JJ.Gibson

Jsem trochu na rozpacích, čekal jsem nevšední zážitek, ale skutek utek. Stanley Kubrick sice podle mě, výborně vykreslil jednotlivé charaktery postav, nicméně že by se vám nějaká vryla do paměti, to bohužel ne. Film mi v hlavně v druhé části, připomínal Call of Duty 2, ikdyž tato hra se vietnamské válce nevěnovala, ale jednotlivé prvky byly dosti totožné (procházení budov zničených válkou a odstraňování nepřátel atd.). Abych řekl pravdu, tak pro mě byl větší zážitek si tu válku zahrát, něž se na ní dívat pouze jako divák... ()

Džejkop

Vietnam v podání stanleyho Kubricka působí jinak, naprosto originálně, tak to dokáže jen Kubrick, nevím v čem spočívalo jeho tajmeství. Výcvik se vryje do paměti na hodně dlouho dobu, protože je neskutečně tvrdý, si člověk rozmyslí jít do armády. A i část ve Veitnamu je velmi povedená, právě zde se dá nejlépe vykreslit psychika vojáků, a to Kubrick umí. ()

Sandiego

Začátek brilantní, bohužel tvoří jakýsi uzavřený celek, na nějž pak navazuje sled epizod z války, které nepůsobí příliš kompaktně a s dějem z kasárny netvoří uspokojivý celek, takže film vypadá trochu rozpadle. I tak ale v druhé části Kubrick nevynechá satirické prvky, střídající se s mrazivými scénami a v nejlepších případech se doplňují. Scéna s odstřelovačkou je pak dostatečným emocionálním vrcholem. ()

aluna

Ve všech válečných filmech se nám snaží říct, že vojáci, co v ní bojují jsou jen normální kluci, ale nikde to nevyznělo tak intenzivně jako tady. Tím, že těch bojových scén tady není tolik si teprve pořádně uvědomíme jejich šílenost, která se u ostatních filmů v mase krve ztrácí. Byli to jen obyčejní kluci, kteří dělali obyčejné chyby (viz Cowboy, kterej fakt nebyl zrovna nejdokonalejší velitel a taktik), jež je často stály život. Byli to jen obyčejní kluci, někteří inteligentnější a jiní jednodušší...a proto nejnebezpečnější. ()

MikO_NR_1909

Kubrick bol totálny majster. Sledovať jeho fantastickú réžiu je zimomriavkový zážitok snáď v každom pohľade, každou vetou a v každej sekunde. Prelomiť dramatickú štruktúru v polovičke filmu a preniesť diferenciálnosť ťažiska konceptu novým smerom, si mohol dovoliť fakt len on. Natočené božím okom s pocitovou extázou antimilitarizmu. Najstrhujúcejšie scény sú podľa môjho úsudku spomalovačky po sniper-ských výstreloch. Wrr!!! Odporúčam moju recenziu: http://www.9em.sk/filmova-recenzia-olovena-vesta/ ()

Laxik

Neuvěřitelný film. Ne, vážně, některým pasážím prostě nehodlám věřit, myslím, že to Kubrick zase maličko přepálil. Tentokrát to ale ničemu nevadí, přeci jen je podobně nadsazená i Apokalypsa nebo Lovec Jelenů. Armádní hnus, o jehož přehnanosti mluvím, je postaven na reálných základech a plní svůj účel. Opět jsem se zamyslel nad sebou samým a nad svou šancí něčím takovým si projít. Nechat si vypláchnout mozek při výcviku? Zabít člověka? Nezhroutit se fyzicky, nerozsypat se psychicky a (ne)selhat morálně? Fakt nevím, chvílemi si říkám, že asi ne, ač není silná vůle zrovna něco, čím bych se mohl chlubit a armádní mašinerie evidentně až na výjimky funguje. Takže jediný zrádný faktor, který by převážil misky vah ze ZABIJ na BUĎ ZABIT je asi moje zatracená čapkovská přemýšlivost relativisty. Jasně, bráním svou vlast a tím i své blízké. Ale totéž přeci řekli tomu klukovi, co na mě míří pistolí, zatímco ho sám mám na mušce. Ani on tu nejspíš nechtěl být, ale někdo ho navliknul do plné polní a poslal ho zabíjet za mír, svobodu, bezpečí nebo jiný podobně ušlechtilý ideál. Je snadné uvěřit propagandě, a o to je to snazší, když na vás ten zrůdný nepřítel (v tomto případě mé pupkaté obrýlené neduživé já) míří puškou. No co, tento gordický uzel asi jen tak nerozetnu, takže musím doufat, že válka ještě chvíli zůstane pouze v rukou profesionálů. Na závěr se vrátím k filmu a pochválím mu silný a strhující závěr. ()

Vojcl

Az desive realisticky mistrovsky kousek s jedinecnymi hereckymi vykony a paradnim scenarem... Me se teda rozhodne libily obe casti filmu, i kdyz ta z vycvikoveho tabora je asi preci jen o neco lepsi. Rekl bych mozna nejlepsi film Stanley Kubricka a to je u takoveho velikana skutecne co rict... ()

Macejko

Geniálna prvá "výcviková" tretina. Trošku utlmená "kecacia" tretina. A opäť geniálna "ostreľovačská" tretina. Olovená vesta je Mariňákov naturalistickejší a krutejší starý otec... a Stanley Kubrick je pánboh. Zážitok silný ako výbuch napalmu. ()

gogos

Urcite se jedna o jedno z nejlepsich del o vietnamske valce... Struhjici pribeh, prokreslene postavy, prekvapive zvraty, napeti az do samotneho zaveru, propracovane dialogy, misty brutalni humor, vynikajici kamera, celkove podtrzeno dobrou hudbou dopravazejici strhujici dej. Jedinou vadou na krase je snad jeho delka. U takovych to filmu mi i trihodinova stopaz nedela problemy (viz Apokalypse Now). Byl jsem nadsen a uz se nemuzu doskat shlednuti dalsiho filmu Stanley Kubricka (toto byl muj prvni....) ()

SarumanKo

Množstvo režisérov sa snaží podať o vojne vo Vietname pravdivé, ale zároveň pre diváka zábavné svedectvo, a vyjadriť vlastný názor rozhodne nie je prekážkou. Stanley Kubrick toto všetko poľahky zvládol v jednom z najlepších vojnových filmov, aké som kedy videl. Celý film sa nesie v neskutočne horkosladkom duchu, pretože sprostredkúva špecifický vojenský humor, ale zároveň ide o presvedčivú sondu do duší vojakov fyzicky i psychicky strýznených do krajných medzí, ako vo výcvikovom tábore, tak aj na fronte. Koniec koncov, cvičisko môže byť niekedy väčším peklom ako vojna samotná... Šialenec R. L. Ermey si pre seba jednoznačne kradne najviac priestoru svojou postavou seržanta "Bullshit, I can´t hear you!!" Hartmana a robí z filmu Full Metal Jacket nezabudnuteľne drsnú, napínavú a za srdce chytajúcu záležitosť. Snímke možno vyčítať mierne nudnejšiu prostrednú tretinu, tá je však nutné zlo, ktoré pre výbornú prvú a tretiu tretinu kedykoľvek rád pretrpím. (95%) ()

Lulu13

Po režijnej stránke tu máme ďalší skvelý Kubrickov počin. Niektoré scény boli až mrazivo pôsobivé. Po tej obsahovej to však už tak ružovo nevidím...Prvá časť z výcviku bola veľmi vydarená a najmä jej ukončenie bolo silným zážitkom. Keď sa však dej presunol do Vietnamu, začala som sa nudiť a z tohto stavu ma film nevytiahol v podstate až do konca. Osobne nevidím nič záživné na hodinovom nepretržitom strielaní, kde dialógy viaznu a nejakú myšlienku by ste tu teda hľadali márne. Vojnové filmy u mňa naďalej zostávajú v neobľúbených žánroch a kým sa na podobný znovu odhodlám, prejde veľmi dlhá doba. ()

blackrain

Tenhle film si asi budu pomatovat velmi dlouho, protože se na něj nedá jen tak lehce zapomenout. Panu Kubrickovi se povedl skutečně zajímavý kousek. Vojenský výcvik u námořní pěchoty není žádná procházka růžovým sadem. Je to vlastně jenom disciplína a zase disciplína. Vždycky jsem si myslela, že je to jenom o vymývání mozku, ale rekruti musí být připraveni na drsnou a trvdou realitu. Stanou se z nich vojáci, kteří nezaváhají ani na minutu a budou schopni plnit jakékoliv rozkazy, protože na tom závisí jejich přežití. První část filmu výborná a ta druhá taky, i když to vypadá jako by Kubrick natočil dva různé filmy a tím nejjednodušším způsobem je propojil do jednoho vyčnívajícího celku. ()

kaylin

Tohle je vážně hodně intenzívní film, kdy především ta první část na vás udělá velký dojem. Je to uřvané, je to pořádný dril, ale krásně to ukazuje, jak je armáda šílená. Musí ale vychovat lidi, kteří jsou schopni zabíjet, kteří jsou schopni jít do bitvy a vystřelit. Nakonec se ukazuje, že ani tak to není jednoduché. I ta druhá část je silná, když člověk vidí ty vojáky, jak mají všechno úplně posunuté. ()

IllIlIlIIl

Prvních 20 - 3O minut si říkám jo dobrý, jsem zvědavej, co bude dál........Film běží dál svou rychlostí a já si říkám no tak, tak už to přijde?.........Pak to přijde, konec filmu a já si říkám, to už je jako všechno? Slibný začátek, ale pak už nuda. ()

suicide

Při sledování Olověné vesty jsem byl naprosto uspokojen po první třičtvrtě hodině. Za tu dobu jsem si stihnul oblíbit seržanta výcviku, který snad nikdy nemluvil jinak než řevem. Ta demence výmazu mozků se Sir, No, Sir/Sir, Yes, Sir - úžasné. Po tomto bloku se však film láme do uplně něčeho jiného. Jistě, některé postavy zůstaly, ubylo jedno Sir a ty postavy se začaly dokonce i projevovat. Vojáci poodhalili divákovi svoji duši, i když většinou šlo jenom o to nějakým způsobem zapůsobit. Mluvením o tom, jak jsou bojechtivý, kolik už zabili lidí a jak zrovna sehnat nějakou chtivou šlapku se snaží diváka přesvědčit o své přesvědčivosti. Část, kdy vojáci mluví na kameru o svých pocitech a o svém názoru (pokud nějaký vlastní vůbec měli) mi dosti připomněla mash, až na to, že v mashi jsem to lidem věřil. Možná proto, že postavy byly důvěryhodnější a déle jsem je i znal. Nebýt první části, tak by druhá delší stáhla celý film někam mezi čtyřhvězdičkové filmy, naštěstí těch 45 minut je mnohem více než 100procentní (když si ji dovolím samostatně ohodnotit), takže ani ta při dobré vůli 80procentní druhá vietnamštější část mě nemůže zviklat, abych nedal 5*, i když jsou velmi těsné. ()

Maq

Poslední dobou jsem viděl několik filmů dotýkajících se vietnamské války a divák musí být vděčný už jen za to, že mu pro jednou nikdo nevalí do hlavy nějaké kolosální ptákoviny. Ale jinak mě tento příběh víceméně minul. Připadá mi strukturálně nevyvážený (příliš dlouhý úvod ve výcvikovém středisku a příliš krátký a triviální příběh z Vietnamu) a žádný důležitý poznatek nebo silný pocit jsem si z něj neodnesl. Kdyby bylo možné nevědět, že autorem je slavný režisér, mám pocit, že by film oceňovalo mnohem méně diváků. --- Dodatek: Žasnu, jak jednoznačně negativně je zde hodnocen kaprál Hartman. Já osobně jsem viděl muže, který skvěle ovládá svoji práci a věnuje se jí s příkladnou odpovědností. Prosím, aby mi nebylo nesprávně rozuměno: Nejsem žádný militarista a vojnu jsem upřímně nesnášel. V dané souvislosti jsem ochoten i připustit, že Amerika si Vietnam mohla ušetřit a k téhle zelené buzeraci nemuselo dojít. Jenže to není Hartmanův problém. Jeho problém je, že jsou mu svěřeni obyčejní kluci, civilisti, kteří se za pár měsíců ocitnou ve válce. Co pro ně může udělat? Být na ně laskavý a klábosit s nimi rozšafně a demokraticky, jak je válka zkurvená? „To nevadí, vojíne A, že nepřelezeš překážku, ve válce se s nimi stejně moc často nesetkáš. To je v pořádku, vojíne B, že netrefíš stodolu, třeba se strefí někdo jiný. Správně jsi to pochopil, vojíne C, špinavá a zarezlá zbraň aspoň nikoho nezabije, že? Ano ano, vojíne D, ve válce se hodí občas na důstojníky nakašlat a vykládat si s kamarády frky.“ Kdyby se k nim takto choval, prokázal by jim laskavost. Pravděpodobně poslední v jejich životě. --- Válka, tak jako nemoc, se většinou neptá na dovolení, když k vám přijde. A pak, máte-li přežít, musíte polykat medicínu. Třeba zelenou a hnusnou. Hartman není o nic větší magor než chirurg, který vám v případě potřeby rozpáře břicho. Trošku se zamyslet, vážení, než začnete moralizovat… ()

Katzenklo

Od Kubricka jsem dosud znal Odyseu a Osvícení, což byly filmy, jejichž uměleckou kvalitu, historickou hodnotu a patřičnou kulervoucnost nepopírám, ale určité výhrady jsem k nim měl. Především mi vadily pro režiséra typické statické, zdlouhavé a tím pádem občas nudné záběry a scény, jež laický divák není schopen strávit. Jak by řekla dnešní omladina, bylo to místy moc hardcore. Full Metal Jacket je ovšem Full Metal jízda, od výběru skvělé hudby po herecké výkony a neustávající akci. Třetí čtvrtina sice trochu zvolní tempo, na konci však snímek zvážní a přejde do legendární pasáže - přestřelky se sniperem. A jakmile začalo hrát Paint It Black, dokonalost filmu byla zpečetěna. ()

Rakosnicek77

"Chci od svejch mariňáků, aby mě poslouchali jako slovo boží!" Hodně drsný pohled na vietnamskou válku. Kubrickovo vyobrazení hrůz a zároveň úsměvných okamžiků v této děsivé válce. Jednoznačný rukopis tohoto geniálního režiséra! ()