Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

zipper111

Tak nevím. Byla to docela poutavá podívaná, i když místy pěkně utahaná. Hlavně výprava a kostýmy se povedly. Ale musím říct že atmosféra mě nijak nedostala, na to že to má být horor jsem se ani jednou nebál, neměl jsem mrazení ani nic podobného. Musím říct, že i když nemám rád Pitta, ani ne zrovna moc Cruise, zahráli oba dva skvěle! No a Bandaska neměl ani moc prostoru se projevit, přesto zahrál taky přesvědčivě. Kirsten, to je kapitola sama o sobě. Toto byl asi jediný film kde se mi líbila, měla zajímavou roli a nebyla takový ubrečená jako v jiných filmech. Každopádně je to poutavé přiblížení upířiny zase z trochu jiného pohledu.Celkem slušné 4*. ()

Freemind

Hloupá, exaltovaná, hrozně napsaná a ještě hůř zrežírovaná, rozvláčná kravina. Tipuju, že poměrně vysoké hodnocení si tahle fraška udržuje jen díky hezkým držkám a faktoru sentimentu, protože ji Nova omílá už téměř dvacet let. Sečteno, podtrženo - v subjektivním žebříčku nejhorších upírských filmů řadím "Interview" hned za "Twilight". Tak. ()

Makky

Atmosférou krásne nadýchnutý horor s najcharizmatickejším upírom Pittom a najdesivejším upírom Cruiseom. "Len sa neboj. Budeš mať možnosť výberu, čo som ja nikdy nemal." ()

blackrain

Cesta do hlubin upírovy duše. Moment, má upír duši? Žádnou nemá nebo ano? No, zkoumat to rozhodně nebudu. Ještě by se mohlo něco podivného stát. Z daru by se pak stalo prokletí. Děkuju, nechci. Být nemrtvá není žádný med a přežít svou rodinu, to je snad ještě horší. Ale zase by z toho mohl být zajímavý článek s palcovými titulky. Uvidíme. ()

slunicko2

Působivě výpravný hollywoodský blockbuster. 1)  Pojetí upíra jako bytosti s klady a zápory, s vnitřním životem, svědomím, lidskou morálkou a touhou po nalezení smyslu života se skloubilo s bezprecedentním obsazením velkých hollywoodských hvězd soudobých i budoucích. Nějak tak vznikají kultovní snímky._____ 2)  Bohužel však pomalé melodramatické tempo se spojilo s plytkými pseudofilosofickými úvahami v blátivou směsku, která brání rychlé chůzi a výrazně snižuje jinak zajímavý potenciál._____ 3)  Homosexuálně působící chvění mezi Louisem a Lestadem a později mezi Louisem a Armandem nelze přehlédnout. Asi to není tvůrčí záměr, spíš výraz tvůrčí bezradnosti, jak vyjádřit vztah mezi tvůrcem a stvořeným a odlišit ho přitom od vztahu rodič - dítě, který se jinak nabízí._____ 4)  Vidím i trochu problém v žánrovém zařazení. Film totiž předvádí jakési romantické drama lehce říznuté otázkami po smyslu existence. A to je kombinace, která mi nesedí._____ 5)  Duchaplný konec sice umožnil tvůrcům vyvléci se z potřeby řešit rozběhlé příběhy, ale nezakryje duchovní prázdnotu díla. Don't be afraid. I'm going to give you the choice I never had._____ 6)  Knihy jsem nečetl a asi ani nebudu číst. Nový seriál jsem ještě neviděl. Vlastně jsem tento film sledoval po třináctileté pauze a byl jsem docela zvědav, jestli se mé tehdejší vnímání potvrdí. Nepotvrdilo se. Odebírám jednu z tehdejších nadšených hvězdiček a přiznávám, že i ta třetí je vlastně jenom za to hvězdné herecké obsazení._____ 7)  Bohužel však i jinak vysoce přitažliví herci zde moc sexy nevypadali. 29letý Brad Pitt (Louis), 32letý Tom Cruise (Lestat), 34letý Antonio Banderas (šéf upírů v Paříži Armand) se omezili na vášnivé pohledy. 25letý Christian Slater (novinář, kterému se Louis zpovídá) svůj sexuální šarm nepředvedl vůbec._____ 8)  Za zmínku stojí 12letá Kirsten Dunstová (upírka Claudia)._____ 9)  Komentátor gudaulin** označuje film za předobraz Stmívání. To jsi trefil přesně. Dodám jen, že jestli Stmívání je pro teenagery, pak Interview je pro ty, které angličtina tak pěkně označuje za young adults._____ 10)  Ale jisté ponaučení si přeci jen odnáším. Never in the house! ()

suicide

Co jste dosud nevěděli o upírech a báli jste se zeptat - tak nějak by se dal shrnout celý děj filmu. Jak upíři vzniknou, jak žijí, co dělají, co umí... Vše je ale zmíněno jne jakoby mimochodem. nejdůležitější totiž je, jak své upírství prožívá hlavní hrdina Louis.Pokud se to tedy dá říci, tak linie z dnešního světa je ta nejslabší - ale těžko říci, když jde jen o pár otázek novináře... Ve skutečnosti všechno stojí na té vzpomínkové a historické části. Všechno se začne rozjíždět od okamžiku, kdy Louisův stvořitel Lestat přemění na upíta také malou Claudii. Může být někdo tak malý být roztomilý a zároveň necitlivý a krutý? Avšak o to lepší je film, o co méně mám rád Toma Cruise a Brada Pitta. Oba mám zaškatulkovány někde jinde, než to, co předvedli zde. Tomu Cruisovi vyloženě padla role požitkáře a blahobyty, zatímco se Pitt vžil do svědomí zpytujicího a pocitem vinny trpícího upíra Louise. Ovšem závěr se dal docela čekat. V pořadí již asi třetí návrat Lestata, aby nepřišel? Spíše mě mrzí, že se již nikde neobjevil ten velký pařížský upír. ()

Maq odpad!

Příšerný brak. Určitě to napsala třináctiletá školačka, která ještě moc nechápe, co se to s ní vlastně děje, ale je to určitě, ach, určitě tak krásné a vzrušující, a ten hoch z vyššího ročníku se tolik, ach, tolik podobá tomu herci, co hrál v Záhadě vybrakované hrobky! ()

René.girl

Určitě patří do kategorie - filmy, které byste měli vidět než zemřete. Kirsten Dunst je ve filmu naprosto "neuvěřitelně uvěřitelná". 95% ()

Raketka29

Upíři? Brad Pitt, Tom Cruis, Antonio Banderas... bez debaty vražedný film pro téměř všechny příslušnice slabšího pohlaví. My prostě vždy budeme mít slabost pro zloduchy. Navíc pro ty co se starají o děti. ()

Skip

Nemůžu si pomoct, ale tak nějak mi připadalo, jako by ta trojice upírů, tedy herci, kteří je hráli, ani moc nevěděli, co mají dělat. Přišli mi takoví nějací prkení. Jejich nalíčení působilo navíc spíš směšně, jako figurky s nějakého podřadného divadla - třeba zrovna z toho, které bylo ve filmu. Ale z výkonu Kirsten Dunstové docela mrazilo, chvílemi vyvolávala až pocit nevolnosti, jak dokázala zahrát zoufalou ženu v dětském těle. Atmosféra filmu byla dobrá, ale celé se to nepříjemně vleklo. Celkově spíš zklamání, ale vyloženě špatné to rozhodně není. ()

Vědma

Na jedničku s hvězdičkou zrežírovaný film. Pokud by režie nebyla tak skvělá, nic by nenadělaly všechny ty filmové hvězdy, ale takto je to jeden z filmů s nejskvělejší atmosférou, kterou jinde nenajdete. ()

dee-key

Tom Cruise ještě nikdy nebyl tak démonický a Pitt nikdy nebyl takový melancholik. Aspoň myslím. Atmosférické a krásně vyprávěcí. Pro netradiční film s upíří tématikou a nenásilným poselstvím je to dobrá volba se skvěle obsazenými postavami. ()

kagemush

Dal bych plný počet,ale to naprosto zbytečný stupidní závěrečný vybafnutí a kousanec v autě mi dost pokazili celý film. Ale asi to jinak nešlo,než mi takhle zdělit,že zlo je věčný a mezi námi. Ach jo. ()

BoredSeal

Překvapivě i po letech zábavný nihilistický film o upírech, kteří si užívají masakry. Lidé jsou tu zcela bokem jako nebohé ovce sloužící pro obživu a rozptýlení upírů, něco takového v tak výpravné podobě už dnes asi nikdo nenatočí. Herecky tady exceluje Cruise a užívá si svého pansexuálního Lestata každou větou tak, že rychle zapomenete i na tu blonďatou paruku. Kdykoliv je na plátně vedle Pitta, je k pláči, jak je Pitt herecký neschopný dement, který ve většině scén jen stojí a tváří se jak znuděný zhulený playboy; k tomu "hraje" příšernou postavu humanistického upíra, který velkou část filmu odmítá pít lidskou krev a účastnit se na zvrácenostech, takže prostě totální kazišuk. I malá Dunstová s legrační dospěláckou replikou "How avantgard" a romantický gay upír Banderas ho suverénně přehrají. Strašná škoda, že se nenatočil nějaký další díl, kde by Cruisovi dělal parťáka někdo víc odvázaný a pořádně úchylný místo toho hňupa Pitta. Ano, upírské filmy se daly točit i temně, dospělácky, bisexuálně a zvráceně, než přišel kulturní mozkomor zvaný Twilight. ()

easaque

nostalgické -4* v době vzniku jsem byl jím docela okouzlen, ale to bylo ještě asi takové mladické poblouznění. Film mi přišel nápaditý, hezky to vypadalo a zaujali mě herecké výkony zúčastněných především té rozmazlené dívenky. Možná kdybych ho shlédl teď, tak bych musel ještě dolů ... to nevím, uvidíme třeba na něj časem narazím v televizi, i když filmy s reklamami mě nebaví a tohle na České televizi asi už dávat nebudou jak je to už profláknutý film. Tak zatím ještě 4 hvězdičky z nostalgických vzpomínek. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+/// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

balba

Skvělí příběh podle kultovní předlohy Anne Riceové s hvězdným obsazením. Též výborná kamera P.Rousselota. ()

MartinNDL

Brilantní knižní předloha je filmově zpracovaná ve stylu halloweenu. Tím zcela nepejorativně myslím, že veškeré lidské úchylky drobného rázu jako touha znásilňovat obyčejné ženy či píchat muže i ty politicky závažnější jako je šoustání malých dětí jsou ukryty za masku a metaforicky ventilovány. Zuby jsou penis a krev je vagína a čas není podstatný. Společnost řve, kdykoliv se odchýlíme a je na nás, jestli se spokojíme s krysami. Není náhoda, že divák fandí upírům a když si ve všem pokrytectví namlouvá, že Pitt je ten lepší, poslední scéna je důkazem, že úchylka není deviantní, pouze si lžeme a společnost reflektuje realitu jako když vozíčkář smečuje v basketu. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)