Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

gjjm

Svět Duny mi nikdy příliš neimponoval, ani jako kniha (přestože je kultovní a přestože patří k základním dílům scifi klišé - k těm konečně stejně jako film, a to včetně toho zdaleka nejidiotštějšího, totiž těžby koření), no a filmová adaptace není jako obvykle nic moc. Fanoušky starých pseudointelektuálních scifi v gumových kulisách, které jsou při bližším pohledu debilní, by tohle určitě nadchlo a Lynch má někdy nejen ujeté, ale i zajímavé nápady, naneštěstí zde tu není tolik grafické stylizace a dusivě temné atmosféry, spíš naopak. Netvrdím, že tam není pár zajímavě bizarních a lynchovských scén, ale celkem vzato je to docela normální scifi. Scifi svět není moc promyšlený, oproti knize neúměrně zjednodušený, má to zmatený scénář a nesmyslný futurismus, založený na dost ubohých kamerových hokuspokusech, v nichž se celý film topí (jako tolik jiných skvělých scifi), výbornou hudbu a příšerné herce. Hodně slabá scifi, i kdyby to nebylo na základě takové předlohy. ()

Endyis

Hned po 12ti opicích moje nejoblibenější scifi - stylem, zpracováním, hudbou, obrazem, magickým stylizováním - prostě pastva pro oči. Knihu jsem sice nečetl, ale po tomto filmu to mám v plánu a hlavně i bez toho mě tento film dokázal uhranout (sám nenávidím neustálé srovnávání médií film / kniha, divadlo), i když sám Lynch tento film značně kritizoval, pač podle vlastních slov se příliš přizpůsobval producentům, považoval jej za své největší selhání a úspěch filmu nebyl takový (dalo se čekat - přeci jenom i tento film uplatňuje Lynchův styl, pro nezasvědceného může působit jako totální blábol), patřím k fanouškům tohoto filmu a oceňuji ho 90%... Vyníkající počin ()

kurcatovium odpad!

Tak tohle je vážně perla. Předně jsem měl to "štěstí" dívat se dokonce na rozšířenou edici, tedy 3 hodiny naprosté nudy a utrpení. Pokud to není nejhorší film všech dob, pak je to minimálně nejhorší zpracování knižní předlohy. V tomhle filmu je totálně všechno špatně! Duna je vynikající knížka, které takhle zpackaná fraška naprosto neuvěřitelně kazí renomé. A co víc, krom jakéhos námětu to nemá snad nic společného. Zajímalo by mě jestli Lynch knížku vůbec četl, protože z ní nezůstal kámen na kameni... Celé je to naprosto uhozené, k uzoufání nudné, baron Harkonen umí létat (WTF? Že by suspensory na steroidech?), často se opakují stejné záběry, aby natáhly už tak neuvěřitelnou stopáž. No fuj. Celý film je protkán tolika zhovadilostmi odporujícími knížce, že by jejich samotný výčet vydal na menší vázanou knihu. Nemohu nezmínit alespoň doslova příšerný "bojový styl" Paula, který předává fremenům, dále totálně zhovadilé Paulovo přeměnění vody života a zlatým hřebem večera se stal závěrečný déšť, zkrápějící hnusné kostýmy a ještě hnusnější herce. Nezklamaly ani špatné efekty zastaralé už v době uvedení. Tak například obávaný červ vypadá jako cosi mezi lejnem a vibrátorem. Celý film korunují toporné herecké výkony, špatná zvuková stránka a mizerná hudba, kdy jediná zajímavá písnička je při závěrečných titulcích. Odpad s velkým O! ()

majxik

Těžkéhodnotit tento film, na jednu stranu jsem četl román Franka Herberta a tak mě štve že si Lynch docela hodně užil ve výmyslech které tam nepatřili, na druhou stranu jsem hrál hru Duna, která toho zase měla hodně společného s tímto filmem. Takže ve výsledku jsem se rozhodnul pro 4 hvězdičky a zařazení mezi mé oblíbené filmy, přeci jen... Knížka mě vtáhla do víru čtení, film mě nadchnul pro sci-fi a hra pro pařanství.... vlastně bych mohl chtit odškodnění po Herbertoj za hodně ztraceného času :-D ()

noriaki

Duna je dost možná nejlepší kniha kterou jsem kdy četl a díky komplexnímu světu ve kterém se odehrává a složitému mnohovrstevnému ději, ji považuji za nezfilmovatelnou. Adaptace z dílny Davida Lynche to potvrdila. I když se režisér / scenárista snažil seč mohl, tak divák neznalý originálu bude mít problémy pochopit byť jen základní dějové schéma. Prodloužená tříhodinová speciální edice (pod kterou se Lynch odmítl podepsat), dopadla v tomto ohledu o něco lépe, avšak ani vysvětlující komentáře a přehršle přidaných scén nestačí na to, aby ten krásný a myšlenkově bohatý román nedegradoval na podivně vypadající sci-fi z nepochopitelného světa. Pokud se tedy oprostím od myšlenky, že se nějaký snímek někdy může vyrovnat geniálnímu dílu Franka Herbarta, tak musím přiznat, že David Lynch odvedl dobrou práci. Výprava je je osobitě cizokrajná, herci skvěle zvolení a co se zápletky týče, tak i když je ohlodaná na kost, to životně důležité zůstalo. Jeho Duna působí životaschopně a jako jeden celek, což je slušný výkon. Malá výtka může směřovat k nedostatečné atmosféře a ne nepříliš vykresleným emocím, ale při tempu ve kterém musí vyprávění běžet, se příliš do hloubky jít nedá. Dojem z filmu vylepšuje perfektní hudba. Ústřední motiv se dotýká geniality a troufnu si říci, že vylepší i zážitek při četbě originálu. Plné hodnocení si Duna nezaslouží, ale já jí ho, čistě subjektivně a ze sympatií, přece jenom dám. ()

Gar-mogoth

Audiovizuálně působivé až místy úchvatné sci-fi. Hodně věcí ovšem nevysvětluje, akce je dost o ničem a jde moc dobře vidět, že se toho z filmu dost vystřihlo. Ze sledování mám tedy dost neurčité pocity a lehké nutkání přečíst si předlohu. ()

geklon

Asi nebudu mít nikdy tolik odvahy, tak jako Alechandro Jodorowsky, kterému Holywood natočit tento námět nedopřál. Ač mám úctu k Lynchovi. Přijde mi, že on jí neměl k Jodorowskymu a ani k předloze. Nebudu komentovat, soudit bodovat. Prostě se na to nepodívám. ()

demented

Pre mňa jednoznačne najlepší Lynchov film. Aj keď dosť nevyvážený (prvé dve hodiny mapujú zhruba tretinu knihy a do zaostávajúcej hodinky je natrieskaný zbytok - hovorím samozrejme o Extended verzií, pod ktorú sa Lynch z pre mňa nepochopoiteľných dôvodov odmietol podpísať). Narozdiel od televíznej minisérie nepôsobí tak sterilným dojmom, atmosféry je tu požehnane, geniálna hudba a hviezdne herecké obsadenie. Lepšie filmové spracovanie Duny na trhu nenájdete :) ()

Kubaso

Díky své fascinaci nedostatkem soudnosti ze strany herců, režiséra a především producenta, můžu hrdě prohlásit, že jsem konečně nějaký Lynchův film vydržel dokoukat do konce. Výprava je královsky štědrá, triky většinou velmi povedené a soundtrack daleko přesahující dobu svého vzniku. Všechno ostatní je ale tak špatně, jak jen může být: Lynchovy schizofrenní výplody; nedostatečně vysvětlené vztahy mezi postavami a motivace jejich činů, které zřejmě mají kompenzovat myšlenky hrdinů (třeba "Už to mám pod kontrolou." nebo "Ohnu se jak rákosí ve větru." :-D , zprostředkovávané jejich vnitřními hlasy. Pro veškerou tu obsahovou prázdnotu a marnost existuje jen jedno vysvětlení: Lynch prostě trochu přebral "koření" a producenta De Laurentiise jím musel předávkovat. ()

Hennesy

Na Dunu som bol vždy zvedavý, ale pravdupovediac som čakal dlhú, vláčnu nudu. Ale na opakované odporúčanie (ba priam až nátlak :) kolegu z brandže "jonyra" som si to pozrel a bol som príjemne prekvapený. Dlhé to síce bolo, ale nenudil som sa ani chvíľu. Knihu som síce nečítal, ale vzťahy medzi jednotlivými postavami a rodmi mi boli v celku jasné. Bol som potešený aj príjemnými hereckými výkonmi...najmä teda Kyla MacLachlana, ktorého veľmi nemusím a za pozornosť stoja aj prinajmenšom bizarné kreácie Stinga a Paula Smitha, ktorého som videl jedine vo filme Šimon a Matúš idú na riviéru. A barón Harkonnen v podaní Kenneth MacMillan-a je vredmi pokrytá slintavá kreatúra:) Zaujala ma aj celá mytológia vesmíru, korenia, proroctva...ale čo musím vytknúť sú nepodarené vizuálne efekty, ktoré by mali dotvárať uveriteľnosť vzdialeného sveta budúcnosti, čo sa im však väčšinou nedarí. A určite to nemôže byť rokom výroby, lebo lepšie efekty mali už Hviezdne Vojny o 7 rokov skor. Celkovo to však hodnotím ako obsiahlu a plnohodnotnú sci - fi, tentokrát od pána Lyncha...80% ()

Master19

Vím, že se nemám čím chlubit, ale když jsem jako teenager propařil nesčetné večery u Duny (většinou za Harkonneny - už jsem takový :-) ), zuřil, když mi červ sežral harvester, či se druhdy radoval po dokončení mise, netušil jsem, že existuje nějaká předloha, tím více ta původní tištěná. Teď jsem se podíval na Lynchovu filmovou verzi (která byla víceméně předobraz hry) a přišloto to v pravý čas. Jakási nostalgie a pocity, jako bych tam už někdy byl, udělali své a já jsem si celý film parádně užil. Je pravda, že v některých fázích se může zdát zpracování příliš rozvláčné, ale nuda? To snad ne... ()

sskrblik

I veleslavnou Dunou Franka Herberta jsem byl odkojen. Začínal jsem strategií Dune 2 s na svou dobu slušnou atmosférou. Následně pak Dune 2000 a Emperor. Co říci k filmu? Žádnej zázrak to není, ale klidně bych se na to znovu podíval - "protože kdo ovládá koření ovládá i celý vesmír"! Na to se nezapomíná. ()

Narya89

knížku jsem bohužel nečetla, ale film mi přišel geniální. A je jedno jestli to bylo jedinečnou atmosférou Arakisu, charismatickým Kylem MacLachlanem, nebo třeba pouštními červi, tohle je film, který musí každého oslovit a musí až do konce doufat, že Muad'Dib spravedlivě zvítězí stejně jako já ()

Brain-D

Výborné sci-fi, které je podle mě konkurovatelné velkému STAR WARS. Lynche začínám velmi rád. I když film chvílemi nudil, tak zážitek byl perfektní) ()

pursulus

Příběh odvěkého sváru.¬         Ať už se jedná o kteroukoli škatulku — detektivka, sci-fi, horor — málokdy se setkáš s tím, že by nějaký film spadající do příslušné škatulky byl jiný než ostatní, jinak pojatý, zpracovaný. Používá se podobných psychotriků, podobných mechanismů účinku, mění se pouze zápletka, kulisy. Zde tomu je jinak, a zásluhu lze přičísti určitě oběma stranám: panu Herbertovi, jenž příběh-knihu napsal, a panu Lynchovi, režisérovi. Tenhle film vyčnívá ve své kategorii z řady. Je jiný. A mysteriosní závěr, v němž síly dobra vítězí nad silami zla, nepatří mezi laciné... Působivá je i kamera a triková zpracování.¬                 To, že jsem knižní předlohu nečetl (ač znám jiná Herbertova díla), způsobilo, že abych uchopil děj, musil jsem snímek shlédnouti třikrát. Ale vůbec toho nelituji: podíval jsem se od té doby i počtvrté...¬                 Poznámka k hudbě: Dělalo ji "Toto" (hudební uskupení, členové David Paich, Steve Lukather, a další). Ústřední námět je vykradený z hudby Ronalda Steina ke snímku Strašidelný palác. ()

Mishqo

3 hodiny svojho života som miesto kvalitatívneho učenia zabil touto pičovinou. Nehorázna blbosť čo sa týka celého príbehu a scenáru, hereckých výkonov. Postavy - či už ich kostýmy, masky, alebo samotný charakter - musel vymyslieť len nejaký chrapúň. ()

bizz_mjc

Tyjo, Lynche mám fakt rád, ale tohle se mu ukočírovat úplně nepodařilo. Začátek je formálně docela nesrozumitelný a těžce se v něm orientuje, následný zbytek i herecky nepůsobí vždy kompaktně a podobnost s SW je místy výraznější, než mi je libo. Pár fajn myšlenek, ale na Davida až příliš amatérské? ()

JohnSmith

Dlouhé a v Lynchově podání dost podivné. Film má i své klady, třeba výpravnost, ale některé triky byly fakt hrozné. Jsem zvědav jak si s novou verzí poradí Viileneuve. ()

Všivák

Moc nevím, co si o tomhle mám myslet. Na jednu stranu jsou tady strašné efekty (i na tu dobu) kombinované s šíleným přehráváním většiny herců. Čest vyjímkám viz. baron Harkonen. Film má absolutně nevyhovující stopáž, kdy se Paul v jedné scéně seznámý s Fremenama, aby v té další jezdil na červovi (Netflix verze). Všechno působní levně. Výprava hrozná, přestřelky strašné a herci jako by nevěděli, jak to uchopit. Film si ale drží pěknou mystickou atmosféru, kterou se odlišuje. Tím je zajímavý. V některých scénách je Lynch jako obvykle přepálený. Narozdíl od jiných jeho filmů se v tom ale dá orientovat. Kdybych věděl, že je film tak brutálně sestříhaný, stáhl bych si jinou verzi. Vzhledem k velkému osekání děje knihy, se to dalo čekat. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!