To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

Skip

Mohla by to být celkem povedená komedie, kdyby se to až příliš často nezvrhávalo v sled dosti trapných gagů, kdy se člověk prostě nemůže smát a musí spíš protrpět ty neskutečně uřvané minuty. Stopáž tohoto filmu je vražedná. Neříkám, že jsem neviděl i delší filmy, ale u tohoto to bylo úmorné. Především Spencer Tracy držel film kousek nad průměrem, ač se dlouho objevoval spíše sporadicky (scéna s vyhozeným kloboukem nemá chybu), ale ve finále jsem si říkal, jestli měl tohle opravdu zapotřebí. ()

Laurent

Shlédl jsem pouze posledních 30 min (proto žádné hvězdičky), v nichž jsem měl možnost vidět nemožné situace s NEvtipným humorem, debilistické chování veškerých postav, trapné kulisy, množství scén natočených v interiérech se zcela nepřirozeným nasvícením, nebo špatným pohyblivým plátnem, atd. V kontextu % ostatních filmů, bych tento viděl maximálně na 65%, já osobně bych dal **. ()

danecek24

21. Zlatý Glóbus za rok 1963 - nominace (2) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jonathan Winters ()

zette

Blazniva komedie, ktera krome hercu nema dnes nic navic, cim by divaka mohla zaujmout. Neskutecne prepalena stopaz, ktera tomuto zanru nikdy neprida. ()

mortak

Pozor! Tento film vidí tchyně xenofobně až rasisticky (viz závěrečná scéna). Neskutečně uřvané, až z toho občas bolí hlava, ale natočené v takovém tempu, že ty tři hodiny (plus mínus podle viděné verze) utečou velmi rychle. Jeden z mála povedených nástupců poetiky němých grotesek. ()

StanislachKo

Až na tú šialene prestrelenú stopáž je to po všetkých stránkach veľký film. Hlavne tým neskutočne šialeným tempom a hordou mne neznámych ale mega komickými postavami (výdatne pomohol český dabing). Akcia pôsobí pochopiteľne zastaralo, ale kvalitu perfektných dialógov nezatienilo ani tých 50 rokov, čo ubehlo od realizácie snímku. Scény so Spencerom Tracy samozrejme TOP! Nepriznaný remake "Miliónový závod" jasne dokázal, že nestačí si zobrať starý film, dať doňho novodobo atraktívnejších hercov a automaticky sa dostaví úspech. Teda pokiaľ to nerejžuje kvalitatívna obdoba Stanleyho Kramera! ()

Stegman

Docela zklamání. Na tuto komedii jsem se podíval, protože se u ní inspirovali tvůrci mého oblíbeného Milionového závodu. Ale vzhledem k tomu, kolik je tam - velmi jemně řečeno - hluchých míst, nemůžu dát víc než 3 hvězdičky. Měli to prostříhat o 100 minut, ne jen o 40. ()

filmmovier

Je to úžasně vtipné, skvěle obsazené a napsané a celé je to moc příjemně koukatelné. Snad jediná vada tohoto filmu je nesnesitelná délka, která tuto jinak skvělou komedii dost sráží na kolena. Teoreticky by se ta délka snesitelnou nazvat dala, ale je v ní opravdu tolik výplní, že kdyby to bylo o hodinu kratší, vůbec bych se nezlobil a asi by to bylo i lepší, přece jen skoro tři hodiny dlouhá komedie se jen tak nevidí. Navíc je tady skvělá parta báječně se doplňujících herců, má to skvělé hlášky, postavy, i příběh. Tempo je někdy až neúnosně pomalé, někdy zběsilé. Parta lidí se žene za pokladem a každý dostane co chce, takže to skončí jak má. Atmosféra je výborná, místo ukrytí pokladu poměrně originální, dělání si naschválů mě nikdy nepřestane bavit a i když jsou podobného druhu lepší filmy, na tenhle rozhodně nezapomenu a někdy si ho znovu pustím, protože přesně takové filmy mě dost ovlivňují (kdo ví, jak to dělají, ale tak to prostě je...). Zábava, která nemá žádné hranice, až na tu délku. 85%. ()

Master19

Zápletka vyždímaná do poslední kapičky. Se zatajeným dechem (když jsem se zrovna nesmál) jsem sledoval ty úžasné útrapy partičky lidí, kteří se pachtí za penězi. Favoritem pro mě zůstává chlapík, který se nejprve snaží oblafnout řidiče náklaďáku, kousek se plaví po řece a nakonec se snaží uzmout dva podíly. Nezapomenutelných scének je ale nepočítaně, už třeba ta, kdy k umírajícímu dorazí policajt a ptá se, jestli něco říkal... Potěší taky Peter Falk v roli jednoho z taxikářů, ale vrcholem je samozřejmě scéna s hasičským žebříkem, který jednoho po druhém "sestřeluje". Suma sumárum: po všech stránkách nezapomenutelný film, zejména pro fanoušky těch starších kousků. PS: Nemůžu nezmínit jeden díl rodinky Simpsonů, který se téměř celý odehrává jako odkaz na tento film, jen "poklad" je ukrytý pod velkým T... ()

Darill

Za "normálních" okolností bych dal podobnému snímku 4* a dál se tím nezabýval. Tady ale zvyšuji na plný počet, a to kvůli dvěma faktorům: 1) film nenudí v celé délce své mad mad mad mad stopáže (viděl jsem jen cca 160 minovou verzi, ale další půlhoďku v podobném ražení bych ještě snesl:) a 2) film bezvadně funguje i po bezmála 50 letech od svého vzniku. Všechna čest jeho bláznivým tvůrcům:) ()

ZkuKol

Prazáklad všech bláznivých závodů za penězmi plný gagů, komediálních hvězd, břitkých dialogů a morálního ponaučení. Dočkáme se mnoha cameí, spousta nejen automobilových honiček, zápasů a destrukčnmích scén. Přes nabitý děj a nápady sršící scénář je stopáž přestřelená a úroveň gagů až příliš proměnlivá. Jde o prostě spíš o velkolepou zábavu než o velkou zábavu. V Rosita Parku je zakopaných 650 000 USD, kdo tam bude dřív, tomu patří!... 70% ()

BMAJTZ

Bláznivý závod za penězi, který skončí přesně tak jak má. Všichni dostanou to co si zaslouží. Herecké obsazení na tu dobu nemohlo být komediálními herci napráskáno víc. Každý z herců má různý styl humoru a tak se jednotlivé scény dost liší, čímž celý film získává na komediálnosti, protože si každý najde prostě to svoje. Škoda, že se chytré komedie dnes už téměř netočí. ()

vitekpe

Dost zabavna komedie a dokonce s prestavkou v puli - to se casto nevida. I kdyz vzhledem ke stopazi je to asi nezbytne. Takze pro milovniky komedii z prelomu 50. a 60. let velke doporuceni. :-) P.S.: potesila ucast malo vidanych, ale presto puvabnych zen, jako je treba Dorothy Provine nebo Edie Adams. ()

MurielRezek

Jako malá holka jsem z kina odcházela s opuchlýma očima a bolavým břichem. 3 hodiny jsem prosmála. Výborné gagy, spousta Mad Mad Mad legrace. Slzy smíchu, nezapomenutelné! ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner