Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

bearmeedek

Balada o Vodníkovi. Naprosto neobvyklé podání české kriminálky. Zajímavé, ale časově přehnané. Díky veškeré melancholii a zároveň tématu, by opravdu stačily dva díly. A ne nutit diváka, že to musí vydržet. Líbila se mě proměna Neužila z venkovského frajírka na opotřebeného staršího muže. No a závěr se držel klasiky - vrahem byl "zahradník". 70%. ()

Inozuka

Trochu mi chybí při vyšetřování zbytek týmu, ale budiž ... Vodníka beru spíš jako psychologickou sondu do vnímání viny, minulosti a traumat. Tomu odpovídá způsob natočení, který mi zde sedl víc než u předchozích Taušových částí série. Hraní si s barvami, expozicí a zvukovými podklady. Tady to funguje na jedničku. Za zmínku stojí i skvělá hudba a parádní Václav Neužil ml. Já jsem spokojen ... ()

Psycho.R

Musím se přiznat, že jsem si do poloviny myslel, že čtvrtou sérii režíroval Hřebejk. Připadalo mi to jako vizuální návrat k první Případ pro exorcistu. Největší těžkopádností však Vodník trpí v tom, že se nemůže rozhodnout, jestli chce být art, drama nebo krimi. Mnohokrát jsem nechápal motivace postav ani zvláštní asociace, stejně jako cameo Terezy Voříškové (leda by mělo smysl pro další Živé terče). Líto mi bylo i toho, že stejně jako v minulém případu (vesnický kmotr) dojde k vyhrocení, tak i tady (Miroslav Hanuš) jde tvrdě proti zdi a doufáte, že se rozehraje něco komplikovaného, ale nic z toho pak není. Modré stíny a Pět mrtvých psů se mi zdálo lepší. ()

Oonika

Ze začátku jsem z toho byl trochu rozpačitá, ale nakonec musím říct, že mi tenhle styl přišel docela k chuti. Bylo to něco trochu jiného, než na co jsme zvyklí, vlastně nebyla až tolik detektivka, ale fakt mě to bavilo. ()

Lupes

Tématem detektivek Michala Sýkory je do značné míry i frustrace nad stavem novodobé společnosti, nad absencí morálky v politice místní (Živé terče), celostátní (Modré stíny), celoevropské či akademické (Případ pro exorcistu). Mafiánků krajské úrovně propojených s policií se Sýkora dotkne i v Pěti mrtvých psech, ovšem ve Vodníkovi se opře plnou silou do poměrů komunistických a případ je tak jistou genesí ostatních sérií. Vodník voní létem i nostalgií mládí Husákových dětí, čemuž je bohužel podřízena i přeexponovaná kamera. Také střih by této retrospektivní podívané seděl, některé scény je divák nucen shlédnout víc jak dvakrát. Poslední výtka míří opět do lokalizace policejní služebny. Skleněný palác v polích je opět obskurním výlevem originality, která se v podobě interiérů vyšetřovacích prostor objevuje ve všech sériích Detektivů od nejsvětější trojice. Vše ostatní je ale perfektní. Muzika, včetně Kemelovy písně Za naší stodolou, či objevující se motiv Dvořákova Vodníka. Závěr je nádherně symbolický (zločin je promlčen a zbývá jen kráčet po cestě, kde není cesty zpět a není kam uhnout, byť konec je v nedohlednu). Stavební úpravy vesnického stavení ukazují neúprosně tikající čas i jistou míru současné okázalosti a drahého kýče. V kontrastu s tím nám závěrečná obytná "loď" uprostřed lesa připomíná nepříjemnou pravdu o těch, které blahobyt nepotkal, a které je třeba vyslechnout spíš než zastřelit. Zásadní pro pochopení Sýkorových detektivek je poznání, že o krimi žánr jde až v druhé rovině. Primární zůstává rovina sociální, která je v tomto případě u Sýkory nezvykle intimní a rodinná. Krajský hejtman zůstává kdesi v podvědomí a policejní ředitel relativizuje politické tlaky zástěrou a grilováním. Zůstává tak jen těžká rodinná anamnéza a příjemné hororový příběh z doby, kdy letní prázdniny více voněly a po večerech se četlo při svitu baterky. ()

dawid

Mystická jízda!!! Česká televize sebrala veškerou myslitelnou odvahu, pověřila Viktora Tauše režií a rozjela velkolepou akci! Vznikla nepříjemná (každopádně) bytostně filmařská polemika! ()

denbrough

Z meho pohledu skutecne nedocenena krimi serie. Vynikajici scenar, skvely Neuzil a podmanivy, presne trefeny hudebni doprovod. Tohle si zaslouzi mnohem vic nez aktualnich 74%. Spolu s 1.Labyrintem nejlepsi porevoluci krimi serie. ()

Mamlas odpad!

Nějaké tele s kamerou a nějaké tele u compu, co to přesvěcuje a rozmlžuje, se považují za umělce. Nedívatelné. Šlus. ()

Hrabovo

Režijní záměr má bohužel zálibu ve fialových, zelených a modrých ksichtech, záběrech v protisvětle a v rozmazaných záběrech snímaných přes okno. Zatímco v minulých dílech byli detektivové v hnusných služebnách, teď jsou na liduprázdné neživé pláni v baráku z budoucnosti. No, zřejmě si polepšili. Nechápu, že autoři realizace nevěří v silu příběhu a jeho civilního vyprávění. Holt, ani realizace Erbenova Vodníka v moderní době není dost šokující.Je to za 3 hvězdy, ale za popsané nesmysly dávám 2. Je to stejně strašné jako Modré stíny. Už jsem asi stará... ()

AgnesDee

Pan režisér to krásně umí s barvami. Doplňují atmosféru a navazují náladu či emoce. Hudba je taky překrásná. Netušila jsem, že zde mame ještě dobré skladatele, kteří se své práce ujmou s nápadem a citem. I když klavírní skladba v závěrečných titulcích zní pro ucho velmi líbezně, celkově je docela děsivá. Herecké výkony jsou také velmi dobré, možná i lepší, než jsem čekala. Jediným na první pohled viditelným negativem je kamera, která je sice dost syrová, ale často špatně ostří a pohledy do slunce jsou přepálené. ()

PichyjePan

Při prvním díle jsem si říkal co to ku**a pan režisér provozuje za druh umění, ale při druhém mi došlo, že se mi to hodně líbí a tím pádem je to za mě nejlepší a nejzajímavější série od detektivů Nejsvětější trojice. Samozřejmě ne každému druh takovéhoto točení bude vyhovovat, mně se to u předchozí série Modré stíny také nelíbilo, ale tady bych řekl, že se o nějaký ten level vyšvihl výš a je to fakt lahůdka... Ovšem mám menší výtku, nakonec pozornému divákovi vzniknou menší nesrovnalosti. ()

Solverino

Na naše poměry velmi dobré, jen při sledování dost ruší manýrismus pana režiséra nebo kameramana - tedy ty přepálené scény... jestli to má evokovat napětí a drama, tak to spíše obtěžuje a je to otravné. EDIT: ještě bych chtěl upozornit na to, že mě mrzí jak si tvůrci nedají dost práce s reáliemi a odfláknou je, např. policejní ředitelství Olomouckého kraje v opuštěném autoservisu nebo co to bylo, za městem v polích, ředitel na terase griluje klobásy atd. no nesmysl na nesmysl... to je scifi jako z jiné galaxie, takhle to není! v historických reáliích hlídá před místem činu v uniformě VB v hodnosti majora s pendrekem za pasem (takhle se pendrek nikdy nenosil) a major v uniformě by tam nepřicmrdoval, ten by to řídil... je to všechno o tom, že rádoby umělci (režisér) mají modré knížky a vědí o tom hovno, pak to tahá za oči a vypadá to směšně... škoda ()

hackstolle

Po prvnim dilu jsem byl tak nadrzenej, ze jsem si musel z cervenyho tlacitka pustit zbytek. Na rovinu. Zridka kdy davam 5 hvezd. Ale pro me herecky koncert, ktery si 95% zaslouzi. Myslel jsem si, ze jsem nasel jedno hluchy misto asi 20 minut pred koncem tretiho dilu. Lehce mi to pripominalo Kriminalku,... co ja vim, treba Litomerice. Ale nakonec mi spadla celist a klobouk dolu. ()

ostravak30

Vodník dává zatím ze všech sérií (neviděl jsem Živé terče) největší smysl. Jde sice o vraždu před lety, ale odehrává se přesně v duchu britské detektivní školy. Starý případ, očití svědkové, který každý viděl a zažil něco jiného a přesně takové puzzle musí detektiv dohromady poskládat. Vše stojí na výpovědích a vzpomínkách tehdejších aktérů. Já osobně ale vidím problém v tom, že tam kde to britská detektivní škola dotáhne na maximálně hodinku a půl jako film či epizodu seriálu sledujeme my v českém provedení tři více než hodinové díly, kde se dokola omílá pořád totéž. Až následná rekonstrukce majorce Výrové něco prozradí. Čímž nemluvím o tom, že nikoho nenapadlo ji provést dříve či se poptat nebo najít pamětníky sousedy. A konečně...trochu jako pitomost se ukáže i nápad s vodníkem byť spojení s Erbenem dráždí a autor si nejspíš nemohl pomoci. Opět je vše natočeno zvláštním filmařským způsobem, kdy je speciální hlavně práce s kamerou a světlem, což ne každému se musí líbit a já přiznávám, že smysl to dává jen v některých scénách, ale ne pořád. Byť Vodníka dávám na úroveň Pěti mrtvých psů, přeci jen je trochu lepší. Tři a půl hvězdy nejlíp. Na druhé straně jsou tu opět mnohokrát omílané politické vlivy, a zřejmě aby to nebylo už moc ohrané, tak se vracíme k soudružské nadřazenosti a mocichtivosti, tentokrát prezentované jako zasahování do vyšetřování. Celkově se mi ale ze všech sérií nejvíc líbí exteriéry. ()

subic

Z vodníka jsem tak lehce v rozpacích, je to totiž takové zpátky do minulosti jen na základě nových výpovědí. Rozuzlení je celkem zajímavé. Taky je potřeba říct, že Klára Melíšková jako major Marie Výrová změnila image a taky už není tak ostrá jako v předchozích sériích. 6,5/10 ()

Benjamin_L

Nebylo by to špatné, kdyby to nebylo tak strašlivě utahané a otravně ukřičené. Zkrácení o jeden díl by tomu prospělo stejně jako omezení Taušových vizuálních experimentů. Tím policejním ředitelstvím v polích to trochu zabil. ()

Luswani

Nevím, co vytknout, vlastně ani nic vytýkat nechci. Pro mě naprostá pecka! Má oblíbená Klára Melíšková pod vedením Viktora Tauše, který se nebojí riskovat. Vynikající scénář, herecké výkony, kamera, hudba, pomalejší tempo, kostýmy, ale i práce scénografů. A ta atmosféra... Ta atmosféra!!! 90% ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky