Dirk Gently's Holistic Detective Agency (TV seriál)

Dirk Gently's Holistic Detective Agency

Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2016–2017, 12 h 49 min (Minutáž: 41–53 min)

Naprosto perfektní, jak se nikdo absolutně nemaže s nějakým alespoň rámcovým vysvětlováním či nesmělým uvedením do děje. Nasrat, tady to máte - holistický detektiv, holistický zabiják, Black Wing, The Rowdy 3, žralok v hotelovém penthousu, divní holohlaví týpci s kuší, proč ne, přeberte si to, jak chcete. Super ujeté se skvělým Barnettem a Woodem. Nejkouzelnější na tom je, že všechny tyhle šíblosti do sebe ve finále vskutku zapadnou a budou v rámci možností dávat smysl. Už abychom tu měli druhou sérii... 2. série bohužel (poněkud) zklamala. Prvních pár dílů panovalo naprosté nadšení ohledně návratu Dirka Gentlyho a všech bizarností a výstředností, které s tím souvisí, postupně však notně vychladalo. Příběh byl dle mého až příliš soustředěný na Wendimoor, v tomto světle se jevil Blackwing celkem irelevantní a ve finále i byl. Nějaké postavy (např. Bart) tu v podstatě nedostaly žádný prostor, tak se prostě tak nějak vezly s sebou, asi jako aby to vypadalo, že se na ně nezapomnělo. Dirk začal lézt na nervy tím, jak přibližně tak jednou za díl rezignoval a fňukal, že už to dělat nechce a že vždycky něco zesere a zůstanou po něm mrtvoly... Rád jsem se do světa DG vrátil, ale měla-li by třetí série být na podobné či nižší úrovni, tak jsem rád, že byl DG odpískán... 80% (1. série - 90%, 2. série - 70%)(28.4.2017)

Bláznivé dialogy jeden za druhým, bláznivá situace druhá za třetí, sem tam nějaká ta mrtvola... Ne, to nebylo přesné, mrtvola se tam vyskytuje každou chvíli a není to jedna a tatáž, převážená například v nějaké dodávce... Ne, to taky není přesný popis. Víte, co je přesný popis? Všechno je propojené. Možná byste si nevybrali holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho na vyřešení vašeho problému, ale to neznamená, že si tatáž kancelář nevybere vás. V lepším případě za asistenta, v tom horším za protivníka. Pro fandy Douglase Adamse povinnost.(7.6.2017)

Pokud jste se kdy na internetu (pravděpodobně na YouTube) nebo skrz jeho tvorbu setkali s nenáviděnou i milovanou kreaturou známou také jako Max Landis, pak vám musí být jasné, že spojení tohoto nevybíravého egoisty a geniálního scénáristy v jedné osobě s králem komediální sci-fi Douglasem Adamsem zní jako něco naprosto samozřejmého. Seriálový Dirk Gently je Maxovo dítě se vším všudy. Abych se vyjádřil trochu přesněji - scénář této věcovité věci vypadá jako by na něj Max bez ladu a skladu vyejakuloval všechny svoje nezvrhlejší denní a noční můry. A stojí to za to, i když zvyknout si na zcela úmyslně otravného Dirka, vyšperkované idiotské dialogy a skvadru těžce ale vymazleně přehrávaných karikatur s bizarními způsoby řeči dá někomu práci.(7.8.2017)

Po dlouhe dobe serial, co me fakt hodne bavi. Spousta zvlastnich postav, ktere si zamilujete a zvlastni pribeh, co mnohdy nedava smysl, dokud se vsechny dilky nespoji. Libi se mi ta kreativita a originalita spletena s blaznivosti, ale zaroven i dramatem a vtipem. Skoda, ze ve filmu Stoparova pruvodce to podobne nefungovalo... Jsem si jista, ze kdyby do toho nekdo vlozil tolik prace, jako do serialu Dirka Gentlyho, byla by to uplne stejna pecka. Druha sezona me bavila uplne stejne jako ta prvni a jsem vazne smutna, ze nema byt pokracovani... Ale neztracejme nadeji. :)(21.1.2018)

Nebudem riešiť, že to je sprznenie predlohy, i keď je škoda akým spôsobom to výborná kniha od Adamsa schytala. Žiaľ, to čo malo byť na seriály najlepšie, samotný Dirk, je najväčšia slabina. Barnett to hrá na Sheldona Coopera s mozgovou porážkou, je otravný a nevtipný. Wood predvádza svoju klasiku, ublíženého hobita so smutnými očkami. Čo sa týka samotných udalostí, sú zväčša nezaujímavé a humoru je málo. Vyťahujú to vyššie iba sekundárne deje a postavy ako Bart alebo Amanda.(24.2.2017)

• - Seriál v Americe produkuje a vysílá BBC America. V Evropě a mimo ni je seriál uváděn pouze skrz službu Netflix. (DJDVD)

• - Když se Dirk (Samuel Barnett) seznámí s Toddem (Elijah Wood), Todd se ho ptá, zda někdy úspěšně vyřešil případ. Dirk zmíní dva, z nichž jeden se týkal Thora a druhý pohovky. Tato odpověď je odkazem na ústřední motivy knižních předloh - v první knize figurovala pohovka zaseknutá ve schodišti a druhá kniha se točila kolem boha Thora. (DJDVD)

• - Spoiler: Todd (Elijah Wood) s Dirkem (Samuel Barnett) se hádají o použití stroje času. Todd se chce dostat zpátky do budoucnosti a Dirk na divoký západ. Jde o odkazy na filmy Návrat do budoucnosti II (1989), jenž byl pro Elijaha Wooda hereckým debutem a Návrat do budoucnosti III (1990), který se odehrává na divokém západě. (DJDVD)