To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

Blazkowicz

Parádní auta a občas nějaký ten vtip, ale celkově je to spíš pro starší generaci. Bláznivé komedie nejsou nic moc pro mě. Taky je to ukrutně dlouhé, jak se na starý film sluší. 2+* ()

hwnd

Původně to vypadalo na hodně fajn nadprůměrnou komedii. Bohužel za dlouhou stopáž, klesající úroveň humoru a naprosto ultratrapnou finální scénu s požárním žebříkem si to prostě vyšší hodnocení nezaslouží. Docela škoda. ()

martins

Vynikající americká komedie, jedna z nejlepších v historii, co dokáže z obyčejných lidí udělat honba za 350 tisíci dolary. Zubař a jeho žena na líbánkách, manželé s tchyní, řidič dodávky a dvojice típků cestující do Las Vegas. K nim přibyde i angličan, doktor, mladík Sylvester a dva taxikáři., celkem 13 osob, netuší, že peníze patřili ganstrovi, který utíkal před policií, ta je celou dobu sleduje a v patách jim je detektiv Culpepper(skvěle zahraný S.Tracym), který touží vyřešit 15 let starý případ, nakonec však i on podlehne vábení peněz. Vše vyvrcholí závěrečnou honičkou a závěrečnou bitvou v opuštěném domě na odstřel. Skvělé herecké obsazení, dnes téměř nemožné finančně zaplatit. ()

lukasmyval

Výborná pocta černobílým groteskám. Ocenil jsem čůr pauzu uprostřed filmu. Nejvíc mě dostaval McGyer snažíci se dostat ze sklepa: ,,Je to jen pár tyčinek dynamitu, nic víc". Film dost trefně charakterizuje jeho název. Skvěle jsem se bavil. ()

StrangeZs

Stručně řečeno komedie ze "staré školy". Při své téměř tříhodinové stopáži nikam nespěchá a přesto královsky baví každým coulem. Jemná hra s absurdní psychologii jednotlivých postav, jež jsou, tak šílené až jsou vlastně podobné téměř každému. Vlastně se smějeme sami sobě na úžasné cestě za tajuplným pokladem. Nebo aspoň já se smál a užíval jsem si ten klid, tu pohodu, která mi u dnešních strhujících komedii tolik chybí. ()

lepinla792

Nějakou dobu dobré, ale ne moc dlouho. Po chvíli, co se tlupa rozjede se z toho stává jen hysterická demoliční fraška. Zapojuje se víc a víc hysterických a pošahaných lidí, různě se odpoutávají a zase spojují, bourají se auta i baráky a sem tam se objeví záblesk možná dobrého vtipu, který pohltí popsaný balast. ()

soukyd33

Tenkrát když o měli dávat v TV, a já to měl poprvé vidět, každý mi říkal že to bude hovadina. Já to naštěstí nahrával na VHS, a nelitoval jsem toho. Je to sice dlouhé jak prase, ale je to opravdu povedené. Komedie se vším všudy, kde se všechno stále zrychluje. Stupňuje se situace s humorem, i příběhem. Herecké výkony TOP 👍. Hudba je starší jako film, ale dobrá 👍. Poznámka: Závěr je opravdu šílený, a konec ještě lepší. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Mudrlant

Je to dlouhe ale nastesti jsem hodku prospal. Takze davam 4 hvezdicky..Peter Falk: Vy jste nejlegracnejsi detektiv, ktereho jsem kdy potkal :D ()

TylerD.

Extra dlouhá komedie, u které jsme se kupodivu snad ani jednou nenudil. To ošem neznamená, že se mi líbila. Největší problém je pochopitelně stáří. 57 let se někde podepsat musí. Humor byl na mě přespříliš groteskní, proti scéně s žebříkem je Bláznivá střela 8 a devět jedenáctin filosofické dílo. I když byli i vtipné momenty jiného rázu, herci uměli zahrát i inteligentnější humor ale tehdejší publikum asi chtělo něco jiného. Konec, nebo spíš druhá polovina, byla zbytečně zdlouhavá. Víc by se mi líbilo, kdyby pan Tracy, který o dva roky dříve zářil v Norimberském procesu, prostě dokončil své dílo jako detektiv a banda by od něj odešla jen s napomenutím, vlastním poučením a účtem za škody. No nic pro mě, 50 %. ()

Hugho

Videné kedysi dávno v inom tisícročí a inom režime a vtedy celé poloprázdne hľadisko kina na konci padalo zo stoličiek a ja s nimi, na tú bolesť brušných svalov si pamätám dodnes. Najlepšia bláznivá komédia a dôstojný nástupca čb komédií veľkej trojky komikov zlatej éry nemého filmu (len v priloženom trajleri som napočítal tri scény vzaté od Bustera Keatona (Friga)).    Po 60tich rokoch už niektoré vrstvy filmu pochopiteľne nefungujú, zmenil sa svet, film a koniec koncov aj my, ale dobrý pocit ostal a za ten pridávam jednu * naviac. Odporúčam pozerať v dobrej spoločnosti, v dobrej nálade a mierne ovínenie neuškodí. :-) - tak ako napr aj pre Brancaleonovú armádu. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner