El Pistolero

9/10. „Olověná vesta“? Poměrně těžce stravitelná, místy až absurdně komická, bezútěšná, psychotická, dějově nevyvážená, stylisticky dokonalá, prošpikovaná úderným rockenrollem... Prostě film Stanleyho Kubricka. Vietnamská kapitola minimálně zpočátku trochu pokulhává za tou odehrávající se v Jižní Karolíně. Na druhé straně je to součást experimentu, který boří zavedené dramatické principy a soustředí svou pozornost jinam než do oblasti příběhové kontinuality. Na každý pád opět nesmírně osobitý, nevšední snímek nabádající k dalšímu soustředěnému zhlédnutí. ()

PauloZ

První 45 minut filmu je naprosto parádních. Poprvé jsem se ve válečném filmu těšil pořádnému výcviku z naprosto bombovým R. Lee Ermeym, který roli sehrál bezkonkurenčně a nezapomenu ani na Vincenta D'Onofria, který roli řízka stvárnil také perfektně. Psychopatický a pekelně syrový konec tréninkové části mě naprosto vyvedl z kolejí. V druhé části jsem se celkem těžko vracel do parádně rozjetých kolejí z části první, protože 30 minut ničeho člověka otupí, ale podařilo se. Poslední půlhodinka, kdy celé jednotce dává pokouřit nehorázným způsobem jeden sniper je super a člověk si uvědomí tvrdou realitu. Písničky během filmu, co zpívají vojáci, jsou taky good :). Za negativum filmu považuju rozložení příběhu tak, že z tréninkové části zůstanou pouze dva lidi, jinak je celá válečná jednotka nová a divák si k ní nevytvoří dostatečný vztah. ()

Astaroth12

Tak film by som rozdelil na dva polčasy, prvý kde bola šikana, emócie ale aj určitá nadsázka a druhý, ktorý bol slabučkým odvarom, toho čo sa dialo vo Vietname. Kubrick je vynikajúci vyprávač, ale o akcii toho veľa nevie. Zaujímavosťou je to, že keď boli vo výcvyku, prial som si , aby už boli vo Vietname a keď sa tak stalo, tak som si prial, aby boli naspäť vo vycviku. Musím zdôrazniť herecké prejavy boli vynikajúce a aj všetci sa mimoriadne do tých rolí hodili, hlavne V.Donofrio bol nezabudnuteľný, ten jeho koncoví Nicholsonov výraz, išiel z neho strach a v autobuse by som ho stretnúť nechcel. Celok ma v sebe psychológiu,vynikajúcich hercov, iróniu, emócie a bravúrnu kameru, ale čo nemal, moju 100% pozornosť, aby som bol presný, mal ju ,ale len v prvej polovici, ale v druhej ju pomalí strácal, lebo takto vyobrazený vojenský konflikt si nepredstavujem, veľa dialógov, na úkor akcie. Nieje to najlepší film o Vietname, ktorý som videl, ale svoju úroveň rozhodne má. ()

Kryton

Kubrickova vesta je excelentní v první půlce, kdy je krásně ukázana valečná nesmyslnost a její buzerace. Jakmile je pak v druhé půlce akce neubraním se říci, že pak je film dosti květinový. Když vietnam sáhnu vždy po četě nebo Apokalypse! ()

FFilipCZ

Více se mi líbí ta první půlka, která se zaměřuje na výcvik mariňáků, tvorbu přátelství, jejich buzeraci v táboře a je plná naprosto geniálních a vtipných hlášek. Druhá část, která už je v "akci" ve Vietnamu, se mi moc nelíbí. A akce je schválně v uvozovkách, protože zrovna dvakrát akční to není, spíše to má jen popisující a seznamovací charakter. ()

mis-ko

Nie každý film o vietnamskej vojne sa musí odohrávať v džungli a nie v každom musia byť tisíce mŕtvych ázijcov. Frustrácie a beznádeje sa možno dočkať aj vo výcvikovom tábore a samotná bojová akcia tak môže byť vykúpením. Podľa mňa krásne konzistentný a brutálne reálny film. ()

Cimr

Kubrick byl ďábel. Snad žádný jiný režisér není tak necitelný ke svým postavám. Jak může ty kluky nechat takhle trpět, bez sebemenšího náznaku soucitu? Jak jim k tomu může pustit veselou skotačivou hudbu? Ale dobře, že to tak dělá, protože právě proto jsou jeho filmy tak ohromně působivé. Při Kubrickovo perfekcionalismu muselo být natáčení odpravdovým peklem a na filmu samotném je to vidět. Nestává se mi často, že bych se u válečných filmů bál, ale copak jde nebát se vojína Pylea, který na záchodcích leští svoji pušku? Není spravedlivé, že jeden a ten samý člověk natočil vrcholné dílo sci-fi, hororu, komedie, psychologického, historického, noir i válečného filmu, ale co naděláme... ()

Krt.Ek

Výcvikový tábor vážně genialita, dlouho jsem už necítil takové filmové spříznění s postavami, se samotným dějem. Bohužel, samotné část ve Vietnamu už jede ve stereotypním (anti)válečném duchu, jenž mě extra nebavil ani u Coppoly či Malicka, takže se nedivím, že selhal i Kubrick respektive on neselhal, stále selhávám já, jelikož si nedokážu k tomuto žánru najít správnou cestu. 75% ()

zdepapepa

Kdyby někdo pochyboval, že jen Stanley Kubrick legenda, tady má jasný důkaz. Ani o více než 30 let později tento film nestárne. Vsadil bych se, že na mnoha místech světa je to stále krutá realita a že jsou stále mezi námi Jokerové, Pyleové nebo Hartmanové. V tom je krása celého filmu, nesledujeme válku, sledujeme bortící se psychiku lidí a pokud ne její zborcení, tak alespoň posun do bodu, ze kterého již není návratu. ()

frashmaker

Scéna, kdy na konci zastřelí tu asijsou sniperku a ona se v křečích svíjí se mi na hodně dlouho vryla do paměti jakožto opravdu tuze trýznivá, nervově vypjatá a výtečně natočená chvíle. Nechápu co s ní Kubrick udělal, ale vypadala jako kdyby měla nějaký méně prudký epileptický záchvat a opravdu to nehrála. S Apocalypsou asi nejlepší film o válce ve Vietnamu. Kam se hrabe Četa. ()

SaNcHeZ_cz

Nejsem zrovna fanda válečných filmů. Nikdy jsem nebyl a nejspíš nikdy i nebudu. Je jen pár vyjímek. A pak je tu taky Olověná vesta. Směsice tématik a pohledů na armádu a válku v podání jednoho skvělého režiséra. Jeden z nejlepších filmů s válečnou tématikou vůbec. ()

LV.Helter

Vojenská odysea a sonda do duality človeka. Trochu ma mrzí prechod medzi prvou a druhou polovicou. Druhá polovica už je skôr Čata (čo neberiem za zlé), zatiaľ čo prvá brutálna dráma o šikane. Skvelá hlášky, skvelá atmosféra... nešetrilo sa ani brutalitou, takže malé očko na viacej. This is my rifle. There are many others like it, but this one is mine. My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life. Without me, my rifle is useless. Without my rifle, I am useless. I must fire my rifle true. I must shoot straighter than my enemy, who is trying to kill me. I must shoot him before he shoots me. I will. Before God I swear this creed: my rifle and myself are defenders of my country, we are the masters of our enemy, we are the saviors of my life. So be it, until there is no enemy, but peace. ()

Dero

První polovina filmu čistých pět. První polovina druhé poloviny, tedy třetí čtvrtina (sledujete?), nekompromisní dvě, nudil jsem se a ptal sám sebe, k čemu proboha ty dlouhé pasáže ve zpravodajské centrále slouží, interview s vojáky se mi hnusila a psychologie postav by žádala trochu přibrousit (stejně jako doostřujete fotku kousek za hranici reality pro silnější estetický dopad). Od tříhvězdičkové blamáže pak Full Metal Jacket zachránil až vstup snipera na scénu, kdy se režisérovi podařilo výborně vystihnout strach, šok i odvahu zúčastněných vojáků. ()

Asgy

Jeden z nejlepších protiválečných filmů, kde je bezchybně zachycena vojenská buzerace v kasárnách. Nejenom při nočním výprasku mě pořádně zamrazilo v zádech. BORN TO KiLL ()

vhojta

Vaše kamarády ve Vietnamu postupně zabíjí sniper, který následně obrátí zbraň proti Vám a snaží se vás zabít. Jak se zachováte ve chvíli, kdy už sniper leží odzbrojený na zemi? Nádherné válečné a psychologické drama z Vietnamské války. Kubrick je geniální. 90 %. ()

javak810i

Dnes již klasika mezi filmy zabývajícími se válkou ve Vietnamu. Stanley Kubrick se, jak je mu známu, rozvinul spíše psychiku vojáků a podstatu válčení, proto se samotné akce dočká člověk až v druhé polovině filmu, což někomu může vadit. Proto možná někomu příjde jako lepší snímek třeba akčnější "Četa". Na mě zase po pocitové stránce udělal větší dojem "Apocalpse Now". Avšak i Kubrickovo dílo stojí rozhodně za to vidět, už jen kvůli perfektně zachycenému vojenskému výcviku, bezchybným hereckým výkonům a skvělé hudbě. Lepší 4* ()

ArsenalEagle

Fantastická první polovina z Parris Island, to můžu, hlavně pokud to je skvěle podtrženo výkony DOnofria a Ermeye. Druhá část z Vietnamu je o něco jiná, a i když se nesetkáme s přílišnou dávkou akce a válečného umění, jedná se o kvalitní kousek. ()

sta

Výcvikový tábor je naprosto dokaný! Opět jeden z řady geniálních filmů o Vietnamu (budu se opakovat: Kde by byla kinematografie bez téhle války?)! ()