Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

Sakulnikov

Pěkně natočené a zahrané, ale neskutečně utahané. Stejně jak u předchozího seriálu to vytahoval první a poslední díl, to mezi bylo tak nějak zbytečné. Akorát ten poslední díl, ač zajímavý, tak naopak velmi uspěchaný. ()

jfaba

První díl byl katastrofa (a ostatní rovněž)! Zvuková!!! Potom to někde v novinách vysvětlili, ale to je neomlouvá. Nerozuměl jsem ani slovo. Což se dělo i u série Případ pro exorcistu. A teď nás čeká Pět mrtvých psů. Přírodo, už teď se třesu. Knížku jsem četl a nevím (nepamatuji se), jestli to tak bylo nebo ne. A asi mě taky nějak neoslovila. Celkově byl seriál nudný, a nic nevyřešil a už na začátku bylo jasný o zahradníkovi/vrahovi. Zkrátka nuda a šeď. Ono to ale nevybočuje z programové skladby našich televizí. Co bysme chtěli za ty prachy. ()

macco33

Sorry, ale hodně nepovedené....Na cosi si to hrající, postavy, mnohdy statické, nedůvěryhodné. I Huba vypadal občas jako hadrový panák, Melíšková ječela jako siréna, škoda slov. Že by kapitán Baran obrátil jen proto, že jeho kápo nechal sledovat dceru ne příliš oblíbeného kolegy? A že by chlap-profík, který chladnokrevně oddělal dva lidi, skoro vyměkl před argumentem, že se mu dostane zákonného jednání? Souhlas s postřehem, že kameraman byl zhulenej, aspoň tu a tam to byla jasná páka. Hercům bylo špatně rozumět. Snaha o umělecké záběry nebo co to mělo být působily jako šlápanec do hovna. Souhlas s Honajzem. ()

jendamaty

Překvapilo mě to střídání režisérů Hřebejk-Tauš-Hřebejk-?... Jak na toto došlo? Druhá minisérie trpí zase úplně jinými neduhy než ta první a ač Taušovi podvědomě fandím, v důsledku je to objektivně spíše plichta. I tak jsem ale radši za ne zcela povedený experiment než rutinu bez přesahu, proto přidávám jednu hvězdu. Kameru a zvuk nehodnotím, bylo to zajímavé, nijak mě to nerušilo, myslím, že použití bylo legitimní. Osobně jsem hůře rozuměl jen zabitému profesorovi na začátku, pak už vše ok, uši ani oči mě nebolely. Za to, že někdo něco udělá jinak, nemusí hned sbírat odpady ne? Viktor Tauš je vůbec zvláštní režisér... Zatím nenatočil nikdy nic vyloženě dobrého ani nic vyloženě špatného, na všem se najdou mouchy, ale zároveň to má atmosféru, "něco do sebe", jistým způsobem mě to vždy zasáhlo. Modré stíny bych charakterizoval střídáním výborných, vypjatých, dobře zahraných a vygradovaných scén (první hádka Voříškové a Pechláta, návštěva u Lábuse..), které střídají scény velmi špatné (opilost Melíškové, setkání novináře a profesora, opět velmi neuvěřitelný výslech Tauše Novotným...). Spíše než o vyšetřování případu (to je podáno opravdu velmi naivně, početný tým defacto nic nedělá a spíše než s důkazy pracuje s dojmy a pocity) jde o nepřetržité moralizování. Mnoho problémů vyplývá už z předlohy/scénáře (velmi chabá až neuvěřitelná motivace vraha, špatně napsaná postava D. Novotného, opakující se téma nevěrného ženáče). Jako ano, proč neudělat krimi s artovými prvky. Otázkou je, jestli tak činit u této věci, která sama o sobě stojí na poměrně chatrných základech (příběh, scénář), pak to totiž působí jako pěst na oko. ()

PamelaJJK

Šedý průměr, nic víc. A ještě brutálně tragicky nazvučený. Ach jo.... I pár excesů proti logice by se našlo. Modré stíny od průměru nezachrání ani obsazení, ani obstojná hudba. Zvláštně rozporuplná série, která v celkovém dojmu dost zklamala. ()

Fíma

No asi jsem moc velká konzerva, ale co měla znamenat ta kamera? To byly záběry jak od mojí babičky. A ono i jinak to bylo slabší než předchozí Případ pro exorcistu. ()

jungewolf

Vynikající : 5 * a 79 %, místy mysteriózní, místy trošku melancholický, k čemuž hodně přispělo netradiční snímání kamerou a nasvícení. V. Tauš je rozhodně o tři úrovně lepší než Případ pro exorcistu od J.Hřebejka . ()

silak_xup

Viděl jsem všechny série a tahle mi přijde nejslabší. Než aby nás seriál nutil přemýšlet kdo je vrah, nutí nás přemýšlet o soukromých životech detektivů. Nevím jestli to byl účel ale pokud ano, tak se to nepovedlo. Celé mi to přijde předramatizované. Špatný to není, spíš divný. ()

tchempi odpad!

Co je? Jak to dopadlo? Je vrah zahradník? Omlouvám se, po 20 minutách jsem nudou usnul. Bylo to k nepřežití... ()

CaptNemo odpad!

Pokud se 20 minut dívám na neostré záběry s roztřesenou kamerou, která snímá herce zpravidla proti oknu a místo dialogů slyším jen nesmyslné plácání a jednu hysterickou uklízečku, nemůžu než to přepnout a dát odpad. Nemyslím, že bych byl v tomto případě jakkoli ukvapený. Škoda, Případ pro exorcistu se mi líbil. ()

Winster odpad!

Modré stíny? Spíše bílé světlo, 90% záběru jsou přesvětlené...nebo se mi to jen zdá? Jinak je to snůška hloupých dialogů a herecké výkony také nijak neohromí. Čekal jsem víc, tohle byla naprostá hrůza! ()

MUNRO odpad!

Nevím na co si pan Tauš hrál,ale tuhle sérii neuvěřitelným způsobem pohřbil.Na druhou řadu jsem se těšil,mluvil jsem o ní doma týden dopředu,uvařil jsem si kafíčko a po rozběhnutí jsem měl co dělat,aby to kafíčko neskončilo na koberci.Takhle tupý styl kamery jsem snad ještě neviděl a považuju za absolutní drzost a nevyzrálost ho aplikovat do televizního seriálu,tím spíš,že jde o kanál ČT1.To byl dosud totiž jediný kanál v zemi,kde bylo možné sledovat NORMÁLNÍ serál(minisérii).Jestli pan Tauš považuje jako nějaké originum to,že hercům v záběrech věnuje 10% objemu a 90% věnuje papundeklovému hnusnému stropu,případně stolu,tak pro normálního diváka to není originum,ale stupidium.Bavíme se tady o veřejněprávní televizi,na kterou koukají normální lidi,ne o uměleckém festivalu,na který přijde určitá skupina lidí,která je jaksi umělecko-filmařsky založená.A čumět na obličeje herců ze 3 centimetrů,poslouchat nesmyslné dialogy,nebo hledat hlavy herců v záběrech mezi hnusnou Ytongovou příčkou,která se roztahuje po 5/6 záběru je neskutečnej vopruz.Taušovo filmoví Klauni byli výborní,ani se mi nechce věřit,že tyhle dvě věci stvořil stejný člověk.Tohle je snad ještě horší,než ultrakravina Ordinace.. ()

serdehelan

Viky Tauš natočil zatial formálne najzaujímavejší a najuletenší seriál aký som na ČT v rámci vlastnej produkcie videl. Hodnotím zatial po prvom diely ale bavil som výborne ()

Horác

Provedení titulků, Huba, světelná a obrazová nálada,jihlavský herec hrající mrtvolu, po druhém díle už i příběh, Lábus. (momenty uvádím přesně v pořadí, jak mě zatím zaujaly, Je to slibný. ()

Puppy

Co to je, to je natáčené mobilem ? Neustále rozpatlané detaily, přepálený jas bez kontrastu, vybledlé barvy, zrnité v tmavších scénách. Rozklepané a různě nesmyslně oříznuté postavy. Zachytil jsem epizodu 3 a dívám se na drmolící opilou Kláru Melíškovou ... ()

Gumeedek

Jedním slovem zvláštní a to asi spíš v tom špatném smyslu. Což mě mrzí, protože první série se mi líbila... ()

Saxos

S krimi miniseriály se v česku roztrhl pytel. Bohužel ne vždy se to podaří. Komplet 4/4. Zápory: řvaním se role nezvýrazní; příběh i přes dvě vraždy a regionální politiku nezajímavý; střelecký závěr stejně trapný, jak celý děj; otřesný zvuk, herci mumlaj, jak s plecháčkem u huby; skoro pět hodin bylo opravdu dost. Klady: závidím paní JUDr., dá sklenku vína a je totálně naplech, a nejenom ona, tady byl asi nalitej komplet celej štáb. ()

Ironhead

Prekvapive slusne a na ceske pomery originalni detektivka se skvele civilne hrajici Klarou Meliskovou. ;) Nicmene chapu, ze vetsina stredoproudeho naroda tuhle formu nevydejcha... ()

rigby

Stejně jako předchozí Případ pro exorcistu, i Modré stíny mě zaujaly svým značně osobitým humorem. K České televizi podobné seriály nepatří, a proto je o to víc na místě jisté ocenění. První díl byl skvělý, neskutečně jsem se bavil, pak šla kvalita dolů, došlo na sáhodlouhé politické zpytování, aby se to nakonec vrátilo k původní kvalitě. Možná to šlo sestříhat, aby vznikl trojdílný seriál, který by byl určitě úžasný a proti kterému bych neměl žádné výtky, ale možná to nešlo, to nemohu posoudit. I tak nakonec dávám za originalitu čtyři hvězdičky, protože jsem se opravdu bavil. A těším se na další případ. ()