13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (Cinemart)

Optical

Typický patriot Bay se vším co k němu patří, kromě oblé dámské zadnice a product placementu. Zde by se asi vyjímal holící strojek Gillette. ()

jojto

Dobrá kamera robí zázraky. Neokukaný herci a reálna, nepropagandistická akcia bez zbytočných kecov. Pekne nalinkované, priamočiare. ()

Franki69

Tak co to vlastně bylo? Nejspíš náborovka mezi pěkný chlapy s cool fousama a ostrou muškou. Dokoukal jsem do dvou třetin a přestalo mě to fakt zajímat. Asi už nejsem ta správná cílovka...Oceňuju, že válečný filmy od dob 17 zastavení jara nebo Čtyři s tanku a pes doznaly fakt změn...Takže pro mě to byla přehlídka asi současné (nebo alespoň nedávné) výzbroje amerických chlapů, kteří tu demokracii prostě vystřílí z kohokoliv. Bejt ženská, pak je hodnocení o dost lepší...ale nejsem. S bídou 45%...z nostalgie za Bad Boys a Skálu... ()

kolly13

Solidní akce, kterou zpomaluje dlouhá stopáž, srdceryvné volání domů s vylíváním duše spolubojovníkovi. Teroristé (nebo právoplatní obyvatelé?) padají doslova jak muchy v dešti střel a naši nepřemožitelní žoldáci vyváznou s oděrkama na duši. Ale nechť zastavím hanobení slabých částí, film to je nadprůměrný s efekty moderního filmu a pohledem do života jiných profesí. PS: potešila me scéna vdov a dětí, kteří šli oplakávat místní padlé, protože nic není černobílé a bezmoc přeživších je výmluvná sama o sobě. ()

Skylwalker42

V rukou Beyla je to jen více efektní Černý jestřáb sestřelen. A navíc jsem čekal, kdy se tam začnou transformovat auta. Není to špatné, ale dlouhé a Michael by jsi neměl brát vážná témata. ()

gstudio odpad!

Patetické a klišoidní zpracování potenciálně kontroverzního tématu a to plně ve stylu amerického "vrtění psem". Rozesměje už úvod, kdy Spojené státy americké svrhnou hrůzovládu Kaddáfího diktatury, aby pak mohly s nevinným výrazem přihlížet krvavé občanské válce. Demokracie ve stylu USA (kdo má větší kvér je větší demokrat) pak ovšem následně samotné amíky zaskočí. Díky módnímu psudodokumentárnímu třesení kamerou je pak vlastně do značné míry jedno, co se na plátně odehrává. Naštěstí se po celou hodně přepálenou dobu trvání filmu nic překvapivého neděje, takže divák, který ulítává na chlapáckých řečech, mohutné střelbě kamkoliv a ohňostrojích, má od začátku do konce celkem jasno. Tento divák bude odcházet z kina nepochybně spokojen (o čemž svědčí i zdejší hodnocení), přemýšlivějšímu a vzdělanějšímu divákovi nelze tento propagandistický a filmařsky spíš podprůměrný snímek v žádném směru doporučit. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Crejdl odpad!

Bože můj, to byla sračka. Ty dvě hodiny života mi nikdo nevrátí. Tak trapně natočené scény, všude létá a od každého se odráží molitan (jakože výbuchy vymrštěné kusy zdí) že se tomu nedá nezasmát. Tahle sračka se dá srovnat snad jenom s průjmem "Na život a na smrt". ()

PTuranyi

Napínavý vojnová dráma, ktorá nás na chvíľu prenesie do vriacej situácie v Lýbii po prevrate. Produkcia je profesionálna aj keď niekoľkým chybičkám sa nevyhla. Scenár sa snaží zoznámiť nás s hlavnými postavami a životom aktérov mimo akciu. Trocha to naťahuje, ale nie až tak, aby to vadilo. Keď príde na skutočnú akcie, tak je to skutočne adrenalínová jazda. Môžeme polemizovať, či by v takejto situácii niektorí z hrdinov prežili, ale keďže ide o reálne udalosti, niet pochýb, že prežili. Pripomína Amerického ostreľovača ale celkom sa mu darí vyhýbať pátosu aj keď záverečnej pocte padlým sa nevyhne. ()

bigmatko

Bay nesklamal a ponúkol naozaj mimoriadne presvedčivú verziu skutočných udalosti, ktoré sa udiali v roku 2012 v Bengházi, ktoré však nikdy neboli presne vysvetlené. už to že ide o skutočné udalosti dodáva filmu správnu dávku drámy a napätia. a to že sa vo filme demonštrativne objavuje neustále americká vlajka je klasickou vizitkou silných nationalistických príbehov, ktoré američania potrebujú. film vás udrží pri zmysloch po celý čas a vôbec si neuvedomíte že trva skoro dve a pol hodiny lebo ani jedna časť Vás nebude nudiť a príbeh budete prežívať s postavami, ktorým hrozil útok aj od vlastného strážnika na bráne. na začiatok roka je to veľmi dobrá chutovka a v tomtom žánri bude tažké ju prekonať. ()

mahatma

Vystřihnout ty uplakané "family" scény před mekáčem na cestě do disneylandu a další přiblblé klišé, útočící na tupé smysly správného američana, byl by to celkem fajn film, u kterého bych si pochrochtal. Nevím jestli to tam Bay musel dát, protože je svázaný totalitním US režimem nebo je prostě taky zmáknutej. To už rovnou Bay nemusí vytáhnout paty z domu a točit dokument z prostředí americké rodiny, kde hlavním bodem jsou "bomby na islám". ()

surprise

Cynismus stranou. Tohle je sakra vážná věc a máme to už za dveřmi. Skvěle natočené true story z 2012, kdy snad kvůli karikaturám Mohameda, nebo kvůli čemu vlastně, zahynul americký velvyslanec v Libyi. Staví nás to před otázku, zda se najde dost podobných chlapů i v Evropě, kteří by se uměli postavit takovým šílencům. A bohužel, nepřehlédněme, že zemřel ten, který byl plný ideálů o porozumění mezi národy. Někdo si prostě porozumět nechce! Filmu však srážím pár bodů za místy přílišný sentiment. ()

TOPmoovie

ide hlavne o vizual, ten je vyborny. je to take uzucke kukatko europana do libie, len pozerate ako to tam vyzera. take nieco exoticke. ma to prevahu lebo dej vlastne ani nieje. a je to tiez spomienka pre tych najblizssich po zabitych. ()

trawex

Tento film je jen špatná propaganda,založená na kvalitních efektech.Ty rozhodně nechybí,vždyť sehnat peníze na film opěvující americký patriotismus určitě nebude v USA problém,ale tím to skončilo.Je mi zle když tady vidím celkové hodnocení 80%. ()

jizvoun

Jsem fanouškem takovýchto filmů, a i když v poslední době to jsou většinou odpady, tohle se vydařilo. Herci v pohodě, dialogy šly, příběh dobrej v rámci možností. Akorát ten americkej heroickej závěr už by si někdy mohli odpustit, i když amíci asi ne. ()

mammutcz

Upřímně, velké zklamání. Ve srovnání s Black Hawk Down o to markantnější. Bay věděl, proč tento svůj další "velkofilm" obsadil vesměs seriálovými herci ... škoda. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015