Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Luciana

Mé počáteční znechucení se postupně proměňovalo v pravou filmovou extázi. Vynikající hudba (zejména hlavní motiv mi způsoboval velmi silné mrazení v zádech), scénář a bez nadsázky dokonalý Malcolm McDowell. Co se obsahové stránky týče naprosto přesně to vystihl uživatel Altamir, tudíž nemám co bych dodala. A jen tak mimochodem - nedáte si moloko? ()

adamo_znk

Mechanický pomeranč pro mě znamená hrozně moc, protože díky němu jsem se seznámil nejenom s dalšími filmy od Kubricka, ale i s náročnějšími filmy obecně. A to jedině kvůli tomu, že to byl prostě v mých 14ti letech nepopsatelný zážitek. Nekompromisní, precizní, zvrácený klenot, a můj nejoblíbenější film. ()

Hismael

Ohodnotit něco takového není vůbec jednoduché. Geniálně zvláštní film, který začnete brát vážně až tak po 20 minutách. Svým způsobem zajímavá komedie, která působí depresivně. Srozumitelný příběh složitý provedením, jako by vyskočil z divadla ven. ()

murakamigirl

Podľa mňa je na Mechanickom pomaranči skvelé to, že vôbec NESLEDUJETE, že SLEDUJETE sci-fi. Aspoň toľko môj prvý dojem... Predlohu som nečítala, takže látku čerpám iba z Kubricka, a je taká silná a i v súčasnosti neustále rezonujúca a samozrejme nezabudnuteľne natočená, že sa celé to nereálne jadro človeku vyparí z mysle. Kubrickovi sa pomaranč neodkotúľal (myslené tak, že ho téma neprerástla). Cit pri prehliadke "ultraviolence" a zvrátenosti, ale aj cit pre zobrazenie strachu, gradáciu napätia a v dôležitom, neposlednom rade i pre humor, a najmä pre jeho blízkych príbuzných iróniu a sarkazmus. (Parádny cit.) A McDowell je Bog...... Tento film ma nebezpečne zaujal. Tak, že potrebujem poznať aj knihu... :) TUČNÉ 4*. Ad k 8. 12. 2008: Mechanický pomaranč sa prespieval do mojej topky:), a pritom ani nepotreboval niečo ako maximálne hodnotenie či ďalšiu projekciu. Predloha dávno zhltnutá a nezabudnuteľná tým, že som sa pri jej čítaní zvíjala a rehotala ako úplná krava a rozpútala v meste hromadnú paniku, lebo som musela vypadať ako vyslovene mimozemský úkaz a pri tomto pôvabnom rozpomínaní sa čudujem, že mesto nezmobilizovalo prinajmenšom ministerstvo zahraničných vecí...:) Druhovia moji, nezmobilizovalo, a je to záhada, pretože vidieť dnes sedieť v parku samotného človeka, ako si ide vyrehotať vnútornosti, a k tomu nad knihou, je fakt prudko alarmujúci úkaz. Toľko čitateľská skúsenosť.-------A čo vám ešte poviem? Úplne neinteligentní nie ste, a tak prednášky o tom, že sa jedná o nadčasové dielo so siedmimi nesmrteľnými životmi, by boli stratou času, však? Tak čo s vami, druhovia, už nič, len že: 1) Mechanický pomaranč je fakt jedna chorošná adaptácia a že 2) neotvárajte v noci nikomu okrem svojich pošahaných kamošov:), susedia v tom s vami druhmi nebudú, iba čo si pustia telku hlasnejšie a naserú vám pred prah eehm:). Kubrick si práve vyslúžil mojich 5 hviezd. ()

Idée_fixe

Obvykle nesnáším jakékoliv úpravy klasické hudby, ovšem tady ten "umělý" Beethoven (i Rossini) byl prostě bomba.. K tomu krapet surrealistický děj, skvělý výtvarný počin, a po čertech hezký hlavní představitel - co víc si přát? ;-) Kdybych před několika lety musela určit jediný svůj nejoblíbenější film, pak by to byl bez delšího přemýšlení rozhodně tento. Knížka (ač pěkně napsaná) už mne tolik nenadchla, ale to bylo zřejmě tím, že jsem ji četla až po shlédnutí filmu. Ale z té jejich hantýrky v ní jsem se místy skoro dusila smíchy - prozměnu zase oproti filmu (kde již nebyla tolik k popukání :-)). ()

Terva

Je to velmi těžký příběh, což se dalo od Kubricka čekat, ale kdo vydržel byl spokojen. Kubrick šokuje. Oscar 1971 - nominace: režie, střih, film, adaptovaný scénář Hugo Awards - dramatický film Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu Kansas City Film Critics Circle Awards - film New York Film Critics Circle Awards - režie, film ()

villon17

Já nevim, fakt dlouho předlouho sem zvažovala 4*, ale jak je vidět...Uvědomila sem si, že ať to bylo sebevíc úchylnější, hrozně moc to ve mně zanechalo, spoustu těch kulis, kostýmů, o nápadu a ději nemluvě. Jenom se nemůžu rozhodnout, jestli mám Alexe litovat, nebo ho zavrhnout. Byl to vážně hajzlík, ale ostatní se mu pomstili dostatečně. Chvíli sem měla tendenci ho nějak zachránit, ale po tom, co se stalo, když slyšel v Domově Beethovena, bylo jasný, co bude nebo spíš co by bylo dál, kdyby film pokračoval a v ten moment veškerá lítost a soucit zmizely. ()

Marek1991

Svojím spôsobom sa vždy veľmi teším na originálne alegorické filmy aj keď som za priamu úprimnosť, priame vyjadrovanie, ale metafory vedia pomôcť. Mechanický pomaranč má originálnu tému, to sa musí uznať, šokovať mu vyšlo, ale to nie je umenie. Problém je, že zmenu charakteru som hlavnej postave vôbec neveril. Výnimočnosť filmu vidím skôr v zaujímavých kostýmoch, prostredí, ale to správanie postáv mi nedávalo zmysel, nielen že bolo nepochopiteľné, často bezdôvodné, ale ani do deja filmu to akosi nezapadlo. Film veľmi dlhý, ale neužil som si ho, veľa mi nedal, nevidím na ňom nič geniálne, čo by pohlo spoločnosťou, akurát je to len ďalší protest proti spoločnosti, raz sa protestuje vo filmoch proti tomu, inokedy proti opaku, aspoň keby to bolo presvedčivé, len pre mňa nebolo, zostane to pre mňa priemer. ()

Falcor

Úchylně šťavnaté sousto, by se trošku morálka nažrala, ale chuť po světlé i tmavé stránce života zůstala celá. ()

Torision

Neřadím se mezi fandy Kubrickovy tvorby, ale tenhle film mě naprosto dostal a přiměl mě i přečíst si i původní knížku od A. Burgesse. Dvě a čtvrt hoďky sice neodsejpaly tak rychle, ale rozhodně jsem se nenudil a místy si říkal, že se koukám na jeden z nejlepších filmů sedmdesátejch let. Tenhle film si mě umanul už úvodem se snad nejdepresivnější melodii, co jsem kdy slyšel, a i po celou stopáž filmu není o šokující momenty nouze (ať už to bylo Zpívání v dešti, vymývání mozku nebo jenom umlácení bezdomovce) a kromě dobře propracovanýho scénáře je to vlastně po všech stránkách skvělý. Výborná práce s kamerou, kostýmy, prostředí, a především výkon Malcolma McDowella. Rozhodně teda neříkám, že je Kubrick bůh, ale tohle se mimořádně povedlo. ()

liquido26

Po pravdě mi tento film zase až tolik drsný nepřišel. Tím nepopírám, že v době svého vzniku to musela být nehorázná ťafka pro všechny diváky. Jenom si myslím, že člověk v dnešní době viděl všechny ty Tarantiny a Rodrigueze, stovky krvavých thrilerů a hororů, hrál několik brutálních stříleček na počítači atd., takže na mě to už třeba nemělo t akový efekt, jako na většinu těch hodnotících, kterým se zvedl žaludek a film označili jako odpad anebo film hodnotili kladně, akorát neví, jestli se na něj zvládnou podívat znovu. Tím ovšem nechci snižovat problematiku, kterou se film zabývá. A co se samotného zvtárnění týče, tak to by maximální úlet. Obzvlášť první zhruba půlka filmu, až do momentu, kdy se Alex dostane do vězení, byla jeden velkej vizuální úlet. Mléčným barem počínaje a keramickým penisem konče. Pět hvězd dávám za skvělé herecké výkony, originalitu, nápaditost a hlavně proto, ž e to byl neskutečnej úlet :-) ()

Cubinho

Pomeranč jsem viděl ještě kdysi v gympláckých "rebelských" letech, ale mám takový pocit, že na mě udělal paradoxně větší dojem až dnes. Jsou pro mě zvlášť nezapomenutelné všechny scény, které doprovázela geniální ústřední melodie Waltera Carlose a Rachela Elkinda. Kubricku, i ty jeden génie, možná toho hnusu bylo až moc, ale na druhou stranu... A ještě jedna věc; zajímalo by mě, co chtěl Kubrick říct tou skvěle znějící ruskou angličtinou. 9,5/10 ()

corpsy

Kubrickove režisérske majstrovstvo sa uprieť nedá. Rovnako aj nektoré pasáže rozhodne patria medzi kontroverzné a nezabudnuteľné. Ale práve to je chyba, film je ako celok nie veľmi okázalý. To najlepšie sú jednotlivé scény, ktoré ale v celku strácajú svoju silu. ()

El Pistolero

9/10. Neskutečně bizarní futuristická vize Stanleyho Kubricka, kterému se podařil nevídaný kousek, když už tak skvělou knižní předlohu na plátně obohatil o několik geniálních nápadů a ukázal, že nikdo jiný by „Mechanický pomeranč“ lépe natočit nedovedl. Výběr interiérů, hudby a především představitele Alexe se ukázal být natolik povedený, že s filmem jsem byl ještě o něco spokojenější než s knihou. ()

curunir

9. kultový film kultového režiséra bol v dobe svojho vzniku naozaj netradičný svojim poňatím (a vlastne aj dnes je) a brutalitou, kvôli čomu mal aj Kubrick značné problémy. Treba však povedať, že Kubrick túto Burgessovu adaptáciu spracoval naozaj excelentne a dokonale prepracovane, čo si vlasnte uvedomíte až nakonci ako presne do seba všetko zapadá. Nespomenúť nemôžem aj špecifickú výpravu bravúrne zasadenú do bližšie neurčenej doby (mohlo to byť pred dvadsiatimi rokmi a môže to byť aj za štyridsať rokov) a k tomu často odvážne, ale veľmi štýlové dekorácie. Oceniť musím aj hudobnú stránku, hlavne úvodný motív je nezabudnuteľný. Na druhej stane sa však až nechce veriť, že chuligán a flákač ako Alex miluje Beethovenovu hudbu. Film si drží pomerne slušné tempo s množstvom zvratov, avšak posledná polhodina je dosť uťahaná a nezáživná, kvôli čomu dávam aj 4*. Záverečnou scénou zmeny Alexa na riadneho občana chcel tiež Kubrick upozorniť na možnosť vplyvu médii a nechal sa ovplyvniť Antonioniho Zväčšeninou. Trailer patrí medzi najlepšie v histórii. ()

F.man

Snímek několika rovin v nádherném prostředí, který oslňuje snad každým svým prvkem... Viddy well, little brother. Viddy well. ()

PauloZ

Stanley Kubrick je určitě kvalitní a velice osobitý řežisér, ale tenhle film nepatří dle mého mezi jeho nejlepší. První polovina sází hlavně na velice výstřelkovitý futuristický vizuál filmu, ale bohužel dějově je film roztrhaný a hlavně z velké části nudný. Mě tenhle film začal alespoň trochu bavit v části kdy hlavní "hrdina" nastoupil do vězení, ale konec je opět vcelku slabý a nudný. Na takhle vysoko hodnocený film jsem čekal jiné točky. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse