Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

woo-hoo-hoo

"A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu; a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom: Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom!" (Samo Chalupka) ()

Withree

Konec této série. Naprosto parádní Sean Astin. V tomto díle předčil všechny. Jak si vzpomenu, jak jsem v kině na krajíčku, když bral Froda na Horu Osudu. A konečně i zasloužený Oscar za nej film a nej režii pro Jacksona. ()

teyra

Film má až na nastavovaný konec výborný spád a vtáhne do děje i při opakovaných shlédnutích. Je charakteristický obsahovou monumentalitou a bohatostí vyprávění probíhajícího v někdy až čtyřech paralelních liniích, přičemž epické hody jdou ruku v ruce s hereckým zápalem a režisérovou láskou k detailu. Neznám jiný film, u něhož bych se nechala tak bezproblémově unášet na vlně patosu. Vývoj všech hlavních postav trilogie je stylově dovršen a snad až na stále trochu málo vůdcovského Aragorna herecky dobře zvládnut. Masivní digitální orgie při obléhání Gondoru, plasticky hororovitá Odula, oduševněle podané scény s pyšným pánem Gondoru, Samovo a Frodovo putování mordorskou pustinou a úchvatný závěr jejich příběhu, to všechno jsou skvostné momenty filmu, který si přes nabitou zápletku ponechává jako své vrcholy dvě spíše vedlejší odbočky: Pipina zpívajícího u Denethorova stolu a rozsvěcování majáků. Pro celkovou krásu tohoto srdcem natočeného velkofilmu člověk rád přehlídne některé chyby, nedostatky i hluchá místa. Je doporučeníhodné vidět ho v rozšířené verzi, už proto, že z kinoverze vypadly zásadní scény (Saruman, ústa Sauronova, Gandalf a pán nazghúlů). ()

diodoros

Posledná a najlepšia časť z trilógie a určite jeden z najlepších fantasy filmov všetkých čias. To všetko vďaka výbornej réžii, perfektných efektoch (na taký rozpočet až nadpriemerných), dokonalej hudbe, výborne vystavanom scenári a hlavne na majstrovskom spracovaní pôvodného Tolkienovho príbehu. Niektoré momenty (zapaľovanie majákov, príchod rohanskej jazdy...) možno oprávnene považovať za jedny z najepickejších v dejinách filmu. Film, ktorý môže človek vidieť niekoľkokrát a stále sa (napriek dĺžke) nenudí ani minútu. Režisérsky zostrih zážitok z filmu ešte zväčšuje a prináša mnoho ďalších veľmi dobrých scén. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov a zároveň zakončenie jednej z mojich najobľúbenejších sérií. ()

m_a_c_a

Důstojné vyvrcholení celé série. Vyšperkované do posledního detailu (už jenom "hloupé" zapalování signálních ohňů je síla...). Pochvalu zaslouží jednoznačně zběsilá bitva u Minas Tirith a pro někoho sice možná zdlouhavější, ale o to silnější závěr, kdy nejedno oko nezůstalo suché. 90%. ()

High.Hopes

Peter Jackson si s divákem hraje a nabízí několik navazujících zakončení, které stupňují svojí intenzitu, takže divák poslední půlhodinu postupně prosmrká a probulí:) Nezapomenutelné uzavření nádherné trilogie. ()

Rudyamon

To, co jsem napsal jako komentář k prvním dvěma dílům Pána prstenů se opět bezpochyby může vztahovat i na ukončení celé trilogie. Koneckonců oba předešlé komentáře jsem psal jako jakýsi komentář na pokračování k celé trilogii. Na rozdíl od mnoha hodnotících já své komentáře u Pána prstenů nedělím na tři filmy, protože tohle je prostě jeden příběh, který má svá klidná období, kdy se zdánlivě nic neděje a taky své vypjaté chvíle, kdy opravdu jde do tuhého. Je to příběh, který minutu za minutou pokračuje k definitivnímu konci, který vyvrcholí v této poslední části. Peter Jackson trochu s nadsázkou řekl, že první dva díly točili hlavně kvůli tomuto poslednímu. A je to pravda, protože všechny nitky tohoto příběhu se v Návratu krále sejdou do jediného bodu, do onoho definitivního konce Sauronovy moci. To co vytvořil J.R.R.Tolkien je opravdu neuvěřitelně skvělý příběh, to co s ním o víc než půlstoletí udělal Peter Jackson, je přímo zázrak. Jak řekl Ian McKellen (v roli Gandalfa) - Tolkien by byl Jacksonovým pohledem na Středozemi nadšený. No, abych se opět nerozepisoval - všechno podstatné, co si na tvůrcích a jejich výkonech cením jsem již, aspoň v mlhavých obrysech (jinak by to byli desítky stránek a to tady nejde ...), popsal v komentáři prvních dvou částí. To všechno se tedy samozřejmě vztahuje i na tuto část. A nebudu vlastně ani nic doplňovat, neboť bych opět musel psát víc, než se do hodnocení hodí. Jen jeden člověk tady ještě je, a na toho zapomenout, by znamenalo nepochopit sílu tohoto filmu. Je jím Howard Shore, autor hudby ke všem třem dílům filmu. On (a pochopitelně celý jeho tým, všichni hudebníci a všichni, kteří se na muzice podíleli) dokazáli podpořit celý příběh hudebními motivy, které mu dali obrovskou hloubku. Hudba udělala z Pána prstenů, z celé nedělitelné trilogie, opravdového Pána fantasy, protože mu dodala nový rozměr. Pokud můžu na závěr dodat něco, co bude jaksi rozhodující, tak musím opět, již potřetí, smeknou přede všemi, kteří dali tomuto příběhu život. Nebo s nadsázkou trochu jinak - je mnoho pánů v dnešním světě, jež se pyšní mocí a prsteny. Ale Pán prstenů je jen jeden ... ()

marusaj

Ukončení onoho neuvěřitelného, jež se stalo skutkem. Jeden z největších (ve smyslu opravdu veliký film) filmů v historii kinematografie. Nepopsatelná jízda, která svým závěrem přepisuje historické tabulky emočních vysavačů. (Psal jsem u Společenstva i Věží : "Dívejte se na rozšířenou verzi".) Psalo mnoho, píšu též : Thanks Peter, Thanks Andy, Thanks Everybody beyond LOTR). ()

Anschutz

Tenhle film jsem viděla nesčetněkrát (pro představu to bylo např. třikrát v kině:)) ale extended verze extended verzí, která loni vyšla na BR, pro mě znamenala malé Vánoce :)) Neskutečné - opět úplně nové scény, které dokreslují neuvěřitelnou atmosféru celé série, kterou asi nemůže (pro mě) nic překonat.... Jackson skutečně myslí na fanoušky (a svou peněženku, samozřejmě:))) - po několika letech nás opět potěšil nečím neuvěřitelným.... ()

danny_21

Epické zpracování knižní předlohy J.R.R.Tolkiena nešlo převést na filmové plátno nijak jinak než jak se to povedlo Peteru Jacksonovi. Skláním se před pečlivostí s jakou byly Tolkienovy vize vizualizovány, krásnými kostýmy a zbraněni, nádhernými scenériemi Nového Zélandu, dynamikou celých těch několika hodin a až na Froda s Viggem výborným castingem. Doporučuji director´s cut, který nabídne dalších v průměru 40 minut Středozemí navíc u každého dílu. J.R.R. by určitě vrněl blahem jako já - 100%. ()

Acrobat

Ak by hnutie gayov vyhlásilo Kráľa a jeho návrat za vlajkovú filmovú loď takto orientovaných ľudí, nebol by som proti. Na katastrofálny natiahnutý priteplený koniec sa veruže nedá pozerať normálne. Ideme? Nejdeme? Bozkáme sa? Či ako to ? Všetci revú, rozjímajú v podstate nad ........Nechutne make-upový so zmyselne otvorenými ústami chlapov aranžovaný koniec, ktorý naťahuje sám seba, pričom každý plače s každým. Nemyslím to zle, ale ak fanúšik trilógie toto zhltne, tak klobúk dole pred výdržou, jednoducho vyjadrujem ľútosť. Ja fanúšik určite nie som, možno preto ten nadhľad. Nemožno neporovnať s časťami pred a preto z toho vychádza unudená časomiera veľmi rýchlo vybojovaných bojov. Len ozaj jediný fakt sa mi otvára – armáda mojich milovaných prekliatych nemŕtvych. „Prepusť nás“ kričia. Neserú sa s ničím a končia to rýchlo. Jediní, ktorí si zaslúžia pokoj a uznanie. Pokorné a uveriteľné Spoločenstvo žiaľ vyprchalo v závere do úplnej čiernej diery beztak vymyslenej stredozeme. Trepem dve na tri, ja úbožiak, pozri zisky a oscary..... Veď preto ten inotaj a rozčarovanie. ()

Sentax

Začnem redefinovaním pojmu ‘skutočne veľká bitka‘. Jatky o Gondorské biele mesto sú niečím, čo tu ešte vážne nebolo. Sú natiahnuté prakticky po vyše polovičke filmu a ten nemá 90 minút! Počas toho stále Jackson niečím ohuruje, nedovolí vám vydýchnuť a skvelé obrazy mení s razanciou a istotou. Dejové línie, ktoré vyplývajú zo scenára sa striedajú v správnom tempe a s dobrou gradáciou. Keby som tu chcel písať a vyzdvihovať všetky kvality tohto filmu tak by tu nebolo dosť miesta takže proste Peter Jackson sfilmoval nesfilmovateľné a navyše sa to stalo kultom (a mimoriadne výnosným – trilógia len z kín utržila vyše dvoch miliárd dolárov!). Odštartovalo to novú vlnu kinematografie, ktorú môžeme označiť za modernú. V jeho stopách sa snažilo kráčať mnoho filmov a teda, séria ovplyvnila tvorcov po celom svete. No nikto nedokázal rozvíriť hladiny filmových vôd ako Pán prsteňov. Sám Peter Travers z Rolling Stone (americký dvojtýždenník) povedal: Filmový epos, podľa ktorého budú posudzované všetky epické dobrodružstvá v budúcnosti. ()

Pathrose

S odstupem mnoha let a také konečně shlédnutím rozšířené verze přidávám tu poslední hvězdičku, kterou si nakonec i třetí díl této výtečné trilogie zaslouží. Když jsem viděl poprvé Návrat krále, tak jsem byl zklamaný. Po jedničce a dvojce jsem si prostě zřejmě zvykl na ten vysoký standard a nemělo mě co překvapit. Nyní však s čistou hlavou hodnotím plným počtem. Jedna z nejlepších filmových trilogií. ()

Mik_e

Po přečtení komentářů na tento film mám skoro pocit, že jsem viděl trochu něco jiného, nicméně tedy...V pravdě epický a velkolepý závěr fantasy eposu.Krásná výprava, rozmáchlá stopáž, nádherné efekty, hudba, dojemné finále...Tolik k pozitivům.Negativa jsou zde bohužel z celé trilogie nejvýraznější.Částečně za to určitě může předloha, kniha Návrat Krále je nejkratší a nic moc se tam neděje, narozdíl od jedničky, která je dějem našlapaná.Tato statičnost se projevuje i na plátně, člověk si říká Frodo, k sakru, už tam dojdi a ten zatracenej prsten tam hoď, ať už je konec..Nemluvě o bitvě o Minas Tirith, která se panu režisérovi naprosto tříští pod rukama.Měla to být bitva, která hravě strká Helmův žleb do kapsy, nestalo se.Je zde velmi očividné, že pan Jackson neví, na co se soustředit dřív..zvládá detaily, ale celek nefunguje..Závěrečný díl je tedy hodně dobrý jako film, ale měl být mnohem lepší.A aby byl ve společnosti filmů jako Ben Hur, či dokonce Titanik.??To mi přijde jako špatný vtip. ()

Brinkley

Nejsem zatvrzelá odpůrkyně LOTRa a podotýkám, že u prvních dvou dílů jsem se slušně bavila. Nicméně Návrat krále se mi zdál už v kině (s výjimkou několika scén), dokonce i na Jacksonovy poměry, neúnosně rozvleklý a k závěru nechutně patetický. Druhé shlédnutí můj dojem ještě dorazilo. Navíc mě po celou dobu iritovala samotná postava třetidílového Froda, jenž 90% filmového času nepřítomně koulí očima, na vrcholek hory se nechá vynést Samem jen proto, aby jedinou věc, která se po tomto kudrnáči žádá, za něj nakonec stejně sfouknul Glum (já vím, předloha; síla prstenu, bla, bla). Jsem si jistá, že třetí reprízu si oproti předešlým dílům už nedám. ()

Armin82

U této trilogie není třeba vypisovat slohy u každého dílu zvlášť a nebudu ho vypisovat ani zde. Není ani třeba nijak zvlášť hodnotit, který je nejlepší. Všechny byly výborné a všechny byly na plnej počet, protože v daném žánru budete těžko hledat zdatného konkurenta. Tento díl je pro mě přesto ten nejlepší. Těch komentářů je tu hromada a vše již bylo napsáno. Já to jen shrnu do několika slov. Pán Prstenů je záležitost o který se bude mluvit ještě hooooooodně dlouho. Vynikající režie, scénář, herecké výkony, prostě vynikající všechno. A ten emotivní a dojemný závěr mě rozbulel, jak malýho kluka---->100% ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert