V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Fiftis

Ron Howard a jeho bezpochyby najväčšie dielo, ktorým ohromil celú americkú kinematografiu a zrejme aj sám seba, ale bez Russella Crowea by to aj tak nič nebolo. Hovorím si, či má Crowe na tak veľké role šťastie, ale nie ..on je naozaj tak mocný. Excelentný výkon Russella Crowea nenechá nikoho na pochybách, že schizofrénia je veľmi vážny stav, ktorý je možné do určitej miery korigovať silou vôle a môže postihnúť kohokoľvek bez rozdielu vzdelania aj inteligencie. Réžia a scenár zaskočí každého kto film vidí prvýkrát. ()

Shakers

Matika nieje moja silná stránka a doteraz si pamätám, v ktorých ročníkoch som z nej prepadal. Každopádne tento film je rozhodne lepší a zaujímavejší ako rovnica o jednej neznámej. Brilantný casting ťahá film spoľahlivo dopredu a Goldsman, Howard a Horner už len čarujú s dialógmi, postavami a ich emóciami. Občas mi to prišlo miestami zdĺhavé, ale každá scéna ma svoje miesto v príbehu. Aj keď Russel Crowe podáva skvelý a nezabudnuteľný výkon, James Horner ho o chlp tromfol. Obľúbený soundtrack: A Kaleidoscope Of Mathematics, Creating 'Governing Dynamics', Cracking The Russian Codes, The Car Chase, The Prize Of One's Life... The Prize Of One's Mind, All Love Can Be. 85% - 4* ()

ajuska

Skvěle natočené drama, kterému na působivosti dodává fakt, že je založeno na skutečné události. Stejně jako John Nash jsem byla drahnou chvíli přesvědčena o tom, že opravdu pracuje jako luštitel tajných kódů pro vládu. ()

lamps

Co by byla Čistá duše bez fenomenálního Russella Crowa? To je asi stejné jako se ptát, jak by vypadal Rain Man bez Dustina Hoffmana nebo Mlčení jehňátek bez Anthonyho Hopkinse... Jenže v tomhle hollywoodsky ochotnickém životopisu zaujímá dle mého Croweho herectví tak zásadní postavení, že bez něj by byl celý film i s jeho inteligentním scénářem bezmála poloviční. Čistá duše je promyšlená a efektivní, ale v zásadě velmi nenáročná filmová rovnice bez jakýchkoli neznámých či proměnných, kde nám vyučující lektor Howard ve své dvouhodinovce trpělivě vysvětluje, jak lze obratně docílit pozoruhodného výsledku, aniž byste museli u obrazovky přemýšlet nebo dávat průchod byť i těm nejniternějším emocím... A netřeba dodávat, že většina lidí se dopočítá k hodnotě RC - Russel Crowe. :) A možná i na druhou. 85% ()

Jhershaw

Čistá duše je jako technicky vyrobený a zpracovaný diamant - precizní, krásná, ale stejně tak vypočítavá a IMHO chladná. ()

JohnnyD

Keď som to videl prvý krát, dal by som 100%, ale potom som videl dokument o skutočnom hrdinovi a zistil som, že čo-to bolo poprekrúcané. Aj tak je to kvalitný film i keď je v ňom veľmi jasne cítiť Hollywood. Ale čo čakať od Rona Howarda :-) ()

Hromino

Jasně že je to kalkul, na který kritici vyloženě slyší, ale ruku na srdce - kolik filmů z Top300 takových není? Navíc tenhle mě opravdu dostal svou precizností, parádními výkony Crowa a Connelly a samozřejmě příběhem, který se u mě strefil přímo do černého. Téma schizofrenie sice vybízí k přehánění, ale v tomhle filmu tomu tak není - sám z vlastní zkušenosti vím, čeho všeho je člověk trpící schizofrenií schopen a tenhle film přesně dokázal odhadnout to, co se může v hlavě takového člověka odehrávat. Ode mě 5* s čistých svědomím. ()

Beckett51

Jeden z nejsilnějších kinematografických zážitků umocňovaný vynikajícími hereckými výkony Jennifer Connelly a Russella Crowa a bezchybnou hudbou skladatelského génia Jamese Hornera. 95% ()

petaspur

Vynikající matematik John Nash se jednoho dne ztratil ve své hlavě. Přestal rozpoznávat rozdíl mezi realitou a fikcí. Pravděpodobně by skončil svůj život v nějakém ústavu, kdyby nepotkal svou manželku - stvoření, které si nezaslouží žádný chlap na světě. Tato žena nejenže chápe Johnovu vášeň urychlovat tok informací ("Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk"), ale je i odhodlána ze všech sil svému muži pomoci začlenit se do společnosti. Proto John začíná stylově ignorovat své halucinace, pomalu se vracet do přirozeného prostředí a někde na konci na něj čeká cena nazvaná podle jednoho pána, který si rád hrál s dynamitem. ()

Cappuccino

Vau, naozaj krásny film. Dotkne sa človeka na duši, miestami ho aj rozosmeje a celkovo zamáva s jeho emóciami. Čerešničkou na torte je už len to, že sa jedná o príbeh reálnej osoby, ktorá si všetko čo sme videli naozaj prežila - samozrejme v menej sentimentálnej forme - a to myslím v dobrom, pretože najväčším kladom A Beautiful Mind je práve ten emotívny náboj, ktorý z neho priam vyžaruje. Nemožno ale nepochváliť aj fantastického Russella Crowea, ktorý svoju rolu zahral na absolútnu jednotku a vynikajúci soundtrack Jamesa Hornera. Po nejakej dobe môžem opäť bez váhania nadeliť poctivý plný počet. ()

vteco

Perfektní film, ve kterém mohli představit své herecké schopnosti jak Russell Crowe tak i Jennifer Connelly. První zmiňovaný sahá po vrcholu herectví a dává snímku tu správnou tvář. Samotný příběh podle skutečné události je zajímavý a poutavý. Nejistota mezi realitou a představivostí je zpracována velice dobře a obzvláště při jejím pooodhalování působí vytouženým matoucím dojmem, navíc se k tomu přidává kvalitně zvládnutá technická stránka. /85%/ ()

Satan

Jako životopisný film silný nadprůměr hlavně díky úžasnému Russellovi, který předvádí svůj nejlepší herecký výkon. Jako hra s divákem a snímek o nevěrohodné hlavní postavě přeceněné a snadno odhadnutelné. Navíc v půlce, kdy se film láme, již nemá co nabídnout a tak jen sentimentálně doklouže do konce. Do matematicky přesně vypočítaného oscarového konce. [Přesná stopáž: 130 min] ()

Javert

Tenhle film se neskutečně težko hodnotí. Rozhodně se nejedná o standartní životopisný snímek. Já sám jsem měl při sledování několikrát nutkání film vypnout, ani nevím proč. Asi na mě spadl kus té atmosféry filmu a začínali se mi pomalu zjevovat agenti:) Rozhodně je to však skvělé drama s opravdu jedinečným hereckým koncertem v podání Russella Crowea. ()

Posheidon

Životní příběh Johna Nashe nositele Nobelovi ceny za Ekonomii, který začíná roku 1947 na univerzitě Princeton, kde Nash začal studovat a končí taktéž na této škole v roce 1996, kde dodnes pracuje jako lektor čerstvý nositel Nobelovi ceny. Za tuto dobu zažil a udělal rozhodně hodně věcí, které v ději nejen překvapí, ale občas i šokují. Všem těmto věcem se po zhlednutí filmu rozhodně nelze než divit. (Perfektně zahraný hl. hrdina R. Crowem) ()

kingik

Herecký výkon Russella Crowa je to jediné, co mě výrazněji zaujalo na tomto nepříliš zajímavě natočeném dramatu. Asi nejsem cílovou skupinou filmů Rona Howarda. ()

Snorlax

Klepání na zazděný výklenek nemůže znít tak prázdně jako působí tento film. Dalekonosná nuda, které nepomohla ani přítomnost Eda Harrise, se změní v posledních pěti minutách v nablýskanou a hlavně patetickou nudu. ()

sochoking

Záverečná scéna s perami ma položila! Update : Tak dnes; 6.8.2018 , takmer po 8. rokoch, som si opäť pustil tento film a záverečná scéna s perami ma zase rozsekala! ()

InJo

První polovina nic moc, druhá vše bohatě vynahradí. Brilantní herecké výkony především Russella Crowea (Oscara si samozřejmě zasloužil hlavně on) a půvabné Jennifer Connelly vyzvedají tento snímek do nadprůměru. 130 minut uteče jako voda! ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)