Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(18)

Obsahy(1)

Konec 19. století se v Americe nesl ve znamení velkých hospodářských změn. Mnozí nechutně zbohatli, jiní naopak přišli o veškerý majetek a propast mezi tradičně movitými rodinami a novodobými zbohatlíky se výrazně zvětšila. Příběh začíná v roce 1882, kdy se osiřelá dcera jižanského generála Marian Brooková přestěhuje do honosného newyorského domu ke svým staromódním tetám Agnes van Rhijnové a Adě Brookové. V doprovodu vzdělané Afroameričanky Peggy Scottové se nevědomky zaplete do společenského střetu mezi jednou ze svých tet a nehorázně bohatými sousedy, bezohledným železničním magnátem Georgem Russellem a jeho ambiciózní manželkou Berthou. Bude se Marian v tomto vzrušujícím světě na prahu moderní doby řídit zavedenými společenskými pravidly, nebo si prorazí svou vlastní cestu? (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (13)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

ačkoliv už to mám delší dobu v plánu, z Downton Abbey sem doteď viděl pouze první díl. Jeho mladšího amerického bratrance sem si ovšem utéct nenechal a rozhodně nelituji. Ba naopak mám ještě větší chuť se na DA konečně vrhnout. Gilded Age je v jádru telenovela (nedá se to nazvat ani gulity pleasure, protože sem se u toho necítil gulity), ale je udělaná natolik dobře, že těch devět dílů, ve kterých se vlastně neřeší nic moc jiného než vztahy v rámci newyorské smetánky, je nakonec málo. On ten souboj "starých" a "nových" peněz v Americe vydržel svým způsobem dodneška, bylo ale zajímavé sledovat, jak se většina z nich navzájem nenávidí, přesto jsou ale schopni se poslat do prdele s takovou grácíí, že by za to jeden snad i poděkoval...80% ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dobovky mám rád, ale tady zatím bohužel nemohu s hodnocením po první řadě výš. První řadě bohužel dominuje znatelně opotřebovaná, a vyčpělá "svatá trojice" témat, tedy nepřiznaný gay, utlačovaná ženská, utlačovaná černoška...No aspoň poslední dva díly naznačily, že by se to v dalších řadách mohlo posunout i jiným směrem, a nějaký potenciál tam stále je, i díky dobrému obsazení, které učitě jinak neurazí. ()

Reklama

yvona 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak k Panství Downton to má na míle daleko. Možná je to nezajímavým obsazením, příšernými kostýmy, ale ani scénář za moc nestojí. Rozpočet byl evidentně nízký. Ale jak už jsem psala, jediné, co tady lze ocenit, je to, že se veřejně ukazuje prstem na toho, kdo i kdy začal brutálně, vypočítavě a nemilosrdně ovládat ekonomiku USA a proč je tedy nyní tam, kde je. A nejen USA, bohužel. ()

Ammit 

všechny recenze uživatele

Kostýmy za pět hvězd (z hlediska historické přesnosti - tedy až na dvě postavy, které opakovaně nosí nevímco z doby Ludvíka XIV.), příběh je tak za tři (páč jsme tam zas museli nacpat chudinku utlačovanou černošku, gay pár a feministku, ale postavy jsou napsané dobře, mají cíl i logiku) a idea taky tak za tři (nó, Ameriku jsme neobjevili, že by to ukazovalo dobu v nějakém novém světle to né). No, za ty skvělé kostýmy dám celému seriálu čtyři hvězdy, a taky protože nesvatá trojce v podobě BGF (čili black, gay, feminist) je tam zatím jen jedna a to je šokující nedostatek na seriál z roku 2022. Kéž to tak zůstane. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele

Downton Abbey v hloupoučkém vydání po Americku: ona je z prastaré rodiny s rodokmenem i způsoby, on z průmyslové rodiny echt wannabees konce 19. století, kteří si svou cestu klestí přes mrtvoly a za nově nabyté peníze skupují vše kromě respektu, náklonnosti a vkusu, jež za ně nějak ne a ne pořídit. Americké jsou všechny dialogy i poselství, mnoho moudra se tu proto nenadějete. Ani lenoši nebo bezskrupulózní byznysmeni už dnes nejspíš nepotřebují být utvrzováni v tom, že to, co dělají šptaně, dělají dobře, přesto se o to seriál anachronicky pokouší. Také v dalších ohledech se tu nedočkáte novinek: je tu povinná černoška, která kráčí za štěstím ze služebnického podkroví, synové a dcery bohatých, kteří nesmějí, chudáci, pracovat, ale strašně po tom touží, mladíci z lepší společnosti oddávající se homosexuálním radovánkám, zbohatlý průmyslník exotické etnicity, rigidní komorná i mládí, které sice jak kdyby myšlenkami vypadlo z Marxova Kapitálu, ale protože jsou to děti high society, jsou jejich vrtochy „nadějnou změnou“. Nic nepřekvapí, jen rok natočení – opakování ve filmové branži není úplně tou pověstnou matkou moudrosti… Je tu ale jeden prvek, kvůli kterému seriál přeci jen stojí za pozornost: fantastická Christine Baranski. Herečku jsem neznala, ta autentická grácie, jistota, charisma a sympatický hlas! Stejně však pochybuji, že to s první sérií až do konce dotáhnou i skalní fanoušci Downton Abbey. ()

Galerie (476)

Reklama

Reklama