Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

L_O_U_S

Film řadím mezi své oblíbené z několika důvodů: --- 1. Naprosto dechberoucí výprava a nádherné scenérie. --- 2. S tím související neskutečně geniální hudba Maurice Jarrea, která tomuhle filmu dodává absolutně jedinečnou romanticko-dobrodružnou atmosféru a díky které na vás dolehne ta ohromnost a věkovitost arabské pouště. --- 3. Kupa citlivě a ve správný čas podaných úžasných myšlenek. --- 4. Rozumně plynoucí děj, který je díky kolosální stopáži pěkně pomalu servírován. (Pro ty, co si stěžují na přílišnou délku - od čeho je tam asi ta přestávka, kreténi?!) --- 5. Samotná existence předehry, přestávky a mezihry tak, jak to mám u starých dobrých klasik rád. --- 6. Scéna záchrany Gasima z nefúdského pekla. --- 7. Během celých těch čtyř hodin nepromluví ve filmu jediná žena. Nejsem misogynní, ale pro jednou je to příjemná změna. 8. Leanova nepřekonatelná režie. (605.) ()

CageDepp

Scéna při cestě přes poušť byl velký zážitek, aby v téhle době 50 let starý film a ještě tak dlouhý dokázal tak zapůsobit je udivující. 247. místo v žebříčku si nezaslouží spíš místo mezi 30. nejlepšíma. ()

TominoLa

Zklamání. :( Chápu Oscary za kameru a výpravu. To bylo bezchybné. Bohužel příběh mi přišel nemastný neslaný jako hlavní hrdina. 5/10 ()

Vědma

"Pro někoho není nic napsáno, pokud to sám nenapíše." Film, který u mě doplácí na svou délku a na téma, které se mi nijak nevryje do paměti, koneckonců jsou války, ve kterých nejde někomu stranit. Slavný film, který člověk vidět tak nějak musí a asi i chce. Jenže pak se to táhne a táhne.... Některé scény měly velikou sílu. Třeba ta, v které jediné vidíme ženy (myslím to, jak se dívaly škvírou na své dohadující se muže, ne tu jak kvičely na skále), nebo ta nádherná s vlakem plným koní, Lawrence na koni na pobřeží, přechod Sinaje a mohla bych ještě dlouho pokračovat. Ale trochu mi vadilo, že mi film vlastně skoro vůbec nepomohl samotného Lawrence a jeho činy pochopit. ()

Aleee89

Takové rozmáchlé historické eposy se dnes už netočí, možná je to škoda, možná taky ne, protože mi připadá, že podobné filmy se kdysi uměly natočit, jednalo se o poctivou filmařinu, kdežto dnes by takový film dost pravděpodobně sklouzl k blockbusteru v tom negativním slova smyslu. Lawrencem z Arábie si můžu odškrtnout další klasiku a stydím se, že jsem ji viděla až teď. Předem mě odrazovala markantní délka filmu, což po zhlédnutí považuju za asi největší slabinu filmu, od níž se odvíjí další věci - místy se to táhne a nudí to. Na druhou stranu těch hluchých míst nebylo tolik, Peter O'Toole podal spolu s ostatními úctyhodný výkon, kombinace dlouhých záběrů a podmanivé hudby se mi líbila, no a celkově mě film a příběh zaujal. Myslím, že Lawrence z Arábie se mezi klasiku řadí po právu. A není to klasika přeceňovaná, jak se mnohdy stává. ()

Skip

Slavný film o plukovníkovi T. E. Lawrencovi, člověku, který byl velmi vzdělaný a coby anglický důstojník vstoupil za první světové války na Blízkém východě do dějin jako postava poněkud rozporuplná, nicméně tím, že dokázal spojit rozhádané arabské kmeny a postavit se moderní turecké armádě výrazně zamíchal válečnými kartami. Film je to vskutku velkolepý. Skvělé herecké výkony a jedinečná režie. Snad všechny záběry jsou vyloženě pastvou pro oči. A k tomu navrch ještě hudba, která je nezapomenutelná. ()

Dont

Kdyby se film zkrátil o dvě hodiny, byl by také koukatelný, někdy to natahování nebylo nezbytné, i když chápu, že David Lean to takhle přetahoval schválně a film i tím vcelku přirozeně a nenásilně získal punc velkoleposti. Divák prostě musí s Lawrencem důkladně prožít celé dobrodružství a vcítit se pozvolna do jeho kůže. Na svoji dobu zřejmě fenomenální dílo, výprava je obdivuhodná, Peter O'Toole v hlavní úloze bezchybný, ale získat si svižným tempem dnešní kinematografie zmlsaného diváka jednadvacátého století už není tak snadné jako v šedesátých letech minulého století. ()

major.warren

Lawrence z Arábie má v sobě snad všechno, co by měl dobrodružný velkofilm mít; nádherný širokoúhlý formát, krásnou kameru F. Younga, která v pouštních scenériích doslova kouzlí, obrovský kompars a skvěle postavené davové scény, bohatou výpravu i správně působivou hudbu (klasik Maurice Jarre). Na rozdíl od jiných děl, jež se nálepkou "velkofilm" pyšní, však ani přes svou nataženou délku Leanův "Lawrence" nepůsobí utahaně a jeho účinek je magický i šedesát let od jeho uvedení. David Lean byl zkrátka mistrem svého řemesla a v žánru tzv. epického velkofilmu ho dosud nikdo nepřekonal. Legendární Peter O'Toole v titulní roli T. E. Lawrence je naprosto jedinečný. V jeho tváři se mísí vtipný dobrodruh, nonšalantní bonviván i hrdý bojovník. Historické pozadí filmu, líčící povstání arabských kmenů proti osmanským Turkům, v dramatickém zpracování scenáristy Roberta Bolta (např. i scénáře k Doktoru Živagovi či pozdější Misii) nesmírně ožívá, nicméně klíčovým elementem je vyprávěcí perspektiva z pohledu hlavního hrdiny, jenž jako by celý film ve skutečnosti pátral po odpovědi na věčnou otázku "kdo jsem?" Právě hledání našeho místa ve světě je pro mě stěžejním tématem Leanova dokonalého filmu, který si milerád pustím v budoucnu znovu. Jediné, co z celého filmu působí (zvlášť dnes) už poněkud směšně, je obsazení rolí arabských velitelů anglickými a americkými herci (Guinness, Quinn). ()

Huntelaar

Jak jednou zmínil jeden nejmenovaný literarní kritik, a já bych si jej dovolil parafrazovat, tak Lawrence z Arábie je především dlouhej, a to tak dlouhej, že i kdyby byl i polovinu kratší, tak by byl pořád dlouhej, prostě by si zasloužil prostříhat. Čímž chci říct, že nedokázal udržet mou pozornost po celou dobu stopáže. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1989 - nesúťažný výber ◘◘◘◘ BAFTA 1962 - Najlepší film a zároveň najlepší britský film ()

GILLWANDER

Strašne dlhý film. Bolo to i na mňa veľa v kuse takmer štyri hodiny civieť na plátno bez toho aby na mňa nedoľahla únava. No ale dokázal som to, nenudil som sa, no možno občas, ale skôr prevyšujú scény, ktoré som si užil. Na tu dobu veľkolepý film, ovenčený Oscarmi, zaslúžene samozrejme, dĺžkou síce prehnaný, ale nič nemôže byť dokonale. Herci skvelý, najmä O'Toole a Sarif. Kamera pôsobivo dobrá, hudba ladila s nekonečnou púšťou a réžia skvelá. Štyri hviezdy zatiaľ po prvej projekcii. Po druhej možno hodnotenie zvýšim. 8/10 ()

dee-key

Skvěle obsazené pouštní dobrodružství s pekelnou stopáží je určitě zážitek, i když nevím, jestli bych byl schopen nebo ochoten se podívat znovu. Vedle dalších monumentálních filmů své doby mi totiž z tohohle v paměti zas tolik neutkvělo. Ale každopádně je vidět, kam v tom narvali prachy, má to bezva charaktery a hezkou poušť. ()

OG_Swifty

Spolu s Černým zlatem patří Lawrence z Arábie mezi jednoznačně nejlepší filmy z prostředí Středního východu. Ačkoliv se filmy od sebe liší téměř půl dekádou, mají několik společných prvků, které je spojuje. Mimo vůdce Audy (ačkoliv jméno je stejný, jedná se o dva naprosto odlišné lidi) je to především historické zasazení vycházející z reálií - a nemůžu si pomoct, ale Střední východ byl (a stále je) drsná, ale nádherná země. Všechny ty kostýmy a prostředí se mi líbí a proto mě ty filmy po vizuální stránce dost baví. Pokud se jedná o tenhle film, je to neobyčejně úspěšný start do kariéry Petera O'Toola. Je samozřejmě škoda, že všechny zásadní arabský postavy hrají západní herci (s výjimkou fantastickýho Omara Sharifa), ale jsou to dobří herci a dá se to zkousnout. Bojový scény jsou už dneska docela špatný, ale především je strašných posledních cca 30-45 minut filmu. Chápu, že když někoho zbijou a vomrdaj turci, že se z toho asi jen tak někdo nevyspí, ale z Lawrence se po incidentu v Dara'a pak stal definitivně magor a tak byl zbytek filmu spíš utrpením. To ve finále umocnila i úmorná, skoro 4 hodinová stopáž. ()

(mOnkey)

Co napsat k tomuhle výpravnému (bez deseti minut) čtyřhodinovému spektáklu, abych mohl vyjádřit, jak brilantní kus to je? Slovy nepopsatelná podívaná, jaká se vidí párkrát za život. Mě připravila o hlas a málem mě i udusila, protože jsem celou dobu prakticky nedýchal! Tak a teď mi zbývá už jen vybrat odpovídající obrázek a plácnout ho na tričko, aspoň tak se chci Davidu Leanovi za jeho úctyhodnou práci odvděčit. // Jen krátký, ale pro mě důležitý dodatek po projekci na festivalu v Karlových Varech - nejkrásnější film, jaký jsem kdy viděl. ()

Martin741

U mna je Lawrence z Arábie tak na úrovni kultov ako bol napriklad Wellesov Obcan Kane, Wylerov Ben Hur alebo Hitchcockovo Vertigo. Nadherna podivana, ktora len tak lahko nezostarne. 100 % ()

Joe321

První - ojevitelská polovina filmu je naprsto uchvacující. A to především díky širokým záběrům z dálky, které dávají nekonečné poušti život a duši. Každý záběr má promyšlenou strukturu a cíl. Kinematografie je tady na svojí dobu nepřekonatelná a i dnes stojí nad většinu podobných pokusů. Druhá - politická polovina bohužel v tomto trošku ztrácí a zaměřuje se více na postavy a komploty, které podle mě nebyly zcela vykresleny, aby člověka vtáhly. ()

kaposlav

Príliš dlhé a otrasná vtieravá hudba. Asi dlhé roky trvalo pokiaľ prišli na to, že ta výrazná orchestrálna hudba film nerobí atraktívnejší, ale ho znechucuje. ()

MrPierc

Před tím, než jsem otevřel vrátka této legendě, jsem čekal s výrazem skepse, protože jsem počítal s dalším velikášským romantickým filmem té doby = nereálným, nudným a přeslazeným. Lawrence ale mezi ně nepatří. I když je romantický svým začátkem a vše vypadá jako pohádka, tak časem se v poušti ušpiní a to hlavně na duchu. Velké dobrodružství se láme v boj o nezávislost člověka i národa. Válka si nevybírá a i sám Lawrence nezůstane čistý jako na začátku. Celkově depresivní cesta za pravdou = lidé se nikdy nezmění a jeden naivka je jim zcela ukradený. ()

Caym

Zmatený snílek, naivní blázen, zarputilý bojovník? Touha po slávě, po jiné barvě kůže, po vítězství, po dobru, po spravedlnosti? Když on je celou dobu tak... prapodivně ambientní (asi jako médie nebo hudba! najdi si svého Lawrence - má tolik tváří a ta nejšílenější je ta nejlepší). K Vánocům mi kupte O'Toola, jednu černou tužku na oči max factor a velblouda. Nebo alespoň remasterovanou verzi (a dejte mi facku za to, že jsem nezašla na Lawrence už ve Varech). ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)