Útěk z vězení v Dannemoře (TV seriál)

• Austrálie

• Nový Zéland

Escape at Dannemora

USA, 2018, 6 h 30 min (Minutáž: 49–62 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (77)

V polovině seriálu jsem se přistihnul, že mě svrbí prst nad Wikipedií, abych z ní nevysál všechno info o tomhle případu, ze kterého bizarnost jenom kape. Vydržel jsem až do konce a pak žasnul nad tím, že Ben Stiller přeci jenom trochu obrousil hrany, především co se povahy hlavního dua týče. Tahle dvojka nejsou vysmátí muklové, ale párek zmrdů, který je vám možná sympatický castingem, ale ten útěk jim ve svém hlubokém spravedlivém jádru vlastně ani nepřejete. Šel by z toho udělat dvouhodinový film se stejným poselstvím, ale pak bychom byli ochuzeni o precizní režijní jízdu, kdy si Stiller přesně vodí hrdiny i soundtrack, který pracuje s náladou, která jde proti diváckým očekáváním i žánrovým klišé. Plyne to zvolna a tušíte, jak to dopadne, ale tohle týdenní trýznění, kdy nedočkavě přešlapujete u televize a čekáte, až bude ve stream service aktivní tlačítko "play", jsem nezažil léta. Za tou zdánlivě prostou a šedivou fasádou věznice se skrývá hodně, systémová obžaloba, rozbité rodinné vazby i neuvěřitelný motor touhy po svobodě. Přičemž vyzobávat si můžete dle libosti. Do budoucna to nebude trvalka, chybí tomu víc diváckých highlightů i větší tah na pozlacená ocenění, ale obrovský pocit skvěle odvedené tvůrčí práce ve mě zůstane ještě dlouho.(7.1.2019)

Proč Ben Stiller netočí víc? Od tohoto seriálu uběhly dva roky a kde nic, tu nic. Přitom Útěk z vězení v Dannemoře je perfektně provedený seriálový útěk z vězení. Výborné je nejen vedení herců, kde Patricia Arquette, Paul Dano a Benicio Del Toro ukázali, proč jsou skvělí herci, ale navíc tu Stiller představil absurdní příběh, který natočil naprosto realistickou formou, což je u podobných příběhů dost potřeba. Jediný detail je snad akorát ten, že námět by stačil na film a tak je seriál víceméně dost natahovaný. Teoreticky by stačil první a poslední díl. Samozřejmě pro celkový zážitek stojí za to ale vidět celý seriál. Opět vysloveně kvalitní filmařina se vším všudy.(10.3.2020)

„CHTĚL BYCH TI MALOVAT KRÁSNÝ OBRÁZKY A K TOMU NĚCO POTŘEBUJU"... "A CO?"... "PILKU NA ŽELEZO"... /// Příběh, kterej napsal sám život – protože tohle by snad ani nikoho nenapadlo. V hlavní roli manželé jak z Farga a dvojka šikovnejch vězeňskejch umělců…Ovšem moc se mi to pod kůži nedostalo. Jasně – Patricia Arquette hraje jakoby snad ani nehrála… (ale takovej Benicio zase nemá moc co hrát… většinu času jen sedí nebo píchá…), takže většinu času mně prostě zůstává „jen“ rozum stát. Je to takový… furt to samý. Až poslední díl plnej survivalu a špinavýho svědomí je zajímavej. Ale stejně moc dlouhej. Na tuhle historku přepálená stopáž… Kdyby to byl celovečerák… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem členem fanklubu Joyce Mitchell. 3.) Thx za titule ,,“need4seed“ a „98765““. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(8.5.2019)

Řemeslně velmi dobře zvládnutý útěkový seriál, který táhnou zejména vynikající herci v hlavních rolích. Patricia Arquette je jako naivní Tilly herecky naprosto přesná a strhává na sebe většinu pozornosti, Benicio Del Toro si vystačí s pokerovým výrazem a minimalistickou hereckou kreací. Zejména vězeňská část, kdy postupně dochází k budování vztahů a získávání větší a větší důvěry je prostě skvělá. Horší je zlom, který přichází v druhé polovině. Retrospektivní díl je zajímavý tím, že divákovi ukáže, že fandit hlavní dvojici není úplně košér a může být i jistým procitutním pro Tilly, které dojde, že za charismatickou tváří se skrývají nebezpeční zločinci. Z dějového i filmařského hlediska však až tak povedená není. Poslední dvojdíl směřuje k očekávanému vyústění, a až tak moc nemá co nabídnout. Je natahovaný, čímž dokresluje atmosféru dlouhé doby na útěku a sustředí se zejména na pokřivený charakter vězně Matta.(17.1.2019)

Seriál to bol v skutku kvalitný, asi začínam mať rád miniseriály. Ten žid Ben Stiller naozaj umí. Mexický Brad Pitt - Del Toro opäť nehral - on to žil. Jeho kvality sú nedocenené. Paul Dano nezaostával, len si bohužiaľ už neviem ani za boha spomenúť kde som ho predtým videl. No a Patriciu Arquette som už asi dlho nevidel, lebo z tejto sexice sa stala ohava a o to horšie bolo zistenie, že ju tak neurobili len v seriáli ale že tak vyzerá už pár rokov aj v skutočnosti. Neviem kedy tak skyprila. Spomienky na túto minisériu ostanú vryté navždy v mojej pamäti vďaka skvelým hercom, ktorí hrali väzňov a tí praví nech zhnijú v pekle za to čo urobili.(8.8.2019)

Řemeslně je to zřejmě velmi dobře odvedená práce. Co ji v mých očích snižuje, je neskutečná rozvláčnost a zdlouhavost vyprávění. Když se tluče kladívkem do zdi pět minut, je to zkrátka pro mne moc dlouhé. Téměř zde nenaleznete sekvenci, která by zkrácená na polovinu utrpěla. Možná to měl být spíše dvouhodinový dramatický a napínavý film. Mimochodem - těch dílů je osm, nikoliv sedm.(2.2.2019)

"OH, MY GOD, LYLE, FINE. WE'LL EAT AT FUCKING KING'S WOK." -------------- Prvá epizóda atmosférou zasneženého chladného New Yorku a prekvitajúceho väzenského života nešetrí ani na chvíľu a práve ten väzenský život sa nesie v úplne inom duchu, než je možné vidieť v takmer každom jednom filme/seriáli, čo ma zarazilo, zároveň príjemne prekvapilo, ale najmä nesmierne potešilo. Z ciel sa ozýva hlasná basová hudba, televízie na poschodiach hrajú svetelnú show, mnoho trestancov sa pokúša stať Picassom, z blokov sa šíri v rámci možností neskutočná voľnosť a všade po celách sa váľajú kopy predmetov, aké som v iných filmoch/seriáloch z väzenského prostredia ešte nevidel. Normálne akoby sme ani neboli vo väznici. A objavil sa tu aj Wonder Bread! Mňam! Samotný únik vyznieva vierohodne a autenticky, i keď porovnávaním s Prison Breakom všetko vyzerá autenticky. Tento celý cirkus vedie Del Toro s vizuálom ako po týždňovej kalbe a, samozrejme, narušená chorá nadržaná Joyce alias Patricia Arquette. Showtime si to neskutočne dáva posledné roky, najmä minulý a tento, bomba za bombou, že až nestíhaš.(2.8.2019)

Možné spoilery!!! Je pravda, že jakmile se seriál přehoupne z vězeňského prostředí, maličko ztrácí na kvalitě, ale to je pro mě jen naprosto zanedbatelný detail. Když totiž sečtu všechny díly, vychází mi série, která je opravdu mimořádně kvalitní, skvěle zahraná a možná ještě líp zrežírovaná. Ben Stiller velmi mile překvapil a co se mu podařilo nejlíp, kromě chytlavého příběhu, tak to je určitě vykreslení amerického venkova a pak také (ne)fungování samotné věznice, které je zhruba v prvních pěti dílech opravdu dokonalé, ať už se týká samotného chodu, nebo vězeňského prostředí, kam by asi žádný z nás nechtěl nikdy zavítat. Samostatnou kapitolou byl pro mě určitě díl číslo šest a návrat v čase, kde se asi v průběhu roku dozvíme, za co oba naši hlavní útěkáři, (nonšalantní seladon Benicio Del Toro a na první pohled trošku plachý Paul Dano) vlastně sedí a také fakt, že Tilly v podání báječné Patricie Arquette byla pěkná mrška už hodně let před událostí a nasadit parohy manželovi jí nedělalo vůbec žádný problém už tehdy. Sečteno, podtrženo vychází mi z toho nakonec velice hořká romance, o které měli asi všichni hlavní aktéři úplně jiné mínění. Ale co se dá dělat, když utíkám z vězení, musím počítat s tím, že se mi to buď nepovede, nebo že mě chytnou, v tom lepším případě. Ten horší už si domyslí každý sám. A na závěr jen taková upozornění pro uživatele Morholt, dílů není sedm, ale osm. Ale to jen tak na okraj.(1.1.2019)

Stiller nezaváhal a natočil čistou, filmařsky vyzrálou jízdu, která baví od začátku do konce. Doporučuji si nic dopředu nezjišťovat a být v napětí až do samotného závěru. Šestý díl to zbrzdí, na druhou stranu umě zmanipuluje vybudované sympatie k hrdinům. Klobouk dolů před Starskym (nebo Hutchem?). 90%(3.1.2019)

Seriál má 8 častí, 7. je rozdelená na dve. Udalosti sa vlečú ako v skutočnom väzení. Dalo sa to skresať do 3-4 častí a dôležitých udalostí, informácií by ste dostali rovnako. Takto zbytočne sledujete väzenskú rutinu. Nehovorím, že to bola nuda, svojim spôsobom to pomalé tempo k tomu väzenskému životu tak nejako sedí. Pre mňa je to hlavne ani nie tak príbeh o dvoch väzňoch a ich úteku, ale skôr príbeh o Tilly. Ona riskuje najviac, pretože riskuje všetko. Ona sa dostane k plánovaniu úteku tak nejako nechceno, ale samozrejme vlastnou vinou. A ona je pre mňa tou najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou. Útěk z vězení v Dannemoře je netradičná "love story", ktorá si vystačila bez pozitívny postáv. Výborná ukázka toho, čo dokáže človek ubití stereotypom, ktorý musí každý deň premáhať odpor k svojmu okoliu. A tiež seriál, ktorý sex nijako neidealizuje, neprikrášľuje.(8.9.2019)

Uzavreta miniseria o uteku dvoch väznov z basy s mensou pomocou miestnej kurvy, ktora tam pracuje. Stylom mi to pripomina ranne Coenovky, ktore sa zaobisli bez humoru. Proste pribeh o niekolkych nie dvakrat bystrych ludoch z vidlakova, ktory konaju nepekne skutky. Velkym kladom su zaujimave postavy a famozne herecke vykony skveleho hereckeho obsadenia. Dominuje im ustredne trio. Môj oblubenec Paul Dano ako ten sikovnejsi väzen znova dokazuje, ze vo svojej generacii patri spicke. Benicio Del Toro predvadza dalsie divne pôzy, ale vo vysledku je radost ho sledovat. Najrozporuplnejsie pocity som mal z Patricii Arquette. Jak z postavy, ktora je riadna mrcha vyuzivajuca chlapov, takze mi jej nebolo vôbec luto, tak aj zo samotnej herecky. Sex symbol zaciatku 90tych rokov tu pôsobi dost anti sexy. Ale zato hra jak o zivot. Technicka stranka je tiez bezchybna. Vôbec to nepôsobi televizne. Najväcsi problem som mal ale s tempom. Aj napriek len siedmym epizodam to pôsobi strasne roztahane, co najviac dosvedcuje uplne zbytocna siesta epizoda venujuca sa minulosti ustrednej trojice, co by sa dalo zhrnut do jednej vety. Podla mna by z toho zaujimaveho nametu mohol vzniknut uchvatny film, ale na sedem dielov tam material proste nebol. Takze je tam kopa scen v ktorych postavy niekam pomaly idu, pomaly hovoria, pripadne len dlho pozeraju do blba, kym na otazku odpovedia. Tento styl mi lezie na nervy. Za jedno pozretie to rozhodne stalo. Herci nesklamali. Stiller ako reziser znova nepotesil. 7/10.(3.1.2019)

Bum ho, pecka jako víno! Stiller za kamerou je něco, co si musíme hýčkat, takhle precizní práce se v TV málokdy vidí.(20.2.2019)

Rozpaky. Na jedné straně výborní herci, hezký vizuál a zajímavé téma. Na té druhé zbytečně natažené do sedmi téměř hodinových dílů, díky čemuž šly kolem mě i ty nejdůležitější momenty. Stiller si chtěl zřejmě svůj první režijní úkrok mimo komediální žánr náležitě užít, ale tady to má spíš negativní dopad. 50%(31.12.2018)

To se tak příjemně vleče. Excelentní ve všech ohledech. Stiller, Del Toro, Dano, Arquette, Lange(!)... Nebudu jmenovat všechny, ikdyž by si to asi všichni zasloužili. Tady se totiž sešlo všechno. Předloha. Režie. Scénář. Kamera. Hudba. Sehraná herecká parta. Prostředí věznice. To vše do sebe tak zapadá tak, že víc už ani nejde. Jeden z nejúchvatnější filmových počinů, jaké jsem kdy viděl. Akorát mohl být každý díl o hodinu delší, je tam málo rubání do zdi a málo toulání po lese. I tak je každá epizoda za 5 hvězd. Tolikrát jsem maximum nedal za celý loňský rok. Po velice dlouhé době upravuji svoji topku. 🎬 97%(3.1.2019)

No to se Ben Stiller pochlapil. Úplně něco jiného, než bych od něj čekal, žádné nedomrlé komediální sračky, ale pravá nefalšovaná vezeňská prchačka. Tohle je jeho nejvyspělejší počin (i když Walter Mitty taky nebyl k zahození). Nejen, že to zvládl zrežírovat přirozeně a plynule, bez zbytečných výmyslů k obohacení napětí a bez tak populárních zvratů... a to se dnes už jen tak nevidí. Prostě parádní útěk z vězení branej ze všech možnejch úhlů a s hodně detailama (asi proto, že to bylo podle pravdy - tohle prostě nevymyslíš). Ale největším plusem jsou jednoznačně herecké výkony. Patricia Arquette nikdy nepatřila mezi mé bohyně krásy, ale obdivuju, že tady se nechala zhyzdit ještě víc, než je - a i když někdy její kňourání znělo dost otravně, roli zvládla skvěle. Benicio Del Toro, to už je sázka na jistotu, ale byl jsem zvědavej na Paula Dana, kterýmu jsem kdysi předvídal velké filmové skutky - a nespletl jsem se. Oba dva předvedli úchvatné duo kriminálníků s touhou po svobodě a nekompromisně si pro ni i došli (aspoň na pár dní). Benicio a jeho skrytej ďábel, no kurva, zážitek - jeho proplachování huby chlastem nebo hrubohláška "Don't tell anybodyyyyy" na konci 3. dílu, nezapomenutelné. Nesmím ale zapomenout na postavu Lylea, kterého stvárnil nenápadnej Eric Lange - podle mě hodně lidem musel působit jako křoví, ale podle mě jeho výkon patřil k tomu nejlepšímu z celého seriálu (nejde jen o jeho ksicht a pohyby spodní čelisti, ale celkově ten dojem, kterej dával) - třeba oproti známějšímu Davidu Morsovi byl mnohem lepší. Tenhle seriál mě prostě potěšil, protože byl takovej... skutečnej.(30.12.2019)

Ben Stiller ma veľmi pozitívne prekvapil Seriál je natočený kvalitne a obsahuje aj niekoľko výnimocných scén - najlepší bol prechod tunelom v úvode 5. dielu. Celkovo by som to však skrátil, pretože napríklad 4. diel mi pripadal len ako naťahovanie času a v priebehu seriálu by sa tiež našli nudné scény, ktoré vo výsledku nič nepridávali. Ale všetko je vyvážené tým, že sa seriál drží skutočného príbehu bez zveličovania. Nie sú tu žiadne umelé zdržania a prekážky ako v Prison Break, dej stále postupuje vpred a tak to má byť. 80 %(7.1.2019)

Tak bizarní, že to vlastně musí být pravda a ona i je. O reálném případu jsem nikdy neslyšel, dokud jsem nerozkoukal tuto minisérii, takže jsem byl překvapen, jak to vlastně celé bylo. Ben Stiller ukazuje, že s dobrým scénářem dokáže být mistrovským režisérem a je fakt škoda, že tak velkou část kariéry zasvětil trapným komediím a rodinným blbinám. Režisérská sesle k němu jde o dost víc. Ben má velkou podporu v ústřední trojici, která je hvězdná a především to jsou skvělí herci a jejich ztvárnění "hrdinů" bylo výborné. Celá věznice je fascinující "ekosystém", u kterého je divák vskutku zaskočen, že v ní k onu útěku mohlo dojít. Celá minisérie je poutavá, i když trošku natáhnutá a flashback díl byl dost zbytečný, ale jinak to můžu doporučit. Po režisérské i herecké stránce je to skvělé a navíc s to má i dokumentární charakter.(11.7.2020)

Velmi solidně odvedná práce po všech stránkách. Trojice Del Toro - Dano - Arquette funguje na výbornou. Arquette si v seriálu prošla v podstatě stejnou proměnou, jako kdysi Charlize Theron ve filmu Monster, za který dokonce získala Oscara.(21.1.2019)

Další skutečná událost přenesená na kameru. A ne vůbec špatně. lehce se objevují prvky institucializace jako ze Shawshanku, kdy někdo je za mřížemi umělec a génius, ale venku je úplně vypatlaný. S tím se pojí i to, že Ben Stiller ukazuje zajímavé výtky svého tvůrčího umu, který funguje hlavně ve vážných tématech. Paul Dano pro mne není příliš sympatický herec, ale tohle byla konečně část, kdy nejen mi byl sympatický, ale dokonce jsem mu fandil až do finále. Což ještě víc ukazuje kvalitu zpracování, kdy jsem navázal vztah s postavou. Gratuluji.(27.1.2019)

Sakra, Stillere, když umíš takhle točit, proč jsi půl života strávil hraním v pitomých crazy komediích? Odteď už jedině za kamerou! Pro tuto minisérii jsem se rozhodla na základě letošních nominací na Emmy společně s faktem, že v ní hraje můj oblíbenec Paul Dano, ale je spravedlivé uznat, že hlavním tahounem je zde !skvělá! Patricia Arquette, coby obtloustá, životem zklamaná mamina v přechodu, která zoufale touží vymanit se ze stereotypního manželství. Ačkoli Benicio Del Toro a Paul Dano jsou v Útěku z vězení v Dannemoře dobří, ona je prostě úžasná. Vůbec celý cast je vybrán skvěle, oceňuji, že lidé vypadají až do nejmenší roličky jako lidé, nejsou tu žádní bachaři Chrisové Hemsworthové nebo prodavačky Scarlett Johansonové, ale lidé, kteří mají vrásky, kila navíc a obyčejné, mnohdy nevkusné oblečení. Všechno tohle přispívá k podpoření studené, všední atmosféry maloměsta a k realističnosti příběhu. Rovněž oceňuji originální kameru a nápaditý soundtrack. Problémem se bohužel stává roztáhanost a bezdějovost některých dílů, příběh plyne občas velmi pomalu, možná by sérii prospělo, kdyby byla kratší a rozhodně by pomohl kvalitnější scénář, ale i přes mé výhrady, se stále jedná o nadprůměrný počin.(11.8.2019)

<< předchozí 1 2 3 4