Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

benji66

Dejvická parta super, scénář výborný, ovšem kameraman a za něj odpovědný režisér jsou na průplesk bejsbolkama. Neustálé záběry v protisvětle, nesmyslné ostřeni, pohyb kamery, jako by jí drželo dítě z mateřské školky... Nechci shodit celou sérii kvůli technické nekompetenci, takže za tři... ()

ChrisChilly

Mně se celé toto dílo opravdu líbilo. Vše bylo hezky zamotané a kupodivu jsem i ocenila, jak se neustále chodilo kolem horké kaše. O to více byl pro mě poslední díl zajímavý. Mimo jiné musím vyzdvihnout výborné výkony herců a originální pojetí pana režiséra. Práce se světlem nebo záběry na „akvárium“ mě vůbec nerušily. Naopak podpořily atmosféru a můj prožitek z celé trilogie. Hltala jsem každý díl a uvažovala nad tím, kdo mohl být brutálním vrahem. ()

mischa

Tak tahle minisérie mne docela zaujala a i když jsem tak trochu předpokládal, kdo bude vrah, s určitostí jsem nevěděl a pořád mne to navádělo i na jiné aktéry. Líbilo se na 5 hvězd. Též mne zaujala dobrá provázanost současnosti se vzpomínkami do minulosti a trochu nádech hororu. ()

A_Shearer

Modré stíny byly odvážným pokusem o nový styl detektivky a vlastně pokusem hodně podařeným. Vodník se snaží jít ve stejných "uměleckých" šlépějích, ale je to bohužel o řád slabší. Atmosféra prvního dílu napojená na Erbenovu kytici sice fungovala obstojně, byť zápletka se zavražděným dítětem na cirkulárce je trochu za hranou filmařské etiky. Možnost vyfabulovat mysteriozní příběh ale zůstala zoufale nevyužitá, stává se z toho banální detektivka s nepřesvědčivou motivací aktérů a skupinovým sezením ala Agáta Christie. Logické řešení mi navíc bylo zjevné už po prvním dílu. Děsivost vraždy kojence je jen samoúčelný chyták, bohužel zcela absentuje nadstavba v podobě napětí, atmosféry, osobního příběhu pitoreskních policistů, sociální závažnosti a vlastně všeho, co dělalo Modré stíny nadstandardní českou detektivkou. ()

Marcimor

Jednoznačně nejlepší případ "detektivů od Nejsvětější trojice", který vlastně ani případem není, protože je již dávno uzavřený a promlčený. Zejména výborné herecké výkony, retrospektivní scény, dialogy a kamera z této minisérie o tragickém rozkladu a zániku jedné rodiny dělají vskutku nevšední záležitost. ()

VerJer odpad!

Nejhorsi dil. Zlaty Hrebejk. Tyhle radoby umelecke srance kdy je 10 minut zaberu o hovne jak nekdo nekam cumi, pak cerveny filtr a piskavy zvuk at si strci pan rezizeer do prdele. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky