních motivů a moderně zpracovaných přestřelek se v rámci žánru nedočkáme ničeho překvapivého ani nového - na druhou stranu tam je ale všechno to, proč se lidé na westerny dodnes dívají. A kdo ne, měl by tomu dát minimálně v tomhle případě šanci.(8.1.2018)

Z počátku jsem v tomto seriálu vnímal kvalitu. Kvalitní zpracování, kvalitní prostředí, kvalitní postavy. Časem se to ale začne trochu rozpadat. O tom městečku s většinově ženským obsazením by se dalo docela úspěšně pochybovat a když tam začne prorůstat i lesbickej vztah, začnu si připouštět, že voni to asi natočili genderově vyváženě plus navíc i pro teplou komunitu vyváženě. My praví chlapi tady ale máme svého zástupce - a tím je tajemný hrdina Roye Goode. A můžu říct, že se opravdu povedl (díky, Jacku O'Connelle). Ale nepovedl se tak, jako ten hlavní hajzl, Frank Griffin, kterého si úctyhodně střihnul Jeff Daniels. Jo, ten Jeff Daniels z Blbého a blbějšího. A smát se mu tady nebudete. Je to totiž prvotřídní hajzl, kterej na jednu stranu káže nesmysly z Bible, ale na druhou stranu se nebojí vyvraždit celé osady. Taková jatka jsem tam napočítal dvě, plus rozporuplná finální přestřelka. Proč rozporuplná? Z jeho bandy 30 mužů se mi zdálo, že každej musel umřít minimálně dvakrát. A pak to, že se vůbec nesnažili krýt bylo hodně hloupé. Taky mi přišel divnej nástup šerifa McNue, kterej sice celej seriál má problémy s postupným slepnutím, do závěrečné přestřelky nastoupí bez brýlí... Ale jinak je tento šerif taky dobrá postava a Scoot McNairy se mi konečně herecky zaháknul. Postava vdovy Alice Fletcher je tady pro ženskou část publika, ale nic proti ní nemám, leda to, že Michelle Dockery docela nic moc - ale je mi jasné, že tenkrát se to modelkama nehemžilo. Ještě by se tam našel nevyužitej potenciál v některých situacích, postavách a dalších odbočkách, ale možná je lepší, že to zbytečně neprodlužovali. Akorát nevím, jestli bych měl chuť si to zas někdy zopakovat... nevím, nevím.(18.2.2020)

Zase jednou po čase western, co stojí za to. Zručně napsaný a zrežírovaný a těch sedm dílů mi přišlo taky nějak akorát. Jedna přestřelka pěkně na začátek a jedna finální, zase nakonec. Mezitím krapet minulosti, vykreslení jednotlivých charakterů, nějaká ta milostná zápletka a aniž jsem se nadál, byl už vlastně konec. Škoda, ale nedá se nic dělat. Třeba natočí ještě další řadu. PS. Pokud se někdo (i když zcela oprávněně) rozplývá nad hereckým výkonem Jeffa Danielse, tak pro mě je jednoznačnou vítězkou téhle série Merritt Wever, jejíž výkon já osobně řadím ještě o kousek výš.(14.12.2017)

Netflix sa poučil zo svojich marveláckych seriálov, ktorým sa právom vyčíta prehnaná dĺžka a Godless má iba 7 dielov (hoci u väčšiny dielov s pomaly až celovečernou minutážou, ehm). A hneď to lepšie funguje. Napriek tomu rýchle tempo rozhodne nie je to, čím by sa Godless mohol pochváliť. Naopak, je dosť pomalé a scenár predvídateľný (až na finálnu epizódu, ktorá ponúkne asi osem nečakaných twistov, nebudem spoilerovať, ale ak chcete spoilery, prečítajte si môj samostatný koment k záverečnej epizóde). Akcia je dobrá a krvavá, ale nie je jej veľa. A prašná atmosféra kvalitná a vydarená, ale westerny nie sú mojou srdcovkou, čiže... Lenže! Má to strašne sympatické postavy. Je ich veľa a všetky sú super. Budete mať problém vybrať si najobľúbenejšiu. A budete sa triasť, aby to neschytala vo finále. Lebo každému musí byť jasné už po prvej časti, že toto sa bez krvavého inferna veru neskončí. Potom sú tu skvelí herci, z nich skoro všetci sú skoro neznámi alebo úplne neznámi. Vôbec to nevadí, skôr naopak. Najmenej zaujímavý je Jeff Daniels a aj on je výborný, stvoriac zrejme jednu z najpamätnejších záporných televíznych kreatúr roka. A keď sme už pri tých naj, Godless je určite jeden z naj seriálov roka. A kto postrehol, prečo šerif vo finále nepotreboval okuliare, tak tomu udelím titul Frajer týždňa.(17.1.2018)