Fantastický western, který se i přes svou délku (prostě tohle beru jako film, protože jsem to dal na dva zátahy), řadí k tomu nejlepšímu v žánru. Ikonický záporák (filmoví herci maj štěstí, že jim za tohle Daniels nemůže konkurovat na oscarech), skvělá hudba včetně parádních úvodních titulků a...uf, peckovitý závěrečný díl s už teď kultovní přestřelkou v La Belle. Prostě Netflix stvořil westrenové dílko, na které fans žánru čekali před kiny marně několik let...(13.1.2018)

Protože Godless vystřelil na Netflixu ve chvíli, kdy se zároveň prokousávám velkolepým Panstvím Downton, ve kterém bezmezně zbožňuji Michelle Dockery, neměl jsem proti přírůstku do mého oblíbeného žánru šanci. Snad právě proto, že je Alice Fletcher úplný protikladem Lady Mary, mi právě ona přijde jako hlavní hrdinka celého velkofilmově působícího zážitku. Atmosferická porce je totiž více než vydatná a stejně jako archetypální story se všemi potřebnými ingrediencemi je autorský zázrak Scotta Franka zároveň poctou snad všemu, na co si divák z westernu vzpomene. Mně nejčastěji zasvítilo Tenkrát na západě, Sedm statečných, Rychlejší než smrt nebo V pravé poledne, tedy samé známé kousky. I proto je jasné, že kdo nemá prostředí prérií, ostruh a koltů proklatě nízko rád, mohl by se touto výpravou spíše protrápit. Naproti tomu ti, kteří roky čekají, až se v kinech objeví nějaký pořádný nový zápaďák, měli by okamžitě zamířit směrem k televizi. Ty vztahy tesané do kamene, ty dialogy o důležitých věcech, ty progresivní zápletky? V kombinaci s prokreslenými hrdiny a se záporákem, kterého nejde nenávidět? Nezapomenutelná lahůdka.(7.12.2017)

Netflix sa poučil zo svojich marveláckych seriálov, ktorým sa právom vyčíta prehnaná dĺžka a Godless má iba 7 dielov (hoci u väčšiny dielov s pomaly až celovečernou minutážou, ehm). A hneď to lepšie funguje. Napriek tomu rýchle tempo rozhodne nie je to, čím by sa Godless mohol pochváliť :-) Naopak, tempo je dosť pomalé a scenár predvídateľný (až na finálnu epizódu, ktorá ponúkne asi osem nečakaných twistov, nebudem spoilerovať, ale ak chcete spoilery, prečítajte si môj samostatný koment k záverečnej epizóde). Akcia je dobrá a krvavá, ale nie je jej veľa. A prašná atmosféra kvalitná a vydarená, ale westerny nie sú mojou srdcovkou, čiže... Lenže! Má to strašne sympatické postavy. Je ich veľa a všetky sú super. Budete mať problém vybrať si najobľúbenejšiu. A budete sa triasť, aby to neschytala vo finále. Lebo každému musí byť jasné už po prvej časti, že toto sa bez krvavého inferna veru neskončí. Potom sú tu skvelí herci, z nich skoro všetci sú skoro neznámi alebo úplne neznámi. Vôbec to nevadí, skôr naopak. Najmenej zaujímavý je Jeff Daniels a aj on je výborný, stvoriac zrejme jednu z najpamätnejších záporných televíznych kreatúr roka. A keď sme už pri tých naj, Godless je určite jeden z naj seriálov roka. A kto postrehol, prečo šerif vo finále nepotreboval okuliare, tak tomu udelím titul Frajer týždňa.(17.1.2018)

Nejsyrovější western, který jsem viděl, opravdu, takhle mě tento žánr ještě nebavil. Akce je realistická, naturalistická a s ničím se nepáře, postavy výborně zahrané a to především Jeff Daniels, který je jako padouch absolutně famózní, já žral každou jeho scénu a slovo, opravdu skvěle zahrané a napsané. Bylo tam teda opravdu hodně hluchých míst, kde jsme sledovali většinu stopáže ježdění na koních, ale to prostě přebila akce. Co se týká finální přestřelky, tak to je vrchol seriálu, nekompromisní akce a to vše pod nádhernou hudbou a dobře řemeslně zvládnutou kamerou....maximální spokojenost.(16.2.2018)

Zmaratonováno bez dechu. A taky bez jediné výtky od herců přes jasnou režijní ruku, úchvatnou kameru (ty scenérie!!) a melancholickou hudbu. Drsný příběh je možná jednoduchý, ale o to razantněji vtáhne do obrazu (už úvodní scéna svým knockoutem složí nejednoho diváka) a nedává prostor k sebekratšímu oddychu. Godless není seriál na sedm týdnů, nýbrž spanilý sedmihodinový film, díky němuž se bude ke konci roku po dlouhé době znovu zaslouženě mluvit o westernovém žánru. Jakože hodně. Kdo potřebuje listopadový výprodej na Steamu, když se po letech konečně hecnul k předplatnému Netflixu? Nechápu, jak jsem mohl tak dlouho odolávat, teď už mě od televize nic nedostane!(25.11.2017)