Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Macht der Besessenheit

Quills - Perom markíza de Sade

Romantický / Drama / Historický / Životopisný

USA / Německo / Velká Británie, 2000, 119 min

Obrazovo a herecky brilantné. Ale obsahovo veľmi rozporuplné. Cynizmus a provokácia sa bijú s dramatickou romantikou a dôveryhodnosťou vzťahov. Zmiešané pocity z neuvážene premiešaného koktejlu. Kaufman si evidentne myslel, že táto obsahová rozporuplnosť zaistí filmu nevyhnutnú kontroverziu. To možno zaistila. Ale k jeho kvalitám rozhodne neprispela.(18.4.2003)

Oscar 3 nominace: Herec HR - Geoffrey Rush, Výprava, Kostýmy(18.3.2004)

Provokativní a perverzní - ale dávkováno po troškách a s vkusem, takže nezkazí asi nikoho, i když několikrát film sklouzne trošku do jednoduchosti - když postava Amelie Warner projde ve filmu neuvěřitelným "sexuálním" vývojem :-) Herecké výkony excelentní.(3.5.2003)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,065,332Tržby Celosvetovo $17,989,227║ Herecký koncert zúčastnených(Rush, Winslet, Phoenix, Caine) v bláznivom svete Markíza de Sade, plného zdravých zvrhlostí, pokušení, provokácii... /80%/(17.11.2009)

Skvěle zvládnutá filmařina, která si drží hodně dobré tempo a když nepočítám konec tak ani jednou neupadne do trapnosti či kýčovitosti. Atmosféra blázince a zvrácenosti je hodně dobře vystihnutá a podporují ji opravu BRILANTNÍ herecké výkony všech zůčastněných. Připočtěte hodící se hudbu a máte fajn zážitek. Ovšem nedoporučuju se na film koukat s malejma dětma.(26.5.2006)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $17,989,227(28.4.2007)

Nadocekavani dobry drama, cekal jsem nejakou ukecanou nudu a nakonec z toho byl paradni film. Trosku mi pripomnel Libertine. Pribeh sice kdovijak slozitej neni, ale je originalni a ma solidni dobovou atmosferu, cemuz taky napomaha, ze se vetsinou dej odehrava v blazinci, kde se sesla skvela parta magoru. K tomu tu jeste je tvrdej Michael Caine (jiny slovo me nenapada, vylozene zlej mi neprisel), krasna Kate Winslet a hlavne ke konci paradni Phoenix. Nicmene film stoji na hlavni postave Markyze a toho zahral Rush naprosto genialne. V jeho podani je to sice zvrhly prase, ale zaroven je vam tak trochu sympatickej a clovek ho nebere, jako nejakyho zaporaka. Jeste zbejva zminit, ze je film natocenej velice solidne a i kdyz se tu spis mluvi, tak ani na chvilku nenudi, ve vysledku lepsi 4*.(8.7.2008)

Nádherný príklad ako poslednými minútami zabiť dobrý film. Máloktorý snímok sa môže pochváliť tak skvele zahranými postavami na všetkých postoch, nádhernou vizualitou potemnelého blázinca a tak pokazeným koncom. Quills, i keď sa to podľa názvu nezdá je skôr snímkom zaoberajúcim sa slobodou myslenia a prejavu, ako zobrazovaním markízových úletov. Nemôžem však prekusnúť niekoľko posledných scén, ktoré mi absolútne skazili dojem (dejovo, nie že by boli nechutné) z predchádzajúcich jedenapolhodinových filmovohereckých orgií. 7/10(8.8.2005)

Ze zastrčené linky šedivého filmového průmyslu se vynořil hříšně provokující snímek s křehce romantickou rozinkou uvnitř. Z šedi věku rozumu se vynořil Donatien Alphonse-Francois de Sade s tváří excelujícího Geoffreyho Rushe, aby nás usvědčil z pokrytectví, zbabělosti a zapírání své skutečné podstaty. Pohledná pradlenka Kate Winsletová pašuje v běli naškrobených prostěradel markýzova nejnovější díla a způsobuje, že Joaquin Phoenix (kde jsou ty časy, kdy jsem za nejvíc sexy kněze před kamerou považovala Richarda Chamberlaina) tiše proklíná čerň kněžské sutany na svém těle. A Michael Caine má díky všem, kteří nerespektují zavedená pravidla, natolik rudo před očima, že je odhodlán zatnout markýzovi tipec jednou provždy. Z toho všeho plyne, že se jedná o film vskutku barvitý. Nebudu-li brát zřetel na to, že skutečný de Sade byl zřejmě spíš než co jiného politováníhodný cvok, nikoli sarkastický démon pronikající ostřím svého vtipu i jiných nástrojů až k nervům blazeovaně se tvářící společnosti, a že Quills je vším možným, jen ne historicky věrným portrétem posledních let této nejednoduché osobnosti, našla jsem v něm fascinující a zábavnou společnost, která mi dala poměrně dost námětů k zamyšlení a svým pojetím ne/morálnosti, ne/normality a ne/průměrnosti mi příjemně připomněla některá Formanova díla, hravě mě přinutivší držet palce lidem, kteří by ve mně v reálném životě asi moc velké sympatie nebudili. A dočkala jsem se k tomu i překvapení v podobě romantické linky, kterou bych tady vskutku nečekala a nedožadovala se jí, ale Coulmierovi a Madeleine to bylo srdečně jedno a přiměli mě prohlásit, že svým velmi osobitým způsobem je Quills jedním z nejsilnějších a nejdojemnějších milostných příběhů, které znám. Honem zpátky k markýzovi, než se začne dožadovat mé krve (té se bude dožadovat tak jako tak, ale abych u toho netrpěla až tak moc): díky Rushovi, dalším skvěle obsazeným hercům, zmáknutému scénáři a důsledné režii je Quills filmem napínavým, strhujícím, zábavným a přes všechny ty koity post mortem, exkrementální řešení nedostatku psacích potřeb a vyříznuté jazyky také subtilním a dojemným příběhem citů skrytých pod nejrůznějšími typy masek. Jak jsem si to teď po sobě přečetla, zní to pěkně zvrhle - ale kdyby nic jiného, jsem v dobré společnosti.(26.11.2007)

• Jara.Cimrman.jr

Jsem fanda nemravnosti všeho druhu. Nicméně na prvním místě upřednostňuji osobní zkušenost, následuje sledování vizuálního ztvárnění, pak je knižní zpracování a až na posledním místě je film o psaní nemravností. Quills tak u mne rozhodně měl šanci na úspěch, ale promarnil ji tím, že jsem z něj žádnou vášeň necítil. Když jsem v jednu chvíli dokonce začal fandit panu doktorovi, aby panu markýzovi pořádně naložil, tak jsem pochopil, že s tímhle snímkem jsme se prostě minuli.(16.7.2013)

Neuvěřitelné herecké výkony Rushe, Phoenixe a Winsletové by si samozřejmě zasloužili plné hodnocení, ale samotný děj zase takový nářez není. Schválně jsem nezmínil Caina, ale ne proto, že by hrál špatně, ale proto, že byl tak nechutný záporák, že jsem měl chuť mu jednu vrazit.(17.11.2009)

"VYSPÍTE SE DNES DOBŘE, ABBÉ?" - "NE, PANE. A POCHYBUJI, ŽE BYCH SE JEŠTĚ KDY VYSPAL." Okouzlující záležitost, která se může hrdě postavit vedle AMADEA a ZAMILOVANÉHO SHAKESPEARA. Perfektní casting, skvělé výkony, fantastický (na Oscara nominovaný) Rush. Kdo by si pomyslel, že je možné natočit o perverzi tak krásný film?(31.10.2007)

"Já v pekle byl, mladíku, vy jste o něm jen četl." Studie samolibectví, opatřená sem tam nějakou tou břečkou, jindy něčím zajímavým, onende zase "tradičními biografickými postupy", které obecně moc nemusím. Geoffrey dobrej, jako by se magorem už narodil. Nutno také řící, že Kate Winsletová opravdu je a byla krásná. Což přirozeně nijak neovlivňuje výsledné hodnocení, jenom mi to tak přišlo na mysl. A ještě si jakožto aktivní literární tvůrce neodpustím poznámku - to je fakt otrava, jak si všichni myslí, že co je psáno, to je dáno/pravda.(16.11.2009)

Připrav se, můj milý diváku, na příběh plný sexu, perverze, porna, zvrhlosti a pokušení. Ochutnej tu vůni zakázaného a přesto tak lákavého, ponoř se do hlubin erotických představ, poznej doposud nepoznané a uč se od samotného mistra - markýze de Sade. Geoffrey Rush je snad Sadeho potomek, jinak si jeho téměř dokonalé splynutí s postavou nedokážu vysvětlit. Nebojí se dokonce ani vlastní nahoty, kterou bez ostychu divákovi předvádí s grácií, s jakou se později předvede i Kate Winslet. Film překvapivě není spisovatelovým "životopisem", avšak z jeho života je odhaleno mnohé. Více mne však zaujala část s Royer-Collardem a jeho nastávající, která potají Sadeho obdivovala. Všichni hrají své role přirozeně a o každém jedinci se dá říci, že podává jeden ze svých nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) výkonů.(11.4.2008)

Perverzní, zvrhlé a zvrácené. V kladném slova smyslu. Se šokujícím úžasem jsem ani na chvíli neodtrhla oči od obrazovky a nechala se pohlcovat atmosférou, postavami, scénami a hlavně, slovy, myšlenkami a lidským nitrem (nejen) muže jménem Donatien Alphonse François De Sade. Dokonalý je v tomto snímku dopad a vliv jeho osobnosti na postavy Amelie Warner a zvláště Joaquina Phoenixe. Přeměny slušné dívky a muže zasvěceného bohu jsou geniální, jako vrchol jmenuji závěrečnou scénu Joaquina s Kate. Lidé mohou odvracet zrak, mohou s odporem začít mluvit o nechutnostech a zvrhlostech, ale i přesto se v koutku duše přistihnou, že to všechno, co Sade tvořil a čím byl, je podivně přitahuje. Často nás přitahují věci zlé, bizarní, neobvyklé a zvláštní, jakoby nějaká dobrovolná výprava do světa, který nás fascinuje, zároveň děsí, ale víme, že bychom v něm nepřežili. "Když dlouho hledíš do propasti, dej pozor, aby propast nenahlédla do tebe." Friedrich Nietzsche.(17.11.2009)

Vizuálně hezký, dějově však lehce sinusoidní film, ve kterém má zvrhlá duše od prvního okamžiku sympatizovala s hlavním vězněm. (Dílo Markýze de Sade jsem nečetla a o jeho skutečném životě také prakticky nic nevím, tudíž hodnotím jen postavu v podání Geoffreyho Rushe.) Jsem nemorální? Možná ano, možná ale prostě jen věřím tomu, že psaní fiktivních knih ještě nikomu nijak vážně neuškodilo a že činy, které nikomu neubližují, nemusí být odsouzeny jen proto, že nekorespondují s jednou starou, moralisty tolik oblíbenou, knihou. Zkrátka a dobře, ty čtyři hvězdy si Quills nezaslouží jen proto, že se dle mého názoru jedná o lehce nadprůměrný film; zaslouží si je i za příznivé ztvárnění myšlenek, se kterými se možná plně neztotožňuji, ale mé liberální duši toužící po svobodě názoru a vyznání udělaly radost. A nakonec si je zaslouží i za čtyři dokonalé herecké výkony v podání Rushe, Winslet, Phoenixe a Caina.(24.1.2011)

Neustále balancuji mezi *** a **** a ***** - to podle momentálního sexuálního rozpoložení.(4.2.2009)

"Věřím, že se v našem skromném blázinci budete cítit jako doma."                                                                                 Nehodlám zde řešit zda byl markýz de Sade zábavný či zvrhlý. Film o něm zábavný je. Uchopí vás od prvních minut, vtáhne do děje a už nepustí. Naprosto rozboří vaše představy, pošlape vaše zábrany, odbourá vaše tabu, rozpoutá vaše emoce a vysměje se vašim předsudkům. Markýz de Sade je zde představen jako neskutečně živá a plnokrevná postava, inteligentní, plná humoru, pohotového sarkasmu a duchaplné ironie, který je oproštěn od konvencí a uhlazenosti. I ve své zvrácenosti je pozoruhodnou osobností, která fascinuje a přitahuje všechny kolem. Figury jsou nejen šikovně napsány, ale i typově vybrány a zahány, což je dalším kladem této skvělé podívané. Obě dvorní dámy, jak Madeleine LeClerc tak i Simone jsou zahrány s citem. Rovněž postava abbého du Coulmier učaruje rozporuplností a především svým přerodem. Byť srovnávám velice narada nedá mi, abych nezmínila jiného chlípníka. Lid versus Larry Flynt Miloše Formana také popisuje osudy muže, který pobouřil veřejnost, ovšem na rozdíl od markýze neměl jeho fluidum ani jeho inteligenci, grácii a šarm. I když vnímám pohnutky díla jako boj za svobodu tisku, Larry si moje sympatie nikdy nezískal. Ale u markýze se nám nabízí vytříbená podívaná ve všech směrech. Takhle má vypadat brilantně vystavěný příběh s pointou. Není divu, když je scénaristou nositelem Pulitzerovy ceny Doug Wright.                                                                                                                                      "Já jsem tenhle svět nestvořil, zaznamenávám ho."                                                                                                          Velmi výstižný komentář: Faidra(1.3.2015)

Tahle uznávaná Britka jednou pronesla: „Doufám, že se budu s postavami, které hraji, trápit a ničit po zbytek života, protože v okamžiku, kdybych si řekla, že něco lehce zvládnu, nemá smysl, abych v tom pokračovala. Když se člověk uchýlí k podobnému postoji, přestane se zlepšovat a učit se.“ V případě Kate Winslet by to byla sakra škoda. Její prostá a vstřícná pradlena, která je jedinou spojkou výstředního literáta se čtenáři, je určitě tím lepším, co tahle solidní látka přinesla. Ostatně jako zbývající ústřední herecké trio téhle podívané o jednom deviantním grafomanovi. Vděčné role se s bravurou zhostil Geoffrey Rush, který sestoupil až na dno nemocné duše. Odvážný Rush šel až na doraz a oscarová nominace byla na místě. Potěšil i charismatický abbé Joaquina Phoenixe, o krapet hůř pak dopadl Michael Caine, který pojal svou roli sadisty trochu nevzrušivě. Přilepený konec zamrzí, zbytek je soustředěný kus, který si pohlídal řemeslnou stránku (výprava, kamera, kostýmy) i tempo. Dle mého ideálně uchopené, herecky nadprůměrné.(28.10.2014)

Uchvatna a poeticka perverznost s jako obvykle dokonalym vykonem G.Rushe a kupodivu i skvelym j.Phoenixem. Tenhle film proste nema chybu, ukazuje de Sadeovu uchylnost, zvrhlost a zaroven genialnost v cele sve krase.(7.9.2003)

Těšil jsem se na velký herecký střet Geoffreyho Rushe a Michaela Caina, nicméně Cainovy postavy je v Quills tak málo, že k žádnému zápasu nedošlo a z filmu se stala Rushova oprávněná exhibice. Je skvělý - stejně jako Kate Winslet. Ovšem zbytek snímku už je dost rozpačitý a k závěru dokonce tak nějak nudný, že mě to až překvapilo.(3.10.2013)

• Vitex

Skvěle, vskutku "filmově" a velice zábavně natočený jakožehistorický příběh, u kterého jsem si až teď, po asi pátém shlédnutí, uvědomil, jak je pomýlený. Nejde o to, že se Francouzi z konce osmnáctého století chovají jako současní Američané - ani o to, že se kněz běžně na veřejnosti prochází s odhalenou hrudí jak nějaký seladon. Nemůžu překousnout, že postava programově vulgárního a všemi opovrhujícího narcistního sadisty je tu představena jako ztělesnění svobody a mučedník, zatímco všichni ostatní jako pokrytci anebo morálně naprosto nestabilní osoby (postava Madelaine je vrcholem - považuje se za "dobrou ženu v životě", přičemž svádí kněze a distribuuje pornografii). Pak jsou tu už jen blázni a svině od podstaty. (nedopsáno)(6.4.2005)

Drsná pravda uplynulých staletí.. Výkon Mistra Rushe ohromí, užasnete nad herectvím velkého světového hereckého individualisty.!! :-) Ohavně krásný snímek.(16.11.2009)

Nemuzu jinak - ja uz od zacatku tusila, ze mi tu celou dobu unikalo mistrovsky dilo (a vzhledem k hodnoceni koukam i nedoceneny). Co tu budu basnit o hercich, to uz vystihli vsichni ostatni, kazdopadne musim rict, ze pokud bych se pozapomnela s knezem, muj mily sympatak Jeremy Irons z Misie by utrel... :)(31.1.2008)

Ó ta pointa (kněz a pradlenka) ... bavila jsem se. Nechutné, odsouzeníhodné, ne ... přiznejme si, že v každém z nás je trochu(kousek) perverze a s klidem se na Quills podívejme, eventuelně se zplna hrdla zasmějme. Hm ... podotýkám, že mým dlouholetým problémem je smích v pasážích, kdy se obvykle moc lidí(nikdo) nesměje, takže mé konstatování o vtipnosti radši liberáně a velkomyslně přehlédněte. Herci = úžas; scénář = lehkost; myšlenka = svoboda vyjadřování nade vše ... Nevidím to jinak než na ****.(30.11.2006)

Dobře, jsem asi úchyl, ale mě ten film přišel dost romantický. Ten vztah Winsletové a Phoenixe je zvláštní, něžný - a nezkazí to ani ta scéna s mrtvolou. Zato ta aféra s Michaelem Cainem je dost morbidní.(20.2.2003)

Vizuálne a kamerovo vynikajúce, nezaostala ani výprava. Snímok je výborný aj po hereckej stránke, pričom vynikli samozrejme hlavne G. Rush, potom J. Phoenix, ale nemôžem zabudnúť ani na M. Caine, ktorý bol v úlohe cynického doktora bez chrbtovej kosti mimoriadne odporný. Postava de Sade sa tu javí veľmi premenlivo a sympatie/nesympatie voči nemu sa v priebehu filmu striedajú a vyvíjajú. Neviem či to bol režisérov zámer alebo nie, ale u mňa to celkom fungovalo. Mám rád ťažko prekuknuteľné a komplikované postavy, a to je aj tento prípad. Vo filme odozneje veľa myšlienok, s niečím sa dá súhlasiť s niečím nie, každý si tu má možnosť vybrať to svoje. Ľutujem hlavne toho konca, posledných pár minút je mierne povedané, poriadne pritiahnutých za vlasy. Prišlo mi to ako odbité a nedôstojné zakončenie. Keby nie toho spackaného záveru, s hodnotením idem ešte vyššie. Ale aj tak ide o dobrú historickú drámu. 70/100(30.9.2014)

Pro mě nečekaně dobrý film. De Sade byl skvělý spisovatel. Psal ale jen jako svou kratochvíly, když byl v base. Jen ho pustili, na psaní kašlal a žil.(15.8.2010)

• nascendi

Keď dám jednu hviezdičku tak tu budem za moralistu? Mne to neprekáža, film je odpadový a hviezdička patrí iba hereckému triu. Pri sledovaní tohto "romantického" filmu som sa zamýšľal iba nad tým, či je už film na tom tak zle, že siaha po takýchto prostriedkoch na vybudenie diváka z letargie. Pozoruhodné tiež je, že časť komentátorov s obľubou označuje niektoré filmy za "sračky" a vo filme s reálnymi sračkami hľadá a nachádza podobenstvá, symboly a idey.(18.7.2010)

• Campbell

No k tomuto filmu si asi nikdy nenajdu cestu, pokaždé když nato chci kouknout, tak po půlce se neustále koukám kdy bude konec. A při tom režisér Kaufman není vůbec špatný, ale znáte to ne každej má rád něco dobrýho:-)(6.10.2010)

Má to svoju atmosféru, hrdinovia dobre zvládajú svoju nejdenoznačnosť a vnútorný boj. Joaquin Phoenix dokáže zahrať čokoľvek a veríte mu každý zmätený pohľad...(19.7.2015)

Živočišnost(17.7.2018)

Máloco mi přijde zvrhlé, vlastně mi nevadí dva líbající se chlapi, tak proč by měla milostná scénka Winsletová-Phoenix. Na rozdíl od zvláštního evropského žánru "pseudo-odvážná vaginálně-anlální studie o majáku padajícím do díry" tu je mnohem výraznější příběh. PRUDCE KOUKATELNÉ.(19.2.2003)

Musím souhlasit s HoneyBunny, romantická linie Phoenix-Winslet je neskutečná, takové jiskření a touhu jsem dlouho ve filmu neviděla (navíc Phoenix hraje snad nejvíc sexy kněze, co jsem kdy viděla:-), milostná scéna tomu ještě dodá prapodivnou třešničku na dortu. Naopak vztah Caine-Warner je vážně nechutný (je divné, že Simone po sexuálních zkušenostech s tím hnusákem na milostný život úplně nezanevřela, proto se změna na vášnivou holčinu zdá uspěchaná...). Naopak nijak zvlášť mě nezaujala samotná postava Markýze de Sade. Ne že by ho Geoffrey Rush nehrál dobře, ale.... Byl to jen politováníhodný magor, jehož osud i úchylárny mě nechávaly chladnou.(3.11.2006)

Četl jsem kousek knihy od Markýze de Sade a věřte mi, že tohle je velmi slabý odvar jeho myšlenek. Každopádně tento film nemá kopírovat knihu, ale jen nastínit období francouzské dekadence a příběh okolo Markýze de Sade a to zvládá docela bravurně. Můžeme polemizovat, do jaké míry je tento příběh poupravený americkou produkcí a též se můžeme dohadovat zda-li to bylo málo či naopak příliš zvrácené. Já osobně bych si to možná dokázal představit ještě perverznější, ale to nemění nic na tom, že film ode mě dostane plný počet bodů. Ke všemu Kate Winslet zraje jako víno a spolu s Amelií Warner tvořili neskutečně sexy dvojku.(11.4.2010)

Nádherné obrázky a výborní herci (ano zase ten úžasný Geoffrey:), ale scénář je trošku rozporuplný, je to provokativní a perverzní, nebo ve skutečnosti spíš romantické? Nějak nevím;)(16.8.2005)

....Markýz de Sade...literární talent své doby....že je čuně?? PROČ??..že píše vlastníma hovnama??...já zase čůrám do umejvadla..aco?..každej máme ňáký to hoby...sem snad proto špatnej?..sem snad horší než vy ostatní?......dalším hrdinou filmu je kněz...porušil sice celibát ale proč mu to zazlívat...jeho partnerka je možná pár hodin mrtvá, ale je to kate winslett, tak co?...že je divnej?..možná!..nenormální?..já říkám zvláštní....úchylák?? naopak! labužník......mrtvá...mrtvá...notak ať!....co si budem nalhávat....mit pred sebou zenskou co se nemuže branit v podobě kate winslett...kdo by odolal....(2.3.2007)

Výborně zahraný a v mnoha směrech ohromně poutavý ale mírně utahaný snímek plný perverze, erotiky i násilí. Prostě o markýzovi de Sade a jeho pobytu pro duševně choré, kde i přes veškeré zákazy sepisuje svá kontroverzní díla.(14.10.2007)

Těžce průměrný film s naprosto naivní, překombinovanou zápletkou a neinvenční formou, avšak skvělým Geoffreyem Rushem. To, že se v něm používají slova jako "kunda", "šoustat", nebo "kolík" určitě přispěje k jeho kontroverznosti, nikoli však kvalitě. Řečeno frází: Méně je někdy více - i tehdy, vypráví-li se o zvrhlíkovi typu markýz de Sade.(4.3.2007)

Vydatná dávka erotiky, emocí a poezie.(1.4.2015)

Toto som hľadal v temných zákutiach histórie a vlastnej predstavivosti. Nie Markýza de Sade, ale takéto jeho vykreslenie. Nie Kate Winslet ale túto jej postavu nevinnej panny, celým svojím kyprým dekoltom bažiacej po poznaní. Nie blázinec, ale miesto odkiaľ vychádzajú poviedky s ešte vlhkým atramentom, šíriacim tú vlhkosť k čitateľovi. Nie dokonalý film, ale ten v ktorý som dúfal a taký čo mám rád. Nevidím dôvod dať nižšie hodnotenie.(26.9.2012)

V poslední třetině se ucelený příběh mění ve sled dramatických scén, které na sebe pramálo navazují a ruší dojem z předchozí kvalitně odvedené práce. Herci jsou bez výhrad, jejich role mi ovšem přišly buď málo uvěřitelné (Joaquin Phoenix), anebo nedotažené (Michael Caine, který předvádí jakousi perverzní variaci na doktora Larche z Pravidel moštárny, zasloužil by si ovšem mnohem více prostoru). Závěrečná pointa pak neruší, ale ani nepřekvapí. Potenciál byl rozhodně větší.(17.11.2009)

Chtěl jsem se vzdělat. Vzdělal jsem se.(18.10.2012)

Zajímavé, provokativní, neuvěřitelné, oplzlé, nepředvídatelné a plné emocí - to je takový můj portrét, který jsem si o tomto rozporuplném a značně "kontroverzním" snímku představil. Musím uznat, že jde o jeden z nejneobvyklejších filmů, které jsem zatím viděl. Vévodí mu dokonalé herecké výkony Geoffreyho Rushe, Kate Winslet, Michaela Caina a Joaquina Phoenixe a také skvěle navoděné prostředí blázince. Nebýt své velké otevřenosti a přehnanosti, která mi místy bila do očí, tak bych dal 5*, ale dávám dost solidní 4* a musím říct, že mi bude tento snímek dost dlouho ležet na mysli.(17.11.2009)

Průměr - jak přišel, tak i z mé paměti odešel.(4.7.2003)

Lehce perverzní provokativní příběh s po celou dobu napínavou dějovou linkou, který není ani tak o samotném Markýzovi de Sade, nýbrž o myšlence, kterou vyslovil abbé v závěru filmu, bez zvrhlosti by nebyla ctnost. Zvrhlost je v každém člověku a je jen na nás, jak s tím naložíme.(17.11.2009)

Čakal som viac, ale i tie slabšie Kaufmanove filmy sú akosi zvláštne sympatické. Prevažujúci dobrý dojem vybojovali herci, ktorých nasadenie zachraňuje občasné tápanie o čom to vlastne malo celé byť a vďaka nim sa dá nad výsledkom aspoň nakrátko pozastaviť.(13.7.2005)

,,UŽ SI MI VZALA SRDCE. ROVNAKO TAK AKO INÍ VÝSOSTNÝ ORGÁN JUŽNE OD ROVNÍKU." __ Najprv musím napísať, že film splnil všetky moje očakávania a právom ho radím také historické, dobou nasiaknuté skvosty ako Amadeus či Nebezpečné známosti. Čo ďalej o Quills povedať? I keď by sa to dalo od historickej romance očakávať (ak by sa však samozrejme dala snímka takto radiť), film má predovšetkým skvelé tempo kde mi prvá hodina ubehla ani som nemrkol, miesto na nudu sa tu teda prakticky nenájde, navyše väčšinu času je film neotrelo zábavný. Samozrejme nájde sa aj niekoľko chybičiek. Zhruba v tretej štvrtine začne všetko trocha hasnúť a zdalo by sa ako by film už nechcel čo viac ponúknuť. To sa však ale razom kompenzuje keď de Sade začne pomedzi steny diktovať svoj (mnohými myslený posledný) príbeh a všetko má úžasné grády, humor a neuveriteľný šmrc a veci nasledujúce začnú robiť z trocha ľahkovážneho rozprávania vskutku dojemnú drámu z boľavým koncom, kde aj keď je vývoj (či koniec) postáv jasne čitateľný i tak chytí za srdce. Tragický Geoffrey Rush (aký koniec si to len zaslúžil) je vo svojej úlohe absolútne fantastický, za pomoci jeho perverzných hlášok skvelo posúva dej, no nezaostať sa zdarne snažia aj zvyšní traja hlavní predstavitelia. Oscarové nominácie sú zaslúžené i keď film je zahalený do ľahko priehladného televízneho hábitu a nomináciu pre výpravu by som zamenil za krásne zvrhlý scenár z množstvom dvojzmyslov (,,POĎ KU MNE, VEĎ MÁŠ KLÚČ. VRAZ MI HO DO TEJ MALEJ DIERKY.") _ P. S. komentár č. 600.(17.11.2009)

HBO HD - Úplnou náhodou jsem na to začal koukat, a i přes to, že jsem byl značně unaven, nemohl jsem od filmu odejít. Což je dobrá známka. Film se mi líbil, hlavní čtveřice byla dobře obsazená a já strávil 2 hodinky u pěkného historického dramatu. 75%(30.7.2011)

V časoch písaného porna, kedy si starí chlípnici nechávali svoje trofejné ženy určené na chov dozrievať ako slaninu v komínoch sa Kate Winsletová podujala zahrať pre ňu niečo takmer nemožné, pannu. Ešteže sa na jej výkon nedalo popri tých výkrikoch, škrekoch o dosť zaujímavejších magorov tak dôkladne sústrediť. Takto z toho vzišiel veľmi obstojný film plný Venušiných pahorkov, tekutín lásky či iných básnicko-sexuálnych narážok, ktoré raz za čas padnú vhod oproti jednoduchým vetám v pornoangličtine typu "Dec hjudž" , "fak mi" a "hardr-hardr". Niesom gej ani ženská, takže jedna projekcia za život mi dokonale postačila. Veľký projekčný fígeľ spočíva v ukončení projekcie 5 minút pred koncom, a filmu bez okolkov vpálite plný zásah. Ja som to nespravil a tak u mňa len za 4*.(25.10.2012)

Markýz de Sade, celým jménem Donatien Alphonse François - je všeobecně známo, že z jeho jména byl odvozen pojem sadismus a dalo by se ho nazvat tzv. " pornoprůkopníkem ". Tenhle film už měl spoustu repríz v TV a vím o něm už spoustu let. Historickým filmům, ale zrovna dvakrát neholduju. Jenže tohle prostě nešlo odmítnout. Konečně jsem se k tomu dokopal a ve výsledku jsem nelitoval. Jak by napsal sám autor zvrhlých textů De Sade - Zápletka filmu je nasáklá krví, jeho postavy jsou zkažené a jeho námět je navýsost ohavný. Tohle filmové zpracování znázorňuje De Sade(ho) jako perverzáka, kterej je kreativní po všech stránkách. Kromě psaní klasickým inkoustem, píše vínem, krví a shit(em). Ještě mi tu chyběla skarifikace. I jeho popsaný outfit ve světě módy nemá určitě obdoby. Přeze všechny zvrhlosti, kterými film disponuje to ale prostě není ono. Všechno je dávkováno pozvolna a v malých dávkách. Chápu to tak, že film byl natočen tak aby se zavděčil širšímu diváckému publiku. To nemění nic na skvělých hereckých výkonech. G. Rush v roli De Sade(ho) exceloval. To samý M.Caine v roli záporáka. Chválu si samozdřejmě zaslouží i K. Winslet a J. Phoenix. I přesto, že tenhle film s klidným svědomím můžu doporučit. U mě to na 5 hvězd není. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Moje perverzní choutky tak nebyly zcela uspokojeny.(27.1.2018)

Bylo to zvrhlé, perverzní a erotické.. A přitom to neztratilo na vážnosti a napětí především ke konci.. Dokonce i nějaká ta romantika by se našla.. To je opravdu pekelná kombinace, skvělé dílo! Geoffrey Rush byl naprosto dokonalý a bezchybný. Neumím si na jeho místě představit někoho lepšího :) I Kate Winslet a Joaquin Phoenix byli skvělí, ve filmu to výborně jiskřilo a oba předvedli vynikající herecké výkony. Závěr byl pro mě neočekávaný a překvapivý (už jsem si říkala, že nic lepšího přijít nemůže a ono to přišlo!).. Tento film je dokonalý! :)(5.2.2012)

• Frajer42

Mně tedy veškerá provokace a kontroverze zcela unikly. Zahráno a okostýmováno to bylo skutečně bravurně, ale opět mám ten pocit, že forma převálcovala obsah. Je to stále to stejné pořád dokola. Moc zvratů na diváka ve filmu skutečně nečeká. Veškerý děj je vlastně krásně shrnut v obsahu. Jen se tam nepíše, že vlastně nic moc není vidět a veškeré nechutnosti si člověk musí pouze představit. Strašně slabé 2*.(1.6.2013)

"Dáte si víno, abbé ??" - "Ještě nebylo ani poledne, markýzi !!" - "Konverzace, tak jako i jisté části těla, je plodnější, je-li zavlažena.." ;)(1.3.2015)

Film se mi celkem líbil. Zvláště pak výkon G. Rushe a J. Phoenixe.(2.4.2003)

Jak temná může být lidská mysl... a proč temnota vždycky přitahuje daleko víc než světlo?(15.10.2007)

lehce zvrácený film ve kterém excelují všichni tři hlavní herci. Rush skvěle zahrál zvrhlého markýze a patřil k tomu nejlepšímu co bylo možné ve filmu vidět. Hned vedle ještě tehdy štíhlé Kate a jejich předností(30.4.2010)

Scénář je vynikající. Několikrát se mi stalo, že jsem si nějakou narážku uvědomil až po chvíli a pobavilo mě, jak je chytrá (podobně jako u Zamilovaného Shakespearea). Režie a výtvarné ztvárnění jsou vynikající. Například požár blázince je nasnímán a zrežírován prvotřídně. Herecké výkony jsou také vynikající (co si budeme povídat, hlavně Geoffrey Rush). Bohužel se ale musím připojit k všeobecné nespokojenosti s kýčovitým a zbytečným koncem. Už to vypadá, že příběh skončí a přijde katarze, ale pak se k tomu ještě něco dodá a ještě trochu a ještě.. Až se to nakonec celé překombinuje a katarze nepřijde. Škoda. Mohl to být druhý Amadeus.(30.11.2009)

Pero v inkoustu smočené má svůj nezaměnitelný půvab, stejně jako má tento snímek vášnivou smyslnost, nespoutaný chtíč, touhu po rozkoši, neobvyklou upřímnost, něžný křehký cit, nevídanou svobodu, přímočarou zvrácenost a v neposlední řadě krev. V každém ohledu jde o mimořádný kus, ať už se jedná o herecké kreace nádherné Kate Winslet či brilantního Rushe, Phoenixe a Cainea.. nebo o skvěle napsané dialogy, sršící tu vtipem, tu ironií, sarkasmus nevyjímaje, až po úchvatnou kameru, krásnou hudbu a výpravu. A mimo to.. pokrytectví by rovněž mělo být smrtelným hříchem..(20.7.2018)

Už jen za postavu zvrhlého Markýze de Sade famózně ztvárněného Geoffrey Rushem a nádherně nevinnou a na druhou stranu po lásce a sexu toužící překrásnou Madeleine v podání skvělé Kate Winslet nemohu jít se svým hodnocením pod čtyři hvězdy. Příběh , který bych nazval encyklopedií zvrhlostí , chtíče , nevinnosti , názornou ukázkou středověkých praktik tehdejších psychiatrů , hrozného chování aristokracie vůči obyčejnému lidskému životu , jak v blázinci , tak mimo něj , mi navždy utkví v paměti a jednou za čas si jej vždycky pustím , neboť má pro mě určité kouzlo , které nepomíjí. 89%(25.6.2008)

Povedený příběh, možná až těžko věřit, že se doopravdy stal. Nadržený blázen a pisálek, co oblbne všechny, dokonce i kněze a ostatně všechny počestně smýšlející. Geoffrey Rush byla skvělá volba. Zahrál to skvěle. Žrala jsem každé jeho slovo, i když nebylo zrovna slušné, ale co na tom. Škoda že byl ve stejný rok Gladiátor a s ním excelentní Crowe. Kdo mě také mile překvapil, byla padoušská role Caineho. Ještě jsem neměla to štěstí, vidět ho hrát jinou postavu než moudrého a hodného pána. To jen potvrzuje, že zahraje vše. Tak stejně jako Phoenix. V jednom roce si střihnout hnusáka Commoduse a celibát dodržujícího kněze...Bylo to zvláštní. Není se čemu divit, tak na mě vždy působí filmy, kde jsou různé léčebny, ústavy.(17.8.2013)

Zajímavý historický portrét jedné kontroverzní osobnosti. Herci jsou dobří (hlavně Michael Caine se představí v pro něj netypické úloze). Bohužel se však tvůrcům nepodařilo udržet kvalitní dějovou linii po celou stopáž a tak některé vynikající momenty střídají slabší nebo jen těžko uvěřitelné. Uvažoval jsem i o 4 hvězdách, ovšem vzhledem k potenciálu, jaký snímek mohl mít dávám 3.(4.1.2011)

Mám vždy nesmírnou radost, když shlédnu film, který mě naprosto pohltí a nadchne. Nyní mám nesmírnou radost. Ačkoliv jde o vcelku úchylný příběh (markýze de Sade), je natočen dle mého názoru vkusně a v jakýsi mezích. Další veliké plus za brilantní obsazení, kdy jsem si s definitivní platností oblíbila herce Joaquina Phoenixe. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout jeho milostnou scénu, kterou hodnotím jako jednu z nejpůsobivějších a nejerotičtějších filmových milostných scén.(12.5.2011)

Ten člověk byl podle běžných měřítek magor. Ale co je vlastně normální a co ne? Kdo je oprávněn o tom rozhodnout? Zajímavý film, v němž předvedli své kvality výborní herci.(14.2.2010)

• Freemind

"Quills" bohužel odpovídá kvalitám markýzových textů - je to hromádka bizarností a prasárniček s prachmizerným dějem; dílko, které vyvolá ruměnec, ale jinak z příjemce jen těžko vyždímá nějaké větší emoce. Ruku na falus, ani s těmi prasárničkami to není žádná sláva - když vezmeme v potaz kontroverzní předlohu, tak je tenhle film překvapivě krotkou adaptací. Atmosféra, kamera, herci, všechno je fajn, ale jako celek to prostě nedrží pohromadě a nesmyslně přetažený konec je už vlastně jen ranou z milosti. Nič moč a výkaly.(13.3.2014)

Kdysi dávno se mi podařilo přečíst vrcholné dílo markýze de Sade bez toho, abych se pozvracel. Film o životě a díle, které bylo extrémním vyústěním osvícenství, musel logicky vzbudit mou zvědavost. O tom, jaký byl de Sade jako člověk, už lze těžko podat věrohodné svědectví, ale v podání Geoffreyho Rushe jde o vcelku zábavného glosátora a notorického škodiče. Film mě tedy dokázal pobavit a při scéně předávání Sadovy poslední povídky po kouscích jsem se upřímně smál. (1 043.)(1.3.2015)

Skvělý film, skvělé herecké výkony a skvělá práce režiséra, který to všechno udržel na uzdě. Téma, které se může snadno stát vulgárním je tady ukázáno hodně koukatelně a tak že se z těch dvou hodin člověk nenudí ani minutu. Já byla hodně zvědavá, protože mám ještě pořád v paměti jak si po revoluci lidi chodili kupovat Justýnu s lehkou červení ve tvářích a my jim ji se sklopenýma očima prodávali. :^))) Tož jsem ráda, že jsem "poznala" autora osobně. :^)(4.3.2012)

Dramatické vyprávění ze sklonku života Markýze de Sade, který tráví mezi zdmi charentonského ústavu pro choromyslné. Výborný Geoffrey Rush v hlavní roli. Atmosféra napoleonské doby je dokonalá.(12.3.2017)

Tvrdím, že se jedná o film v duchu markýze de Sade. Ten vznešený a cnostný nádech a forma, jenž je střídán erotikou a vulgaritou. Elegantně provokativní, jako de Sade. Perfektně zahrané od všech důležitých, klobouk dolů.(10.1.2006)

Typický příklad filmu, který celý utáhnou herci. I přes velmi zajímavý a kontroverzní námět je film poměrně sterilní a až příliš spoléhá na samu o sobě kontroverzní postavu. Kaufman režijně nějak nevyniká, povedly se mu akorát kamera a dobová atmosféra. Všechny čtyři ústřední postavy jsou brilantně zahrané, excelují zejména Rush s Cainem. Je to takový film ani tři, ani čtyři hvězdy. Nakonec dávám tři, protože z filmu toho ve mně za pár dnů nic nezůstane, protože tam nějaký silnější moment úplně chybí. Je tam sice vyřezávání jazyků, poprava gilotinou, soulož s mrtvolou, psaní vlastními výkaly, přesto nic nevyčnívá a film je prostě hrozně přízemní a rádoby kontroverzní. 60%(17.11.2009)

Nemůžu než jinak než pět *. Proč? Dvě slova: Geoffrey Rush. Jeho výkon je opravdu uchvacující a já se cítím, jak ty ženy z filmu, co mu propadly. Markýzova osobnost mu padne jak ulitá a je vidět, že si to celý film náležitě užívá. Za zmíňku rozhodně stojí i další postavy, Joaquinovi i Kate to v kostýmech sekne, a už dlouho jsem nepotkala film, kde by mi byli všichni hrdinové sympatičtí. Postavy se vyvíjejí zcela přirozeně vzhledem k událostem, přesto nespadají do stereotypu a kýčovitosti. Pravda, i když jde o příběh o de Sadovi, je ve filmu perverzních scének a řečí podstatně méně, než jsem očekávala, v tomto směru bych i přitvrdila. Nebýt toho výkonu Rushe, byly by to dobré tři *. Ale s ním....(18.11.2009)

Film, který mě opět přivedl k zamyšlení nad tím, co je největší perverznost. Jednoznačně pokrytectví.(4.2.2016)

58. Zlatý Glóbus za rok 2000 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Geoffrey Rush, Nejlepší scénář - Douglas Wright(30.12.2006)

1093. hodnocený film:(12.9.2011)

• slunicko2

Moderně pojatý snímek pojatý jako střet pokryteckého puritánství s přirozeností. Vděčné téma navzdory občasným vtipným okamžikům mě vcelku dost nudilo. Co horšího mohu o neobvyklých sexuálních praktikách říci?(1.1.2019)

Markýz de Sade patří k autorům, kteří mne nejvíc fascinují. Ne že bych patřil k zažraným čtenářům pornografie, ale jeho stylistická virtuozita, rozpor mezi vysokým stylem, mistrně zvládnutou literární technikou, a neuvěřitelnou perverzností, a také samozřejmě obrovská nápaditost ohledně vymýšlení úchylností, je přinejmenším zajímavý. Je mi nesmírně líto, že zarytí filmožrouti mohou jeho pozoruhodné dílo mimo mnoha různě špatných béčkových pornofilmů poznat jen v nudné a příšerně aktualizované Pasoliniho adaptaci. I když s atmosférou jeho románů, úchylnou i precizní, se můžete zčásti seznámit v tomto filmu. Fiktivní příběh o smrti markýze v blázinci je sice notně zamerikanizovaný a silně překombinovaný, ovšem na americké poměry poměrně odvážný (skoro nekrofilní scéna mezi Madleine a Abbém). Celá řada vynikajících scén (mně se nejvíc líbila ta, kde markýz "filtruje svou povídku přes mozky bláznů" a pak ta, kde hraje doktorovi svou pornografickou satiru na něj samotného) a nesmírně charismatický Geoffrey Rush (mimochodem, Sade vypadal reálně jako něco mezi Steve McQueenem a Klementem Gottwaldem, ovšem tento film je těžce fiktivní) a sympaťák Michael Caine v roli doktora, který má pana de Sade vyléčit, ovšem ne tolik, aby nemohl psát, protože jeho úchylnými povídkami celý blázinec vlastně vydělává. Líbilo se mi vylíčení prostředí blázince, stejně jako perfektně vybrané a parafrázované úryvky ze Sadovy prosy (mimochodem, tvrzení ze zajímavostí, že "všechna Sadeho práce zde prezentovaná byla ve skutečnosti napsána scénáristou Doug Wrightem" je, bez ohledu na to, že to je špatně přeložené, pravda jen napůl - konkrétní formulace sice napsal scénárista, všechny ale dějově vycházejí ze situací ve skutečných markýzových dílech - ono je taky v oblasti pornografie u markýze dost těžké střelit vedle, když potřebujete nějakou zvrhlost), které jeho dílo víceméně charakterizují. Trochu mne štve, že film činí Sadeho život stravitelnější, stejně tak mne štve vložení několika romantických vedlejších příběhů a degradace postavy Renée (markýzova manželka), ale vzhledem k tomu, že tento film skutečně vystihuje jen velmi mírně odbarvenou ((tím nemyslím blond, ale opak od přibarvenou) atmosféru reálné markýzovy tvorby to jsemm ochoten odpustit. A to je ve filmu nejdůležitější. Navíc, vím, že je to můj nezvyk, ale už dlouho se mi nestalo, aby mne dvouhodinový film nenudil, což je nutné taky přičíst k dobru.(10.9.2009)

I když je tahle verze oproti francouzský nápaditější, celkovým vyzněním spíše pokulhává za svým bratrem. Ta zcela evropská je totiž vážnější a charismatičtější především díky hlavní roli Daniela Auteuila, nehledě na dokonalejší filmový prostředí, větší reálnost příběhu, nebo i mnohem peprnější scény. Vzhledem k účasti Kate Winslet jsem čekal víc než, že si jen sedne na koleno Geoffreyho Rushe. Zde tvůrci vyloženě alternovali a chvílema spíš film připomínal komedii Terryho Gilliama ovšem s následky tragédie. Oba markýzové se tedy zhruba vyrovnávají, ale přesto za o něco kvalitnější považuju toho s Auteuilem.(16.4.2014)

Jako čtenářka Markýzových knih mě film jednoduše pohltil. A jsem zase o krůček blíž k tomu zvrhlému šílenci. Rush byl perfektní. Tak zvrhlé, provokativní, nevšední...(7.11.2010)

"Conversation, like certain portions of the anatomy, always runs more smoothly when it`s lubricated." Toliko k jisté, decentní dávce perverznosti. Je sice pravda, že obsahově je to, hlavně zhruba v prostřední části, trošku roztříštěný, nesourodý, ale jinak po všech ostatních stránkách je film nepochybně vynikající. Geniální, dechberoucí úvod, famóóóózní výkony podané kompletním ústředním kvartetem (Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine), super kamera, hudba, výprava, kostýmy - všechno dodává tomuhle snímku věrohodnou a hutnou uatmosféru. Navíc film řeší témata, pro který mám slabost, takže i přes tu lehkou, občasnou zmatečnost, musím tu pětku dát.(3.2.2011)

Herci sú vynikajúci. Ale celé ma to nechalo absolútne chladným.(1.9.2006)

• Brandon

Seberte feťákovi drogu, alkoholikovi flašku nebo de Sademu jeho pero a budou se chovat stejně. Dostanou absťák. Lehce teatrální snímek o lidských zvrhlostech. Zatímco markýz o nich v Quills jen psal a představoval si je, odsuzující pokrytci je činili.(13.2.2008)

Co se mi zde trošku nezamlouvá je jak dopadnou mí oblíbenci Winslet a Phoenix :-D. Film je to určitě zajímavý, ale nečekejte dobrý konec, i když jedna zápletka v něm dopadne podle mě dobře.(17.11.2009)

Charentonský ústav pro choromyslné má jednoho zvláštního pacienta. Je jím Markýz de Sade (Geoffrey Rush), saditstický sexuální zvrhlík. Ředitel ústavu, abbé Coulmier (Joaquiem Phoenix) tuší, že jediným způsobem léčby markýze je nechat jej vložit své fantazie na stránky papíru. Markýzi se ale vždy podaří své dílo dostat za stěny blázince, kde je jeho nemravné dílo vyhledávány prostým lidem. To se samozřejmě nelíbí vládě, a tak do Charentonu posílá jednoho z nejlepších psychiatrů, doktora Royera Collarda (Michael Caine), aby Markýza de Sade zkrotil... Z tohoto filmu mám velice rozporuplné pocity - na jedné straně jde o herecky velmi vybroušené dílo (samozřejmě filmu vládne výborný Geoffrey Rush), na straně druhé mne obsahově až tolik neuchvátilo. Po celý film jsem se nemohl rozhodnout, komu vlastně fandit - z lidského hlediska je sice Markýz de Sade odpad, jenže Phillip Kaufman jej postavil do role týraného mučedníka, což se mi celý film docela eklovalo..(28.3.2011)

Fikce se vším všudy: tzn. historický nesmysl. O život božského markýze jsem se shodou okolnosti začal zajímat až po shlédnutí tohoto filmu, tzn. mám rámcové představy o jeho pobytech v Bastille i různých blázincích, proto hodnotím méně než francouzskou životopisnou verzi.(28.5.2013)

• Cushing

Možná i tři hvězdy, ale poselství toho filmu je dávno stará vesta a pozitivní pohled na markýze prasáka taky. Za bolševika by to ovšem fungovalo skvěle, všechny ty posunuté významy a přenesené aktualizace apod. V permisivní, v podstatě liberální společnosti to nutně musí zapadnout. Hm. Ale co třeba v Polsku? Co na to dva zaprdění dioskúrové v tamní vrcholné politice?(4.7.2007)

Celkem těžké tento film ohodnotit... hodně vtipných momentů díky spoustě až trochu (chvílema trochu hodně) perverzních hlášek od Geoffreyho Rushe, ale i spousta dramatických scén, hlavně ke konci filmu (uplný konec byl super :P) a spojení těchto dvou faktorů je v tomto podání hodně zajímavé. Hlavní čtyřka herců zahrála své postavy skvěle, hlavně se mi líbil jako vždy Joaquin! Takže při hodnocení nakonec trochu přidám hlavně kvůli mým 3 oblíbencům. :)(3.2.2012)

• danca044

Tento film mi jako moc romantický nepřipadal. Geoffrey Rush se na roli bláznivého markýze de Sade dobře hodil a Kate Winslet byla jako Madeleine též dobrá. Dojem mi ovšem kazil blázinec, kde markýz píše podle mě až příliš nevkusné a sprosté příběhy. Naopak se mi líbil vztah mezi nevinnou Madeleine, jež dopadne špatně a abbém, jejichž láska se nikdy nemohla uskutečnit.(18.2.2013)

Tenhle film, toť nefalšované herecké orgie. Skvělý, Rush/Sade, úžasný abbé/Phoenix, ďábelský psychiatr Caine a rozkošná pradlenka Madeleine/Winslett. Všichni dohromady jste mně připravili šťavnatý, inteligentní a pikantní filmový orgasmus. A Kate Winslet to na smrtelném loži tak slušelo!....... apropó ať žijí korzety :-)(1.2.2016)

Stále jsem se nemohl dostat na tu pravou strunu filmu, ale pak se mi to podařilo a musím říct, krásný a drsný zážitek.(4.11.2005)

No, že bych z toho byl nějak šokován to teda říct nemůžu.(29.5.2006)

Proč 4 hvězdy? Puisque la France et marquis de Sade, puisque Joaquin Phoenix, puisque Kate Winslet et puisque Geoffrey Rush - a to je prostě kombinace tak lákavá, že i občasné uklouznutí scénáře či přílišná oplzlost a rozporuplnost mě prostě nepřesvědčí, abych dala nižší hodnocení.(17.4.2007)

Markíz o tom "iba" písal,my sme to "iba" pozerali, zvrhlí sú tí, čo tak žijú.Ale bez zla nespoznáme dobro, bez zvrhlosti cnosť.Film nám však ponúkol ďaleko viac ako pohľad na svet blázinca a jeho obyvateľov.Mne sa najviac páčila romantická línia a vtipné dialógy v podaní charizmatických hviezd.I to, že hranica vkusu nebola prekročená, ak nepočítam tie asi 4 razy,čo som musela privrieť oko obrazne i doslova.Kľudne to urobte tiež, ak si nechcete nechať ujsť inak strhujúci príbeh o tom, čo je v každom z nás, no pokiaľ máme srdce i rozum, v pekle neskončíme.(17.11.2009)

Toto není můj de Sade!(22.10.2013)

Už samotný hrdina příběhu přitahuje pozornost a pohled na herecké obsazení tuto přitažlivost ještě prohlubuje. Největší „sílu“ filmu vidím v tom, jak si rafinovaně pohrává s kontroverzními tématy a obejde se přitom bez laciné vulgarity a obscénnosti. Celkové ladění snímku je ponuré až tragické, přesto jsou tam místa zábavná a místy až hříšně vtipná. Geoffrey Rush je tradičně skvělý a markýzovy výsměšné poznámky a repliky v jeho podání zní opravdově - mnohdy se však za jeho urážkami a drzostí skrývá jen smutek osamělého a nešťastného člověka; to jsou momenty nejsilnější . Nemohu taktéž zapomenout na Dr. Royer-Collarda – Michael Caine je v této roli naprosto věrohodně odporný. K mé spokojenosti je do příběhu vhodně zakomponována i milostná linie, která je velice přesvědčivá - Kate Winslet a Joaquin Phoenix patří podle mě k nejtalentovanějším mladým hercům a Quills je toho dalším důkazem. ----- Co je „zlo“ a kde se skrývá? Je potrestáno? Kdo je vlastně hříšný? To mi vždycky probíhá hlavou, když ten film sleduji. ---- Quills je skvěle zahraný, provokativní, především však nesmírně inteligentní film. Pro ty, kteří chtějí přemýšlet.(6.3.2004)

Skvělý G. Rush a zdatně sekundující J.Phoenix a K.Winslest..bohužel nic víc. Obsahově prosté, vizuálně takřka uchvátné.(25.11.2004)

jeden z najmocnejších filmov ktoré som kedy videl, virtuózne výkony, úžasná hra a absolutne geniálny rush.(23.12.2005)

Hlavně ke konci film pro silné povahy i žaludky, současně však dráždivý, syrový, obscénní (v tom nejkladnějším slova smyslu, pokud obscénní vůbec může být kladné), prostě nemůže nechat chladným. Na nadarmo byl Rush za markýze nominován na Oscara a já bych mu jej dala mnohem raději než Gladiátorovi, ale to je věc vkusu. A rozhodně je tenhle sade mnohem lepší než ve stejném roce natočený Sade s Danielem Auteuilem, ten je proti tomuhle slaboučkým bezpohlavním odvarem. Skvělá je Winslet, rozhodně oproti Titanicu úplně jiná kategorie. Kněz Joaquina Phoenixe se tak věrohodně zmítá mezi láskou k Bohu a láskou k ženě, že by mu člověk skoro přál vítězství, ale to už by byl jiný film. Scéna s kobkou popsanou výkaly je opravdově smrdutá. A krví zase hrozně smutná. Rushe musí člověk obdivovat i za nahotu, konečně pohled na normální mužské tělo a ne na lesklého upoceného svalovce. Působila na mne i scéna s jeho prsty ovázanými kousky plátna. Stephen Warbeck dokázal, že umí, ale to už všichni dávno víme.(28.5.2008)

Tenhle film je fakt síla. Těžko se to komentuje, to se musí vidět.(17.11.2009)

Viděno, okomentováno, ohodnoceno, ale příště už bych se na to nepodíval. Je to celkem zdlouhavé, ale to k životopisnému filmu nerozlučně patří.(24.12.2010)

Skvělé a dokonale vyvážené drama s filosofickými výstupy. Každá postava má svůj význam a není samoúčelná. Geoffrey Rush předvádí perfektní výkon s oscarovými ambicemi. Výborná gradace příběhu potvrzuje pětihvězdičkové hodnocení. "Andělé se rozpláčí a všichni svatí budou lapat po dechu!"(19.9.2008)

Jeden z mojich oblíbených knižních autorů ve filmovém zpracování? To si nemůžu nechat ujít :) a Geoffrey Rush byl opět excelentní stejně tak jako Joaquin Phoenix.(17.11.2009)

Vynikající obsazení v podobě Geoffreyho Rushe a Michaela Caina - už i to je pro mě u tohoto filmu výhra :) :) Film jsem poprvé viděla jako malá, ale přesto si ho pamatuji dodnes zcela živě :) Při dalším shlédnutí jsem opět nebyla zklamána :) Jen jsem si tam ještě víc všimla Joaquina Phoenixe v roli, kterou mi malinko připomínal Mela Gibsona ve ZNAMENÍ. Podobnost čistě jen náhodná ;)(20.8.2011)

Markýz de Sade... Nezapomenu na přednášky Václava Jamka na FF UK!!!(28.9.2012)

Quills – Perem markýze de Sade lze nejtrefněji charakterizovat jako nevýrazné, ovšem luxusně obsazené, drama. Je vážně obrovská škoda, že když se tvůrcům podařilo dát dohromady takovou sestavu hereckých es, tak že ve finále nakonec vznikl, díky mdlému a skutečně nepůsobivému zpracování, tak nevýrazný film. Problém bych ovšem rozhodně neviděl tedy zas až tak v samotné zápletce, ta je totiž poměrně nápaditá a originální, a navíc syrové a nekompromisní prostředí blázince prostě jen nahrávalo k opravdu působivé a silné podívané, ale opakuji, to zpracování bylo jednoduše slabé, neintenzivní, bez šťávy, bez emočně vypjatých a silných momentů, a naopak s několika velmi nudnými a zbytečnými pasážemi, které jen ubírali na celkovém prožitku a dojmu. Daleko lépe šla pak jistě využít i atmosféra, navozena též již zmiňovaným prostředím, a příliš mě neoslovilo ani závěrečné finále, které mohlo disponovat mnohem působivější gradací, zakončené nekompromisní pointou. Takže ve výsledku tu lze tak prakticky pozitivně vnímat jen, též již zmiňovaný, hvězdný casting, ovšem tady je nutno podotknout, že to je skutečná paráda, co jméno, to precizní, strhující výkon, a za mě tedy jen minimálně kvůli jménům Winslet, Phoenix, Caine a Rush musím přesto všechno tento film jinak určitě doporučit. Za mě ale zkrátka vážně promarněný a nevyužitý potenciál.(15.4.2017)

Dobrej film s nadprůměrnými herckými výkony.(5.12.2008)

Mohlo to být kratší. Opravdu si mohli odpustit začátek s gilotinou (náznaky jsou někdy lepší) a pohled na bezhlavá těla. A závěr, kde se zblázní přepříliš idealizovaná postava, byl taky zbytečný. Ale ani toto nás neodprostí od věty "Co tím chtěl básník říc?" a to vynechám volné nakládání s historií.(6.1.2009)

Kontroverzné, provokatívne, škandalózne, perverzné,SADistické...V plejáde hereckých es s ich následnými výkonmi a ako sa na film z histórie patrí aj neodfláknuteľnými kostýmami a výpravou sledujeme dielo, ktoré je samostatná jednotka,bez škatuľky. Či už postava, ktorú stvárnil Geoffrey Rush je fiktívna alebo prameň histórie hovorí pravdu je v podstate jedno,je jedno či ide predovšetkým o vzrušenie túžby alebo ,,zakázané ovocie ...,,.Pocity v divákovi prebudí:smeje sa,je mierne dojatý,znechutený alebo napnutý. Škoda len finále,ktoré melancholicko-depresívnu atmosféru mierne kazí. Aj tak, ale za plný počet b.(17.11.2009)

Výborně obsazený a stejně tak dobře i zahraný snímek o známém provokativním perverzákovi na sklonku života v charetonském blázinci. Nevím, do jaké míry je film inspirován skutečností (vím jen, že v tom blázinci byl), ale tohle byla docela síla. Ze které jsem ale nemohl odtrhnout oči. 7.5/10(18.11.2009)

Cakal som trosku iny film. Sklamany vsak nie som ani nahodov. Myslel som si, ze to bude brutalny masaker z velkym mnozstvom oplzlosti a nakoniec som dostal celkom fajn pribeh, ktory sa v priebehu par minut dostal pod kozu a z nadcenim som hltal cely film a uzival si ho. Nemravne chutky oplzleho spisovatela su sice hlavnou postatov pribehu, ale su velmy vkusne davkovene, a vobec film nezhadzuju. Vsetci herci na cele Geoffreym Rushom boly skvely. Skoda vsak toho zaveru, ten sa mi k tomu filmu vobec nehodil. Ale aj tak sa jedna o vyborny film z dobrou rezio, kvalitnou kamerou a vyborne napisanymi postavavmi.(24.11.2009)

Som rád, že konečne niekto vykreslil markýza nielen ako perverzné prasa (čo však bezpochyby bol) a zároveň génia, ale aj ako ľudskú bytosť schopnú citov ako láska, zúfalstvo a nenávisť. Geoffrey Rush sa pre túto rolu narodil a poriadne si ju užíva. Jeho markýz De Sade je odporný a sympatický zároveň, čo dokazuje najmä v scénach, kde musí písať za každú cenu (kuracia kosť a víno, krv na oblečení, výkaly v kobke) a v scéne, kde šarmatným spôsobom uteká zo svojej izby. Bizarná atmosféra blázinca, ako aj výkony vedlajších postáv (Winslet, Phoenix) sú vynikajúce. Zvlášť Michael Caine exceluje ako zvrátenejší protipól markýza. Markýz predsa ľuďom neubližoval (aj ked sa hovorí všeličo o jeho záľubách), jeho diela ľudia predsa čítať nemuseli. Zato šialený doktor Royer-Collard si so svojim mučením a zverstvami priam koleduje o štatút výsostne zápornej postavy dejín. A k tomu ešte tá jeho mladučká žena... Koniec filmu bol skvelý a De Sade opäť nesklamal - to musíte vidieť. K dokonalosti filmu ako celku mi chýba len krôčik. Na záver ešte jeden obľúbený výrok: "Boh je jediný omyl, ktorý nedokážem ľudstvu odpustiť."(16.5.2010)

Nebýt neuvěřitelného výkonu Rushe, tak bych dal nižší hodnocení. Bohužel ani on nedokázal filmu zvýšit jeho rating.(3.12.2017)

Na můj vkus až moc příjemně odvyprávěný film o někom kdo proslul svou nevybíravou fantazií...(4.1.2010)

Když něco vychází a jako vzor má Voltaira, nedá se čekat, že to bude o rozkvetlých loukách a včelkách, tady totiž kvete a píchá úplně něco jinýho. A to pořádně bez servítek tak, jak to de Sade svým čtenářům a celé době předkládal. Není divu, že ho měli za blázna nebo skoro démona, člověka posedlýho ďáblem. Nutno dodat, že jsou to zejména vynikající herecký výkony, který film bravurně ženou dopředu - především pak sama postava markýze v podání G. Rushe. Dobovej blázinec působí opravdu až strašidelně, daří se děj gradovat, a to i menší celky (např. diktování nové povídky skrze otvory ve zdech ke konci filmu). Klobouk dolů, historický drama, jak se patří... "Are your convictions so fragile, they cannot stand in opposition to mine? Is your God so flimsy? So weak? For shame!"(1.2.2016)

Na to, že se jedná film o zvráceném úchylákovi je neobyčejně zábavný. Místy mírně erotický, místy dost nechutný, ale skvěle zahraný. Určitě se vyplatí se k tomuto filmu vrátit i několikrát.(20.4.2005)

morbidní, perverzní, odporné - tak jak má být(17.10.2005)

Ve filmu bych ubral špetku romantiky a nahradil ji buď větší dávkou perverze, cynismu či černého humoru. Takhle totiž zůstává někde na pomezí mezi normálním filmem s trochu nevšedním tématem a provokativním snímkem, což je jistě škoda. Každopádně i tak jsem se u něj dost bavil :-)(20.2.2006)

Lepší 3*, aspoň už mám představu o Markýzovi :D(17.11.2009)

Byly doby, kdy i já hltala markýze. Dnes už je ale možností víc a já taky stárnu :-), takže klidně skouknu - třeba film o markýzovi. To jsem to dopracovala! Každopádně jsem byla trochu zklamána, čekala jsem zvrhlosti (ve stylu Libertina), které se na můj vkus příliš nekonaly. Děj postupně uvadal, byť asi objektivně gradoval, no já byla ráda, že byl nakonec konec. Nemám ráda Rushe, zato zbylé osazenstvo víc než můžu. Byl to takový pel mel (od historického dramatu k frašce až telenovele), ano, asi je dobré film znát, vydržet se to dá, ale těžko říct, čím by vlastně měl diváka dostat, já na nic nepřišla.(10.8.2010)

Rok 2000 mě stále nepřestává překvapovat - jsem zvědav kolik kvalitních filmů tohoto ročníku ještě v budoucnosti shlédnu... Zde mě překvapil Joaquin Phoenix, který si ve stejném roce zahrál v Quillls kladnou roli a naopak v Gladiátorovi ( též stejný ročník) se ukázal jako hlavní záporná postava...(9.10.2012)

Musím uznať, že herci boli úplne skvelí. Phoenix má príjemne prekvapil, skvelý výkon. Dej bol trošku pochaosený, ale myšlienka sa tam dala nájsť.(16.7.2003)

Jak už tady napsal Tosim - provokativní a perverzní... To ano, ale i přes to nezkažené a nehnusné... Vztah mezi Madeleine a Coulmierem je záměrně podivný a záhadný. Na Coulmierovi je vidět, že Madeleine miluje, ale nechce s tím nic udělat, protože přece "nemůže zhřešit". Naopak na Madeleine je celou dobu vidět, že by díky markýzovým povídkám ráda "zhřešila"... A dokonce ani ta scéna s mrtvolou nebyla hnusná, pouze trochu "divná" (měla vyjadřovat touhu, kterou nestihl Coulmier vyplnit ještě za Madeleina života...). A pokud jde o herecké výkony... Geofrey Rush je jako šílenec markýz de Sade ideální, Michael Caine je ten správný "slušný" doktor a při tom uvnitř pěkný prase, abbé Coulmier v podání Joaquina Phoenixe nemá chybu a ke konci filmu mu správně "hrabe" a Kate Winslet je jako Madeleine sympatická a přesně o to šlo. Tento film možná někoho pobuřuje a možná se po jeho shlédnutí ním zrovna nebudete chlubit, ale i přes to je to hodně kvalitní film. Teda pokud nejste zapřísáhlí puritáni...(4.6.2005)

Scénář historického filmu stavějícího na dohadech je poněkud roztroušený, stejně jako jeho výpověď. Přesto mě však napadají dvě slova zachraňující Quills z vod průměru - herecký ohňostroj. Každý ze zúčastněných se maximálně poddává temné atmosféře příběhu a zároveň doplňuje ostatní; nelze vyjmout jednoho a vyzdvihnout jako nejlepšího, všichni fungují symbioticky pospolu. Díky tomu se dá mnohem snáze přenést přes výše zmíněné nedostatky i poněkud patetický konec. 65 %(8.3.2015)

Skvělé, úžasně zábavné, žádné zbytečné psychologizování. Podle psychoanalytiků máme v životě jen dvě možnosti: stát se "homo perversio" (ve filmu též citováno) a "homo hystericus". Ten první "homo" se oddává ("nezřízeně") svým tužbám ("perverzím"), přitom však strádá nepokojem, ostrakizací, někdy i psychosomatickým tlakem. Ten druhý se jich (často ostentativně) vzdává a žije běžným všedním životem, plní si své povinnosti a dbá na svá práva, přičemž se jeho tužby propadají do hysterických fantasmat, která mohou v určitých situacích explodovat do nějakého druhu psychotického náslilí. Většina lidí se vklíňuje někam do mezer a pak zjišťuje, že ani kompromisy nikam nevedou (k Lacanově jouissance). Pozn: 1. Za homo perversio se označuje i Slavoj Žižek, nejspíš z obav, aby ho nikdo nepokládal za homo hysterika. 2. Kdyby nebylo markýze de Sade, musel by jím být někdo z nás! 3. (B)lázeňské divadlo a kapela, dialog Markýzy a Collarda, stejně tak jako Markýze a Coulmiera - vskutku akční film. 3. Sadova (nikoli sadistická) perveze = tajné společenství ve dvou. 4. Jdu na zahradu, "aby se mi rytí také vyplatilo"... Ještě něco jako shrnutí (Jean Boudrillard: O svádění, str. 151): "Perverzní osoba se ve svádění mýlí, neboť se ho snaží kodifikovat, zavádět pravidla, uzavírat pakty, a tím ničí jeho základní pravidlo, pravidlo tajnosti, které nesmí být nikdy vysloveno."(6.6.2017)

• cityman

Jak já se na tenhle film těšil! A když jsem ho viděl div jsem neumřel nudou. Jediné co nezklamalo byl Geoffrey Rush.(25.5.2002)

Skvělé herecké obsazení v čele s perverzním spisovatelem erotických povídek, kterého ztvárnil Geoffrey Rush (nominovaný na Oscara). Markýz de Sade byl hozen do blázince za své nechutné sexuální choutky (jak pro koho:), kde ale nadále psal své zvrhlé texty týkající se sexu, a to díky krásné Madeleine (Kate Winslet), která jeho texty lehce dostala za brány blázince, aby se tak dostaly do rukou obyčejným lidem, kteří byli z nich doslova nadšeni. To se ale nelíbilo francouzskému královskému dvoru, a tak vyslali do ústavu psychiatra Collarda (taktéž řádně vyšinutého). Postupně Markýzovi de Sade berou psací potřeby, vybavení a nakonec.... to uvidíte sami....Osobně jsem byl spokojen, a to zejména dialogy o Bohu a Kristu mezi knězem Coulmierem (Joaquin Phoenix) a Markýzem, který se opravdu s ničím nepáral a dokázal si u mě vydobýt i sympatie. Film plný životních pravd...(17.11.2009)

Díky perfektnímu českému dabingu jsem se bavila téměř na plný počet a od pana markýze si ráda něco počtu.(6.12.2010)

… and another gala performance by Geoffrey Rush! Když se k tomu přidá dechberoucí zvrhlá zápletka a vynikající herectví též od Kate Winslet a Joaquina Phoenixe, vychází Vám jediné – 5 *****.(19.10.2015)

Za herce *, za uchylnost***!!! Docela to slo, ale konec zavanel kycem...(29.10.2003)

Well... O tom, jak moc byl markýz de Sade "odlišný" od většiny z nás, jsem přestal pochybovat poměrně rychle. S přibývajícími minutami jsem mu ovšem začal částečně rozumět a snad si ho i oblíbil. Vždyť šlo přece jen o nemocného člověka, jehož knihy plné choromyslných představ nemohly nikomu ublížit (pokud tedy pominu mravní výchovu mláděže :)). Nebo že by přece? ||| Kaufmanovi se povedlo natočit hodně syrový film, který - pokud přistoupíte na jeho hru - z hlavy jen tak nevyženete.(20.11.2005)

• merigieren

Smutné, ohavné a kruté, tato tři slova plně vystihují celý film. Dá se na to koukat, ale je to o ničem... a některé vychytávky jako milování se s mrtvolou, vyřezávání jazyků, znásilňování jeptišky, výkaly jako inkoust a mnoho dalších obrazů mě příliš nelákají. Vlastně bych řekl, že platonický vztah pisálka, služebné a kněze je zde jen jako zástěrka pro ukázky chování, jež nelze považovat za zábavu...(25.2.2009)

Film, jak pro mě stvořenej... ale, ještěže sem nežila v 18. století, jinak bych asi moc dobře teda nezkončila. :-) Asi bych taky rychle přišla o hlavu jako slečna na začátku filmíku. No, a kdybych teda o ni nepřišla hned a musela na sebe nechat praktikovat metody Cainea?! To bych taky nechtěla zažít. Asi si budu muset dávat větší pozor na pusu, ať taky nezkončím v nějaké léčebně. I když mít tam postel, křeslo, dostávat vínko...no, na čas bych to snad vydržela, tak na den, protože by mě pak fakt asi popravili, protože já bych určitě obtěžovala samotnýho abbého - no, jo, no, když Joaquin je takovej fešák! Ano, násilí a neřestnosti, tak by se ten film částečně charkterizovat dal, i když pro mě tam toho mohlo být dáááleko víc! ;-) Nebudu já nakonec taky takovej homo perverzio! :-D Ano, perverznost je nakažlivá...a já se zase bavila.(12.7.2010)

Vzhledem k tématu bych si představoval trochu maso, ale byl to čajíček - takže zklamání.(1.12.2010)

Obrazově krásné,herecky mimořádně zajímavé,ovšem často také nepříjemně statické a nudné.Obsah je navíc těžce nevyrovnaný a celá ta rádobyšokující a kontroverzní slupka filmu nepůsobí úplně dobře.Celkově kvalitní film,který bych ovšem ani kvůli Kate nechtěl vidět znovu.(13.11.2012)

• PanPes

Jediná chorá mysl v tomto pokrouceném kousku "historie" patří tomu, kdo zrežíroval tak špatný film. Je-li představa tohoto filmového díla skutečně to co se vám vybaví zmíní-li se někdo o odkazu Markýze de Sade, tak v noci zřejmě počítáte ovečky, nebo narážíte na mantinely své omezené fantazie a vaší "nejchutnější" představou je masturbace v temném sklepě. Nehledejte myšlenku ani poučení - něco tak povrchního onen původní autor opravdu nikdy ani nezamýšlel a ani nevěřte, že onen vykreslený "psychopat" umíral trýznivou smrtí bez jazyka na klášterní podlaze... Kontrasty v tehdejší "osvícené" společnosti umožnily aby i takový člověk jako Markýz de Sade dožil svůj život ve věku 74 let a požíval sic za stěnami žaláře luxusu, o kterém mnozí během svého cnostného života ani nesnili.(28.11.2012)

Ne tak poutavé, jak jsem si představoval. Výkony herců/ček však velmi dobré.(7.7.2013)

čekal sem od toho trochu víc..dávám pouze 3, přišlo mi to takový nevýrazný..ale kdybych hodnotil výkon Geoffreye Rushe musel bychdát aspoň 6 hvězd(16.2.2014)

Nádherný film. Pokud se vám líbí prostředí bláznů a úchylů, můžete se v této bažině radostně vyrochnit. A to nutně nemusíte být nějaký (ne)spoutaný Ukájínek, který býval tradičním hostem Šmuclerova Tabu. Tento film zkrátka vypovídá vše o lidské povaze. Zaujaly mě tedy především postavy. Rozpolcený kněz, pokrytecký doktor, lehce nemravná pradlena a úchylný... úchyl. Všechny z nich jsou dokonale herecky ztvárněné. Takže nakonec tento snímek hodnotím pěti roubíky z pěti.(12.1.2017)

• Redbee

Téměř stejně nechutné jako Saló aneb 120 dnů sodomy!!!(22.3.2003)

Snímek o člověku, podle kterého se jmenuje sadismus. Nezakládá se úplně na pravdě, což mu ale neubírá na zajímavosti. Mohl by být ale trošku víc prasácký...čtu totiž v současnosti knihu 120 dnů sodomy a v ní je markýz daleko nechutnější, chápu však že by to asi širší publikum nerozdýchalo. Osobně mě tento film přišel velice vtipný i když mi příjdou většinou směšné jiné věci než ostatním. Vynikající výkon podali zejména Geoffrey Rush a záporák Michael Caine.(17.12.2006)

Maximálně kontroverzní, avšak mimořádně zpracované. S přibývajícím věkem a schopnostmi rozumím posedlosti psaním, které se může stát drogou. Neospravedlňuji "padlý" obsah Markýzových textů, kterým je pan Freud jistě v uměleckém nebi kmotrem. Je to příběh lidí a o lidech, tajných vášních a neukrotitelných pudech. Vivat pane Kaufman, snad až na ten propíraný závěr...(9.1.2008)

Nádherný příklad, když velice dobré herecké výkony, styl a výprava jsou rozprášeny do prostoru velmi slabého až nulového poselství. Veškerý dobrý potenciál a zajímavé scény jsou z celkového pohledu degradavány absencí vyššího smyslu celého filmu, který každý dobrý film má. Nemusí jít nutné a poselství typu "Buďme hodní", "jezme špenát" a podobně, ale něco co z díla čiší a co podvědomě vnímáme, že jsme si z filmu odnesli. Zde koukáme na sled více někdy méně perverzních scén, jenž jsou bohužel většinou šíleně samoúčelné. Ač nerad dávám pouze 3*(4.1.2009)

toto je genialny naznak umeleckosti. Ako surrealista som si to uzival plnymi duskami. Povinny film v skolach. HAHAHAHA. Why so serious?!!(17.11.2009)

Hvězdně obsazený film o králi perverze, jeho vlivu na okolí a touhy po psaní. Až na závěr, který kazí celkové vyznění filmu, řemeslně povedený psychothriller.(17.11.2009)

Jen zopakuji, co už po zběžném přelétnutí komentářů několikrát padlo. Po herecké a výpravné stránce si film zaslouží plné hodnocení- a víc, a to i přes Canea, který je tak nechutný a odporný, že by zasloužil zarazit do řiti jednu z markýzových "bytových dekorací". Příběh také není úplně špatný a jelikož Sade je rozporuplná postava, řekla jsem si- proč by takhle ne? Nicméně závěr je kýč jak bič a kazí jinak podle mě fungující, našlápnutý a komplexní = nadprůměrný film.(8.5.2011)

• Heroine

Někdy prostě otevřu stránku nějakého filmu, a když vidím že má hodnocení nad 70%, mám chuť se jít zahrabat. Ono se to lidem líbí! Je to trapné, nudné, blbé, prvoplánové, směšné a hnusné, a lidem se to líbí! Tenhle "markýz" si u mne stále udržuje čestné místo v žebříčku nejhorších filmů co jsem kdy viděla, a asi tam i zůstane.(20.11.2011)

V prvom rade musím vyzdvihnúť herecké obsadenie, lebo tento film je vyslovene založený na výborných hereckých výkonoch všetkých zúčastnených. Rush, Phoenix, Caine a Winslet ponúkajú strhujúci koncert, ktorý zatieňuje to, že obsahovo zas ten film tak úžasný ani zďaleka nie je. Je to populisticky kontroverzná dobová dráma, ktorá sa v závere láme do nečakanej a nepríliš sa hodiacej katarzie. Ale kvôli tým hercom si štyri hviezdy určite zaslúži. 7+/10(26.11.2011)

Ufff...tak toto bol hodne brutál nárez. Myslím, že od Kate Winslet jeden z tých lepších filmov(1.1.2006)

Nové Saló? Ale lidi nepřehánějte. Quills je "pouze" neslušným kontroverzním filmem, jenž má svojí bázi založenou na reálných faktech o úchylnosti Markýze de Sade. Kaufmanova touha šokovat mne úplně minula a mohl jsem se tedy oddávat Quills jako dramatu s perfektními herci (Joaquin snad špatně hrát ani neumí), dobře stupňovanou atmosférou a závěrečnou scénou s Markýzem, na níž se jen tak nezapomíná. Děkuji štábu za doslova unikátní film!(22.12.2006)

Pěknej film, potěšil mě výkon Geoffreye Rushe.(17.5.2007)

nič iného ako maximum hviezdičiek,ťažko niečo ešte napísať po skvelej recenzií od FAIDRY je tam takmer všetko. Snáď len treba pripomenúť ako vždy úžasnú Kate WINSLET ,ktorá už býva tradične zárukou vysokej latky filmu...(11.11.2008)

Filmový plakát sliboval daleko víc perverzností nebo alespoň erotických scén, než je možno ve skutečnosti vidět na plátně. Ve filmu je erotiky dost, ale povětšinou se o ní jen mluví a divákovo oko zůstává nepotěšeno. Naštěstí i přes tyto skutečnosti je o zábavu postaráno a to především díky výborným hereckým kreacím Rushe, Winslet a Phoenixe. Působivá je rovněž výprava. Třešničkou na dortu je pak mladá, neokoukaná a hezká Amelia Warner.(30.12.2008)

• MeaCulpa

Herecké výkony jsou opravdu vynikající, ale co na tom když je ten film tak nehorázná nuda.(17.11.2009)

Držet pero markýze de Sade, moje slova by byla poeticky oblá a náramně lechtivá. Pero jehož majitele celý svět nazývá zvrhlíkem, ovšem není zvrhlost potlačovat evidentní genialitu i když nadčasově a trochu za hranicemi etiky. (?) Bytost posedlá psaním si vždy najde prostředky. Dokonalé scény od začátku až do konce /od záběru krku brzopopravené po konečné zoufalství Joaquina-abbého, který se vám společně s ním dostane pod kůži. Inspirující kousek... Pro mě Kaufmanův prim!(17.11.2009)

Náherné, brilantní a okouzlující herecké výkony....tak lze shrnout tento film. Vícero jednotlivých příběhů občas místo plynulosti lehce drhne, ale to zachrání herecky skvostné výkony. Film je překvapivý, dekadentní, možná až pobuřující, to vše ho dělá nevšedním. Musím říci, že mě příjemně zaujal a překvapil...(27.11.2009)

Opravdu herecká exhibice. Život je prostě o tom....(10.2.2012)

Ponurá, temná atmosféra francúzskeho blázinca nepotrebuje lákať diváka pôvabným vizuálom, keďže štiplavé a aj v dnešnej dobe provokatívne texty sa postarajú o dokonalý umelecký ba až priam divadelný zážitok behom celých tých 119 minút. Všetky tie perverznosti, pokrytectvá a ľudskí démoni ukazujú kto sú vlastne blázni a kto tí jasnozriví. Geoffrey bol dokonalý, Kate proste nadpozemská ako vždy a Joaquin nádherný. Naozaj som sa dnes pristihol pri tom, že som sa zrejme zamiloval do Kate Winslet, pretože kontrast ktorý vytvára medzi svojimi postavami je proste nadľudský.(10.5.2012)

Výborný film o zvrhlém markýzi, u kterého jsem se vůbec nenudil. Drama až dokonce bylo místy i úsměvné a zábavné. Bylo neuvěřitelné sledovat pornografického spisovatele, s jakou nápaditostí dostával své rukopisy ven z cely. Třešničkou na chutném dortu byla opět moje oblíbená Kate Winslet. I ostatní hvězdy však hrají přesvědčivě a tak mohu konstatovat, že jsem viděl nadprůměrný film.(4.11.2012)

Asi už navždy budu mít Markýze De Sada spojeného s Geoffreyem Rushem. Je to jedno z nejlepších ztvárnění historické postavy, navíc tolik kontroverzní. Mnoho je samozřejmě zjenodušeno, ovšem myslím, že je to pro film nakonec dobře.(17.1.2013)

Perverzák Rush svadí pradlenu Kate jak to jen jde a přitom sepisuje své pobuřující myšlenky kamkoli a čímkoliv. Kaufmanovi se povedlo nespadnout nějak do žumpy čistých prasáren a udržet v nepobuřujících otěžích vkusu a všechny hlavní postavy předvely výborné výkony - Rush s Phoenixem v čele - 80 %(19.4.2013)

Tak na půl cesty(1.3.2015)

Čím déle uběhlo od doby, kdy jsem tenhle film viděla poprvé, tím více si ho vážím. S každým dalším shlédnutím si ho vychutnávám víc a víc a nacházím v něm něco, čeho jsem si při prvním shlédnutí nevšimla.. Tenhle film, ač se na první pohled nezdá, má v sobě víc lidskosti a hloubky, než většina vážných dramat!(21.5.2015)

Mně se to líbilo, a to hodně. Především výkony všech představitelů, od Rushe, Phoenixe, Winsletové a Caina až po všechny ty blázny, jsou prostě skvělé, a ten film má jak dobrou atmosféru (skoro jako v blázinci;-)), tak i něco romantiky. Velmi dobré.(27.10.2003)

Geoffrey Rush znovu v skvelej forme. Posledne som si pozrel aj jeho Agenta z Panamy a musím povedať, že sa stáva jedným z mojích najobľúbenejších hercov. Samozrejme Kate Winslet mu veľmi dobre sekunduje.(6.3.2006)

dle meho soudu naporsto bravurne zahrane!takhle jsem se dlouho u filmu nekochal, rush si u me ziskal mnoho bodu.(24.4.2006)

Takové zvrhlosti mám rád! :)(3.12.2009)

Geoffrey Rush mě o svých kvalitách přesvědčil už mnohokrát, a většinou to byly lepší kousky, tedy alespoň takové nějaké dotaženější. 75% dám i zde, protože herecké výkony byly obecně velmi dobré, ale scénář trpěl tolika neduhy, že by potřeboval komplexní lékařskou prohlídku.(1.4.2010)

Markýz de Sade. Seznamte se. Potěšení na jeho straně. Na tenhle film jsem se podívala jen proto, že mám ráda dobové filmy a Joaquina Phoenixe. A čím méně jsem čekala, tím více se mi dostalo. Skvělé herecké výkony snad všech herců korunované zábavnou a současně zvrácenou jízdou Geoffreyho Rushe. Jeho posedlost a touha psát své obscénnosti za jakoukoli cenu a za jakýchkoli podmínek, které se neustále zhoršují, trýznivá linie nenaplněné lásky mezi Joaquinem a Kate Winslet, cynická krutost hlavního záporáka Michaela Caina, to vše je strhující, hrozivé, zábavné i pobuřující zároveň.(22.9.2011)

• josieaddms

Ani nevím co k tomu napsat. Tohle je film kde si každý jeden herec který v tom hraje dělá ostudu, režisér se musel úplně zbláznit, příběh to má jak od prvoplánového úchyla který není mentálně v pořádku, a ještě ke všemu je to afektované klišé plné vážných scén které jsou trapné a směšné. Každý detail tohoto filmu je naprosto k odepsání. Přesný příklad odpadu.(3.11.2011)

PRO MUŽE:Pérem markýze šlo jistě udělat mnohé, ale perem popisujícím praktiky milovníků kůže, bičíků, pout a dalších pomůcek pro veskrze světské radovánky , šlo udělat mnohem víc. Šířit novodobé evangelium prasárniček vytrysklých z chorobné fantazie zvráceného šlechtice. Tento apoštol delikatesních sexuálních praktik nemohl tušit, že vše je jen slabým odvarem večírků s překvapením, které ve starověkém Římě pořádali v té době již polozapomenutí znalci typu Nera a Caliguly. Na dnešní dobu, otevřenou jak lůno ženy s nohama do tři čtvrti na tři, působí jeho dílo nezvykle krotce. Vzhledem absenci úžasně explicitních obrázků, díky nimž z dnešních časopisů cáká sperma a ukapává vaginální sekret po litrech, je i při odborně popisném textu nutno zapojit notnou dávku fantazie. Jednu věc, kterou jsem si dříve mnohokrát experimentálně potvrdil, film ukazuje naprosto jasně. Nic tak ženskou na chlapovi nepřitahuje tolik, jako jeho špatná pověst. Brilantně démonický Geoffrey Rush , suchopárný psychopat Michael Caine, panensky ramliciózní Kate Winslet, a nakonec zbožný Joaquin Phoenix na cestě do pekel - všichni aplaus, scéna divadla v blázinci – perfektní filmový majstrštyk, závěr jak lahůdka z hororu. Vřele doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Když už se vyskytne exemplář muže, jehož náruživost a choutky překročí pružné hranice morálky katolické země, zhusta se najdou tací, kteří se pokusí dotyčného jednou pro vždy zpacifikovat. Obvykle mají vlastní vercajk trvale na půl šestou a jejich představivost končí u sexy ostříhané ovečky. Mezi osvědčené postupy patří vyhánění čerta ďáblem, takže na jednoho pošuka, jenž roupama neví, jestli babu přeříznout pérem, nebo pilou, pošlou ještě většího magora. Ten druhý se sice tváří jako ctihodný psychiatr, ale určitě by se neztratil ani v řadách inkvizice v době její největší slávy. Madame, těžko říci, kdo byl větší sadista a úchyl, zůstává pouze posední možnost – podívat se na film a posoudit to sama. Doporučuji.          UKÁZKY:Psychiatr: Nestojím o to, abych byl oblíbený, nebo proslulý, mám vyšší poslání. Beru si boží nedodělky, ty, které Bůh opustil a otesávám se s touž silou a neústupností s jakou byste krotil divokého psa, či neposlušného hřebce. // Víte, co jsou pro mě ideály? Poslední přepych mládí!// A tam schované mezi nohama, růžové jako tulipán, hladké jako úhoř, hleděl na její venušin pahorek, lněné ohambí, přimhouřené oko boží. Neznám lepší popis nerozcapeného bobra!! // Nemáte ve své cele přijímat návštěvy. Přijímám zde vás, abbé. Ale já nejsem mladá bytost, která lehce podlehne svodům. Nebuďte si tak jist, abbé.// Pacient psychiatrovi – Vítejte v našem skromném blázinci, snad se tu budete cítit jako doma.// Váš nestvůrný Bůh se svým synem naložil jako s kusem masa, co by asi udělal se mnou?(23.1.2013)

Stará klasika, perverzní, dokonalé v tom, že vždy se najde někdo, kdo se nebude bát žít, mluvit a psát o všem, co každý dělá nebo minimálně by chtěl dělat v "životě".(23.1.2014)

Příběh zabývající se kněžskou pýchou, ponechávající milovanou napospas světovému šílenství, záští k bohu i předstíráním zbožnosti a pokrytectvím a nakonec tragédiemi všech zúčastněných je doprovázen v dějinách filmu mimořádně vtipnými a hlubokými dialogy. Výběrem: „I didn't create this world of ours. I merely recorded it.“ „I write of the great, eternal truths that bind together all mankind. The whole world over, we eat, we shit, we fuck, we kill and we die.“ „That's the first rule of politics, isn't it? The man who drops the execution never drops the blade.“ (Marquis de Sade) „If I wasn't such a bad woman on the page, I couldn't be such a good woman in life.“ (Madeleine LeClerc) „All we can do is guard against our own corruption.“ (Abbé du Coulmier) Podobně vtipně, leč falešně vyzní protivnou postavou doktora Royer-Collarda vyřčený odsudek idealismu („Youth's final luxury.“). Falešně proto, že každý s takovým hanlivým přídechem nazývá idealismem něco jiného, podle vlastních mnohdy neméně „idealistických“ pohnutek. Na biologické úrovni rozhodování nelze přeci lišit mezi pragmatismem a idealismem a obé splývá v jednom na element materie redukovatelném momentu jakési fysiologicky proměnlivé, zrovna tak pomyslné „vůle“, zacílené podle výchovy, životního období… Snaha snížit a vyřadit něčí názor z relevance přívlastkem „idealistický“ je tak samozřejmě jen pohodlný tlach.(3.11.2016)

Hrozně intenzivní film, dostatečně šílený a perverzní s dostatečně šíleným a skvěle hrajícím Rushem, který o několik hlav převyšuje všechny ostatní herce a dokonce i samotný děj, což asi není tak úplně dobře. Podruhé snad už ani netřeba vidět.(3.5.2005)

Perverznost a krutost podávaná v umírněných dávkách,neškodí v jakémkoliv množství.Takto bych asi klasifikovala tento filmík,i když podle historie byl markýz daleko horší perverzník a sadista.Určitě to není podívaná pro puritánsky zaměřené lidičky, ale je natolik solidně natočený,že neurazí ani ortodoxní NEpuritány.Dobré herecké obsazení a vcelku dobré herecké výkony.Není to však dílo které je záhodno vidět několikrát.(16.11.2009)

Místy cyničtější než "Nebezpečné známosti", místy víc psycho než "Přelet nad kukaččím hnízdem", místy dojemnější než "Madisonské mosty" a místy vtipnější než "Ospalá díra". Navíc všichni čtyři hlavní protagonisté předvádí skvělé výkony. Uznání si zaslouží Michael Caine za svatoušského doktorského parchanta (jeho úvodní scéna v mučírně vás nenechá na pochybách, že toto individuum je stejnou mírou vtipné, jakož i padoušské). Uznání si zaslouží Kate Winslet coby svobodomyslná zamilovaná pradlenka Madeleine (, tedy typicky winsletovská role:)). Uznání cum laude si zaslouží Joaquin Phoenix zmítající se mezi přátelstvím k markýzy, láskou k ženě a Bohu a vírou jako takovou. Třešničkou na dortu je Geoffrey Rush, který si komplikovanou roli markýze užívá od začátku až do tragického finále. Počátky samizdatu se datují nejspíše do této doby:) (vtipná scéna, kdy markýz diktuje svůj příběh bláznovy, ten dalšímu ze sousední cely a tak to dál postupuje až k Madeleine. Netřeba dodávat, že každý článek řetězce k tomu přidává další pikantnosti, aby "vylepšil" de Sadeho verzi). Kromě komediální linky tu je i linie dramatická až tragická, která trochu evokuje "Kladivo na čarodejnice", i když markýz má k nevinné oběti dozajista daleko. Milostná rovina zas připomene starý dobrý "Věk nevinnosti" či "Vzpomínky na Afriku". Zakázaná touha i láska je zde vyobrazena s takovou grácií, že si troufám tvrdit (i s ohledem na vyznání ve "Vesnici" a "Walk the Line" obecně), že jestli v něčem Joaquin fakt hoodně vyniká, jsou to role chlapáků, který jsou v tom až po uši, a neví, co s tím. Závěrem bych dodala- narozdíl od Formanových "Vlasů" či "Amadea" nemám potřebu po shlédnutí tohoto filmu vyrazit do knihovny a začíst se do markýzovy tvorby, nicméně když už pro nic jiného, tak pro bardzo volnou inspiraci jeho životem, která vybobtnala v nádherně mnohovrstevný naturalistický filmařský počin, to de Sadeho "rytí" stálo za to:).(21.11.2009)

Provokativní film popisující poslední léta markýze de Sade v blázinci, který řídí abbé Coulmier - až do příjezdu psychiatra v podání M. Cainea. Zajímavý příběh a především vynikající G. Rush - tento film stojí za zhlédnutí a nemusí zůstat jen u jednoho.(5.7.2010)

Geniálnemu takmer 5-hviezdičkovému dielu podráža nohy nezvládnutý koniec. Vynikajúcemu filmu dojde dych v okamihu prvej smrti jednej z hlavných postáv a posledné minúty filmu žiaľ kazia celkový dojem. Kto čaká prehliadku úchylačín a perverzností, bude asi sklamaný a mal by si radšej pustiť nejaké tvrdé porno alebo japonský exploitation horror. Toto je i napriek (resp. vďaka) svojej téme veľmi vznešený film skôr o istom pohľade na svet a oslobodení mysle, ktorý vždy keď nadobudne tendenciu skĺznuť do vôd dekadencie, tak veľmi prirodzene a taktne sa opäť vráti do prijateľnej podoby, aby o chvíľku opäť ponúkol ďalší náznak niečoho podobného. Veľmi uveriteľne je tu podstrčená myšlienka, že pre človeka zavretého pod zámkom v blázninci môže byť namiesto úteku pocitom oslobodenia práve preniknutie jeho hriešnych myšlienok na verejnosť medzi ostatných ľudí, ktorí sa týmito myšlienkami nechajú unášať a fascinovať.(30.7.2011)

Markíz De Sade je kontroverzná osobnosť, ktorá svoju povesť naprieč históriou až po liberálnu súčasnosť nezmení. Niet sa čomu čudovať, sama mám určité predsudky. Film som hltala zrejme vďaka Kate Winslet, ktorá je v šatách prekrásna, alebo skrátka preto, lebo je výborne natočený. :)(11.3.2012)

Strhující dílko které je natočené tak aby byl divák pohlcen příběhem, hereckými výkony. A právě tyto věci zastíňují fakt že film je plochý jak tělo M.Jovovitch. Někteté scény jsou dokonalé jako třeba hned ta první na popravišti ( žena kterou hladí chlapská ruka u toho zní krásné verše a....) Některé scény jsou stylizované jako obrazy té doby atd. Ale když začnete přemýšlet tak vám dojde že fim zcela nectí hystorické fakta ( a to ví člověk který měl z dějin trojky) . Fim nemá ucelenou koncepci( pořádně neví co chce vyprávět ). Velmi rychlý a nelogický vývoj postav. Film místy připomíná jiná díla(Přelet přes k.h, Amadeus, atd.). A teď ke konci - ten je nejlépe natočený ( přímo apokalyptická atmosféra) jenže právě na něm jsou vidět nedostatky které film měl.(17.11.2009)

Oproti 120 dnům Sodomy slabý odvar (to ovšem nemyslím špatně). Sadeho život neznám, ale jak tu byl zobrazen, tak nějak jsem si ho vždy předsavovala. Skvěle vybraní herci.(15.4.2011)

Jediné co mě na tomto filmu upoutalo, byl vynikající herecký výkon J. Phoenixe. K. Winsletová ho skvěle doplňuje. Povedla se hudební a výtvarná stránka filmu. Celkově jsem od filmu čekala něco víc. Nepřipadá mi šokující a perverzní už vůbec ne. Na můj vkus je děj hodně plochý. Při první projekci byl film celkem napínavý, ale podruhé už jsem se nudila.(5.1.2014)

Velmi impozantní! Herecky obsazené na jedničku, kamera i soundtrack taky výborné, ale ten příběh... Od takhle brilantního filmu bych čekal něco o trochu víc pravdivého z hlediska historických fakt. Hodně věcí co jsou ve filmu je v Markýzově životě událo jinak a nebo se neudály vůbec. Film je zřejmě použitelý jako ukázka kdo Markýz De Sade ve skutečnosti byl, jak významě se podílel na světové literatuře, ale jako biografický film bych se to asi použít neodvážil! Pokud film berete pouze jako film a ne nauku o tomto (pro mě velmi významného) muže, určitě si ho užijete tak moc jako já! p.s. Nekoukat když jsou rodiče dom!(17.4.2015)

Dnešní filmy překypují nahým poprsím, erotickými scénami a sprostými slovy... Je toho tolik, až je to otravné a nechutné.Tenhle snímek nabízí tohle všechno převážně v psané, respektive mluvené formě, a to je potom o něčem jiném. Představivost každého z nás udělá z vyprávěného příběhu sepsaného Markýzem trošku jiný příběh, trošku jinou představu - a právě proto je to perverzní tak, jak to bylo zamýšleno. 2 hodiny strávené u tohoto filmu, alespoň pro mě, nebyly vůbec ztráta času. Naopak. Film mě dostal svojí otevřeností, úchylností, příběhy hrdinů, utajovanou Láskou, dobou a samozřejmě také hereckým obsazením. Joaquin Phoenix mi na tu roli prostě nejvíc dokonale seděl.(17.8.2015)

• Pajela

Ziiiiiiiiv... Malem jsem u toho usla, jak to bylo nudné. Ani plejáda mych oblibenych herců tohle dílko nezachranila. Hvezda je prave za ty herecké vykony.(17.3.2017)

Film se mi líbil. Na pět hvězdiček to určitě není. No ono to není skoro ani na čtyři, ale já nemohu jinak!!Opravdu vynikající Geoffrey Rush!!!!Vynikající výkon!!To si ty čtyři zaslouží. Takže za čtyři!!(27.1.2003)

Zhlédnuto jen z nudy a přepínání televize. Nečekaná pecka s mimořádně uvěřitelným herectvím a výborným scénářem.(17.11.2009)

• JSSVLVKMK

Kdysi mi bylo dost špatně u filmu Nekromantik. Netušila jsem, že mu může něco konkurovat! Z některých scén se mi dělalo blivno (platí pro oba filmy) a ještě dlouho při té vzpomínce bude! Ovšem na druhou stranu se musím smát, když vidím druh filmu jako romantický! :-D:-D:-D Ať žije romantický sadismus! :-D(8.7.2010)

Příběh markýze de Sade a jeho opravdu zvláštních představách je v tomto filmu řekl bych podle mého gusta. Nejen že samotný de Sade byl zahrán skvěle, ale i Joaquin Phoenix mne nezklamal. Nikoho jiného do jeho role božího služebníka, který se nakonec propadne nekrofílii, si neumím představit. Opět postava zvrhlíka jako byl například i v Gladiatorovi.(12.10.2010)

Markíz de Sade priekopník v porno priemysle ;) (aj keď v dnešnej dobe by ľahko zapadol medzi "nás") Výborné herecké výkony lahodne zcelili môj filmový zážitok. Prijal by som však aj širšiu verziu tohto príbehu aj o živote tohto "hrdinu".(28.5.2013)

Chlípný, sexuálními představami posedlý, nepoučitelný vyvrhel uzavřený před světem a před vypouštěním svých oplzlých románů do světa v jednom zapadlém francouzském blázinci pár let po VFR. Nesoudné příběhy Markýze de Sade si však cestu ven vždy našly a daly tak podnět k tomu, aby o 200 let později vznikl tento film s naprosto dokonalým ztvárněním hlavní role díky skvělému Geoffrey Rushovi, jenž se bezvadně hodí do role gentlemana i chlípné šlechtické legendy. Zde v Quils pak totálně zastiňuje jak Joaquina Phoenixe, tak Michaela Cainea a dokonce i Kate Winslet. Jednoduše film, který může jednoho nadchnout a někoho jiného zase velice snadno urazit, konkrétně mě tedy rozhodně velmi bavil.(27.7.2014)

Film má své silné i slabé stránky, ale jako celek ho hodnotím jen jako čistý průměr a to i přes hvězdné herecké obsazení a skvělé herecké výkony. To je asi nejsilnější stránka filmu. Herci hrají zkrátka dobře, především G.Rush je skvělý charismatický herec, který Markýze ztvárnil velmi přesvědčivě a až tak dobře, že i přes jeho perverznost a zvrácenost ho prostě nemůžete hodnotit úplně negativně a snad mu člověk i tajně fandí. Michael Caine byl také skvělý, ten už bohužel tolik prostoru nedostal, což byla velká chyba. Kate Winslet samozřejmě velmi krásná, ale její postava je trochu rozporuplná, slušná, hodná a prostá holka, která pomáhá k vydávání těch nejodpornějších knih.... Film mi však kdovíjak romantický, erotický, nebo zvrácený nepřišel. Asi si pod pojmem porno a sexuální zvrácenost představuji něco trochu jiného.... tohle bylo víceméně snesitelné a moc erotiky tam zase nebylo. Ale to je spíše otázka vkusu. Spíše než samotný scénář a děj jsou zajímavější postavy a jejich vývoj. Děj je podle mě jednodušší a průměrný, pohromadě to funguje jen s odřenýma ušima. Atmosféru to sice nějakou má, ale na zadek jsem si z tohoto filmu nesedl. Naopak závěr mi až tak špatný nepřišel. Spíše mě vadila snaha tvůrců zkombinovat sexuální perverzi a romantiku.. to mi tam moc nesedělo. Asi to více zaujme ženy, než muže. Jo a některé pasáže filmu jsou nudné a naopak románek "vášnivé jeptišky" a architekta mohl dostat o dost více prostoru. Ustál bych i perverznější a erotičtější film, není to zase taková pecka, jak tady někteří popisují. Film je to prostě jen dobrý se skvělými herci, ale už horším dějem. Slušné tři hvězdičky.(2.2.2016)

Tak nakonec na 5* ♥♥♥(26.1.2017)

Zaujímavý film o jednom, na tú dobu netradičnom, spisovateľovi.(12.2.2017)

Pro me celkem zklamani. Geoffrey Rush se markýze zhostil opravdu dokonale, ale to je jediny vyznamny klad filmu. Zaporem budiz prilis umirnene podani. Chapu, ze je to nejspise z duvodu pristupnosti, ale film tak ztraci na autenticnosti a atmosfere.(30.10.2003)

Velice dobrý film,pan herec Rush zahrál markýze bravůrně a nad moje veškerá očekávání. Doba nepřeje otevřenosti jemu vlastní a tak chudák markýz trápen nejen dobou, ale také svou posedlostí hledá různá označení pro ženské a mužské genitálie a pak pod rouškou psanou PEREM spojuje tyto příjemnosti a tak trochu formuje do oplzlosti nám někdy více či méně vlastní(4.8.2008)

Očekával jsem od toho výrazně víc. Film je v podstatě neškodně konzervativní... Jinak je to OK.(17.11.2009)

Tak z tohoto filmu jsem docela rozvrkočená. Je to slizská fraška, horor, historický portrét ? Nepochopila jsem, zda je to způsobem snímání nebo počítačovými triky, ale část interíérů v léčebně vypadala trochu nereálně (např. zdivo v cele, kterou obýval de Sade - detaily kolem dveří a okna vypadaly jak natupované štětcem). Geoffrey Rush nevypadá vůbec jako Středomořan a v rozmáchlosti gest a celkové rozvolněnosti na mne působil značně britským dojmem. A jedna z posledních scén, kdy abbé rozkryje a nám, divákům, objasní příčinu všech potíží - de Sade má trpět poruchou erekce - trochu laciná obezlička. Pokud jde o zvrhlost - ano, bylo jí tak akorát; pokud jde o ustájené chovance - jakž takž. Prima pyroman. Ani nevím, jestli mě to bavilo. Podle pramenů byl abbé velmi malý a skoro hrbatý a de Sade měl u sebe partnerku a navíc několikaletý poměr s pradlenkou Madeleine. Nejpřesvědčivější postavou pro mne byla mladičká manželka dr. Collarda. Krásná mrcha. Tak holt za tři.(19.12.2009)

A pak, že není úchyl jako úchyl :D před zkouknutím tohoto filmu jsem o de Sade nic nevěděl...ale psát tohle ve své době, to je neuvěřitelné...taky dopadl tak, jak dopadl ;) Rozhodně ale své hřejivé místo ve světové kinematografii tento film má a proto 4*(22.3.2010)

Neuvěřitelně perverzní film. Po třech shlédnutích se mi konec dokonale zhnusil. Na rovinu, nebýt hereckého čtyřúhelníku Phoenix- Winslet- Caine- Rush, nikdy by tento snímek ode mne nedostal tak vysoký počet ****. Jejich výkony byly totiž na anglicky mluvící mimořádné! Nemám ráda americké filmy, ovšem toto je vyjímka.(3.6.2010)

Obsazením dokonalé! Již v Gladiátorovi předvedl Joaquin Phoenix nezapomenutelný výkon a role mírně vyšinutého abbeho mu možná sedla méně, ovšem dokázal sám o sobě doladit závěr filmu. Geoffry Rush als markíz de Sade, varianta moderního zvrhlého exhibicionisty, kterého můžeme potkat v mnoha světových parcích a občas se i "pokochat" jeho nahým tělem skrytým často například pod kabátem. Akorát ve filmu neobdivujeme jeho nahé tělo (alespoň tedy ne tak aby to bylo jeho úmyslem) obdivujeme, nebo jsme alespon znechuceni jeho nanjevýš nadčasovými myšlenkami. Smíchání jakési drastické romantiky s náboženstvím je podle mě naopak naprosto kladným článkem ve filmu, jak tyto dvě věci spolu v té době souvisely. Filmaři své dílo doladili do neuvěřitelných detailů....(3.7.2010)

Zvrhlý film o legendárním zvrhlíkovi,po němž je pojmenován sadismus.Tento film se dal natočit dvěma způsoby,buď takto nebo jako porno.Kaufman zvolil nenásilnou přesto lehce perverzní formu.Jinak to ovšem ani nejde. Největší plus filmu je brilantní herecké obsazení.Atˇuž démonický Rush v titulní roli,Phoenix v roli abbeho nebo v neposlední řadně sir Caine jako ďábelský psychiatr Dr. Royer - Collard.Kráska z Titanicu opět vybalila své vnady, a jako třešnička na dortu nádherná Amelia Warner. Takže nezbývá než rozsvítit lampičku otevřít lahvinku a pustit se do první kapitoly;-)(23.9.2010)

Film, který se nebojí opravdu ničeho...(25.10.2010)

Částečně filmová historická filkce vykreslující dobu přelomu 18. a 19. století, psychologické drama, stejné místo děje, jaké jsme mohli vidět ve Formanově filmu Přelet nad kukačím hnízdem. Tak i zde je hrdina abbé, který skončí podobným způsobem jak Jack Nicholson v Přeletu. Zvláštní, že oba psychologické filmy končí podobným závěrem. Film Perem markýze de Sade se mi líbil. Kdo četl jeho romány Justiynu, Jullietu či 120 let Sodomy, určitě poznáte, že kdo se řídí ctností, na svou dobrotu doplatí, zločinec vždycky vítězí.(8.5.2011)

Jsem naprostý fanoušek dokonalého Joaquina, takže mi tento film prostě nemohl uniknout. Ale nebyl to pouze můj osobní pan vysněný, který v tomto díle exceloval. Všichni herci by si své role z tohoto filmu mohli přidat do portfolia jako jedny z těch nejlepších, co předvedli. Tak nějak jsem si potajmu doufala v happyend, takže jsem ze závěru byla značně vyděšená. Ale kdyby to skončilo podle mého přání, zřejmě by se nedostavil tak obrovský filmový zážitek. Pro mě osobně jedna z nejkrásnějších zakázaných lásek na filmovém plátně. Doporučuji.(8.6.2011)

velmi podařená provokace, která je postavena na vynikajících hereckých výkonech trojcie Rush, Winslet a Phoenix. místy film balancuje na hranici mezi soft pornem a romantickou komedií, ale právě toto balancování dává filmu neobyčejný náboj.(13.9.2011)

Byť nemám rád nemravné vulgarismy (a tento film jich je plný od začátku do konce), musím tento snímek ohodnotit plným počtem. Proč? Zkuste si ho pustit a shlédnout až do konce...(21.6.2012)

Vynikajúci film s vynikajúcim obsadením ale hlavne s vynikajúcim Geoffreyom Rushom. Celý film sledujete s velkým napätím a a čakate velkolepý koniec aj ked ten bol nie tak dobrý ako začiatok ale hodnotim to na takých 80 % a musim povedať že tam bolo ozaj dosť vtipných scen pri ktorých som sa nasmial hlavne ked hrali telefon :)(27.12.2012)

Tento film stojí a padá nejen s výkony všech zúčastněných, ale také s mýtem samotného markýze. Podobně jako řada dalších historicky proslulých násilníků či milovníků (Lucrezia Borgia, Giacomo Casanova apod.) je i jeho charakter součástí tradiční fabulace. Proto se jeho příběh a dílo tak dobře zobrazuje, hraje i prodává. Pravda bývá všednější, až nudná. Ne že by konec života markýze neproběhl nějak přibližně podobně jako v Quills, ale reálného Sada rozhodně nelze považovat za mistrného spisovatele a velkého myslitele. Nesmrtelnost jeho kultu tkví nejspíš v účinku záporné reklamy na přirozenou lidskou senzacechtivost a přebujelou fantazii. Všechno, co šimrá naše živočišné pudy a vášně, v sobě ukrývá cosi z pikantní ambivalentnosti, z neuchopitelného sváru mezi nenaplněnou touhou, nemístností představ o spořádanosti a nestoudnosti, a holou skutečností. Pro běžného smrtelníka je nepodstatné, kdo a jaký Sade opravdu byl. Takový, jak ho zahrál Geoffrey Rush, určitě ne. Nicméně vyznění filmu spíš prospívá, že nesledujeme tragikomického sadistu, který vlastní nezajímavost kompenzuje literárním brakem, nýbrž vylepšeného Sada provokatéra, který sebe a své příznivce ukájí vyzývavou pravdivostí vlastních děl. Quills oslavuje živelnou tvořivost, vlastně ilustruje definici psaní jako intelektuální masturbace, které nelze klást faktické překážky. Rushův markýz umírá zadušen křížem, čímž demonstruje niterný nesouhlas s pokryteckou, křesťanskou morálkou, která ho může zničit pouze fyzicky, nikoliv duševně. Podle dnešních badatelů skutečný markýz tak jasně vyhraněný odpor k víře neprojevoval, podobně mu svoboda tvůrčí nemohla vynahradit tu reálnou. Ostatně dnes si ho pamatujeme jako světově proslulého úchyla, přestože byl spíš k uzoufání tuctovým příslušníkem vyšší aristokracie, z níž se vyděloval pouze neschopností rozpoznat snesitelnou míru věcí. Ani král, rodina, revoluce, nikdo si s ním nevěděl rady, dokonce i ve filmu mu bylo nutné něco dodat, aby vypadal alespoň jako umělec. Podstatná se mi však jeví jiná myšlenka, která v záplavě teatrálních scén, filmové magie a celkově lechtivého vyznění zaniká. Ostatně tvůrci považovali za nutné ji v závěru přímo verbalizovat. Neuvědomíme-li si, kam až můžeme klesnout, nemůžeme si vážit vlastního díla ani sami sebe. To se stalo abbému (J. Phoenix), pomyslnému protikladu markýze, s nímž proto nakonec sdílí stejný osud. Zdravá není ani přehnaná etická svázanost kněze a amorálnost zpustlíka, ani pokrytectví psychiatra (M. Caine), který staví na odiv svou odbornost a spořádanost, ale vcelku působí ještě hůře než filmový Sade. Psychiatr své poklesky a nedostatky záměrně přehlíží, kdežto markýz se k nim jako k součásti svého já hlásí. Pro hrdiny filmu, historické předobrazy i pro nás zkrátka platí, že nepoznáme-li a hlavně nepochopíme-li svou skutečnou nízkost a primitivní pudy, nemůžeme dosáhnout velikosti.(30.4.2013)

Zkaženost a zvrácenost se tu ve své blahosklonné prozřetelnosti vysmívá hříchům nevinnosti a nehodám ctnosti, jako had olizující ránu po uštknutí. „Nepovedená stvoření“ versus uhlazená buržoazie. Která ze stran patří k dobru, a která k tomu zavrženíhodnému, tolik stíhanému zlu? Tady se bez okolků ukazuje, že v každém z nás je trocha té oplzlé víry markýze de Sade, ať už v panensky čisté děvečce, či v Boha velebujícím abbém. Uchvatitelské, nemravné myšlenky stíhají každého a není možné v přirozené podstatě bytí se jim jakkoli bránit. Takže slovy markýze: „Vítejte v našem skromném blázinci. Snad se tu budete cítit jako doma.“ :) Nechme se tedy unášet na vlnách romantiky s „trochou“ té zvrhlé vznešenosti v malebném prostředí blázince.(27.7.2014)

Mohl z toho být můj splněný sen...Rush, Winslet a Phoenix v jednom filmu ? Kdy se Vám toto poštěstí ? Bohužel režijně velmi špatně zvládnutý film...Věčná škoda tak poutavého příběhu...Kaufman si s ním očividně nevěděl rady. PS: Michael Caine prostě záporáky neumí.(1.10.2014)

Predovšetkým musím vyzdvihnúť herecké výkony(Rush,Winslet,Phoenix a samozrejme Caine),ale tie by neznamenali nič bez dobrého príbehu.Prekvapivo výborný film,na ktorý som natrafil iba náhodou.Dej osadený do blázinca,kde je uväznený na sklonku života Markíz de Sade,ktorý tam vlastne nepatrí a keďže nemá kontakt so svetom,aspoň píše a za pomoci dievčaťa z práčovne tajne publikuje svoje perverzné romány,ktoré každý odsudzuje,ale s dychtivosťou číta.Nedalo mi to neporovnávať s Preletom nad kukučím hniezdom ovenčeného Oscarmi.Tento film ničím za ním nezaostáva.Inteligentná postava hl.hrdinu,bojujúca s vedením blázinca,absolútne uveriteľní blázni a nekonajúci sa happy end.Skoro neznámy,ale určite výborný film,ktorý vrelo odporúčam.A ešte jedna veta,ktorá stojí za to.,,Buď rada,že sa vydávaš.Ako sirota si mohla skončiť ako stará panna,alebo ešte horšie,ako mníška."(2.10.2014)

Správně perverzní film , který jede přesně podle mého gusta. Zvrhlý dialog střídá zvrhlejší a příběh krásně graduje. Kate jako vždy předvedla vynikající výkon a já jsem nadšen. 95%.(1.3.2015)

- Would you sleep well tonight? - I'd never expect to sleep again. /// Geoffrey Rush mohol bez výčitiek nomináciu na Oscara pretaviť v jeho získanie - zahral famózne.(7.2.2016)

Bude to zřejmě zásluha režiséra, že z takového to tématu natočil dobrý film. Není tam nic skandálního, šokujícího a přesto je to atraktivní. A Geoffrey Rush opět přesvědčil svým hereckým uměním.(21.2.2016)

Myslím, že od teď postava Makýze de Sade, v podání vynikající Geoffrey Rush, se stala jedna z mých nejoblíbenějších postav ve filmovém světě. I když všechny zbylé postavy mu skoro šlapají na paty. Pro mě nádherný film.(3.5.2016)

Trochu nedoceněný film. Naprosto excelentní herecké výkony Geoffrey Rushe, Joaquina Phoenixe a hlavně Kate Winslet. Po všech stránkách zdařilý film, který má tu správnou dávku provokace, tajemna i romantiky. Váhám mezi 4 a 5, není toho moc, co by se dalo vytknout. 90%(17.11.2009)

Po shlédnutí tohoto filmu se mi vybavil R. Polanski a jeho údajný výrok " každý by chtěl spát s mladými dívkami"... či J.Saudek a jeho "je lepší, když s vámi ženy spí pro to, že jste slavný fotograf, než když s vámi nespí vůbec". Možná by pan markýz z hlediska dnešního potřeboval sexuologickou léčbu, možná by ji potřeboval doktor Michaela Caina... Tragikomedie, kde snaha potlačit touhu jednoho člověka ( touhu psát ?? - ha, ha), ukazuje, že stejnou touhu mají i všichni okolo, jen ji možná dávají najevo společensky únosnějším způsobem. Nazývat film skandálním nebo kontroverzním je jen zástěrkou pro nepřiznání touhy vlastní. Vynikající herecké výkony, sugestivní prostředí blázince 18.stol. a kvalitní dialogy.(17.11.2009)

Kdyby ve filmu nehráli herci, kteří jej táhnout nesmírnou silou svého projevu kupředu, nezasloužil by si zdaleka moje pětivězdičkové hodnocení... Líbí se mi gradace filmu. Zvlášť ze začátku je tam dost vtipných okamžiků vyvolávajících úsměv, postupně nás ale filmová atmosféra a postavy táhnout níž a hlouběji až k silnému finále. Milostná scéna v kapli má grády (i když se jedná jen o sen) a abbé tam vůbec nevypadá nijak nezkušeně :-) Co se týče herců, tak - geniální a uhrančivý Joaquin Phoenix, jeho umění vést svou postavu a živě ji měnit od "prostého" abbého s klidnou duší až po živočicha zmítaného láskou, touhou a bolestí, zkrátka někoho kdo příliš dlouho hleděl do temné propasti, až jí nakonec propadl. Krásná, živá, vtipná a graciézní Kate Winslet a úžasný Geoffrey Rush, kterému tu zhýralost fakt věřím!(24.2.2010)

Film, velmi perverzní a někdy i hodně nechutný, tak moc, že si řeknete, zda je v něm vůbec něco jiného. A možná ano, je v něm nádherná ukázka téměř groteskního pokrytectví tehdejší společnosti, strhující výkon Geoffreyeho Rushe, který se pro roli Markýze de Sada jakoby narodil a to vše je podtrženo vrcholícím vztahem postav Kate Winslet a Joaquina Phoenixe.(3.7.2010)

Výborné stvárnené, zahrané...proste premakané...(12.12.2010)

Naprosto skvěle zpracované drama, s precizními výkony herců a krásně ukázána myšlenka tohoto geniálního spisovatele.(7.5.2011)

Dějově slabé, ale jinak profesionální kvalita(26.8.2011)

Na tento film jsem se vlastně začala dívat jenom proto, že na ostaních programech byla raklama a já se nudila. Díky bohu za to! Jinak bych neviděla tak nečekaně dobrý film. Herecké nasazení Geoffreyho Rushe bylo jedním slovem dokonalé. Skvělí byli také Joaquin Phoenix jako abbé a Kate Winsletová jako pradlena která pomáhá markýzy propašovávat jeho rukopisy. Moc se mi líbilo i prostředí do kterého filmaři děj zasadili a to blázinec. Nic jiného by se ani ke zvrhlému a nadrženému markýzy nehodilo víc. A i přestože konec filmu trochu pokulhává tak jsem mu musela dát 5*.(2.10.2011)

slabší 4*(4.10.2011)

• CarlaBrunn

ODPAD v plnom zmysle slova! Tesila som sa, ze si opat vychutnam nieco z historickej kinematografie, no od prvych minut sa moje znechutenie len viac stupnovalo. Zvrhle, stupidne, sadisticke sceny doplnene nevhodnymi sexualnymi narazkami a komentarmi. Z romantiky to nemalo ani R. Ak vas to predsalen chytilo za srdce, cakajte infarkt. A ten chlipny kontext...(4.4.2012)

Najednou v jeho knihách vidím zase něco trochu jinýho. Perverzní, občas tak jako správně nechutnej film, ale ne natolik, aby přebil tu dramatičnost a úzkost, poslední hodina byla podle mě absolutně odzbrojující, pohlcující a pro mě dokonce i nečekaná, což se mi u filmů často nestává, vždycky vim, co se určitě stane :D ... pořád váhám jestli tomu nedat těch hvězd pět, možná časem...(5.4.2012)

Dlouho jsem se zhlédnutím filmu otálela. Možná proto, že mi kdysi někdo řekl, že je to jenom "prasárna". No ještě že už jsi nepamatuji kdo to byl, protože by dnes dostal pěkně za uši. V příběhu hraje erotika velkou roli, ale je to spíš o tom jak ho, která postava vnímá. Ať už je to Rushův markýz se svou touhou neustále nahlas formulovat své erotické představy, pak jeho oddaná posluchačka Winslet, mladý abbé Phoenix který musí bojovat se svojí touho versus povinností nebo Caine jako zapřísáhlý zastánce morálky, kterého mladá manželka paradoxně čte díla nenáviděného markýze. Herecké obsazení šlape jako švýcarské hodinky. Režisér přesně ví, co si ještě může dovolit a co už ne. Tím se vyvaroval té zmíněné "prasárny". Kamera je nádherně autentická. Nemám co dodat.(10.5.2012)

Je to lepší, než jsem se bál a velkou zásluhu na tom mají herci se skvělým Rushem v čele. 80%.(31.8.2012)

Geoffrey za pet hvezd jako :D libovej.) jinak muj salek filmu je jinde, takze se zas tak v hodnoceni nenechavam unest. ale pobavil me, to jo.))(27.5.2013)

Jako obdivovatel Markýze de Sada nemůžu hodnotit jinak :-)! Ale opravdu, film se mi líbil! 10/10(8.6.2013)

Pokaždé při shlédnutí tohoto filmu mě uchvacuje jeho atmosféra - už jen začátek s gilotinou je přímo skvostný, připomíná mi legendární Kladivo O.Vávry. Skvělá výprava, místy sice trochu řídký děj, ale půvabná K. Winslett a provokativní A. Warner nám to, pánové, bohatě vynahradí. Takže suma sumárum - jeden z těch lepších filmů s historickou tématikou, 3 a půl *.(25.9.2013)

Quills - Perem markýze de Sade je pro mě takový zvláštní film se zvláštní tématikou doprovázený spousty oplzlých slovních obratů a narážek ze strany Markýze (Geoffrey Rush) a pokušení ze strany krásné Kate Winslet. Na filmu se mi asi nejvíce líbilo herecké ztvárnění De Sada v podání Rushe a Abeho v podání Joaquina Phoenixe, který to z mého pohledu bravurně zahrál. Tedy do doby než se zbláznil a chtěl také psát. To už mi pak přišlo trošku přehnané a přitažené za vlasy a hodilo se mi to více na Rushe než na Phoenixe no a tak dávám filmu 4 hvězdy.(30.9.2014)

"Já jsem tenhle svět nestvořil, jenom jej popisuji" ... svatá pravda, která je typická pro veškeré činnosti, které se zaobírají nejen lidskou sexualitou od nejstaršího řemesla světa po hudební klipy ve stylu lehkého porna a striptýzu. Film je ve stylu divadelní hry odehrávající se v drtivé většině v blázinci, kde je vězněn na místní poměry zvrhlý G.Rush, který si svoji roli velmi rád užívá. Dalo by se říci, že "doktor (J.Phoenix) ochutná na závěr vlastní medicínu". Nelíbí se mi celkově závěr filmu s úmrtím... přes herecké výkony hvězd lehký nadprůměr.(10.2.2017)