Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

holka218

Na film jsem se opravdu těšila. Jenže pak jsem slyšela pár ne moc dobrých recenzí a zhlédnutí jsem odkládala. Nakonec jsem se k němu přeci jen dostala a musím říct, že tohle je pro mě opravdu zklamání. Film byla strašná nuda. Po celou dobu se skoro nic nedělo. Dvě a půl hodiny ničeho. Až na konci výbuch násilí. Po konci filmu jsem si přečetla článek o skutečné vraždě, abych to lépe pochopila. Nakonec se tak nestalo a spíš mi přijde film ještě divnější a nevím, co má se skutečnou vraždou společného. Přišlo mi, že všichni herci byli ve filmu málo. Děj mi přišel trhaný a film necelistvý. Některé scény mi do filmu vůbec nesedly. Plus mi tady taky úplně nepomáhá můj odpor k westernům. DiCapria mám vážně ráda, ale tady mi vůbec nesedí. Navíc mi přijde, že děsně zestárnul, ale to s tím nesouvisí. Navrch tady měl určitě Brad Pitt. A Margot Robbie? Nakonec se z toho vyklubala role, ve které nemohla prakticky nic předvést. Nevím jestli film jen nedokážu pochopit a neumím ho ocenit, ale za mě určitě ne. Tři hodiny času za to rozhodně nestály. ()

Hagrid42

Zaslechl jsem od mnoha přátel převážné názory tipu: nejslabší Tarantinovka, mimo mísu, o ničem... Od filmu jsem proto čekal, že se nejedná až tak o tipickou Tarantinovu tvorbu, a ani jsem nebyl tak natěšnej, jako když jsem se o filmu poprvé dozvěděl. Celkem dlouho jsem také zhlédnutí odkládal, což se ukázalo jako fatální chyba. Film se stal nakonec moc milým překvapením. Má to vše co si představuji u kvalitního filmu. V každé scéně je cítit Tarantinův rukopis a jeho specifický smysl pro detail. Film mě i přes dlouho stopáž ani chvíli nenudil a já hltal každou scénu. Málo který film v poslední době takto dokázal udržet mojí pozornost. Film má super atmosféru, která navozuje pestré nálady a parádně zachycuje danou dobu. Asi u plno lidí (negativních kritiků) hraje zásadní význam (ne)znalost tehdejší doby, politické situace i okolností okolo Ch.Mansona. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Naprostá BOMBA, DOPORUČUJI! ()

kingpsch

Riadna k0k0tina ,uplne o nicom,prva hodina trapenie potom to ide od 10 k 5 a finale ?dobre par dobrych scen!parada 2,5 hodinovy super film a vsetci si tu honkajte nad cisarovymi novymi satami!galgaji,taraji a pre mna prdusi ()

Blackadder

Je to nuda nuda, Tarantino si chtěl připomenout své dětství, znovu "zapnout neony, ale to je vše na co se dá dívat! A finále? Opravdu kvůli tomuhle chcete čekat 2 hodiny? Nejslabší Tarantino ever. ()

PTomA

S Tarantinem mám značné problémy, jeho poslední snímek Osm hrozných dopadl katastroficky a začal jsem si myslet, že už se jen utápí ve svém egu a bude psát svoje scénáře, které baví pouze Tarantinovi zaslepené příznivce. Ale s Tenkrát v Hollywoodu mi zalepil hubu… do teď se divím, ale tohle je Tarantino na vrcholu! Film se nemůže chvástat nijak chytrou zápletkou či zvraty, ale to vůbec nevadí, jen je tím film lepší. V kostce sledujeme jeden normální den tří postav v Kalifornii. Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), neúspešný herec, který své problémy řeší alkoholem, dostává roli záporáka ve westernovém seriálu. Cliff Booth (Brad Pitt), Rickův kaskadér a kamarád a poslední do skládačky chybí uý jen herečka Sharon Tate (Margot Robbie). Quentin dává velký prostor postavám a jejich herectví, nejvíce si ale zamilujete Brada Pitta, který podává životní výkon (porovnatelný s Moneyball či 12 opicemi). U něj stačí, aby bezeslov koukal do kamery a má vás v kapse. Bez jeho charismatu by byl film poloviční, ne že by ostatní postavy nějak zaostávaly, to né. Leo vás ohromí svými hereckými kreacemi jako zlomený člověk. No a Margot dostává oproti nim značně menší prostor, ale je okouzlující v každé scéně. A teď bych vyzdvihl atmosféru snímku, která by se dala krájet. Dobová hudba, auta, filmy, budovy, kostýmy, vše do puntíku perfektně odvedeno a zvlášť v tomto bodu jsem si užíval snímek nejvíce. Pozorovat Cliffa jezdícího autem po ulicích Kalifornie a při tom vnímat už zmíněnou hudbu, panečku, v téhle scéně jsem se telelil blahem. Klidně bych vyčetl i dalších mnoho scén s Cliffem, které bych dal do zlatého fondu. Minimálně celou dlouhou pasáž z ranče, ve které se výrazně objeví rodina Mansonových a Cliff s nimi má menší potyčku. Nebo snad scénu na střeše, která je vhodná pro zarámování. Neřekl bych, že nemá snad Rick žádné skvělé scény, ale prostě nemá tak vděčnou roli, i tak za zmínku stojí scéna v hospodě či rozhovor s holčičkou a nesmím vynechat ani Sharon, která se krásně usmívá v kině. Když zmiňuji Sharon, tak všichni, kdo chtějí vidět tento film, by měli znát něco málo o tragédii, která se jí týká. Quentin má scénář naprosto vymazlený a vůbec bych neřekl, že jsou v něm výplně, které zbytečně natahují stopáž. To dozajista ne a tady ho musím pochválit, vše skvěle zapadá a hlavně chce, abyste na jeho postavy jen tak nezapomněly. S tím souvisí precizní režie, která každé postavě dává přiměřený čas na jejich vývoj. Také je dobré zmínit, jak často cituje staré filmy či je dokonce přímo vykrádá, znalost těchto filmů nemám, ale nepřipadám si nijak ochuzen. Film se žene pomalu, přímočaře, mnoho divákům toto hodně vadí, taky už zmíněné scény bezeslov, když jsme všichni zvyknutí na ukecaného Tarantina. Na konec zmíním Roberta Richardsona, který proti Deakansovi nemá žádnou šanci na Oscarech, ale za tento vizuální orgasmus bych mu napálil jednoho zlatého plešouna. Tenkrát v Hollywoodu je film roku, možná i dekády, perfektní film, který musíte prožít. Nic pro každého, vleklý film bez nějaké zajímavé zápletky, ale takový směr tomuto filmu ani Tarantino nechtěl dávat. Konec byl trochu zbytečný, ale Tarantino si tyhle věci asi nedokáže odpustit. Must-seen v kinech! 10/10 () (méně) (více)

vodkasesemte

We all grew up watching TV, you knoe,what I mean? And if you grew watching TV, that means you grew up watching murder. So my idea is we kill the ppl who taught us to kill. And they live in pig-shit fucking luxury. I say fuck them. Konec je výbornej! ()

blondboss

Tarantinovká klasika opäť úraduje a na tomto filme je to brutálne vidieť. Ten rukopis sa oklamať nedá a keď do toho primotáme Lea, tak z toho vykúka ďalší unikátny snímok. Atmosféra bola podľa mňa perfektná a pekne zachytená, hlavne to prepojenie hippies so starou hereckou generáciou. 60-te roky zachytené príjemne nostalgickým a zároveň tarantinovsky brutálnym spôsobom, ku ktorému sa krvopotne dostaneme po dvoch hodinách. Chémia medzi Leom a Bradom funguje a to je základ úspechu. Až na pár zbytočných momentov som bol veľmi spokojný. 80 % ()

moviepill

To, čo Tarantinovi fungovalo v Pulp Fiction, a síce mozaikový naratív, ktorý v závere filmu vyústi do skvelého finále, v tomto filme pôsobí chaoticky. Začiatok filmu s prestrihmi je výborný a sľubuje zaujímavý zážitok, uprostred filmu sa zrazu pozeráme na skoro úplne iné dielo a v závere je nám nadávkovaná porcia násilia. Tá tu však, narozdiel od Tarantinovej klasiky, nezastupuje onen povestný climax, ale len horkosladkú ozdobu na zmätočnej torte. Že ide o alternatívnu históriu by mi nevadilo, ale ako celok to proste nefunguje. Na druhej strane je treba pochváliť skvelé herecké výkony DiCapria a Pitta. Ešte Tarantina neodpisujem do starého železa, no tento film mi pripadá ako Nolanov Tenet v tom zmysle “natočené pre seba, nie pre divákov”. ()

Dejff_2004

Po minulých Osmi hrozných se mi opět zalíbil režisérův rukopis, který nostalgicky pomrkává po jedné slavné éře, která se snad i může v blízké době opakovat? 80 % ()

TonyHawk94

Na úvod - pred alebo po filme (odporúčam asi po) je vhodné vyzistiť si určité historické okolnosti a kontext toho, čo sa zachytilo a chcelo zachytiť v tom filme. Označenie "Tarantinova oslava Zlatej éry Hollywoodu" triafa klinec po hlavičke. Farebne aj zvukovo prvých cca 90% filmu príjemných, ale slabších; občas čosi drsné (scény na Spahn Ranch-i vynikajúce), niekedy vtipné (Bruce Lee). Je to všetko príprava na (v komentároch asi najviac spomínaný) geniálny koniec a Tarantinov f*cker Mansonovcom. Za ten záverečný "showdown" si Brad toho Oscara zaslúžil. Tú scénu si musím stále znova a znova pustiť, lebo je to skrátka úžasné... Aj vďaka tomu absolutérium! :o) (koniec s alt. realitou skvelý! :D) ()

hrumsrt

Moje první navštívenka Tarantina v kinech. Kdy v té době už jsem byl jeho tvorbou totálně pohlcen. Tentokrát to ale nebyl úplně ten klasický Tarantino, kdy tady mi chyběla akce, fakt se tady toho prostě moc nedělo. Jen jsme sledovali vzestup kariery neexistujícího herce.  A hlavně nedošlo na už tolikrát opěvovaný Face-to-Face rozhovor. ALE zajímavým způsobem se mu podařilo spojit dvě herecké ikony, kdy ač možná trošku upozaděný Brad Pitt podal vskutku mistrovský výkon! Vyzdvihnout musím určitě dvě scény - Cliffova návštěva Mansonova ranče a střet Cliffa a Ricka s Mansonovými. Stejně tak mě moc bavil vztah Cliffa a jeho psa. /viděno v kině/ 85% ()

Parabot

Po druhém shlédnutí ještě přidávám hvězdičku a sám sebe utvrzuji, že v subjektivním hodnocení jde o nejlepší Tarantinův film po Pulp Fiction. A to z několika důvodů. Pitt je opět excelentní a krade si film pro sebe. Možná trochu nespravedlivě, jelikož hraje jednu roli, zatímco DiCaprio jich hraje několik a všechny skvěle. Jako kombo jsou vynikající. Každá scéna je vypilovaným atmosférickým průletem do jiné doby, světa, reality, ve které se divák cítí dobře. Ten hlavní je ale úplně jiný. Quentin nikdy nebyl filmař, který by se svému publiku snažil sdělovat nějaké hloubavé myšlenky. Je především mistr přemrštěného až parodického násilí, dialogů a situačního humoru. Z Pulp Fiction si můžeme tak maximálně odnést pár praktických rad, že se nevyplatí mířit krátkou střelnou zbraní na hlavu jiného člověka při jízdě autem, je dobré si brát UZI i na záchod, pokud děláme špinavou práci, nebo jasně a viditelně odlišit balení heroinu od kokainu. Tenkrát v Hollywoodu ovšem má i sdělení, myšlenku. Zřejmě se o ni pokusil již v Hanebných panchartech ale ačkoli je považuji také za jedno z jeho lepších děl, nepodařila se mu příliš konzistentní formulace. Konec zlaté éry továrny na sny je prostě vhodnější prostor. Nejde o nějakou metafyzickou pointu ale týká se rolí příběhů v lidském životě. Mohou totiž pomoct léčit staré rány, křivdy, tragédie a všudypřítomnou nespravedlnost. Proto je máme tak rádi.... Zajímavý podrobnější rozbor: Matty ()

fiasko

Známka: A; „Anybody order fried sauerkraut?!“ Tenkrát v Holywoodu je devátý film Quentina Tarantina. V hlavních rolích jsou Leonardo DiCaprio jako televizní herec Rick Dalton, Brad Pitt jako dlouholetý kaskadér Cliff Booth, který Daltona již několikrát zastupoval v různých filmech a seriálech, a Margot Robbie jako filmová herečka Sharon Tate. Děj se odehrává na konci šedesátých let a sleduje události v Holywoodu. Film Tenkrát v Holywoodu je výjimečný v tom, že se jedná o první Tarantinův snímek, který není gangsterským či velkovýpravným filmem. Vyprávěním je ovšem podobný předchozím režisérovým projektům – film se skládá převážně z jednotlivých scén dialogů mezi postavami, přičemž celistvá lineární struktura děje a příběhu není příliš zdůrazněná. Tenkrát v Holywoodu se společně se snímky jako Big Lebowski řadí mezi filmy, které postrádají obsah, mají však výborně napsané dialogové výměny s dost často nečekanou pointou. Zřetelná podobnost se dá najít i v jiném režisérově filmu, Hanebných Panchartech, protože zde též dochází k jistým úpravám historie, a finále je to přesně tak šokující a emotivní, jak tvůrce zamýšlel. DiCaprio ztvárnil roli ze začátku zoufalého televizního herce bravurně a společně s mladou herečkou Juliou Butters má dost možná nejlepší scénu ve filmu, byť hlavní hvězdou je Brad Pitt jako nebojácný kaskadér, který si každou scénu krade pro sebe a dokáže být frajer, aniž by působil zbytečně namachrovaně nebo arogantně. Styl vyprávění vedený kamerou Roberta Richardsona a oranžovožlutý filtr jsou další rysy odpovídající Tarantinově stylu. Některé scény se často skládají z hodně táhlých záběrů, převážně na město, které je plné skrytých odkazů vzdávajících hold zlaté éře Holywoodu. Atmosféře napomáhá i skvělý soundtrack ze stejného období. Tenkrát v Holywoodu je i přes svou záměrnou jednoduchost výborným filmem, který dokáže s málem udělat přehršel možností, být originální a konstantně si udržet divákovu pozornost. I když snímek je spíše artfilm nežli komerční zábava pro masy, tak opět ukazuje, že Tarantino i bez létajících končetin a brutality dokáže být skvělý režisér, jenž je precizní a zvládá své řemeslo perfektně. ()

Alex_01

Každý jeden dialog, záběr, akce jsou vyymaazlený vypiplaný do posledního detailu. Skutečně je obrovská čest toto sledovat a nechat se vést tou precizností a perfektním načasováním. ()

Dominator787

"Bunch of goddamn fuckin' hippies. What the fuck?!" Tady nejsou vtipný nějaký samoúčelný hlášky a skeče. Nope, tady jde o ten feel, o ten usměvavej nádech, kterej se táhne skrz celej film. ()

elanista1

Z každej scény badať, ako veľmi Tarantina tento film bavil a že ho točil z veľkej časti pre seba a užíval si každú scénu. Mám blízko tomu dať 5 hviezdičiek, ale po dopozeraní úplne necítim potrebu to znova v blízkej budúcnosti vidieť, aj keď som sa väčšinu času bavil. Nečítal som si vopred nič o filme, preto som šiel naslepo a úprimne ma potešil alternatívny záver, ktorým chcel režisér zjavne poslať aspoň malý odkaz a malú náplasť za nepochopiteľné činy, ktoré sa odohrali koncom šesťdesiatych rokov. Veľmi kvalitne hodnotím herecké výkony Pitta a Di Capria, šikovného psíka, účasť postavy Sharon Tate (aj keď v podstate nerozpráva celý čas), vykreslenie "Rodiny", prácu s kamerou, soundtrack, odkazy na skutočné filmy a skutočných hercov z minulosti. Veľmi sa mi páčilo, ako sa film snažil napodobniť niektoré notoricky známe prvky zo špagety westernov, napríklad dlhé pohľady na objekt, pomalú kameru, pištolnícke scény s rýchlymi reflexami a ďalšie a ďalšie. Foot fetish Taratina v tomto filme bolo viackrát cítiť, a pri pohľade na špinavé chodidlá Margot Robbie som sa len musel smiať. Najviac sa mi páčila 20 minútová scéna na ranči, kedy režisér vyvolal napätie využívajúc očakávania diváka, ktorý aspoň trochu pozná súvisiace historické udalosti. Nakoniec sa ukázalo, že tá scéna bola nevinná. Mohol som si tento film pozrieť skôr, neviem prečo som sa mu vyhýbal, nakoniec som spokojný. 4,5/5 ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film