Smrtihlav

• Francie HHhH (více)

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky. (Bontonfilm)

leonskennedy

Až na pár historických nepřesností hlavně do očí bijící Kubiš s Gabčíkem na ochozu a pak i v kryptě a sami to snad ne!?Jinak ucházející o malinko horší než ANTHROPOID. ()

DrifterSoul

Dobrý film, natočený s nadhledem a v zajímavém úhlu pohledu na R.H. a dané události. Jeden z mála zahraničních, který si všímá historie související s naší zemí (na kterou můžeme být alespoň hrdí). Neutápí se v polopatických detailech a akcentuje psychologii příběhu. Na rozdíl od většiny "předřečníků" hodnotím vysoce kladně. Možná k tomu přispěl i fakt, že shlédnuto v původní jazykové verzi (bez českého dubbingu). BTW: A pohoršovat se nad nepřesnými historickými detaily, nebo anglickým akcentem při zpěvu slov naší české hymny považuji za poněkud přízemní. Smysl a poselství filmu je v jiných rovinách. ()

draxxi

Je pravda, ze je tu dost chyb a nepresnosti, ale presto si myslim, ze film zaslouzi lepsi hodnoceni. Tyhle pribehy by se proste mely tocit a pripominat. Navic je tu vazne paradni hudba... 13/4/2021 70% ()

flyer.nick

Dvouhodinová nuda. Takhle si představuju film bez duše. Technicky fajn, ale jinak takové suché a nudné. A ani to málo co o tom atentátu vím ve filmu nebylo zrovna věrohodně podáno. ()

Josef K odpad!

Další zbytečně vynaložené peníze a hlavně ti herci... Snad kromě Rosamund Pike by raději měli jít okopávat zeleninu.  Jejich postavy jsem jim ani chvilku nevěřil. Nemluvě o nesmyslech z historického pohledu. Kdo četl o této události alespoň něco od  An/drejse, Ivanova, Mahlera, Čvančary, Sládka nebo Pannwitzovu zprávu tak se tomu všemu může smát nebo třebas kroutit hlavou. Samozřejmě pro ty, kteří film vnímají jen jako obyčejnou bezduchou střílečku, tak ty to možná zaujme, ale mne určitě ne. Je to vyloženě ve stylu holywoodu. Střílení a plno mrtvol kde ve skutečnosti bylo jen pár zraněných (na straně Němců), neadekvátní výzbroj, přehnaná lascivnost. Hlavně šokovat! Už chyběli jen honičky v automobilech a karamboly. Přílet mimozemšťanů by tomu dal punc nesmrtelnosti. ()

surprise

Mně se to líbilo. Náš český historický příspěvek k ukončení 2. světové války se dostal do velkého filmu. Sledovat vývoj HH je doposud nepoužitý nápad, můžeme tak lépe porozumět jeho motivům a prožít tuto tragédii jeho očima. Jak bývá už zvykem, kamera v násilných scénách uhýbá pomalu, stejně jako v erotických. Dusno nacistické rozpínavosti je všudypřítomné. Napětí mi vydrželo až do hořkého konce. A Rosamund Pike bych si vzal taky za ženu. ()

Feacher

Nepřišlo mi to zas tak zlé, aby to muselo mít 56%... Je to pro mě hrana 3*/4*, jelikož se mi moc nelíbila kompozice filmu, kdy se čas několikrát vracel. Kdyby se jelo s jedinou počáteční retrospektivou a pak chronologicky až do konce, vadilo by mi už jen to, že jsem tam našel několik historických chyb - resp. vedlejších záležitostí, které byly například v Anthropoidu jinak a spíše věřím těm. Asi to bude tím, že tento film na mě nepůsobí ani jako film o Heydrichovi, ani jako film o atentátu, ale prostě jako pravdivý příběh z války... což je škoda. Poslední věc, co mi trochu vadila, byla vizáž Heydricha, který podle mě vypadá úplně jinak. Kdyby se použilo kvalitní namaskování jako když Gary Oldman hrál Churchila, bylo by to ještě lepší. I přes toto všechno nechám 4*, protože film jako celek na těch 70% podle mě má... ()

Peddro

Na jednu stranu mě těší, že zahraniční produkce mají zájem o naší historii, ale je to šílená slátanina. Heydrich opravdu, nikoho ze tří králů nezastřelil. Naši hrdinové padli hrdinskou smrtí, ale nikoliv rukou Heydricha. ()

Icewind

BACHA SPOILERY! Tohle se teda krutě nepovedlo, dějový eintopf se vším všudy, ani se mi nechce vypisovat co všechno se "zadařilo" dějově, historicky a vůbec doprasit. Himmler mi připadal, že ho občas alternoval Pavel Liška a jestli se na tohle kluci někde nahoře dívali tak věřím tomu, že to berou s nadhledem a řežou se smíchy od ucha k uchu, protože pokud tohle někdo myslel vážně, tak to snad ani vážně myslet nemohl. Top momenty - zpěv hymny v češtině s echtovním přízvukem, přechod sněhové pláně po seskoku alá výstup na K2, kulomet na oltáři, náběh německých vojáků do kostela ve stylu Wolfenstein 3D, Heydrich osobně přítomen u každého většího zátahu gestapa a spousta dalších zážitků, které se možná časem stanou kultovními. Jednu hvězdu dávám právě za tenhle nechtěný potenciál filmu do budoucna. ()

micheall

Asi jsem jako Čech citlivý na upravování naší historie, a to té nejpodstatnější. Atentát na Heydricha byl nejhrdinštější akcí Čechoslováků v 20. století a významně ovlivnil osud Československa při poválečném účtování mezi vítězi a poraženými. O to více zamrzí, že si scénarista a režisér nedají tu práci, aby zjistili, že kolem Plzně opravdu žádné třítisícovky nejsou a nepadá tam v zimě metr a půl sněhu, že Gabčík a Kubiš nezůstali poslední dva v kryptě, že ubytování parašutistů po rodinách, kde se skrývali, opravdu nebylo v luxusních pokojích atd. atd. Chápu určitou uměleckou zkratku, asi i určité přilepšení děje, ale ten historický příběh je natolik silný, že by to vůbec nepotřeboval, a plavající růženec a fotka na konci jsou zbytečně přes čáru. Myšlenka sledovat události kolem války a protektorátu Böhmen und Mähren z pohledu Heydricha byla dobrým nápadem, ale bohužel se v půlce vytratila a náhle se objevila linka parašutistů. Příběh působí rozdrobeně, neuceleně, některé pasáže jsou tam zbytečné. Jedna hvězda za výslech Áťy Moravce a druhá za to, že se natočil film o hrdinství našich vojáků a spolupracujících Čechů, a že ukazuje, že na "to" máme. ()

Vrbson

První polovina je celkem zajímavý pohled z druhé strany. Což v Anthropoidu zcela chybělo. Poté je děj soustředěn na parašutisty a zde je opravdu značné množství chyb. Nemá smysl, abych je všechny vypisoval, jsou zde již v ostatních komentářích. Snad tedy ještě to, že je tam titulek s rokem 1941, Praha a u toho Československo. Nebo to, že se celou dobu mluví o Heydrichovi jako o protektorovi, byť byl jen zastupujícím. Jinak mě ale nejvíce dostal ten Bren a Thompson. ()

boyRT

No co říct? Dobré....což je za tři. Film má tendenci zapůsobit a vtáhnout do děje. A je dobře, že i velké produkce točí o tom co je nám tak blízké a české. Proto je možno odpustit spousty historických nepřesností a občasný pohled akčního velkofilmu. Je jasné, že produkce filmu chce prodat. A kdo neví a nezná fakta to řešit nebude. Co však dle mě nejvíce filmu ublížilo je nepřítomnost Prahy. Prahu v tak vážném tématu nejde vynechat. Při pohledu na atentát na nějakém tržišti, jsem v sedačce vyloženě trpěl. A ty tramvaje? Co je však pro mě nejdůležitější, že film ukázal statečnost těch obyčejných českých lidiček. Těch kteří trpěli a přesto jim stálo za to pomáhat a položit i svůj život. ()

Ondrejiik odpad!

Příběh o atentátu je sám o sobě tak silný, že nechápu proč si to tvůrci udělali po svém. Je to špatný film, ani ty kulisy nejaou povedené. Opravdu nechapu proč se to natočilo a za jakým účelem. Heydrich osobně zastřelí Mašína?? No konec. ()

-krusty-

Je klišé odvolávat se na "Atentát"......ale ono to jinak nejde. Tenhle "Smrtihlav" (proč tak blbý název?....."Muž se železným srdcem" by zněl asi moc pozitivně), tedy Jason Clarke je typově někde jinde a děj filmu má tolik mezer a omylů, že se to nedá jen tak přejít stylem "no a co, divák to zkousne". Tohle je prostě film o skutečné události, notabene nedávné...a proto by měl ctít reálie. "Smrtihlav" je mišmaš pro hloupé diváky. Historicky nepoužitelný.....:-( ()

Vráťa

Jedna hvězda za hymnu v češtině, jedna hvězda za erotickou zcénu a jedna hvězda za to, že jsem byl poprvé v životě v kinosálu úplně sám... ()

Whiterose

Zcela oprávněně někdo filmu vyčítá technické nepřesnosti (užívané zbraně), nevhodné lokace (hory, sníh, Budapešť) a propletení historických postav (atentátníci a tři králové). jenomže nad tím vším ční dobře zvládnutý příběh a strhující děj. Vidět zlosyna Heydricha v jeho soukromí s dětmi nebo při setkání s manželkou je přímým protikladem jeho zrůdné krutosti v profesním životě. Druhá půlka filmu, která byla soustředěna na parašutisty/atentátníky, mě svou sílou málem připravila o dech. Síla, odhodlání a nevyhnutelná smrt doslova čiší z každého obrazu. Poslední okamžiky v zatopené kryptě se mi zaryly hodně hluboko pod kůži. ()

cica

Ja by som to tak krátko - Heydrich bol skvelý, taký naozajstný hnusák hnusný. Drsné zábery striedané s jeho hrou na hudobný nástroj, či láskavým správaním k deťom boli skvelé. Potom sa to domotalo s Gabčíkom a Kubišom, do toho odboj, slečny čakajúce na plesknutie po zadku ako pokynu k sexu. Stratila som sa v tej skrumáži postáv. Veľmi mi vadila aj stále sa krútiaca či kymácajúca kamera. A čo mi vadilo od začiatku - to bola angličtina. Úplne skvelá by bola v tomto filme nemčina. ()

andydufrsn

Velké množství velkých či ještě větších nepřesností dělá z filmu nekoukatelnou podívanou. Nehledě k tomu, že film měl být o Heydrichovi a o něm je tak první třetina, což je teda taky vlastně jediná část filmu, na kterou se dá aspoň trochu koukat ()

ToRtiK

Kde začať? Veeeeeeľmi slabé. Po tom ako ma tento rok neuveriteľne pozitívne prekvapil "Masaryk" - bolo toto len mhranie časom. V prvých pár minútach som ešte naivne dúfal, že je tam tá angličtina len na začiatku. NEBOLA. Poďme teda k tomu... Vodca nemeckej SS, zakladateľ Holokaustu, nemilosrdný muž - "yes" "go and find them" - toto kde akože sme?! Slováci a Česi sa medzi sebou rozprávajú po ANGLICKY ale potom začnú spolu spievať českú a slovenskú hymnu - pravdaže neidentifikovateľne nakoľko ju spievajú anglicky hovoriaci herci, ktorí si nedali veľmi záležať na tom aby mali správnu výslovnosť. V jednej časti filmu odznie nadávka "ku**a" ale ani nie sekundu na to "DAM IT!" Korunkou celého bolo, že ČECH, ktorý celý čas rozpráva po ANGLICKY sa zrazu vie pomodli po LATINSKY?! Do toho pravdaže nejaké zrýchlené a spomalené a rozmazané veľmi umelecké zábery, ktoré nám pripomínajú, že ide predsa len nakoniec o európsku produkciu.... Jediné čo to v mojich očiach zachránilo a dal som tomu jednu hviezdičku je hudba. Ušetrite peniaze a čas - nechoďte na to. Tvorcom odkazujem aby si dali takú tabletku ako mnoho hercov vo filme. PS. aby sa nezabudlo "Jason Clarke" - sa tam ale,ž e absolútne nehodil. Nabudúce zvoľme sa Shafta - Channinga Tatuma. ()

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata