Soumrak dne

• Kanada

• Austrálie

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1993, 134 min

Nejpravdivější studie povahy škrobených sucharů - Angličanů, která kdy byla natočena. Fakt, že se na to nedá dívat, je už věc vedlejší, protože se tam hovno děje. Vše podstatné se odehrává podprahově mezi řádky, protože Angláni prostě neumí projevovat emoce. Ne nadarmo takovej film musel natočit Amík, blitkej Brit by totiž neměl ten objektivní odstup.(5.7.2015)

Keď som sa zadívala na trpké tváre hlavných postáv, pochopila som, že Emma Thompson a Anthony Hopkins skrz krehké gestá, zahanbenú mimiku a jemné pohyby, predvádzajú skutočné herecké umenie, ktoré sa na plátne len tak nevidí a ktorému ľahko podľahnúť. Ivory vsadil na poetickú atmosféru staroanglického panstva, komornú hudbu a dokonalé herecké výkony hlavných postáv. Bola som tak uchvátená týmito parametrami, že mi skoro vôbec nevadil pomerne plytký príbeh, pretože spomínané aspekty tento nedostatok stopercentne kompenzujú. Súmrak dňa sa pomaly rozlieva v mojich myšlienkach a jednotlivé scény (záverečný bolestný dotyk rúk či Thompsonovej plač) sa do mňa hlboko zaryli. Ivory exceluje, no najmä vďaka hercom ostáva táto snímka nezabudnuteľná.(4.8.2010)

Distingované britské drama, v němž se sváří loajalita s vlastním názorem a utajenými city. Důmyslné prolínání dvou časových rovin, předválečné a poválečné, dává prostor pro srovnání společenských nálad a revizi vlastních postojů aktérů. O emotivní dopad se stará druhá linie snímku, představující pošetilou výpravu za něčím, co před mnoha lety zůstalo nenaplněno. P.S. Nad filmem měl producentský dohled Mike Nichols...tím se mnohé vysvětluje. 9/10(10.2.2010)

I když se emocím Hopkinsův hlavní představitel snaží bránit všemi prostředky - jeho největším "prohřeškem" je tak stručné zaklení při rozbití lahve s vínem - je film nesmírně citlivý, britsky ponurý, ale ne depresivní, a nanejvýš pohlcující. Herecky i režijně prakticky bezchybné, z hlediska narativního mi chybělo nějaké vyvrcholení, silná scéna, která by se nesmazatelně zapsala do paměti. I přesto však zážitek.(15.11.2013)

Dialogy ostré jako břitva, pichlavá atmosféra a neustálý pocit, že něco visí ve vzduchu... Zkrátka jsem si po delší době pustil zase něco se svým oblíbeným Hopkinsem a jako tradičně to stálo za to. Na Soumrak dne je termín "komorní" film doslova jako šitý. Snímek si zachoval onu vznosnou atmosféru předlohy a hlavně Hopkins ztvárnil svou postavu naprosto dokonale - tak křehký obsah tak odměřené skořápky útrapami stíhané postavy by stěží takto bravurním způsobem dokázal předvést někdo jiný. Rovněž Emma Thompson zářila, neboť i její postava k tomu doslova vybízí. Chápu, že pro někoho může být Soumrak dne dlouhý a vleklý... Ale mě se to přesně takhle líbí.(11.10.2011)

• - Uvažovalo se o obsazení Anjelicy Huston a Jeremy Ironse. Nabízenou roli odmítla Meryl Streep. (D3VIL)

• - Navzdory tomu, že se jedná o romantický snímek, tak se ve filmu neobjeví jediná romantická scéna. První a poslední pokus slečny Kentonové (Emma Thompson) o sblížení byl majordomem (Anthony Hopkins) rázně odmítnut. (chelseaman22)

• - Anthony Hopkins v show Inside the Actor Studio (od r. 1994) prohlásil, že rady pro roli majordoma dostal od bývalého sluhy Cyrila Dickmana, jež padesát let sloužil v Buckinghamském paláci. (chelseaman22)