John Wick: Chapter Two

殺神John Wick 2

John Wick: Chapter Two

Akční / Krimi / Thriller

USA / Hong Kong / Itálie / Kanada, 2017, 122 min

90% O novém filmu Keanu Reevese nelze suše prohlásit, že je to jen akční film (byť by to bylo celkem snadné, neboť zhruba 85% filmu tvoří nonstop akce), stejně jako to kdysi nešlo prohlásit o jeho pro žánr přelomovém filmu Matrix. I John Wick 2 je totiž v lecčem jiný a byť nevytváří žádné zcela originální hodnoty či metody, naopak spíš vhodně recykluje a cituje od jiných tvůrců, je to snímek, který funguje na mnoho úrovních, které svým způsobem vytěžují globalní akční žánr. A tím mám na mysli i svět videoherní a komiksové akce. John Wick 2 je v prví řadě baletním filmem, kterým nás po většinu jeho stopáže provází jedno nekonečné, choreograficky dokonalé číslo tance smrti. Ve svém tanečním spektru je to film velmi pestrý, neboť se dočkáme momentů, kdy postavy předvádějí notné fyzické herectví, nepodobné asijským akčním spektáklům (např. vydatná scéna kdy se John Wick a jeho nepřítel kutálejí po dlouhém historickém schodišti a divák dostane pocítit každý onen pád ze schodu na schod). V jiných momentech si naopak můžeme vychutnat propracované kontaktní bojové scény muž proti muži (a lá Jason Bourne) anebo se jen těšit rafinovanosti probíhající akce (např. sekvence z newyorského metra). John Wick 2 je zároveň koncipovaný jako videohra ze staré dobré školy 3D stříleček, ve které se náš hrdina v dynamickém tempu posouvá z levelu do levelu a po ukončení dalšího tasku ho vždy čeká nemilé překvapení. A pokud přežije a dojde kýženého konce, může i zjistit, že na něj čeká již připravený datadisk, což je nepochybně případ pro Johna Wicka, jehož druhý díl znovu končí otevřeně. Postava elitního zabijáka, čističe, strašáka, multilinguální bytosti Johna Wicka se filmem pohybuje jako nadupanou videohrou puštěnou na maximální level obtížnosti, která zpomalí jen v momentě, kdy je potřeba načerpat nové informace. Lokality ve filmu působí přesně jako různé herní levely a to i s tím, že v momentě kdy jimi John Wick úspěšně projde už se do nich nikdy nevrací, jen postupuje vpřed. Asi nejdokonalejší videoherní reflexe příchází v momentě, kdy Wick plní svůj závazek v římských katakombách. Před akcí si na různých katakombách rozmístí zbraně odlišného palebního kalibru a když pak po vyplněné akci prchá, zbraně různě sbíra tam kde je zanechal a likviduje jimi velmi překvapené protivníky, kteří nechápou, kde se mu v rukou zrovna vzala brokovnice, když mu před chvíli došli náboje jeho pistole. Tedy úplně stejně jako když hráč v koridorech Duke Nukem narazil na brokovnici nebo jet pack. Ostatně i lokace filmu jsou typickými herními koridory, ať už právě římské podzemí, parkovací garáž, prostory newyorksého metra anebo závěrečný shoot out v zdrcadlovém labyrintu, resp. Uměleckou instalací v museu moderního umění, které je domovem mírně sofistikovaného padoucha. Aby si divák mohl celé dílo bez velkého dumání užít je především nutné hned z kraje přistoupit na několik pravidel. Film se neodehrává ve skutečném, ale fikčním světě, který má zcela jiné zákonitosti, než ten náš. To je například téměř absolutní absence policejních nebo obranných složek, ale i to, že snímek nikdy nepřipustí žádné skutčené souvislosti kulturního nebo politického rázu (tedy až ne specifické zmínky o struktuře skutečné italské mafie), tudíž nelze nikdy zakotvit. A zároveň je potřeba zcela obejmout fakt, že John Wick je SUPER hrdina. Z části můžeme jeho neohrozitelnost připisovat jeho tzv. taktické podšívce (neprustřelná vrstva všitá ve všech jeho padnoucích oblecích), zbytek je ale potřeba odkázat na skutečnost, že John Wick je postava s nadliskou silou, vytrvalostí a nezlomnou staminou. Pokud tohle divák, stejně jako já, příjme od samého začátku, může se pak jen kochat promyšlenou, famózní, vtipnou a originální akcí. A klidně si třeba představovat, že svět, ve kterém John Wick existuje, je jakýsi jiný derivát Matrixu. Ostatně Laurence Fishburn tu hraje velitele jisté podzemní diverzní skupiny, což může bujné divácké fantazie jen podpořit. A to i přesto, že se nám tvůrci občas snaží naznačit, že John Wick je muž z našeho světa – třeba když vytáhne z kapsy svůj iPhone a poněkud naštvaně se zahledí na jeho rozpraskaný displej. Druhý díl John Wicka je, byť je to těžko uvěřitelné, mnohem akčnější než jeho předchůdce. Akce začíná v první vteřině filmu a nezpomaluje. Nepůsobí to nijak monotóně, a to jednak díky bravůrnímu provedení (Chad Stahelski režíruje velmi pružně a přehledně zároveň a díky tomu film bude vyčnívat z dnešního standardu hollywoodských akčních filmů, které trpí jistou nepřehledností na úkor tempu) a druhak i díky zasvěcení diváka do pravidel světa John Wicka a oné elitní zločinecké organizace, jejíž je součástí a ze které se snaží neúspěšně vykoupit. Ale především jak již bylo řečeno – JOHN WICK 2 je videohra a kdo přistoupí na její pravidla a nechá se unášet, může v kině dojít až k absolutnímu požitku.(1.3.2017)

Druhý John Wick je lepší než jednička, protože je mnohem absurdnější. Některé scény zcela navážno zabíhají do surreálna, když svět nájemných vrahů koliduje s apatickou "každodenností". Což není myšleno jako výtka. Vlastně by to mohlo zajít ještě dál a byl bych rád. Navíc to krásně vypadá, byť trhavá kamera občas naplno nezužitkuje Reevesovo fyzické herectví (Tom Cruise by rozhodně trval na tom, aby mu během akce bylo aspoň vidět do obličeje). Jediný opravdový problém je stejný jako u jedničky - graduje opačně. Od nejlepších scén po ty slabší, což je samozřejmě poněkud nepříjemné. Ale bavilo mě to a překvapivě to uteklo. Zatímco po jedničce mi ta série byla tak jako jedno, teď chci kapitolu tři, která to všechno posune ještě o kus dál. Rozhodně se neobejdu bez souboje se světelnými meči mezi Johnem Wickem a Wernerem Herzogem na popředí explodujícího panorámatu Manhattanu... nebo tak.(18.2.2017)

Je to dobré, je to hodne dobré, ale nie tak ako prvý diel. Chapter Two ma iný príbeh, nie horší, ale iný a tak trochu je to aj cítiť, pretože už to nieje taká strhujúca jazda ako v prvom Wickovi. Dvojka je o dobrých dvadsať minút dlhšia a je jasné, že tu bude aj viac dialógov, ktoré celému filmu nehrajú úplne do tempa. Na druhú stranu aj keď to nieje tak strhujúca jazda ako minule, rozbieha sa tu zas príbeh a to je rozdiel medzi prvým a druhým Wickom. To čo bolo v jednotke spomenuté a čo nás tak bavilo, bolo zahalené tajomstvom. Tu sa to tajomstvo zabijakov odhaľuje, rozširuje do hlbky a šírky, nieje to zlé, ale už to funguje inak. No našťastie je tu stále vynikajúca akcia a Keanu Reeves, ktorý Johna Wicka nehraje, po tomto filme mi je jasne, že on John Wick je! To čo bolo brilantné v prvom diely je brilantné aj tu a znova vás to zarazí do sedačky. Akcia spolu s vynikajúcim Keanu Reevesom zostáva rovnaká, len sa mení ton filmu. 85% - 4*(23.2.2017)

„VRAZIL JSI ĎÁBLOVI KUDLU DO ZAD!…“ /// Jonathan je zpátky a podstatný je, že za sebou nechává hromady mrtvol. Nejde jen vo akci, baví mě i ty povídavý pasáže. Zřejmě jsem Johna přijal za svýho geroje, takže zlo spáchaný na něm… A vo to jim jde! Donutit mě furt mu fandit! A já kretén fandím… Příběh má dobře položenej základ, takže dál rozvíjí pravidla z „jedničky“. Film se stejně bude hodnotit podle akce. Je jí dost. Vobčas baví parádně, místy „jen“ vyplňuje děj, protože do něj patří. Nesralo mě žádný vykecávání. Reeves to kosí na počkání a mě mrzí, že to nemá vyšší rating (PG+15). Auta, pistole, nože. Tohle by klíďo mohla bejt kniha! Asi budu mít trochu strach z pokračování. Z prostýho důvodu – aby to nedokurvili! Já tady našel akci, zábavu i emoce. A to je v poslední (filmový akční) době nedostatkový zboží. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se porušit assassinský pravidla. 2.) Jedu jen filmy o pomstě. 3.) Je na mě vypsaná odměna. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(22.2.2017)

"How was he? He was a good dog,"Tak ako i psík i John Wick bol dobrý. Popravde, chýbal mi takýto dobrý akčný a strhujúci film. Okrem toho, že podobne ako pri prvej časti je soundtrack neuveriteľný, všetky akčné scény a kamera prekonávajú naše očakávania. Príbeh je v podstate jednoduchý, ale pokiaľ chce divák vidieť poriadne choreografie guliek, tak to v podstate nepotrebuje. Ten drsný a účinný kontaktný boj je pastvou pre oči. Film pravdaže obsahuje niekoľko vtipných vsuviek, odkazov, ktoré si pravdaže užije hlavne fanúšik Keanu Reevsa. V tejto časti Wick rozpráva trošku viac, ale hlavne vidíme myšlienku celej organizácie, ktorá je premyslená naozaj dokonale. Možno by bolo zaujímavé, v nejakom spin-offe, možno i bez Wicka, túto organizáciu preskúmať a troška sa v nej pošprtať. Bavila som sa . 100%(18.8.2017)