Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Kothy

Dost psycho film. A celkem nadčasový. Je tam hodně ujetých a úchylných věcí. Ale je to kultovní a zároveň velmi kontroverzní film. Je pozoruhodné, jak vám můžou v base vymýt mozek... "Mloko." ()

MikeCool

Kult, který šel absolutně mimo mě! Mechanický pomeranč je velice kontroverzní film (spíše v negativním slova smyslu), kterým chtěl Stanley Kubrick světu předat antiutopijský klenot. Mystická dramata s kapkou sci-fi mám rád, ale tohle do mého oka absolutně nepadlo. Dojem mírně zlepšil závěr samotný, ve kterém si divák užije význam slova karma. ()

leila22

Zvrátené, násilné, absurdné, zábavné, pohoršujúce, pravdivé, nepríjemné, šokujúce, ťažko stráviteľné. ()

swamp

Surové násilí, loupeže, sex a zpěv..to je to, co dělá A Clockwork orange tím, čím doopravdy je..podle magazínu Uncut se zařadil na 1. místo v prestižním žebříčku "nejvýznamnější filmový počin showbyznysu“. Tohle se prostě musí vidět! ()

nascendi

Na Mechanický pomaranč som si vyhradil optimálny čas a podmienky. Prečítal som si aj zopár komentárov, aby som bol ako-tak zorientovaný. Dozvedel som sa, že málokto chápe, čo majster nakrútil, ale takmer všetci ho bezmedzne obdivujú. Ja som sa ani nesnažil pochopiť o čom ten film je. Vnímal som iba snahu zaujať a šokovať diváka, takmer za každú cenu. Niekedy sa to darilo, inokedy menej. Ultranásilie z roku 1971 je iba miernejšou verziou reality roku 2009. Ale nad hereckým výkonom Malcolma McDowella klobúk dolu. ()

Slartibarkfast

Film, který je příliš svázaný dobou, ve které vznikl. Jen málo myšlenek z něj je nadčasových a bohužel i velmi těžko skrytých a scény, kterými ve svých dobách šokoval, jsme dnes schopni bez skrupulí tolerovat v reklamě na sprchové mýdlo. Opravdu nápadité a rebelantské pojetí, zpracování a zaobalení Kubrickova odkazu budoucím generacím ocení v tomto snímku opravdu jen úzká komunita a podezřívám mnohé diváky, že hodnocení přestřelují z důvodů těch, aby před ostatními nevypadali jako pitomci. Jediné, co tak velice oceňuji na tomto dílku, je úžasný výkon hlavního představitele, který si pohrává s velmi peprnými a mnohdy i těžko srozumitelnými texty jako děcko s plyšovou hračkou. Oceňuji hlavní myšlenku, která poukazovala na problém tehdejší doby a částečně se zachovala i při pohledu na dnešní generace "týnů". Bohužel, celkově je film spíše průměrný v mých očích. Nic, co bych si pustil, když mám zrovna dlouhou chvíli. Zkrátka až příliš křečovitě uchopené cosi, co mnohým smrtelníkům po celý život uniká. Velmi obtížně se to žvýkalo a ještě teď mi to leží v žaludku jako ocelová koule. 70% ()

Slarque

Film, který si navzdory třiceti letům uchoval svoji schopnost šokovat. Malcolm McDowell ve své životní roli jako vypravěč používá podivně ruské výrazy a pro Kubrika tradičně k tomu hřímá klasická hudba – tentokrá hlavně velký Ludwig van. Jeden z mistrových nejlepších kousků. ()

WANDRWALL

Možná, že si málokdo uvědomuje, že film vznikl v době, kdy se ještě věřilo ve změnu k lepšímu u člověka, v jeho vychovatelnost a že jsou do něho zasunuté i jisté psychologické teorie a názory, které asi byly Kubrickovi blízké. Závěr je ale o tom, jak se vše opakuje ve zlé i dobré formě ve společnosti. Policajti, co byli dříve kumpáni "pozměněného, převychovaného", tak unikli převýchově, kterou musel projít hlavní hrdina. ()

Willy Kufalt

,,Aha, aha... Nie je to náš malý Alex?" Film, ktorý som sa dlho bál vidieť, avšak premohla ma okrem iného zvedavosť vidieť pravdepodobne jeden z mála "trezorových" filmov zo západu /pozri zaujímavosť o zákaze premietania vo Veľkej Británii v rokoch 1973-2000/. Viac než väčšina násilných a sexuálnych scén (v pomerne kontroverznej kombinácii s chronickou závislosťou a svojráznym humorom zo strany aktérov), ktoré som po prečítaní tunajšieho výpravného textu ČT z filmu očakával, ma nakoniec šokovala a desila scéna z hrôzostrašného liečenia. Pôvodne som si myslel, že budem mať problém s hodnotením kontroverzného filmu, napokon celkový prínos a prežitok z filmu je pre mňa natoľko silný, že musím siahnuť jednoznačne po plnom počte. Nebudem sa opakovať podrobným výčtom kvalít od scenára, cez herecké výkony až po sugestívnu vizuálnu a hudobnú stránku, bláznivý Stanley Kubrick bol po všetkých stránkach nielen nekompromisný režisér-provokatér, ale rovnako maximálny detailista! Fascinovali ma scény z výsluchov a väzenského pobytu (najmä výchovné hodiny v spoločenskej sále, knižnici a silné dialógy s farárom); dostalo ma, na akú pozíciu sa po čase dostali zvyšní členovia násilnickej partičky, ktorých na rozdiel od ich vodcu polícia nikdy nechytila a nezatkla; s úžasom som sledoval opätovné Alexove stretnutia so starým tulákom z ulice a spisovateľom... a aby tých prekvapení nebolo málo, v závere mi Kubrick ešte obohatil zážitok a zároveň zamotal hlavu ďalším aspektom, keď nastolil silný zárez do problému politickej a spoločenskej manipulácie. Originálny a strhujúci film po všetkých stránkach. (95%) (52 rokov filmu za 52 týždňov) ()

Joker Punx

Jeden z nejlepších filmů Stanleyho Kubricka a anglána Malcolma McDowella. Poprvé jsem tenhle film viděl jako malej v televizi na HBO a tenkrát mě to moc nebavilo a nerozuměl jsem těm slovům co tam říkaj a jak to myslí. Po delší době jsem tenhle film začal chápat moc dobře. Skvělý příběh Alexe DeLarge :) Poté mě otec koupil i knihu od spisovatele Anthonyho Burgesse a musím říct že knížka byla perfektní :) Jak říkal dneska již zesnulý herec Warren Clarke (Ve filmu hrál postavu clockworka Dima) Film přišel do kin ještě před érou PUNKU - Punk byl nový druh hudby, který se vyznačoval extravagancí mimo jiné v oblékání členů kapel - Podle mne Mechanický pomeranč ovlivnil Punk především ve stylu oblékání a ve všem co s tím souviselo. Ať žije Clockwork Punk!!!!! ;) - https://www.youtube.com/watch?v=JVVBBhl_aQs ()

Bachy

Kašlu na hodnocení. Ten film je prostě dobrej. Hotovo. Jen pár poznámek okolo. Nebo spíše souvislosti, které mě napadnou, když se řekne Kubrickův Pomeranč. Prvně mi celkem trvalo se zakousnout do filmu. Kdykoliv totiž hlavní protagonisté (hrdinové se zde opravdu silně nehodí) otevřeli svá ústa, začal jsem se chechtat. Všichni mluvili jak z legendární scénky Monty Pythonů "Say no moore, Say no moore, Natch Natch". Ještě poznámka další. Pomeranč stejně asi vnímám jako takový dvojí zážitek. Četl jsem a viděl jsem a nějak ty dojmy nedokážu odříznout. Hlavně ani nechci. Dobře, z knihy jsem byl asi malinko unesenější. Dokonce to se mnou pořádně mlátilo. Ale na druhou stranu, Kubrick mi vnutil svou fantazii a mně to nevadí. Jen to podtrhlo dojem. Zažítek je to obojí a je úplně jedno v jakém pořadí si tenhle koktejl namícháte. ()

Petrucci

http://www.youtube.com/watch?v=jeO4RF7eXBc ... There was me, that is Alex, and my three droogs, that is Pete, Georgie, and Dim, and we sat in the Korova Milkbar trying to make up our rassoodocks what to do with the evening. The Korova milkbar sold milk-plus, milk plus vellocet or synthemesc or drencrom, which is what we were drinking. This would sharpen you up and make you ready for a bit of the old ultra-violence. ()

eLeR

Film na svoju dobu naozaj odvážny, ktorý od predlohy moc neodbočuje, aj napriek tomu, že má úplne iný koniec. Malcolm je dokonalým Alexom. Hudba výborne pasuje, niektoré scény skvelo natočené a herci podávajú výborné výkony. O čom vlastne bol tento film, úplne presne vystihla mat.ilda. A ja len konštatujem, že Kubrick urobil z Burgessovej predlohy totálny cirkus. 3,5* ()

FrodoF

Kultovní film od geniálního Kubricka, na svou dobu tak odvážný že byl v několika zemích zakázán. Výborné herecké obsazení v čele s nezapomenutelným McDowellem, skvělý scénář (který je sice sci-fi, ale to jen proto aby mohli hlavního "hrdinu" odnaučit násilí), originální kamera, výtečné použití hudby a spoustu nezapomenutelných scén z tohoto filmu dělá jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

klerik

Takmer všetky Kubrickove filmy sa skrátka vymykajú šablónam a toto nie je výnimka. Bizárná budúcnosť plná násilia a zvrátenosti je podaná naozaj naturalisticky. Kubrick však v skutočnosti sleduje spoločenské a politické zriadenie, ktoré kritizuje - robí to zaujímavým spôsobom - s divákom sa hrá a celé to dokáže zabaliť do pseudofilozofického obalu. Taká osobná vzbura proti svetu.... ()

Chrustyn

Jeden z nejkultovnějších (a možná i nejpodivnějších) filmů všech dob s neuvěřitelným množstvím násilí, tvrdého sexu, anarchie a ostatních společností odsuzovaných věcí. Rozhodně to není podívaná pro každého ale pokud se filmu poddáte budete odměněni uměleckým skvostem. Je vidět, že Kubrick rád experimentoval s tím co divák vydrží. ()

SeBig

Zajímavě natočená psychárna. Ze začátku si to koledovalo o odpad, protože nesnášim dialogy v knižním stylu plus ten britskej přízvuk, který taky nemusim. Od chvíle kdy se to celé zvrtlo, se mi film začal trochu zvrácenějším stylem líbit. Od půlky do konce to stálo za shlédnutí a já odpouštím tu první půlku. ()

korbitch22

??? samoúčelné,umělé,hnané do extrému.divné,nevim co si mám myslet.Něco v tom vidim,ale zároveň se tomu musim strašně smát,jak je to jednoduchý a všichni si myslej jak moc je to složitý :-) po dlouhý době,sem měl pocit,že se koukám na celkem povedený amatérský snímek,i když mi docházelo,z čeho čerpá 99,99% filmařů.Těch věcí co jsem viděl už někde jinde.Svym způsobem je to kult,od kterého opisují snad všichni filmaři,jenže je to prostě naivní,umělé a nic kultovního sem v tom jako ve filmařině takové,nenašel.Prakticky úplný začátek filmových standartů,slepě pomrdaný dohromady,jako celek nefungující,ale jako inspirce pro vytváření jednotlivých schémat filmu geniální.Od Kubricka prostě vede Osvícení. ()

classic

/ CHARAKTERISTIKA /    "Zvrátená spoločnosť"    →    CHAMRAĎ nevyspytateľných d-r-o-o-g-s z anglických ulíc Londýna, prezývaná Durango 95, na čele s lídrom Alexom DeLargeom, ktorý je inak maximálne zvráteným, skazeným, mladým mužom, sa na začiatku 21. storočia, teda - v blízkej budúcnosti, živí zaujímavou aktivitou, ktorá spočíva v tom, že brutálne dokope istého bezdomovca do bezvedomia, taktiež sa surovo pobije s konkurenčným gangom, prepadne manželský pár, kde si Alex s chuťou pospevuje do rytmu song - Singin' in the Rain, ktorý v origináli naspieval nikto menší, ako muzikálová hviezda - GENE KELLY. Aby to teraz nevyznelo tak, že bol na všetky tieto záťahy sám, už som spomínal, že bol v skupine, ktorú dotvárali ešte - Dim, Goergie a Pete. A práve títo jeho konkurenti akurát pociťujú, že sú ním zatlačení do kúta, a tak pri poslednej akcii sa mu VYpomstia, a tak sa Alex rázom ocitá vo väzení za vraždu... S väzenským číslom = 655321. Po pár rokoch sa dopočuje, že sa dá podstúpiť liečba v CENTRE LUDOVICO, kde by sa mal zbaviť násilia, keď by sa stal čistým, nepoškvrneným kresťanom ? Dobrovoľne si necháva vymyť mozog, aby nebol schopný ničoho, čo praktizoval predtým, t. j. - popíjať špeciálny nápoj Moloko (mlieko) Plus v bare Korova (krava), ktorý ho spoľahlivo nakoplo do klasického, nočného vyčínania, kde potom totálne unavený, príde domov, odloží ukradnuté peniaze, zapne milovaného - Ludwiga Van Beethovena, pustí hada Basila, a započúva sa do tohto procesu plnými dúškami, keď má dokonalé predstavy, alebo pozve si babenky, aby s nimi podstúpil jeho terapiu láskou a veľa ďalších aktivít... Po úspešnej kúre, kde si užil dosýta medikačných postupov, sa dostáva na slobodu, kde nedokáže vôbec fungovať, u rodičov, sa nachádza nájomník - Joe ( a na tomto poznačenom chudákovi si teraz ešte poriadne zgustne, keď čo na srdci, to na jazyku ), a tak čo najrýchlejšie zmizni, kade ľahšie, Alex boy, had Ti nešťastnou náhodou chcípol, a teraz vonku, stretáva starých - známych... A čo je na tom najhoršie, prichádza do “HOME” , kedy si spomína na spisovateľa Franka Alexandera, u ktorého vykonal viacero perverzností, že najviac všetci štyria postupne brutálne znásilnili jeho ženu Mary, a tak do všetkého prichádzajú experimenty, ktoré Alexa predsúvajú, ako obetného baránka... Urobil osudovú chybu, keď si v kúpeľni zase pospevoval. ( Frankov domáci opatrovateľ Julian je Darth Vader !!! ) Tradične pesimistický Stanley Kubrick, je tentokrát, ako utrhnutý z reťaze, a to isté platí aj pre hlavného predstaviteľa - Malcolma McDowella, ktorý sa pre túto rolu narodil, aby po celý čas stváral neuveriteľné VYLOMENINY, ktoré normálneho diváka odhovoria od jeho prílišných aktivít, čo voľakedy platilo, zo začiatku i pre mňa : Keď som videl M.P. vôbec po prvý-krát, film som ihneď vypol po ich príchode do „DOMOVA” . Teraz vidím, absolútne nikoho nešetriaci, zarážajúci, škandalózny, filmový počin, naplnený v extrémnych, odpudivých, ULTRAnásilných a ULTRAsexuálnych sekvencií, s poriadnou dávkou kontroverzie, ktorú NEvnímam, ako Účelovú, je chirurgicky NAservírovaná na TAnieri - s dokonale presným, vyváženým vkomponovaním do deja, kde Stanley a Malco, nakrútili najnebezpečnejší snímok v dejinách kinematografie, ktorý by v žiadnom prípade, nemal vidieť neplnoletý, lebo trauma sa dostaví tak rýchlo, ako Alexovo vyčínanie. Silne návykový, od samého začiatku, s ANTIutopistickým nádychom, ponúkaný, cynický film, ktorý ukazuje nášho anti, záporného hrdinu v NAJtemnejších farbách, s mimoriadne perfekcionistickou štylizáciou režiséra Kubricka, a taktiež i určite d.p. John Alcott prispel svojím neopakovateľne depresívnym snímaním, že som si neustále pripadal, ako by mi spadol ťažký balvan na hlavu ! Stanislav Kubrick vo svojom najťažšie stráviteľnom, ale aj najuznávanejšom filme, ktorý v žiadnom prípade - nevymaže ani dôkladná lobotómia ! Aby som na samý záver nezabudol pripomenúť, že je stále počuť rozprávača, t.j. hlavnú postavu Alexa, ktorý rozpráva svoj príbeh od úplne, úvodného záberu, keď si Alcott pripraví démonický detail na tvár tohto zlosyna, kedy sa jeho kamera pomaličky od tohto ksichtu vzdiaľuje, keď presne takýto vycibrený, vizuálny štýl bude režisér používať dosť často. PS : Som vyliečený. () (méně) (více)

marhoul

Kniha je mnohem lepší, ale výstřední zpracování Kubricka má také svoje kouzlo. Při první projekci jsem z toho byla na větvi více, druhá už byla brána s nadhledem. Šokující, provokativní, na nervy lezoucí a perfektně technicky natočená úchylárna. Malcolm byl velmi dobře vybrán. Nedokáži si na jeho místě představit nikoho jiného. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse