Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

rejsek9

Tak Pán prstenů je můj nejoblíbenější film vůbec. Ani nechci hodnotit každý film zvlášť, protože LOTR pro mě funguje jako celek. Jestliže si tedy pustím jeden díl, v krátké době si pustím i další dva, abych tento perfektní příběh dokončil. To, co Tolkien stvořil, je něco neuvěřitelného a Pán prstenů jsou i moje nejoblíbenější knihy. Jackson odvedl velký kus práce, protože tohle rozhodně nebylo jednoduché zfilmovat. Peter si i ale rád hraje a tady měl příležitost splnit si sny. Všechno je tady výborný: hudba, her. výkony, vizuální efekty atd. Vždy se v tomto díle těším na příjezd Rohanu k Minas Tirith. To je jedna z filmových scén, které mám nejradši. ()

Sweat55

Jacksonovy se povedlo úplně všechno, efekty jsou super a prostě každej kdo miluje pána prstenů bude milovat i tenhle film. ()

ZnalecH

Tady jsem si užíval každou menší potyčku s očekáváním velkolepého konce. Bohužel jsem se nemohl dočkat, takže jsem si dostatečně nevychutnal "nebojové scény". ()

Dzvandzi

Poslední díl mé oblíbené triologie,který se narozdíl od prvních dvou dílů rozjede mnohem dříve a na delší dobu.Jedna bitva za druhou,krutá dávka emocí a všeho ostatního.Nejlepší část filmu pro mě asi byla,když přijel Rohan na pomoc Gondoru a se skvělou hudbou rozmetali půlku vojska a pak také,když Viggo Mortensen,který byl v tomto díle moc dobrý a přesvědčivý,vyskočil se svými společníky a dokončil bitvu.Závěrečná bitva byla také velmi dobrá a celkově 3.díl má v sobě nejvíc akce ,emocí a asi je pro mně nejlepším.Pána prstenů mám dobře rozděleného,když chci být v klidu,tak pustím 1.díl,když chci moc akce,tak pustím 3. díl a když chci od každého něco,tak 2.Každý díl jsem viděl asi 10x a prostě je to triologie mého dětství.Tímto chci Peteru Jacksonovi poděkovat za skvělou práci a také ostatním scénáristům,skladatelovi za nádherný soundtrack a skvělým hercům..<3 ()

Likan7

Jeden z nejlepších, nejepičtějších a nejdojemnějších filmů, co jsem kdy viděl. Fantastické zakončení jednoho z největších příběhů. Co mě ale dostalo nejvíc, a je fakt, že mě to dostává stále, je množství emocí, které Jackson dokázal vytřískat. Scéna před útokem za záchranou Minas Thirith, velmi tíživé ale o to hrdinské "Za Froda" od Aragorna, věta: "Přátelé, vy se neklaňte.", "Když nemůžu nést prsten, ponesu alespoň Vás!" a mé nejoblíbenější poslední rozloučení před odplutím (tam jsem už vyloženě brečel dojetím). Návrat krále má sice epické bitvy, které i dnes jsou dechberoucí, ale pro mě jsou ještě výš scény s postavami, scény, které jsou lidské, milé, dojemné a krásně vystihující tuhle ságu. Naštěstí se Jackson nenechal a nenatočil pouze jeden celistvý díl, ale rozdělil příběh na tři. Přišli bychom o skvost. ()

Sammy.Boy

Po všech těch strastiplných událostech jsme všichni přesně takový konec potřebovali! Nadmíru uspokojující závěr jedné z nejúžasnějších filmových ság. ()

BigBang

Náhodné další zkouknutí v TV, po 16 letech. Jsem rád, že film vznikl v r. 2003, na poslední chvíli před novou vlnou aktuální kulturní války v Hollywoodu. Stačilo 16 let a tenhle film najednou vypadá jako poselství ze světa, který je pryč. Kdyby byl natočen dnes, takto by již nevypadal. ()

Baron Noktur

Mnoho nádherných obrazov, ikonických scén ako zapaľovanie vatier, vyhnanie Sama, samovražedný útok Faramira a jeho mužov na orkami obsadený Osgiliath, záverečná srdcervúca scéna, či skok horiaceho Denethora z útesu Minas Tirith. To všetko je len zlomok z celkovej krásy filmu. Dusná atmosféry vojny, ktorá sa už nezadržateľne blíži, je na nevydržanie, úsmevy v tom filme už nehľadajte, ba dokonca i na tvári Aragorna je po väčšinu času vidieť strach. To, čo má prísť, bude to najväčšie, čo sa kedy udialo v Treťom veku. A každý si to uvedomuje. Našťastie aj Peter Jackson, keď točil tento fantastický film. Pri scéne, kedy sa odvážni rohanskí bojovníci vydajú zoči voči niekoľkonásobne početnejším ohyzdom ničiacim Minas Tirith, podfarbenej hlavným hudobným motívom Rohanu hraným na kvílivých husliach, budú sa vám tlačiť slzy do očí. Keď vtedy nie, tak na úplnom konci filmu rozhodne budú. Tomu, komu aleaspoň nezvlhnú v závere oči, keď sa Frodo lúči so svojimi súputníkmi, ten je pre mňa mŕtvy človek. 10/10 ()

kailee_

Až u tohohle dílu mi došlo, jak je Legolas zbytečná postava a jediné co dělá je, že kouká mimo všechny kdesi mimo kameru a říká informace pro diváky na vysvětlení. Jak text v načítacích obrazovce her a k ničemu jinému není. Spolu s tím mi strašně vadilo více nelogicky se chovajících kladných postav, kdy jen kroutím hlavou, ohledně blbostí, které dělají. Úplný opak je celá záporná strana filmů. Skřeti a jejich fantastické designy. Glum, který nádherně zachycuje schyzofrenii a... no je to prostě Andy Serkis, co si budeme namlouvat. Ten dělá svoji práci lépe než se od něj čeká. Sauron, který není nikde, ale stále víte, že on je ta hlavní síla a dokázat to zpracovat není snadné bez samotné přítomnosti postavy. Nazgûlové, ti jsou pro mě kategorie sama pro sebe a jsou to jedny z nejlépe zpracovaných postav co kdy byly. Super design, super dabing. Dobře vložení do příběhu a Fellbeasti je posouvají na úplně jiný level. V češtině tyhle wyverny nemají z nějakého důvodu ani jméno. Mouth of Sauron, další fantastický záporný charakter, který byl ve filmech pouze jednou a toho je třeba si vážit. Téměř vždy, když už vytvoří někdo ikonickou postavu, chce ji ukázat co nejvíce, aby ty peníze, které na její výrobu padly, byly využité co nejvíc a to tady neplatí. Co se týče příběhu, tak já prostě nevím. Bitva u brány Mordoru mi nepřišla důležitá a tak byla i nezajímavá. Za to viním fakt, že na tuto samotnou bitvu se film připravoval 9 hodin a i tak tam nebyl žádný náběh atmosféry, než ke střetu došlo. Šplhání Froda a Sama do vchodu Hory Osudu zbytečně zdlouhavé a uplakané. Film mohl být klidně o hodinu kratší a držel by si tempo. Váhám mezi 4* a 5*, ale dám asi 5, jelikož podobně kvalitní vícedílné fantasy film prostě není. ()

rublik05

Brilantní zakončení trilogie a naprosto dechberoucí vyvrcholení celé výpravy za zničení prstenu moci. Je až neuvěřitelné, že ani finální díl neztrácí nic na monumentálnosti a geniálnosti, která doprovází každý díl a díky které si Pán prstenů potvrdil status nejlépe natočeném fantasy trilogie všech dob. Filmu nelze prakticky nic vytknout, postavy opět sympatické, kostýmy bezkonkurenční, hudba úchvatná. Příběh, který je silný jak noha od kulečníku, je plný emocí a skvěle natočených akčních scén. I kdybych se snažil sebevíc, nenašel bych nic, co mi vyloženě vadilo. Klobouk dolů, všechna ocenění si snímek právem zaslouží. 10/10. ()

Nix

Takové zakončení, to by se měl každý učit. Souboj s Odulkou, konečná bitka, to je prostě pastva pro oči, uši, všechno, tady není nic špatně, jen Frodo mohl skočit taky do tý lávy a určitě by nikomu nechyběl, no škoda. Snad ten prst měl chutnej. A důkaz toho, že i v roce 2021 je ten film neustále koukatelný a nadčasový, i když ho člověk zná nazpaměť. ()

Ceberus

Návrat Krále byl ve znamení do té doby nejepičtější davové bitvy v dějinách filmu a jsem opravdu rád, že jsem ji zažil tak jak se patří, pěkně v kině. Ani třetímu dílu nebudu po dalším zhlédnutí upravovat původních pět hvězd, celá trilogie se prostě zapsala do historie, byť někomu nemusí být po srsti to množství akčních scén - což ostatně zdědil i navazující Hobit. Jediné, co mě po opětovném zhlédnutí trochu zarazilo, je, že závěrečná loučící pasáž zabírá plných dvacet minut. A když už je řeč o závěru, smekám před Frodem, Samem a jejich maskéry, protože jen pohled na jejich ztrhané a vysílené výrazy mě pokaždé samotného vysílí. 🙂 SPOILER: Jo a co čtu zajímavosti o filmu, tak se Jacksonovi nedivím, že nesnášel overpowered Armádu mrtvých - Aragorn ji propustil, aby vzápětí vytáhl do boje proti Sauronovi? C'mon, mohl Armádě mrtvých ještě aspoň zadat kompletní vyhlazení Sauronovy armády. 😀 ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch a rovno v režisérskej verzii. Skvelé zakončenie skvelej trilógie. Opäť je tu obrovský rozdiel v kino verzii a režíserkej verzii. Kino verzia má 201 min a režisérska verzia má 263 min. Príbeh nám začne v minulosti a v rýchlosti sa dozvieme ako sa prsteň dostal k Frodovy a ako sa vlastne Smeagol stal Glumom. Po tomto krátkom úvode opäť pokračujeme, tam kde skončili Dve Veže. V tomto filme je pridaných niečo cez hodinu scén, ktoré príbehu dodávajú väčší zmysel v niektorých prípadoch. Opäť tu samozrejme nie je celá kniha. Ak by to malo byť pretočené na 100% tak film by musel byť rozdelený aspoň na 2x 180 min. Nie nadarmo posledná časť získala 11 oscarov. Do tretice skvelé herecké výkony, hudba, príbeh, kamera. Film môžem odporučiť každému,, kto má rád dobrodružné fantasy, knižnú predlohu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 90% a režisérska verzia. 100%. ()

junxi91

Jupí, konečně se mi povedlo zhlédnout poslední díl této slavné trilogie v rozšířené verzi, nerušeně a v jednom celku, takže už vím, jak to všechno nakonec dopadlo. Ne že by mi to neprozradili někteří lidé dříve, ale vidět to na vlastní oči je úplně jiný zážitek. V posledním díle pokračují Frodo a Sam ve své pouti do Mordoru, aby zničili Prsten, a při tom se jich drží jejich „průvodce“ Glum. Souběžně s tím se opět sejde zbytek Společenstva Prstenu, aby se spojil s králem Théodénem, aby bránili Gondor před obrovskou armádou Uruk-hai, skřetů a Černých jezdců. Na začátku se dozvídáme, jak se z hobita Sméagola stalo stvoření jménem Glum, a to kvůli tomu, že s bratrancem Déagolem našli Prsten a v zápasu o jeho vlastnictví zabil Sméagol Déagola. Vracíme se do současnosti, ve které vede Gandalf Aragorna, Legolase, Gimliho a krále Théodéna do Isengardu za obklíčeným Sarumanem, kde se setkají také se Smíškem a Pipinem. Gandalf přemůže Sarumana, získá jeho „věšteckou kouli“ jménem palantír, a pak se všichni vracejí do Edorasu, aby oslavili vítězství z minulého dílu. Gandalf je přesvědčen, že Zlo zaútočí na hlavní město Gondoru jménem Minas Tirith, kterému vládne bláznivý a zkorumpovaný správce Denethor. Dorazí zde Gandalf s Pipinem a Pipin přísahá správci věrnost, následně spustí postupné zapalování majáků – Gondor potřebuje pomoc. Frodo, Sam a Glum jsou svědky otevření bran Angmaru, z níž vyrazí čaroděj-král z Angmaru, známého jako pán devíti Nazgůlů a jeho armády skřetů, jak vyrážejí směrem na Gondor. Frodo, Sam a Glum zažívají jisté rozbroje, protože Glum je ovládán Prstenem a chce jej získat za každou cenu, proto poštve Froda proti Samovi, ten pošle Sama domů a Glum vede Froda do jeskyně obřího pavouka Sheloba, a celé to dopadne tak, že paralyzovaného Froda unesou skřeti. Sam jej však osvobodí a oba se konečně dostávají do Mordoru a blíží se k Hoře Osudu, ale všude kolem se to jen hemží skřety. Théoden dává dohromady několikatisícovou armádu a Aragorn se od Elronda dozvídá, že Arwen umírá a daruje mu meč krále Elendira Narsil, se kterým má uplatňovat nárok na Gondorský trůn. Aragorn s Legolasem a Gimlim putují po Stezkách mrtvých a dávají dohromady armádu nemrtvých, kteří mají pomoci Gondoru. Denethor je pořád naštvaný na Faramira, protože tváří v tvář přesile skřetů a čarodějnického krále utekl z města u řeky, a tak jej a jeho muže pošle na sebevražednou misi dobýt město zpět. Denethorovi už opravdu hrabe a chce upálit sebe a zdánlivě mrtvého Faramira, ale Pipin s Gandalfem zachrání Faramira, toho bláznivého dědka nechají uhořet. A tak začíná obrovská bitva o Minas Tirith, během které armády skřetů s palisádami a katapulty ničí opevnění města, a nakonec se jim povede prorazit do města. Na pomoc přijíždí Théodén, což obráncům pomůže, ale pak dorazí Haradim na obřích slonech a čarodějný král, kteří zase zdecimují Théodeonovu amrádu. Je potřeba dalších posil, a ty představuje armáda mrtvých, kteří město konečně osvobodí. Éowyn se povede s pomocí Smíška zabít čarodějného krále, ale král Théoden padne. V Mordoru mezitím Sauronovo oko sleduje, co se děje kolem Hory osudu, a posílá proti Frodovi a Samovi skřety, a tak se Aragorn se svými muži rozhodne je odklonit. Hobiti se skutečně dostanou do Hory osudu, ale vhodit ten lákavý a mocný Prsten do kráteru plného lávy není úplně jednoduché. Všechno nakonec dobře dopadne, následuje poslední klidná a šťastná část filmu a pak to celé dojemně skončí. Dobro tedy snad definitivně porazilo Zlo, i když to mělo opět po většinu filmu navrch a vypadalo to chvílemi dost beznadějně. Dobro muselo učinit velkou oběť, aby mohlo porazit Zlo. Na konci tohoto dílu už nic nebylo takové, jako na začátku prvního dílu a po porážce Saurona začal Čtvrtý věk Středozemě. Líbilo se mi také to, že Zlo sídlilo v Mordoru, který se nacházel na východě – dneska je to vlastně úplně stejné, akorát Mordor je Ruská fašistická Federace, Sauronem je Putin a jeho oko je v Kremlu. Tak snad to v našem světě dopadne jako v tom Tolkienově a Zlo bude poraženo. () (méně) (více)

Myslivir

Jsem nesmírně rád, že tento příběh vedl Peter Jackson a tady, na konci všeho, důkladně a láskyplně ukončil každou jednu linku a provždy světové kinematografii ukázal, jak mají vypadat ukázkové adaptace knih. I když se odklonil od filozofičtějšího podtónu předlohy (kde jsou přemítání a zprostředkované vyprávění postav a jazykově bohaté popisy zřejmě nejsilnější stránkou) a děj obohatil o dechberoucí, monumentální, leč někdy komicky odlehčenou hollywoodskou akci, drtivou většinu vážných a hlubších myšlenek zanechal. A co víc - z jejich zpracování je jasně patrné pochopení zamýšleného poselství a láska k předloze, což jsou přesně ty dvě věci, které tak bolestně chybí mnohým moderním adaptacím. Kdo ví, jak by vypadal můj morální kompas nebýt této trilogie. Kde jinde bych se v dětství tak pospolitě naučil důležitosti přátelství, věrnosti, oddanosti a lásce, ale také ostražitosti před duši ničící mocí a nutnosti postavit se zlu? Pozoruhodně pak zůstává LotR aktuální zejména v těchto dvou aspektech, ačkoliv fakt, že se Západ opět spojuje před hrozbou z Východu, spíše jen náhodou vyplývá z historického kontextu. Filmové zpracování předlohy ovšem drží krok s dnešními narativy i v dalších směrech - velmi vhodně vypouští části knih nehodící se k obecnému vyznění filmového příběhu (Tom Bombadil či vyplenění Kraje) a postavám dodává hlubší psychologický profil (Aragornova cesta k trůnu) nebo je naopak “degraduje” za účelem kontrastu (slaboduše jevící se Denethor podléhající strachu x Théoden, jenž se strachu nakonec postaví). Obecně různé kontrasty a paralely vynikají více v audiovizuální formě, protože lze využívat např. obrazovou podobnost (Frodo zachraňující Sama z loďky x Sam zachraňující Froda v Hoře osudu nebo když Boromir, Sam a Frodo "odevzdávají" Prsten) a zcela unikátní hudební motivy. Každá z frakcí (elfové, Rohan, Gondor, Železný pas, Mordor) má jedinečnou a nádhernou doprovodnou hudbu, která v daných chvílích (vzplanutí majáků nebo rohanská jízda před Minas Tirith) člověku zježí chlupy po celém těle úžasem či mu uvede do chodu slzné žlázy - všechny tři hlavní konce (zničení Prstenu, korunovace a odplutí z Přístavů) mě pokaždé dojmou o něco víc, i přestože vím naprosto přesně, co mě čeká. A to se jen tak nepovede, takže Peteru Jacksonovi patří mé díky. Svůj kult osobnosti coby nerd a počítačový mág si plně zasloužil a filmový průmysl mu nevděčí jen za Massive. No ale psát a mluvit o Pánu prstenů bych sice mohl ještě dlouho, jenže jednak již spousta skvělých rozborů existuje (má slova ho stejně ani zdaleka nevystihují), a jednak je mnohem lepší a důležitější ho vidět na vlastní oči. Ideálně dvakrát, třikrát, čtyřikrát. Mně však zhlédnutí nebudou stačit ani desítky. ()

Belcarnen

Návrat krále je geniální filmové dílo, důstojný nástupce předchozích dvou dílů, se kterými dohromady tvoří tu nejlepší trilogii, kterou jsem měl zatím možnost vidět. Nádherným způsobem uzavírá osudy většiny zásadních postav a představuje alespoň pro mne definitivně nejlepší film tohoto roku. Obrovskou část jeho kvalit tvoří neuvěřitelná hudba Howarda Shorea, který odvedl na tomto dílu vůbec nejlepší práci z celé trilogie. Herecké výkony jsou bezchybné, digitální efekty, masky a scenérie taktéž. Děj plyne bez nejmenšího zaškobrtnutí, vše plynule navazuje (ač v mnoha momentech je jasné, že v rozšířené verzi uvidíme ještě mnohem více) a spěje k neodvratnému konci. Konci, který ve vás zanechá směs pocitů nepodobnou ničemu, co jste zažili dříve. Protože končí mnohem více než jen film... ()

TomJ

Nemam slov... To sa MUSI vidiet!!! Ku ktomu koncu; mne sa to zdalo byt vhodne. Ved to bolo ukoncenie 10 hodinovej trilogie. Takze tych 30 minut ako koniec si film zasluzi. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert