V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

major.warren

Život a doba soudce Roye Beana je nostalgicky poetický a komediálně laděný western s úžasným Paulem Newmanem, geniální hudbou Maurice Jarrea, skvělým scénářem Johna Milliuse, hvězdnou režií Johna Hustona a neutichající láskou k Miss Lillie Langtry:-). 75% a krásné čtyři hvězdičky. ()

rastlinka

Nepamätám sa, kedy som sa naposledy tak dobre bavila pri sledovaní westernu. Roy Bean sa sám vymenuje za sudcu a používa vlastné spôsoby vládnutia a vykonávania spravodlivosti. Atypický a veľmi milý film s čarovným Paulom Newmanom. ()

kinderman

Ďábel se tentokrát tak trochu skrývá v titulku "původní scénář John Milius". Z něj lze vydedukovat, že Huston (případně Newman) Miliusův scénář (předpokládám, že byl sevřenější a temnější) značně přepracovali. No, aspoň že mu ve filmu nechali tu pochvalnou zmínku o Theodoru Rooseveltovi jako nejlepším prezidentu USA, tohle tvrzení vyhodit, Milius by se nejspíš zastřelil, a nevytvořil už žádné další (skvělé) scénáře a filmy. ()

kagemush

Něco jsem o Beanovi četl a tady se to s reálem zrovna často nesetkává,ale co ,vždyť jen trochu prudím. Však jsem nekoukal na nějakou historickou fresku,ale na western.Na dobrý western. ()

lioncel

Paul Newman / Roy Bean a slečna Lilly .. nádherný kouzelný film z pro nás kouzelné doby .. nezapomenutelná filmová báseň z Divokého západu .. koncert herce, který jako jeden z mála dokázal, abychom už nikdy nezapomněli na postavy, které on hrál … no jo, je to moc patetické, jenže nezlobte se na mě .. Newman to jako jeden z mála opravdu uměl ... ()

Martin741

Nemam rad Pala Novomuza, ale uznavam, ze herecky talent mal mimoriadny, a ze vedel hrat. To uznava aj taky zakomplexovany debil ako som ja. Tuna sa predstavil pan Novomuz v roli gaunera, pomsti sa ale stamgastom v istej krcme, a tak pre Mexicanov sa stal hrdinom, a stal sa sudcom. Prva polka filmu je zaujimava, divaka dostatocne navnadi, aby v druhej polke prislo jednoi velke nic a kopa nudy. Okrem Novomuza tu bol aj Anthony Perkins /Psycho, Proces/. 40 % ()

bourec

Pořád sem přemejšlel,co mi bránilo vidět tenhle film.Po shlédnutí mě mrzí,že sem na to nepřišel.Nuda.40%. ()

danecek24

30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - nominace (2) - Nejlepší filmová píseň - "Marmalade, Molasses and Honey" - Hudba Maurice Jarre, text Alan Bergman, Marilyn Bergman, Objev roku (herečka) - Victoria Principal ()

pakobylka

----- "Za Texas a slečnu Lily !" ----- Veskrze poučné pojednání o tom, že pokrok nezastaví ani samozvaný soudce Roy Bean - obzvláště pokud ho celou dobu přivolává. Nicméně nostalgie je prevít. Třebaže se zápletka bere převážně nevážně, s ubíhajícími minutami jakoby jí ztěžkl krok ... snad únavou - těžko říct, zda fyzickou či dušení, v důsledku čehož propadne trudnomyslnosti a nedaří se jí tak úplně navázat přetrženou nit scének, v nichž dominuje suchý humor, mnohdy laškovně pomrkávající za černými brýlemi. Sice nakonec v potu tváře dotáhne děj do finále, aniž by ztratila čtvrtou šerifskou hvězdu, leč za cenu nemalého - a bohužel divákem viditelného úsilí. ()

Juto

Je to westernová komédia v tom zmysle, že má dosť odľahčený tón, hoci vzhľadom na Beanovo liberálne používanie trestu smrti a jeho pripravenosť siahnuť po zbrani pri najmenšej provokácii je komédia často skôr čierna. Rovnako ako mnohé historické westerny aj tento manipuluje s historickými faktami, ale skončí to ako portrét starého západu nie taký, aký bol, ale taký, aký by sme si ho chceli pamätať. 8,5/10 ()

Martrix

Silnou stránkou Johna Miliuse byl především způsob, jakým své postavy oživil. V jeho podání bylo snadné porozumět silným a svérázným mužským figurám, jako byl později třeba Kurtz. I když je soudce Bean pojat trochu odlehčeněji, pořád tam vidím postesknutí si nad koncem starých časů, kdy vládli silní muži a ne intouští cowardi. Proti tomu nic, ale použitý způsob humoru mě často míjel, takže mi zbyl jen průřez životem soudce, olemovaný typicky americkými "moudry" té doby. Ocením ale konzistentnost a formát vyprávění, kvalitní výkon Newmana a medvěda. Pod kůži se mi ale ani po dvou hodinách, tento film vůbec nedostal. Pro mě je to jen western o samozvaném svérázsoudci a nejoddanějším ctiteli Lilli Lantrey. Co se týče přerodu divokého západu v "civilizaci", tak doporučuji film Gigant. ()

blitzer

To jsem zase jednou šlápl vedle. Nevtipnej, nezajímavej a nudnej film s nesympatickým, despotickým hlavním hrdinou, kterej si myslí že má patent na rozum. 1* za medvěda-notorika. ()

c.tucker

"Té památné noci získal soudce Bean Hlídacího medvěda i Marii Elenu. Nic lepšího si nemohl přát." A tyto věty vypovídají o celém filmu. Naprosto výborné, Newman a Huston jsou povedená dvojka. ()

Mol

WHO ARE YOU? JUSTICE YOU SONS OF A BITCHES!!! Samozvaný soudce Paul Newman vždy jedná spravedlivě. Proviníš se - jsi pověšen!! ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty