Vlastník benzínky Joe Wilson (Spencer Tracy) má konečně dostatek peněz, aby se mohl oženit se svou snoubenkou Katherine Grant (Sylvia Sidney). Na cestě k ní je však zaměněn za nebezpečného únosce a uvězněn. Brzy mu hrozí lynč. Ani on však nebude úplně bezbranný... Podle povídky Mob Rule Normana Krasny. (Pohrobek)

E..

Na pohled to vypadá jednoduše a prostě, ale všechno se musí jednou zkomplikovat.. Příběh Joea Wilsona, který byl ze začátku vždy poctivý a zamilovaný, se zvrtne. Už jenom to, že někdo zatkne nevinného a nechá ho ve vazbě..bez důkazů.. nám ukazuje, jak fungují americké úřady a policie.. A to, jak je člověk absolutně bezmocný, co se týče klepů a jejich šíření..kde každý dodá něco svého.. Příběh, kde liské výmysly a davové šílenství dokáží zabít. Když se člověk vžije do postavy Joea Wilsona..není se čemu divit..a namísto popravy 21 pánů tu máme popravu dvacetidvou.. Konec se ale vrací téměř na začátek, kde láska zvítězí, i když nenávist nepomine..což nevím, jestli by se stalo i ve skutečnosti.. ()

kaylin

Skoro jsem si říkal, že ke konci už Langovi došel dech a finále není až taky silné, jak bych si přál, ale zase tolik to nevadí, protože to, co sledujete do té doby, je silné hodně. Lidstvo se zde krásně prezentuje jako lživé, násilné a neschopné přijmout odpovědnost za svoje činy. Tahle společnost je divná a je smutné, že za 80 let se nic nezměnilo. ()

swed

Režijně o něco lepé zvládnuté než "M". Langův nevybíravý pohled na určitý segment americké společnosti je odvážný a působivý zároveň. Občasná zaškobrtnutí, jako je ukecanost a tezovitost, případně nevěrohodná proměna Spencera Tracyho, se dají připsat na vrub stáří filmu. 8/10 ()

Hamaradža

Hon bol natočený už v tridsiatom šiestom? Fritz Lang bol vnímavý vizionár, chytro sa vyjadrujúci k problémom spoločnosti, ktorej súčasťou sa stal iba nedávno. Skvelý scenár. ()

Skip

Davové šílenství a pokus o uplatnění starozákonního oko za oko, zub za zub. Velmi silné téma, které za ta léta od natočení nepozbylo na aktuálnosti, a výborný herecký výkon Spencera Tracyho. ()

Toj

Další neuvěřitelně milé překvapení. Fritz Lang umí a vytvořil svůj portrét USA a její mentality. Bohužel film je i po 75ti letech vlastně neustále aktuální a je možné ho aplikovat i v rámci ČR. Tenhle film bych nejradši pustil všem diskutujícím na serverech jako novinky.cz, kteří (s trochou nadsázky) u článku o krádeži čokolády napíšou, že by toho zmetka nejradši sami umučili.. Přesně takoví lidé totiž jsou: primitivní, davoví a také pomstychtiví... Tento film se s těmito tématy vypořádává výtečně... ()

kinderman

Langův americký debut a zároveň první díl jeho volné trilogie o lidech, kteří se proti své vůli dostali mimo zákon, je mistrovské dílo a políček do tváře historie Spojených států působivě odsuzující lynč s jeho konceptem braní spravedlnosti do vlastních rukou. O několik let později provede totéž W.A.Wellmann „svatokrádežně“ přímo na půdě westernového žánru (Jízda do Ox- Bow). ()

/Pablo

Rád bych dal čtyři hvězdičky, ale celý příběh, který Fritz Lang natočil po technické stránce na svou dobu velmi moderním způsobem, ztroskotává na přehnané patetičnosti. ()

C0r0ner

Je síla, že se něco podobného opravdu stávalo (stává pořád?), ač vím, že je velmi jednoduché podlehnout davové psychóze. Spencera Tracyho mám rád a tady si střihl velmi nezáviděníhodnou roli, která musela být vyčerpávající především psychicky. Do plného počtu tomu ale přece jenom chybělo lépe gradované napětí. 90% ()

zette

Po vice nez roce jede muz na zapad za svou snoubenkou. Na ceste jej zastavi policista, mylne obvineni z unosu, cela a besnici dav, kteremu by slo zabranit nebyt kalkulaci pohlavaru bojici se o pristi volby... Pak uz jen touha po pomste. I kdyz se zaver da predpokladat, me nakonec dojal, coz od 72 let stareho filmu jsem skutecne necekal. Je smutne ci zabavne sledovat, ze se v kostce generace lidi vlastne od sebe nelisi... Dle me se jedna o skutecny skvost kinematografie a dal bych ruku do ohne, ze by stejne tema dnes nikdo lepe nenatocil. ()

Alfréda

Strhující Spencer Tracy, který se teď opravdu stává jedním z mých nejoblíbenějších herců a především taktovka Fritze Langa činí tento snímek nadčasovým dílem, ze kterého si lze brát příklad i dnes. ()

majo25

Na filme tých 8 krížikov už je poznať, napriek tomu je príbeh falošne obvineného zaujímavo poňatý. Hlavne z pohľadu hl. hrdinu, ktorého Tracy skvelo poňal. Nie všetky pasáže sa vydarili, niektoré boli poplatné dobe, napr. komendiálne ladená pasáž o rozšírení a zveličení informácií o potencionálnom zločincovi medzi malomeštiakmi. Iným zasa chýbala väčšia dramatizácia, napr. pri požiari alebo na súde. A aj záver by som si vedel predstaviť menej moralizujúci. Každopádne, na svoju dobu viac než podarené. ()

Courtemanche

Slabší odvar filmu Vrah mezi námi. Asi ho v USA požádali o to aby to natočil po USA, aby to pochopil i divák z USA, případně divák který pochopí jen filmy z USA. Z tohoto pohledu se to povedlo, naopak film Vrah mezi námi, pochopil jen minimum diváků. ()

Mol

HOW MANY TIMES DO YOU WANT ME TO SAY YES? EVERY TIME YOU SAY IT IS LIKE THE FIRST TIME. MY HEART STARTS BEATING LIKE I JUST RAN AROUND THE BLOCK! Šťastný Joe Wilson po roce konečně uvidí svou nádhernou Katherine, ale nešťastnou shodou událostí ho po cestě u jednoho maloměstečka, zastaví zástupce šerifa, který hledá únosce místní dívky. Občané tohoto městečka se chovají jako většina lidí a tak mají v hlavách nasráno. Domněnky, řeči z druhé ruky, je to jako sněhová koule valící se z kopce. Joe bez jakýchkoliv důkazů je považován za zločince. Dav těchto už ne lidí, ale zvířat, začne lynč. Hodně silný film, kde se z mírumilovného Joeyho, stává mašina na pomstu. Závěr mě úplně odrovnal. YOU'RE HANGING 22 PEOPLE! NO, I'M NOT. I'M HANGING 22 RATS FOR SOMETHING THEY DID DO! ()

Reverse01

"Keď je nás viac nič sa nám nemôže stať, zákony sa na nás nevzťahujú, môžeme odsúdiť koho chceme, a kedy chceme" aspoň takto rozmýšľajú niektorí jedinci, bohužiaľ to je stále aktuálne aj v súčasnosti. Fritz Lang  nám zobrazil nenávisť občanov ktorá skončila ohavnou vraždou nevinného človeka. V strede filmu však príde veľmi pekný zvrat, ktorý vám ukáže ako sme si všetci podobný, a že tú nenávisť prechováva v sebe každý z nás. Páčilo sa mi ako film pracoval zo psychikou hlavného hrdinu, pekne sa s ňou pohrávala, napr. kroky ľudí odsúdených k smrti, plný bar ľudí ktorý je však prázdny, tváre odsúdených v odraze skla - ten záber stál za to 95%  ()

hans500

Znamenitý scénář, obdivuhodná režie a dobré herecké výkony; především druhá část (lynčování, soud a závěr) byla velice silná. Podobné jako Langův starší film "M" (1931), nebo Hitchcockův "Nepravý muž" (1956). Hodně dobrých 5*. ()

LeoH

Trošku jako Formanovo Taking Off – čerstvý přesídlenec z Evropy se snaží vyhmátnout z ještě nevstřebaného kulturního a společenského kontextu v nové vlasti něco, k čemu se už dokáže nějak vztáhnout a vyprávět o tom tak, aby to místním něco říkalo, a podaří se mu jim docela slušně hrábnout do ledví. Stylově je výsledek nevyhnutelný kočkopes, ani úplně Německo, ani úplně Hollywood, ale to není nutně špatně, naopak, koukat na takové mísení kultur v přímém přenosu je docela vzrušující (až na místa, kde Lang snad z nedostatku zkušeností s angličtinou, snad v (oprávněném?) domnění, že americké publikum to takhle chce, nechal herce ve vedlejších rolích staromódně přepísknout naivitu, patos či komickou nadsázku). — Téma si, jak už řečeno, vybral skvěle a i když by s ním mohl pohodlně zakormidlovat do brečlavého melodramátka, šokantní přehlídky násilných výjevů nebo moralistního hřímání nad tupou mentalitou davu (prvky toho či onoho si rád vypomůže, ale žádný z nich není na filmu to hlavní), místo toho otvírá další otázky – co s člověkem (štvaným i lovícím) udělá přestálé (sebe)ponížení na úroveň zvířete, jak je to se spravedlivým trestem a zdalipak k němu světská spravedlnost vůbec umí dospět systémově a ne víceméně náhodou… Tedy, Dostojevskij to není, pořád jsme v americké kriminálce z 30. let, ovšem v takové, která dokáže na nejednom místě nadčasově zamrazit. ()

UhLee

Filmová výzva Reverse01 - film č.4 - (8/10). Filmy, kterým dáte plný počet občas přijdou očekávaně, ale někdy to ani v nejmenším nepředpokládáte. Fury je přesně tím druhým případem. Je to pekelně starý film a taky proto jsem od toho příliš nečekal. Abych se přiznal, tak jsem byl velmi skeptický. Ale jako správný filmový nadšenec se dokážu sklonit a přiznat, že jsem se mýlil. Fury je opravdu jedinečným filmem, který má hned několik vrstev. Sledujeme vztah dvou lidí, který rozhodně nemá na růžích ustláno. Když se začíná blýskat na lepší časy, tak se všechno zvrtne. Z krásného románku se stane boj o holý život vinou nespravedlnosti. Divák prožívá naprostou bezmoc společně s hlavním hrdinou. Ten pocit když doufáte, že se všechno zase v dobré obrátí, ale film jde pořád víc a víc za hranu, takže už ztrácíte naději a pomalu se smiřujete s nevyhnutelným osudem. Potom došlo na lámání chleba. Soudní proces si v každém filmu naprosto užívám. Tady to bylo obohaceno zajímavými lidskými osudy a zvraty. Podtrženo to bylo výborným hereckým výkonem nádherné a sladké Sylvie Sidney. Film se mi fakt líbil, přesto je třeba zmínit i nějaké nedostatky. Místy je film trochu předvídatelný, ale pořád disponuje zvraty, které jsem nečekal. Nakonec je zajímavé sledovat celkový přerod hlavního hrdiny, proto vyzní závěrečná scéna možná trochu zbytečně a v kontextu celého filmu příliš pozitivně. PS: Jedná se rozhodně o nejstarší film, který jsem měl možnost vidět. ()