Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

Wroclav

Asi jsem ignorant nerozumici umeni a tento "hvezdny" film me dost nudil. Dej: nejdriv 30 minut nuda, pak se neco trochu deje a zaver zas vyzni do ztracena - proste vic jak tri hvezdicky nelze dat. ()

acervena

kupodivu jsem tenhle nádherný film viděla prvně až teď a moc se mi líbil. Naléhavá nenaplněnost se táhne celým filmem a člověk pořád doufá, že to dopadne. Při scéně s knihou jsem skoro nedýchala. Je to moc silné a křehké zároveň. Plný počet, bezpochyby. ()

Chlo0opek

Naprosto bych se ztotožnil s komentářem Tamdydam. Ten film je zkrátka nuda. A já jej přece nebudu hodnotit za to, že se zde "tvořili dějiny" a přitom jsem se nudil u filmu, kde komorník promrhá svůj život pouze sloužením. Ani nebudu přidávat ** za to, že všichni ostatní dávají vysoké hodnocení.. Zajímavé je, že když mu umřel otec, pouze chvíli se na něj podíval a pak musel zas zpětně sloužit, ale když jej nejvíce potřeboval jeden vysoce postavený host při zouvání z bot a pro našeho komorníka přišel jiný sluha, že jej potřebuje, tak aniž hostovi pomohl, sice s omluvou, ale přesto si klidně odešel. A zouvat milého hosta pak musel druhý host. Tak jaképak bezmezné obětování? Slabší 2* ne za film, ale za kameru a dobře zpracované prostředi. Film jinak opravdu slabota. Tečka. ()

wewrka

Tak jsem si tenhle film pustil ze zvědavosti a absolutně mě to pohltilo. Fantastický Hopkins, řekl bych, že mě tady dostal, tohle je snad nejlepší co jsem s ním viděl - brilantní Emma Thompson skvěle doplňuje tenhle tandem. Fakt jsem nečekal, že mě to takhle zasáhne. Nebudu to prznit svým komentářem ()

ares.wares

Zde bych si dovolil nesouhlasit s kolegy recenzanty, že tento film je třeba i zdánlivě o ničem! Prostřědí a doba aristokratické Anglie byla ve filmu stvárněna nádherně. Člověk vlastně sledoval dobu nedávno minulou. Svět bohatých, ale přesto svět gentlemansky noblesních lidí. Svět jejich loajálního služebnictva, jejich pracovní nasazení, způsob jakým žili, jak bydleli apod. Celý film jsem s úžasem sledoval toto životní lopocení generací minulých, jejich strasti a radosti a porovnával jsem je se životem generace současné. Možná se mohlo zdát, že film byl o "ničem", protože (zvláště v případě toho služebnictva) to byl film o normálních lidech, kteří žijí normální životy. A právě v této rovině si film zaslouží tu pátou hvězdu (Ty ostatní byly za dokonalé řemeslné zpracování a fantastické herecké výkony). To nejcenější na tom filmu byla právě ta sonda do duší obyčejných lidí. Film ukazuje tragiku lidí, které osud staví do situací ve kterých činí kompromisy. Velmi silnými momenty bylo jednání o propuštění židovského služebnictva, kdy majordómus se proti rozdhodnutí svého pána, ve své servilnosti, nepostavil a i hospodyně udělala kompromis proti svému přesvědčení. Dále pak situace, kdy dříve oddaný sluha svého pána, svého bývalého pána na veřejnosti zapírá. Byl to také film o neschopnosti vyjádřit cit a o životě v osamění. Výborný film! ()

Alchemilla

Emma Thompson a Anthony Hopkins. Dívala jsem se a ani nedýchala. Oba dva jsou ve svých rolích tak přesvědčiví. City projevované jen v náznacích, o to však hlubší, sem tam probublají na povrch. Ale všudepřítomný pocit povinnosti, služby, povolání je spolehlivě dokáže schovat. Ne utlumit, jen schovat. A tak pod maskou všedního dne všichni žijí a pracují, dokud je smrt nerozdělí... ()

skepticka

Film ako umenie,vypilovaný k dokonalosti každého detailu.Výkony hercov,výprava a atmosféra-jedinečné! Naviac ponecháva priestor na úvahy o tom čo nebolo povedané-ako bonus pre vnímavého diváka. ()

RoxaNie

Na môj vkus je toto príliš, ale príliš pochmúrny film, prechody scén na mňa pôsobili príliš monotónne. Poniektoré scény pre mňa nemali vôbec logiku, a koniec už vôbec nie. Film ale parádne odráža tradičného Brita- chladný, rezervovaný, distingvovaný. Herecký výkon A.Hopkinsa je samozrejme výborný, ale 5* mu nedám. ()

demovka

Mám slabost pro Anglii, kde ve velkých rodinných sídlech žije rozvětvená rodina, kde každý má nějaké tajemství. I když Anthony Hopkins není v mých očích typickým Angličanem, Soumrak dne do této kategorie patří. Hlavní myšlenka filmu řeší vztahy mezi služebnictvem v předválečném (2. sv. válka), válečném a poválečném období zvláště za faktu, že 1. pán domu sympatizuje s nacistickým Německem. Herecké výkony jsou brilantní. Film je díky ději poklidný a díky typu domu tmavý. Dohromady někomu může připadat ponurý a o ničem. Taková sídla v Anglii bývají a tak odměření Angličani opravdu byli a někteří ještě jsou. To nejdůležitější pro tento film se odehrává v detailech kontaktu obou hlavních postav. A divák (řekněme méně všímavý) pochopí jejich vztah nebo náturu hlavního hrdiny až když vztah mezi nimi prověří čas. To teprve vyplavou na povrch ty správné city. V mých očích Anglie byla země šedých obleků a příliš distingovaných povah. Tento film je tím důkazem. ()

robbez

V podstatě velmi smutný a dojemný příběh o někom, kdo nemá svůj vlastní život. Anthony Hopkins skvěle ztvárnil majordoma, jehož smyslem existence je sloužit ostatním. Aby v tom byl dokonalý, zakáže si myslet a cítit. Zkrátka dobrý sluha, ale žádný člověk. Vynikající film i herecké výkony. ()

gael83

Venkovské sídlo, nacismus, superman a neopětovaná láska, tohle všechno je v tomto brilantním dramatu na pozadí doby, politických a sociálních problémů, sílícího antisemitismu, především a hlavně herecký koncert Hopkinse a neméně výtečné Thompson. Co všechno musí člověk obětovat profesi a vnitřnímu smyslu pro perfekcionismus, nad čím vším musí mávnout rukou i když si uvědomuje, že nepřímo podporuje zlo. Každý si vybere své vlastní peklo. ()

Ivos

Dál bych šest kdyby byli. Film mě vážně dostal. Výborný Hopkins. Věříte mu úplně všechno. Cítíte snim i když to nechápete. Klobouk dolů. Doporučuji. ()

Jurcekk

Taký hlúpy muž. Ako zo života. Kde na to ishiguro prišiel? Ešte nemal tridsať...to je nosenie dreva do lesa chváliť tento film... ()

Awer

Film, který pomalým tempem nabízí pohled do "zákulisí" nějakého sídla v Anglii, zabývá se víc nevyslovenými pocity a který navíc trvá víc jak dvě hodiny by měl zaručeně nudit ! Tenhle film Jamese Ivoryho má recenze úplně opačné, ale na mě přesto působil téměř do puntíku tak. Nudný člověk zabíjí lidskou podstatu mechanickým posluhováním volům z vyšších vrstev. A, och ano, vypěstuje si i přesto závislost na prakticky jediném člověku, který v něm kdy soustavněji člověka pěstoval a hledal. ()

Bogrant

Zvláštne dojemný, miestami až chladný historický opus, s veľkým nádychom typicky anglického spracovania. Nikam sa neponáhľajúce, pochmúrne, na postavy dôraz kladiace predstavenie založené čisto na hereckých výkonoch dvoch ústredných postáv. V konečnom dôsledku je to pekné, a stojí to za vyššie hodnotenie, no pocitu, že som sa občas nudil sa to nevyhne. No tlak, ktorý sa vyvolával na Hopkinsa v závere a spôsob akým ho zvládol, to celé pozdvihol. ()

baron156

Chladná krajina anglického panství, britská suchost, běh domu přesný jako hodinky, politikaření, nenaplněná láska a vynikající výkony Anthonyho Hopkinse a Emmy Thompson. ()

DrifterSoul

Tenhle film, jehož síla stojí na brilantních výkonech Anthony Hopkinse a  úžasné herečky, paní Emmy Thompson, má dvě zásadní roviny. Ta hlavní, osobní, je dokonalým příkladem toho, co se děje s člověkem, pokud beze zbytku preferuje svou práci, profesi, kariéru a učiní-li ji jediným smyslem svého života. Připraví se o vše podstatné a krásné. O zdravý rozum a cit, o empatii .....  Druhá rovina, politická, je neméně důležitá a dnes (bohužel) velmi aktuální. Mírotvorná snaha o dohodu a smír s diktátorem/diktátory je nejen naivní, ale i nebezpečná.  Jim nelze ustupovat, nejsou to partneři pro jakoukoliv fair play.  Jinak to vede do pekel..... ()