Vodník není klasická kriminálka, to je třeba si uvědomit. Ostatně po třiceti letech od vraždy jí v pravém slova smyslu ani být nemůže. Vzpomněl jsem si u prvního dílu na Good bye, Lenin! a nostalgicky zažloutlou fotografii z bývalé NDR, která se ve filmu objeví a říkal jsem, že je to přesné. Ano, to byla ta nálada, kterou jsem měl v hlavě, ve svých vzpomínkách. A stejně tak prázdniny, příznačné vedro k zalknutí, ostré slunce a ospalé parné léto, které nedbá na všechen ten ruch v pozadí. Jsou to stále jen vzpomínky, které nebývají přesně takové, jaká byla skutečnost, ale jestli je má něco vystihnout, pak se to tvůrcům docela dobře podařilo. Přijít tenhle formát ze zahraničí, museli bychom vytáhnout kapesníky a otřít tu naši milou ČSFD poslintanou blahem.(2.4.2019)

O tom, že nadpřirozené bytosti prostě NEEXISTUJÍ, zatímco o zločincích všeho druhu se to bohužel říct nedá. Příběh dovedně navozuje atmosféru známé Erbenovy hororové balady a promítá ji do reálného světa, leč zdá se, že tím zároveň vyčerpává veškerou energii a tvůrčí potenciál, které jakkoli souvisejí se strašidelnými vyprávěnkami. Neboť odhalení identity pravého viníka dávné brutální vraždy není výsledkem poctivého kriminalistického snažení, ale víceméně dílem náhody. Rozplétání traumatizovaných rodinných vztahů a odkrývání starých rodinných tajemství je sice interesantní, leč z mého pohledu nepřináší žádná fakta, která by jednoznačně prokazovala nevinu domnělé pachatelky, jakkoli to policejní komisařka Marie Výrová tvrdí. Její největší zásluhou je v podstatě dovedení příbuzenstva domnělé vražedkyně po letech zpátky na místo činu, neboť teprve poté se může dostat ke slovu jeden drobný element, který způsobí zásadní obrat ve vyšetřování. P.S.: Myslím, že není úplně standardní, aby mělo místní policejní oddělení k dispozici výstavní supermoderní budovu kdesi na samotě u lesa ... pardon - u pole.(24.4.2019)

Druhá nejslabší (po Případu pro exorcistu) z volné série detektivek Detektivové od Nejsvětější trojice, ten rádobyumělecký motiv vodníka, prolínající jak do vizuálu (plus hraní s barvami), tak i do děje, byl z mého pohledu dost prkený, zbytek mírný nadprůměr... Nutno ocenit dekorace a kostýmy, obecně dobrý pokus o navození dobové atmosféry a reálií 80. let...a samozřejmě významovou rovinu - problematické vyrovnávání se s komunistickou minulosti a její prorůstání do porevolučních časů a dneška...(8.4.2019)

Je škoda, že si v obecně nejpřijatelnějším kriminálním dobrodružství detektivů od Nejsvětější trojice tvůrci více nevyhráli s inspirací hororovým Erbenem, uvítal bych, kdybychom se měli během téhle kriminálky i bát. Jinak je Vodník jako klasická detektivní minisérie pod záštitou České televize povedeným dílkem, které má zajímavě unylý vtah do děje, perfektní prostředek a ničím zajímavým nepřekypující vyvrcholení.(30.4.2019)

Z české seriálové produkce se mi v tomto roce nejvíce líbil Vodník. Ať už pro zajímavé a nejednoduché rodinné vztahy, už kvůli dospívání hrdinek v době před převratem (ach, ta nostalgie), kvůli letní atmosféře či vykreslení důvodu chování jednotlivých postav a jeho dopadu a důsledků na další dění. Osobně mě to emočně zasáhlo, což se u každé detektivky říci nedá. Jako u každého díla i tady by se daly najít chyby, například proč by se případem vyšetřovatelka tak zapáleně a ve volném čase tak intenzivně zabývala, ale vem to čert. Vzhledem k tomu, že česká TV tvorba se mi poslední dobou spíše nelíbí dávám za tento počin palec nahoru, už pro ten dramatický přesah. Není to jen o vraždě a hledání vraha, což mám u krimi sérií ráda.(14.10.2019)

• - V závěrečné scéně hraje písnička „Za naší stodolou“ od Miroslava Kemela. (ArthasKarfa)

• - Záběry domu Třebovických a okolí se natáčelo v obci Janova Ves v okrese Mělník. Stejně tak i scény, kde se stala vražda. (Saur.us)

• - Natáčelo se i v Praze, konkrétně v budově Národní technické knihovny. (Winster)