To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

Han22

Viděl jsem jsem Directors Cut. Skupina náhodných cestujících se připlete ke smrti chlápka, který jim řekne o zakopaných 350 tisících. Po fázi nedúvěry a marné snaze se dohodnout se rozjíždí naprosto megalomanský závod, ke kterému se postupně nachomýtnou další lidé. Ujet 250 mil se zdá jednoduché, ale to by jsme nesměli být v crazy komedii. Automobilové honičky, letadla, naprostá destrukce a demolice všeho, hádky, podrazy, fackovačky, jedna opravdu příšerná tchýně a nonstop zábava. Ano zábava poněkud stupidní, u které jsem půlku filmu nevěřícně koukal, ale skvěle se bavil. Navíc všechny ty kaskarérské výkony jsou úžasné. Přece takové kravině nemůžu dát 5* jsem si říkal. Geniální finále na hasičském žebříku rozhodlo. Proč bych nemohl :) Kromě Spencera Tracyho v roli poldy tady v podstatě nikdo nehraje a SPOILER hrdinové na konec získají jako obvykle v podobných filmech hovno KONEC SPOILERu, ale jinak úžasná zabava. PS: Je to k nevíře, ale u tak prastarýho gagu jako banánová slupka na konci jsem se s hrdiny od srdce zasmál :D Komedie roku 1963. ()

Tery16

Za závěrečnou scénu, kdy hrdinové odpadávají z požárního žebříku bych dala o hvězdičku víc, jenže těch 150 minut předtím stojí jen za tři*. ()

Milan25

Skvělá komedie, bohužel délka filmu je celkem na škodu. Tři hodiny jsou pro komedii podle mě až moc. Navíc jsou tam některé situace zbytečně moc natahované, např. když řidič kamionu ničí benzinku => to by se dalo zvládnout za pět minut, ale ne za patnáct, jak tomu bohužel je. ()

Mikino00

Uvažoval bych o vyšším hodnocení, ale ta délka je smrtící. Jinak jde o celkem povedenou zábavu o strastiplné cestě za penězi, má to sice pár hluchých míst, ale dá se. S velkým přehledem je suverénně nejlepší Spencer Tracy a jeho výkon, ani jeho pokročilý věk mu neubírá na působivosti, když se objeví na scéně. ()

Oyer

Parádní film. Ani ty natáhlé pasáže vůbec nevadí. Koukat na něj v tehdejší době, tak mu dám snad i pět hvězdiček. Pár scének sice vyumělkovaných, ale lehká nadsázka k filmu patří. Závěr filmu byl trošku ujetý... ()

Chajimwitz

Ve snímku se mihly i dvě hvězdy z éry němého filmu, ZaSu Pitts a Buster Keaton. Zasu Pitts nedlouho po dokončení natáčení zemřela. ()

Pawlisman

Zdlouhavý nedynamický film s dnes již vyčpělým humorem. Pravda, jeden z těch lepších z historických komedií. Několik úsměvných chvílí se určitě najde, ale to je na tak dlouhou a ukřičenou komedii málo. Dnešní zhýčkaný divák se bude spíše už jen nudit.Včetně mě. 6/10 ()

Vesecký

Na S. Kramera velmi slabé a divím se, že se takový umělec jako Spencer Tracy k takové roli uvolil. Bláznivá komedie, které se mohou smát jenom američtí diváci a u nás kluci kolem deseti dvanácti let. Honba za pokladem, který si schoval před patnácti lety lupič, jehož případ nebyl dořešen, a teď umírá při automobilové nehodě. Spousta honiček aut, spousta rozbořených domů, spousta výbuchů, leckde velmi patrné trikové záběry, no, kaskadéři si museli přijít na velké peníze, ale jinak to žádný umělecký zážitek nebyl, dvě a půl hodiny nudy, během níž jsem se opravdu, ale skutečně ani jednou nezasmál. A přitom hrálo tolik hvězd - Tracy, Adams, Falk, Keaton... Škoda, že nemám paměť na tváře, kromě Tracyho vůbec nevím, kdo byl kdo... ()

gombarix

Tahle ujetá báječně sarkastická megalomanská gigakomedie, pro niž je jakákoli epická šíře nepřijatelně svazující, se dočkala remaku od samotného Bugse Bunnyho, a to už něco znamená... ()

Wolvie

Může být komedie,která trvá víc jak tři hodiny,ještě zábavná? Může,a jak! Dle mého snad nejlepší Kramerův film,který je přes olbřímí stopáž v každé své minutě neuvěřitelně svižný,skvěle vypointovaný a celkově bych jej neváhal označit za jedno ze stěžejních děl americké komedie vůbec.A viděl jsem ho třikrát! ()

MickeyStuma

Velká motoristická honba za pokladem, která paradoxně začala autonehodou. Velkolepý a velmi zábavný road movie, který si i přes svou obrovskou délku překvapivě drží otěže zábavnosti. Pozadím filmu je prý pocta podobným filmům z němé éry a něco na tom je. Film předkládá spoustu automobilových gagů, které jsou sice prokládány poněkud nudnějšími pasážemi, ale to na věci, jako celku, nic nemění. Ano, je to jedna velká groteska, jen v moderním pojetí se zvukem a dialogy. Takže přímočarost děje v plné jednoduchosti je pochopitelná. Jediné, co vzbuzuje obdiv, je nezvykle dlouhá stopáž, která nutí člověka předem přemýšlet, jestli to pouhé taškařice dokáží utáhnout. A světe div se, ono to jde. Zábava je jak vizuální, tak i slovní, takže celému tomuto filmovému pojetí bylo dáno dost energie na to, aby vše vydrželo. Hloupost, chamtivost, nestydatost a dalších charakterových lidských vlastností drží posloupnost všeho možného i nemožného v rámci daných skutků dosáhnout svého cíle tak okázale, že tu není nikoho, kterému by divák fandil a kterému určitě ne. Takže kladná či záporná postava? Ne, všichni jsou tu na jedné lodi… pardon, na jedné cestě. Později bylo na takové téma natočeno více filmů, takže se nedá říct, že zrovna tento je ten, ke kterému je třeba se vracet. No, šanci si to určitě zaslouží. ()

Besyn

když jsem to asi v 11 viděl poprvé,málem jsem se smíchy po..Skvělá,opravdu bláznivá komedie,která nemá nejmenší chybu. ()

Martensson35

Abych byl upřímný, crazy komedie nejsou můj šálek kávy, ani ty které někteří nazývají klasikou. A tahle mne v tom utvrdila. Divím se, že to televize za socíka nepustila pod názvem "To je ale pitomý film". Co mě přivedlo k téhle ulítlé taškařici bylo jméno Spencera Tracyho. A teď mě už jen žene zvědavost zjistit proč ksakru ve svém věku vzal roli v téhle ptákovině. Film je přehlídkou z mého pohledu trapného humoru, klišé (už tehdy) a přeřvávaných dialogů, servírovaných v takové intenzitě, aby se nad tím divák nestačil moc zamyslet. Je fakt, že je v něm nemálo technicky pěkně udělané akce (bo nebyly kompjůtrové efekty p*čo), bohužel se to vždy přetahuje s momenty hloupého blábolení nebo nudné vaty. A vedle toho ten neutuchající pocit Tracyho jako omylem zabloudivšího do tohoto snímku. Korunkou mého mírného zármutku je malé "cameo" hvězdy němého filmu Bustera Keatona v roli, kdy neukáže pořádně ani tvář. Ani z pohledu, že film patrně vyšlapal cestu žánru "závodních" komedií (Tajný, Milionový a nevím ještě jaký další závod), nedokážu ho brát s odstupem času za skvělý. ()

gemi

Předobraz Milionového závodu s plejádou legendárních herců té doby. Miliarda gagů od začátku do konce, některé trikové sekvence naprosto pozoruhodné a na svou dobu převratné. Stopáž je mamutí, ale viděl jsem director’s cut, který neměl hluchá místa. Pokud tedy nepočítám přestávku (!) uprostřed filmu, to jsem ještě neviděl. Taky dlouhatánské tři minuty na záčátku, kdy je černá obrazovka a hraje jenom hudba, načež navážou čtyřminutové titulky. Zjevně aby se diváci v kině pohodlně usádlili. V té době ještě chápali, že pokud má být divák titulkům byť jenom přítomen (minimálně fyzicky), musí proběhnout na začátku. ()

MirkaP

Tohle jsem měla vidět, když mi bylo 10 let, milovala bych to. Dnes je to pro mne příliš dlouhé, příliš doslovné, příliš uječené (zejména ta tchýně, ovšem podaná byla dokonale), příliš crazy-nezábavné. Zejména ta roadmovie část byla dost rozvleklá, na druhou stranu nutno podotknout, že stále přehledná a smysl neztrácející. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner