Soumrak dne

• Kanada

• Austrálie

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1993, 134 min

Pomalý, decentný komorný príbeh nenaplnenej lásky, natočený s toľkým citom a krehkosťou, až sa spomaluje krv v žilách. Majstrovské dielo, dokonalé každou sekundou, každým zachvením, každým gestom alebo pohľadom Hopkinsa a Thompsonovej. V mojich očiach jeden z najhodnotnejších klenotov svetovej kinematografie.(4.4.2003)

Stejně, jako jsem nikdy neviděla Howards End, The Remains of the Day jsem měla zasunutý jen jako mlhavou vzpomínku na zajímavý trailer z dob VHS půjčoven. Nicméně dojem byl tak silný, že nebyl problém se nadchnout pro možnost shlédnout celý film na velkém plátně. A skutečně, nezklamal, ba naopak, předčil očekávání. Silný herecký koncert cele dle gusta, jaké si tělo žádá. #LFŠ(11.8.2017)

Je to dávno, co jsem tenhle film viděla - dávala jsem tehdy přednost akčním filmům, přesto mě "Soumrak dne" navzdory pomalému tempu oslovil: pamatuji si pořád tu zvláštní melancholickou atmosféru, fenomenální výkon Anthony Hopkinse (kdyby nebyl geniální herec, byl by z něj skvělý komorník:-)) i sympaticky sekundující Emmu Thompson. Někdy to budu muset zkouknout znova z perspektivy dospělé ženy a nejspíš hvězdičku přihodím;-). Momentálně paměť tvrdí, že to byla trošku nuda, takže 75%.(7.8.2009)

Excelentní Anthony Hopkins v roli muže, jenž se své schránky majordoma nedovede vymanit ani na okamžik. Vedle Hopkinse září i Emma Thompson, které tahle role sedla jako ulitá. V jedné z posledních "pohyblivých" rolí se zde objevuje i Christopher Reeve. Film je postaven hlavně na hereckém mistrovství hlavních postav, nezakládá si příliš na budování zápletky ani vykreslování atmosféry, ale prostě a přímo se snaží zobrazit charaktery zúčastněných a na jejich základě poté rozehrát děj, nijak zvlášť komplikovaný, ale s o to důraznějším dopadem.(24.6.2003)

+4* Hodně zvláštní romantický film, který se obejde i bez romantiky. Přesto je tu cítit hodně silné pouto a napětí mezi novou hlavní služebnou a majordomem, pro kterého jsou jeho povinnosti nade vše. Na pozadí tohoto sledujeme příběh z meziválečného období na šlechtickém sídle v Anglii, kde se proplétají osudy lidí z vyšších diplomatických kruhů Anglie, Ameriky a Německa. Z tohoto si můžeme odnést taky hodně poučení. Výsledný dojem z filmu je hodně silný a zaslouží si velmi silné 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](2.1.2017)

• - Navzdory tomu, že se jedná o romantický snímek, tak se ve filmu neobjeví jediná romantická scéna. První a poslední pokus slečny Kentonové (Emma Thompson) o sblížení byl majordomem (Anthony Hopkins) rázně odmítnut. (chelseaman22)

• - Herec Remak Ramsay půjčil Jamesi Ivorymu knihu "Soumrak dne" během natáčení Pana a paní Bridgeových s domněnkou, že by ho mohla zaujmout. (D3VIL)

• - Anthony Hopkins v show Inside the Actor Studio (od r. 1994) prohlásil, že rady pro roli majordoma dostal od bývalého sluhy Cyrila Dickmana, jež padesát let sloužil v Buckinghamském paláci. (chelseaman22)