Richard Jewell

• USA Richard Jewell (více)

Clint Eastwood obohatil svou režijní filmografii o další film podle skutečné události. Snímek nazvaný podle hlavního protagonisty Richard Jewell se vrací do roku 1996, kdy se během XXVI. letních olympijských her v Atlantě podařilo pracovníku bezpečnostní agentury, Richardu Jewellovi, zachránit tisíce životů nálezem batohu s výbušninou. Z prvotně oslavovaného hrdiny se však později, kvůli manipulativním a zavádějícím informacím z médií, stává hlavní podezřelý. Odstartovaná mediální kampaň pak pomalu ničí hrdinství jednoho muže v očích národa a to spolu s vysilujícím vyšetřováním ze strany FBI činí z jeho doposud poklidného života doslova peklo na zemi. (Vertical Entertainment)

elanius

(9/2022) / Úprimne, neočakával som od tohto filmu veľa, keďže som už vedel dopredu ako všetko dopadne. Clint sa ale znovu pochlapil a naservíroval pútavý true story. Sam Rockwell bol polovica úspechu, výborná postava. Príbeh Richarda Jewella je inak v mnohých ohľadoch neuveriteľný a poučný zároveň, toto sa naozaj stalo. Odporúčam každému kto má chuť na poctivú americkú filmárčinu. (8/10) ()

hroubek

Clint Eastwood je frajer, a to co předvádí v posledních letech si zaslouží obrovskou poklonu. Vybere si zajímavý příběh(většinou podle skutečné události) a pak ho řemeslně přesně dostane na plátno, a nám zbude jen koukat s otevřenou pusou, a říkat si jak to ten chlap dělá. Eastwood má svůj styl, ví jak vyprávět, kdy přidat, a kdy zas ubrat. A taky moc dobře ví, že nemusí spěchat pokud má dobré téma a kvalitní herce. A tohle všechno je v jeho nejnovějším filmu vidět. Richard Jewell je pomalejší film, není úplně zábavný, ale to co nám ve výsledku ukáže je parádní. Je to poctivá filmařina se vším všudy. Začátek je pomalejší, ale pak se to rozjede, tne se do živého, a je to podívaná, která je dojemná, emočně silná a herci si užívají své role. Sam Rockwell opět předvádí skvělý výkon. Kathy Bates má méně prostoru, ale ukradne si ty nejsilnější scény. Olivia Wilde je hodně super a tahle role jí sedla. Jon Hamm odvedl hodně dobrý výkon. Přesto největší tahounem filmu je Paul Walter Hauser a jeho nenucený výkon, který je perfektní. Hauser má postavu na tělo a zahrál jí perfektně. Film má několik skvělý momentů, ale jako celek funguje ještě lépe. A čím méně víme, tím je to o to silnější. Richard Jewell je velmi dobrý film, a Eastwood ve skvělé formě. ()

JohnSmith

Před Eastwoodem mi nezbývá než smeknout. I ve svém věku dokáže natočit vynikající film. Vyprávění je klidné, pomalé, ale neskutečně vás to dokáže vtáhnout. Jednu chvíli jsem si říkal, ať toho tlustýho blbce fakt zavřou, za to jakej je debil, ale stejně jsem mu držel palce. ()

Trustme

Policajt ze sámošky po eastwoodovsku na motivy skutečné události. A ideální je nic o této události nevědět a nečíst obsah, pak je to i skvělá detektivka. Ještě lépe tento film funguje jako ukázka jak snadno může být obyčejný americký občan obviněn, když novinářka šuká s agentem FBI. Třetí film po sobě (Sully; Pašerák), kterému dávám za plný počet hvězd, co natočil dědek. Sponsored by Snickers & Coca-Cola. ()

VanTom

Určitě velmi zajímavé "hvězdné" 3 měsíce života mírně jednoduššího, uvědomělého "zastánce práva a pořádku" podal Clint Eastwood jistou rukou a staromilsky přehledně. Jenže jejich vrchol přišel hned v první třetině napínavým nalezením bomby a duchapřítomným zásahem, naopak v závěru pochybné obvinění ani mediální grilování intenzitu nezvyšovaly (na rozdíl od "uslzeného" patosu), spíše jen samospádem (a kalkulativně) dojížděly. Lepší 3* ()

Tft

Po Paříž 15:17 jsem trochu ztratil v Clinta důvěru a začal jsem ho na dobro odepisovat, Richard Jewell je naštěstí krokem směrem k návratu do formy. Vzhledem k úctyhodnému věku se ovšem bojím, že Clint sílu k návratu na úplný vrchol už prostě nemá. Nebudeme si nic nalhávat, jeho nový film táhnou především herci. Paul Walter Hauser a Sam Rockwell tvoří překvapivě fungující duo, které dokáže vyvolat v divákovi soucit, vykouzlit úsměv na tváři a táhnou celý film na svých bedrech. Škoda je, že Eastwood si umanul, že vykreslí FBI a americká média jako padouchy z bondovky a dost tím ubírá celému filmu na důvěryhodnosti. Všechny změny téhle skutečné události, které se scénáristou Billy Rayem provedli jsou k horšímu a naprosto ničí celé poselství snímku. Hlavním důkazem budiž postavy Olivie Wild (nechápu jak na tuhle roli mohla vůbec kývnout, vzhledem k jejímu feministickému postoji) a Jona Hamma. To jsou jednorozměrné figurky, které tu jsou jen proto aby Eastwood mohl ukazovat prstem. Ohromná škoda, protože potenciál tu byl, jen to udělat víc civilnější a nebýt už od začátku filmu tak předpojatý. Mohl z toho být skutečné dobrý film o jedné velké křivdě (i když ne tak překvapivé jak se nám to Clint snaží podat). Vzešel z toho pouze film o tom jak si zlá FBI dovolila vyšetřovat podezřelé a média si dovolila o tom reportovat a Clint se rozhodl tunelovým viděním z nich udělat ty nejohavnější padouchy světa. Btw. VĚDĚLI JSTE, ŽE TO OPRAVDU NEMOHL UDĚLAT, PROTOŽE ZA 6 MINUT BY NEDOŠEL K TELEFONNÍ BUDCE? Ne? Tak Clint vám to vysvětlí, nic se nebojte. ()

vyfuk

Eastwood konečně s nějakou nakopávkou, která dokáže být i dobře zpracovaná. Protože když nevyšla předělávka Gran Torina, proč neudělat předělávku Sullyho. Ten má příběh v podstatě jak přes kopírák. Příběh hrdiny, který je hrdina, ale zároveň je vlastně obviněn z toho, že je podvodník. U Sullyho, ale vidíme určitou nadnesenost a inteligenci od Toma Hankse. Hauser zde hraje takového typického přihlouplého Američana, který ale i přesto je hrdinou. Těžko říci. Určitě nemohu mluvit o zklamání, ale ani o nějakém nadšení a nebo i lepším (nebo stejném) zpracování jako právě u Sullyho. Stejně tak se nedá upřít skvělé a zajímavé zpracování a i skvělé herecké výkony. Eastwood má stále, co říci. Je jen otázkou, zda stále to zvládne na úrovni kvalitní filmařiny. A Rockwellova role byla minimálně na nominaci. ()

LizianShaw

Clint Eastwood životopisné filmy prostě umí a Jewell není výjmkou. Mě možná zaujali Rockwell, Jon Hamm a Olivia Wilde, ale Paul Walter Hauser podává překvapivě dobrý výkon a jsem rád, že se Hollywood nebojí obsazovat obézní herce (ikdyž je to podle reálné skutečnosti, avšak i tak je známo, že některé životopisné filmy upravují vzhled/život postav, aby se líbily veřejnosti). ()

WincKruspe

Jestli mi v tom filmu něco chybělo, tak to byla Eastwoodova syrovost, kterou do svých filmů vkládá. Přijde mi, že tomu něco chybí a sklouzává to občas do lascivity. I tak ty 2 hodiny utečenou jako nic. Téma ovlivnitelnosti médií je stále aktuální, až na to, že noviny teď vystřídal Instagram a všichni ti uvědomělí pozéři. ()

zigíš

Na olympiádu v Atlantě si matně vzpomínám i na atentát a hrdinného securiťáka, že mělo všechno ještě tak dramatický background už ne. Téma jedinec vs média (a systém) zpracován mistrně, s výbornou gradací a snad s výjimkou postavy Olivie Wilde -spíše figurkou než zásadním hybatelem děje- sympatický casting. Eastwoodovsky příjemná, staromilská filmařina. ()

Autogram

Clint Eastwood vytvoril celkom podarenú štúdiu jedného lúzra, ktorý sa vlastnou prehnanou aktivitou priplietol, kam nemal (alebo našťastie mal). A hlavne je tento film obrazom mediálnej a štátnej štvanice, aká sa len tak nevidí. Hlavný hrdina je od začiatku vykresľovaný nesympaticky a tak je sledovanie filmu o niečo komplikovanejšie, ako by som čakal. –––– Atentátnikom by si mohol byť ty či ja. Niektorí vyzerajú ako normálni ľudia. ()

kenkaku

Eastwood prostě přiběhly jako je tento umí. Díky tomu, že každý (přinejmenším za mořem nebo s Goglem) ví jak vše dopadne, Eastwood pracuje s tématem bravurně. I když “modří již vědí” film stále poutá pozornost a nenudí. Prakticky jediné co lze vytknout je: 1) ten náhlý obrat v přístupu reportérky. 2) absence skutečných fotografií/záběrů před závěrečnýma titulkama (které by dodaly filmu váhu). Za sebe ještě dodám - a to nevím jestli byl pokus o karikaturu nebo to tak opravdu je - Richard je neskutečné tupé americké tele a FBi je banda vychcanejch sráčů. ()

Maynard.

Co se týče filmařiny, tak nemám co bych vytknul. Clint prostě tyhle lidský příněhy umí točit, to se musí nechat. Na druhou stranu si říkám, že 89 letej frajer, kterej si může točit a dělat co chce, nenatočí nějakej svůj poslední (pořádně nadupanej) majstrštych. Tohle je fakt pěknej film, u kterýho sem kupodivu neusnul (a to sem měl 1.den po perfektní dofče v Rakousku). Ale prostě mi ten příběh přišel sice silnej, ale né zas tolik... Ani mi nebylo líto toho tlouštíka, spíš mi bylo líto toho právníka, kterej s ním musel řešit jeho zapeklitou situaci. No, všechno to nakonec dobře dopadlo a tlouštík pak v klidu umřel ve 44 letech na zástavu srdce... ()

Soweek

Hezký příběh, u kterého netuším, zda si zasloužil být zfilmován či ne. Z filmu vyloženě čiší, že některé scény byly zdramatizovány pro případ filmu. Ve finále se stále jedná o standartní vyšetřovací postup, u kterého je stejně podezřelý ten, kdo najde bombu, jako podezřelý člověk, který první našel mrtvolu. ()

sedm.1

Prakticky u každého filmu, na kterém se Clint Eastwood podílí ať už herecky, či jako režisér, zmiňuji, že ho tedy zrovna moc nemusím, že mě jeho filmy příliš nebaví a až na pár výjimek, jako Gran Torino, či Tajemná řeka, považuji tohoto snad nesmrtelného chlapíka za vyloženě nudného a nevýrazného tvůrce. Nyní ale k jeho výše dvěma zmiňovaným povedeným snímkům mohu přidat ještě i třetí, a to právě Richarda Jewella, film tedy především vážně emočně silný a přesvědčivý, odehrávající se sice pořád v dost vlažném tempu, což zde ale zase až tolik tentokrát nevadí, s poměrně dost zajímavou a působivou zápletkou, s poměrně funkčním napětím a atmosférou, ale hlavně vesměs velmi výraznými postavami, ve kterých navíc zazářilo i pár skvělých herců, samozřejmě v čele s perfektními Paulem Walterem Hauserem a Samem Rockwellem, kdy oba podali skutečně hodně přesvědčivé a silné výkony a kteří celý film dělají opravdu zábavným a kvalitním filmovým zážitkem. Richarda Jewella lze ovšem brát též také jako poměrně originální snímek na téma terorismus, což také hraje ve prospěch celkového dojmu, takže zkrátka já jsem tentokrát s Eastwoodovým filmovým počinem nečekaně spokojen, neboť ve většině ohledech jde totiž o opravdu působivou, emotivní a perfektně zahranou podívanou. ()

Lukoboss

Já mám C. Eastwooda nesmírně rád a obdivuju, co za svůj život dokázal atd., a nejsem pochopitelně sám. Ovšem tady musím jít s hodnocením níž, protože mně na tom vadila jedna zásadní věc. Nevím, možná to tak ve skutečnosti bylo, možná je to tady záměrně vytažený do popředí, ale každej v tomhle filmu se chová naprosto hloupě. Jsou tam vlastně tři strany: 1. hlavní hrdina, kterej je naivní, hodnej blbec, kterej dělá všechno proto, aby si nepomohl, ale dokonce snad i uškodil (právník - hlavně s nima nemluv, nic neříkej, budu mluvit já - a on žvaní a žvaní... achjo!). 2. novinářka, naprostá svině, která jde akorát po senzaci a je jí všechno jedno, i když tvrdí, že prezentuje fakta... a na konci je jí to líto!? Uff! 3. FBI, banda bezradných debilů, kteří si nic neověřili, nic neměli a přesto šli po tomhle jediným člověku. A navíc hlavní agent vykecá novinářce v baru důležitou informaci, protože ho ona polechtala na stehně?! To snad ne! Bohužel toto v mých očích přímo bolelo a hrozně jsem s tím bojoval. Ano, ve skutečnosti to tak nějak bylo a byla to životní tragédie pro jednoho mladýho a naivního chlápka, ale takhle podaný se mně to zase tak nelíbilo. Takže sorry, Clinte, já si počkám na další a lepší kousek, protože vím, že ty to dáš! P.S.: Naprosto nejlepší roli a nejlíp zahranou předvedl S. Rockwell. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

16.12.2019

Eastwoodova novinka ještě letos

Eastwoodova novinka ještě letos

28.09.2019

Clintu Eastwoodovi sice táhne na devadesát, jeho režijní zápal by mu ale mohl závidět leckterý mladší tvůrce. Slavný herec a režisér začal svůj nejnovější snímek The Ballad of Richard Jewell natáčet… (více)