Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

don_mingo

Byli jsme na tom asi čtyři roky zpátky na gymplu v kině. Pamatuju si, že všem se to líbilo, ale mě to přišlo jako příšerná pitomost, nepamatuju si nic kromě obřího davu a řevu, bylo mi blbě, tekla mi krev z nosu a otlačil jsem si pozadí. Tolkien je zlo. ()

dandislav1991

Završení celé trilogie se Jackosonovi povedle více než obstojně. To on vykreslil Středozem jako reálný svět a vlastně ji i osvobodil z knižního pojetí ()

jurca

Nevím co napsat, je tu už opravdu všechno. Tohle je prostě paráda. Dvě věže mi trochu neseděly, ale zde mě pan režisér prostě dostal. Poklona všem, kteří se na tomto podíleli. ()

Haide

Bála jsem se toho, jak to dopadne při (samozřejmém) osekání příběhu z knihy. Dopadlo to výborně! Nic důležitého nebylo vynecháno, naopak podstatným či zajímavým momentům bylo dáno více než dost prostoru a občas byli rozvedeny více než v knize. Několik drobných změn oproti předloze, nebylo zásahem do děje, ale naopak to umocnilo akci a spád filmu. Skvělé vyvrcholení ságy. ()

AxelWers

Vyvrcholenie trilógie ako sa patrí. Epická bitka o Minas Tirith, ale od záverečnej bitky pri bráne do Mordoru a hlavne konca filmu som čakal trochu viac a aj napriek 201 minútam sa mi to zdalo akési krátke. Preto si myslím, že bolo by lepšie si pozrieť rovno tú 253 minútovú verziu. ()

Biopler

Majestátny film so všetkým ako sa patrí. Megalomanska výprava, kostýmy, fajn hudba, bojové scény... to všetko je na najvyššej úrovni. U mňa aj tak zostane vďaka celkovej ucelenosti a zvláštnej pohode najlepším filmom z celej trilógie Fellowship. V závere to Jackson prepálil emočne. Len pre porovnanie, posledný diel Matrixu ma zrazil na kolená a rozochvel moje telo, zatiaľčo tu sa to s podobnou majestátnosťou nedeje ani náhodou. ()

tomik99

Úchvatný konec, který se nese ve skvělé režii, je podkreslen výtečnou hudbou, dobře napsaným scénářem, spolehlivými herci v rozmanité krajině. Je to skvělé zakončení trilogie, které několikrát během filmu člověka rozpláče. V předchozích dvou komentářích u minulých dílů jsem vychválil Pána Prstenů dostatečně a mohl bych zde pokračovat, rád bych se ale teď zaměřil, co mi trošku na filmu vadilo. Tou je rozhodně dlouhá stopáž. Chápu, že Jackson do filmu chtěl narvat vše, ale i tak je film příliš dlouhý a tříhodinový pobyt na gauči v kině nebyl zrovna nejpříjemnější. Jackson si trošku zavařil, když proškrtal předlohu Dvou věží a vše se snažil narvat do Návratu krále. I když jsou Dvě věže skvělé, Návrat krále nám toho chce přeci jen vyprávět moc a ne na vše zbude místo - viz. Saruman, který mě asi mrzí ze všeho nejvíc (nemluvím o prodloužené verzi) a záporák, který našim hrdinům zatápí dva díly, se nakonec ani neobjeví. Návrat krále přesto hodnotím kladně a jinak než plným počtem se ani ohodnotit nedá. Přesto by bylo asi vhodnější, kdyby Sarumanovo příběh byl uzavřen v předchozím filmu a tento se soustředil pouze na Gondor. Jacksonovo tah s Frodem a Samem je přesto ve Dvou věžích a Návratu krále geniální a upřímně si nedokážu představit, že by ve 3-hodinovém filmu v Návratu krále se Frodo objevil "jen" u Hory osudu. Přenechání Oduly do poslední fáze filmu se vyplatilo. ()

Kremik

Po shlédnutí extended version není o čem mluvit... Tato trilogie je klenotem mezi filmy, skoro jako Clarkova Odysea mezi knihami. Netřeba se rozepisovat - se všemi díly Hobita to bude nejlepší logie všech dob. ()

maaan

"Hold your ground, hold your ground! Sons of Gondor, of Rohan, my brothers! I see in your eyes the same fear that would take the heart of me. A day may come when the courage of men fails, when we forsake our friends and break all bonds of fellowship, but it is not this day. An hour of woes and shattered shields, when the age of men comes crashing down! But it is not this day! This day we fight! By all that you hold dear on this good Earth, I bid you stand, Men of the West!" ()

Torgal

Po rokoch som si dal LotR-ovské repete a musím povedať, že štyri hodiny s Návratom kráľa ubehli najrýchlejšie z celej trilógie. Neustále sa niečo deje, výborné bojové scény sa striedajú s emotívnymi a človek je priam drvený veľkoleposťou a osudovosťou príbehu. Našli by sa drobnosti, ktoré by sa dali skritizovať, ale ako celok táto časť funguje najlepšie z celej trilógie. Navyše aj desať rokov od premiéry sú triky stále na špičkovej úrovni. Určite najlepšia trilógia v histórii kinematografie. 10-/10 ()

HOFMAN

Druhý nejlepší film všech dob. První je Společenstvo. Škoda, že je těch Oscarů jen 11. Nic epičtějšího už nikdy nezažijeme. ()

P. J. D.

Moje hodnocení pro celkovou trilogii je prakticky stejné. Epochální velkofilm hodný těch správných hollywoodských rozměrů. Výborné obsazení, které plní do puntíku pravý obraz jednotlivých postav v knize, krom snad jediného Froda, který by měl být ve skutečnosti ve věku padesáti let, nikoliv tak mladičkém (ti, co znají knižní předlohu, mi jistě přitakají). Pár postav sice postrádám (jako Toma Bombadila, nebo Radegasta, který se kupodivu objeví až v Hobitovi), ale to klidně překousnu, protože se mohu pokochat skvělým pohledem na Nový Zéland, který láká k tomu, aby ho člověk navštívil (zatraceně dobrá reklama, to vám povím). Ještě skvělejší, než tohle je snad už jen soundtrack v podání Howarda Shore, který zde přímo exceluje. Ačkoliv jsem se rozmýšlel kvůli různým nesrovnalostem s knižní předlouhou (třeba Sauronovo oko, nebo smrt bílého čaroděje), nakonec jsem usoudil, že tenhle film si těch pět hvězd přeci jen zaslouží. Alespoň dělá reklamu prapočátkům fantasy a Tolkienovi, což mne nesmírně těší. ()

KafuR

Velkolepé zakončení velkolepé trilogie, které změnilo nejen dějiny Středozemě. Úchvatné exteriéry vytvářejí kulisu pro příběh, jehož završení tak rozvinuté z předchozích dvou dílů spotřebovalo celé 4 hodiny čistého času a pětkrát nastavovaný konec je pro milovníky této ságy jen malým zadostiučiněním, protože s touhle sérií se loučí asi tak jak Frodo s Prstenem v Hoře Osudu (né to zas kecám;). (Mimochodem jeden z mála filmů, kdy zůstávám až do konce titulků a nemalou zásluhu na tom má Annie Lennox a Howard Shore.) ()

1Legend1

"Tady na břehu moře končí cesta Společenstva." Kdybych měl Pána Prstenů hodnotit po částech, nejlepší díl by byl právě ten třetí - Návrat Krále. Já ale budu brát trilogii jako celek, a za ni musím dát jednoznačně plný počet, jelikož je to špička fantasy žánru a je to tak neskutečně dobře natočeno, že nemůžu jinak. Lord of the Rings je pro mě i jistou vzpomínkou na staré časy, takže sledování ve mě vyvolává nostalgické vzpomínky. Jediná "chyba" je pro mě délka. Stopáž přes 9 hodin na všechny části je obrovsky moc a možná by se dalo i trochu krátit, ale každá scéna má nepochybně svůj význam. Troufám si tvrdit, že pomalu můžeme mluvit i o kultu. 95% ()

Hpatrik

4 hodiny a 11 minut v prodloužené verzi - to je obrovský nášup, přesto je tu toho tolik, že by se z Návratu krále nechala udělat celá další trilogie. Jsem rád že není, jsem rád že je to takové jaké to je, protože to ztěží jde udělat ještě líp! Trojka působí místy hodně uspěchaně, ale nabízí všechno to nejlepší z obou předchozích dílů obrovské válečné "orgie" do té doby neviděné, od té doby nepokořené, a taky nezbytné emoce, které provázejí úmrtí či odchod důležitých postav, a emoce, spojené se koncem naší milované trilogie, potažmo z opuštění filmové středozemě na pravděpodobně velmi dlouhou dobu... Velká poklona a díky pane Jacksone! ()

FanKalEl

U predlženej verzii sa mi podarilo i zývnuť a občas nesledovať dej ale to bol problém vyše 4 hod stopáže ktorú som si musel rozdeliť na dve večeráky. Na čo tu budem rozpytvávať nekonečné kvality tejto fantasy ? Ten kto má rád stredozem tak do konca života by na túto trilógiu nemal zabudnúť !! (100%) ()

caramell

Nikdy jsem to neviděl v kině (není moc věcí, co by mě víc mrzelo), ale shlédnul jsem všechny tři díly za sebou již několikrát a dosud jsem se nedokázal rozhodnout, zda se mi nejvíce líbí první, nebo poslední díl. Někdy se mi líbil první, jindy zase ten třetí... Asi podle nálady. Čím u mě tento film však vyhrál na celé čáře to byly jednotlivé naprosto dokonalé scény. Tak dokonalé, že jsem snad nikdy neviděl lepší. Scény u nichž mi běhá mráz po zádech. Zmínil bych dvě. Tou nejlepší je samozřejmě rozsvěcování gondorských majáků. Něco tak neuvěřitelně nádherného jsem v jiném filmu neviděl. A ta druhá, to je asi nejlepší "motivační proslov" v dějinách kinematografie a následné scény - Příjezd Rohirů před Minas Thirith. Bitvy naprosto úchvatné. Je sice vidět, že po skončení bitvy o Minas Thirith se děj značně zrychlil, ale kdo by šel do kina na 4 hodinový film? Proto tu je prodloužená verze (naprosto úžasná). V celkovém hodnocení je to film dokonalý, Oskary dostal naprosto zaslouženě, jen je škoda, že Oskara nedostal Sean Austin za svého Sama. To je moje jednoznačně nejoblíbenější postava ve filmu a asi nejlépe zahraná role. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert