Útěk z vězení v Dannemoře (TV seriál)

Escape at Dannemora

USA, 2018, 6 h 30 min (Minutáž: 49–62 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (42)

V polovině seriálu jsem se přistihnul, že mě svrbí prst nad Wikipedií, abych z ní nevysál všechno info o tomhle případu, ze kterého bizarnost jenom kape. Vydržel jsem až do konce a pak žasnul nad tím, že Ben Stiller přeci jenom trochu obrousil hrany, především co se povahy hlavního dua týče. Tahle dvojka nejsou vysmátí muklové, ale párek zmrdů, který je vám možná sympatický castingem, ale ten útěk jim ve svém hlubokém spravedlivém jádru vlastně ani nepřejete. Šel by z toho udělat dvouhodinový film se stejným poselstvím, ale pak bychom byli ochuzeni o precizní režijní jízdu, kdy si Stiller přesně vodí hrdiny i soundtrack, který pracuje s náladou, která jde proti diváckým očekáváním i žánrovým klišé. Plyne to zvolna a tušíte, jak to dopadne, ale tohle týdenní trýznění, kdy nedočkavě přešlapujete u televize a čekáte, až bude ve stream service aktivní tlačítko "play", jsem nezažil léta. Za tou zdánlivě prostou a šedivou fasádou věznice se skrývá hodně, systémová obžaloba, rozbité rodinné vazby i neuvěřitelný motor touhy po svobodě. Přičemž vyzobávat si můžete dle libosti. Do budoucna to nebude trvalka, chybí tomu víc diváckých highlightů i větší tah na pozlacená ocenění, ale obrovský pocit skvěle odvedené tvůrčí práce ve mě zůstane ještě dlouho.(7.1.2019)

Řemeslně velmi dobře zvládnutý útěkový seriál, který táhnou zejména vynikající herci v hlavních rolích. Patricia Arquette je jako naivní Tilly herecky naprosto přesná a strhává na sebe většinu pozornosti, Benicio Del Toro si vystačí s pokerovým výrazem a minimalistickou hereckou kreací. Zejména vězeňská část, kdy postupně dochází k budování vztahů a získávání větší a větší důvěry je prostě skvělá. Horší je zlom, který přichází v druhé polovině. Retrospektivní díl je zajímavý tím, že divákovi ukáže, že fandit hlavní dvojici není úplně košér a může být i jistým procitutním pro Tilly, které dojde, že za charismatickou tváří se skrývají nebezpeční zločinci. Z dějového i filmařského hlediska však až tak povedená není. Poslední dvojdíl směřuje k očekávanému vyústění, a až tak moc nemá co nabídnout. Je natahovaný, čímž dokresluje atmosféru dlouhé doby na útěku a sustředí se zejména na pokřivený charakter vězně Matta.(17.1.2019)

Řemeslně je to zřejmě velmi dobře odvedená práce. Co ji v mých očích snižuje, je neskutečná rozvláčnost a zdlouhavost vyprávění. Když se tluče kladívkem do zdi pět minut, je to zkrátka pro mne moc dlouhé. Téměř zde nenaleznete sekvenci, která by zkrácená na polovinu utrpěla. Možná to měl být spíše dvouhodinový dramatický a napínavý film. Mimochodem - těch dílů je osm, nikoliv sedm.(2.2.2019)

Stiller nezaváhal a natočil čistou, filmařsky vyzrálou jízdu, která baví od začátku do konce. Doporučuji si nic dopředu nezjišťovat a být v napětí až do samotného závěru. Šestý díl to zbrzdí, na druhou stranu umě zmanipuluje vybudované sympatie k hrdinům. Klobouk dolů před Starskym (nebo Hutchem?). 90%(3.1.2019)

Možné spoilery!!! Je pravda, že jakmile se seriál přehoupne z vězeňského prostředí, maličko ztrácí na kvalitě, ale to je pro mě jen naprosto zanedbatelný detail. Když totiž sečtu všechny díly, vychází mi série, která je opravdu mimořádně kvalitní, skvěle zahraná a možná ještě líp zrežírovaná. Ben Stiller velmi mile překvapil a co se mu podařilo nejlíp, kromě chytlavého příběhu, tak to je určitě vykreslení amerického venkova a pak také (ne)fungování samotné věznice, které je zhruba v prvních pěti dílech opravdu dokonalé, ať už se týká samotného chodu, nebo vězeňského prostředí, kam by asi žádný z nás nechtěl nikdy zavítat. Samostatnou kapitolou byl pro mě určitě díl číslo šest a návrat v čase, kde se asi v průběhu roku dozvíme, za co oba naši hlavní útěkáři, (nonšalantní seladon Benicio Del Toro a na první pohled trošku plachý Paul Dano) vlastně sedí a také fakt, že Tilly v podání báječné Patricie Arquette byla pěkná mrška už hodně let před událostí a nasadit parohy manželovi jí nedělalo vůbec žádný problém už tehdy. Sečteno, podtrženo vychází mi z toho nakonec velice hořká romance, o které měli asi všichni hlavní aktéři úplně jiné mínění. Ale co se dá dělat, když utíkám z vězení, musím počítat s tím, že se mi to buď nepovede, nebo že mě chytnou, v tom lepším případě. Ten horší už si domyslí každý sám. A na závěr jen taková upozornění pro uživatele Morholt, dílů není sedm, ale osm. Ale to jen tak na okraj.(1.1.2019)

Uzavreta miniseria o uteku dvoch väznov z basy s mensou pomocou miestnej kurvy, ktora tam pracuje. Stylom mi to pripomina ranne Coenovky, ktore sa zaobisli bez humoru. Proste pribeh o niekolkych nie dvakrat bystrych ludoch z vidlakova, ktory konaju nepekne skutky. Velkym kladom su zaujimave postavy a famozne herecke vykony skveleho hereckeho obsadenia. Dominuje im ustredne trio. Môj oblubenec Paul Dano ako ten sikovnejsi väzen znova dokazuje, ze vo svojej generacii patri spicke. Benicio Del Toro predvadza dalsie divne pôzy, ale vo vysledku je radost ho sledovat. Najrozporuplnejsie pocity som mal z Patricii Arquette. Jak z postavy, ktora je riadna mrcha vyuzivajuca chlapov, takze mi jej nebolo vôbec luto, tak aj zo samotnej herecky. Sex symbol zaciatku 90tych rokov tu pôsobi dost anti sexy. Ale zato hra jak o zivot. Technicka stranka je tiez bezchybna. Vôbec to nepôsobi televizne. Najväcsi problem som mal ale s tempom. Aj napriek len siedmym epizodam to pôsobi strasne roztahane, co najviac dosvedcuje uplne zbytocna siesta epizoda venujuca sa minulosti ustrednej trojice, co by sa dalo zhrnut do jednej vety. Podla mna by z toho zaujimaveho nametu mohol vzniknut uchvatny film, ale na sedem dielov tam material proste nebol. Takze je tam kopa scen v ktorych postavy niekam pomaly idu, pomaly hovoria, pripadne len dlho pozeraju do blba, kym na otazku odpovedia. Tento styl mi lezie na nervy. Za jedno pozretie to rozhodne stalo. Herci nesklamali. Stiller ako reziser znova nepotesil. 7/10.(3.1.2019)

Rozpaky. Na jedné straně výborní herci, hezký vizuál a zajímavé téma. Na té druhé zbytečně natažené do sedmi téměř hodinových dílů, díky čemuž šly kolem mě i ty nejdůležitější momenty. Stiller si chtěl zřejmě svůj první režijní úkrok mimo komediální žánr náležitě užít, ale tady to má spíš negativní dopad. 50%(31.12.2018)

To se tak příjemně vleče. Excelentní ve všech ohledech. Stiller, Del Toro, Dano, Arquette, Lange(!)... Nebudu jmenovat všechny, ikdyž by si to asi všichni zasloužili. Tady se totiž sešlo všechno. Předloha. Režie. Scénář. Kamera. Hudba. Sehraná herecká parta. Prostředí věznice. To vše do sebe tak zapadá tak, že víc už ani nejde. Jeden z nejúchvatnější filmových počinů, jaké jsem kdy viděl. Akorát mohl být každý díl o hodinu delší, je tam málo rubání do zdi a málo toulání po lese. I tak je každá epizoda za 5 hvězd. Tolikrát jsem maximum nedal za celý loňský rok. Po velice dlouhé době upravuji svoji topku. 🎬 97%(3.1.2019)

Ben Stiller ma veľmi pozitívne prekvapil Seriál je natočený kvalitne a obsahuje aj niekoľko výnimocných scén - najlepší bol prechod tunelom v úvode 5. dielu. Celkovo by som to však skrátil, pretože napríklad 4. diel mi pripadal len ako naťahovanie času a v priebehu seriálu by sa tiež našli nudné scény, ktoré vo výsledku nič nepridávali. Ale všetko je vyvážené tým, že sa seriál drží skutočného príbehu bez zveličovania. Nie sú tu žiadne umelé zdržania a prekážky ako v Prison Break, dej stále postupuje vpred a tak to má byť. 80 %(7.1.2019)

Velmi solidně odvedná práce po všech stránkách. Trojice Del Toro - Dano - Arquette funguje na výbornou. Arquette si v seriálu prošla v podstatě stejnou proměnou, jako kdysi Charlize Theron ve filmu Monster, za který dokonce získala Oscara.(21.1.2019)

Další skutečná událost přenesená na kameru. A ne vůbec špatně. lehce se objevují prvky institucializace jako ze Shawshanku, kdy někdo je za mřížemi umělec a génius, ale venku je úplně vypatlaný. S tím se pojí i to, že Ben Stiller ukazuje zajímavé výtky svého tvůrčího umu, který funguje hlavně ve vážných tématech. Paul Dano pro mne není příliš sympatický herec, ale tohle byla konečně část, kdy nejen mi byl sympatický, ale dokonce jsem mu fandil až do finále. Což ještě víc ukazuje kvalitu zpracování, kdy jsem navázal vztah s postavou. Gratuluji.(27.1.2019)

Na plnou palbu tomu něco chybí, ale jinak parádní útěkářská minisérie. Herecky i filmařsky na jedničku, jen to prostě nebylo až tak vtahující, jak bych chtěl. Možná to bylo tím počtem dílů?(23.1.2019)

Del Toro výborný, hlavně ve vězení. Paul Dano, taky úžasný výkon, hlavně na konci jsem mu i dost fandil. Příběhově moc zajímavé, herecky krásně odehrané. Tohle se hodně povedlo.(7.2.2019)

Ultimatni prison break.(2.1.2019)

Narozdíl od sledování známého a profláklého Prison Break jsem při výběru seriálu na který se vrhnu ukázal na Escape at Dannemora. Důvod? Příběh podle skutečné události. Ty mě vždycky lákaly a navíc mě potěšil rozumný počet epizod. Hned od začátku mě zaujala řemeslně perfektně odvedená práce, vykreslení postav a zachycení atmosféry bylo famózní, o to víc jsem byl překvapen, když jsem na konci první epizody viděl v titulcích jméno Bena Stillera (o jehož místu na režisérské židli jsem díky spontánnímu výběru seriálu nevěděl). Stejně tak jsem byl potěšen, jak hezky to šlapalo ústřednímu triu - oscarové bláznivé Patricii Arquette, nekompromisnímu Beniciu Del Torovi (který se asi jako jediný své postavě příliš nepodobal) a neznámému, ale zato přesvědčivému Paulu Danovi. První základní kámen byl položen na správné místo, teď už jen zbývalo sledovat, jakou cestou se seriál a osudy Davida Sweata a Richarda Matta vydají. Musím ocenit výběr zásadní volby, kterou Ben Stiller zajisté měl před zahájením celého projektu - film nebo seriál? Jsem si jistý, že pokud by chtěl Stiller na díle s tak exkluzivním scénářem trhnout nějakou tu kačku navíc, rozhodně by zvolil dvouhodinové přenesení na bílé plátno. Místo toho ale roztáhl celé dílo na bezmála 8 hodin poctivého materiálu, které dbá na atmosféru a nechce přeskočit žádný podstatný detail. Párkrát jsem se sice přistihl při koukání na hodinky, ale i přesto jsem za tuhle volbu pro seriál rád. Velká škoda, že závěrečnou gradaci přerušila 6. epizoda v podobě flashbacku, protože nebýt ní (nebo kdyby byla ze začátku seriálu), rozhodně by celé dílo působilo kompaktněji a ve výsledku na mně zanechalo silnější dojem. Závěrečná epizoda mě uchvátila zejména zkombinováním své přesnosti případu, které ale ani trochu neubralo na atmosféře. Celkový dojem ze seriálu je bez pár šrámotů výborný a rozhodně bych ho doporučil všem fanouškům Shawshanku nebo Prison Breaku. 85%(3.2.2019)

Dobře natočené, dobré herecké výkony, ale na 7-8 dílů to není dostatečně zajímavé. Hlavní postavy jsou hajzlové a pitomci a jejich osud snad ani nikoho nezajímá.(31.12.2018)

Kvalitní zábava deštivý víkend ... herci, děj, prostředí ... vše velmi povedené ... ehm - opravdu tam byli všichni tak blbí ... hlavně ta švadlena ... tomu "nevěřím" ...(1.2.2019)

Teprve v šesté, retro-části nám tvůrci odhalují, s kým máme tu čest. Pět dílů mnozí diváci mohli sympatizovat s trojicí hlavních postav a fandit oběma vězňům při útěku z dlouholetého vězení. Od šestého dílu je všechno jinak. Soucit a sympatie si nezaslouží ani jeden z nich, protože ani Tilly není žádná ideální žena a manželka. Hezká osmidílná a hlavně ukončená série se vyznačuje zdlouhavým a pomalým tempem, což jej zdobí. Bohužel se to přenese i do samotného útěku a pobytu v lese. A tam už to tolik nefunguje a trochu se vkrádá nuda. Leč nevadí, celkově si Ben Stiller vedl nadmíru dobře a definitivně mu odpouštím ty jeho slabomyslné a nevtipné komedie z dřívějška.(29.1.2019)

Kvalitka. Borec Lyle. Občas vtipné. Stiller se pochlapil.(12.1.2019)

5.hvězd ne, je tam úplně čurácký soundtrack.(1.1.2019)

<< předchozí 1 2 3