Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

r_t_fish

Pri sledovani doma ctyri hvezdicky, projekce z bezchybne 70mm kopie na prehlidce v Krnove byla dokonala (tedy dokonala na kratsi kinosestrih). Strhujici dobrodruzny velkofilm obsahujici mnoho klasickych vedeckofantastickych motivu, ale zaroven s mnohem osobitejsim rukopisem a dokonale vytvarnou vypravou. Dune by se dala vytknout spousta veci, treba chaoticke zkratky nebo neprehledne zhustovani az prilis kosate predlohy. Ale neni zase tolik filmu, ktere by nabizely podobne strhujici podivanou, atmosferu a presahy do druhe poloviny dvacateho stoleti. ()

xaver

Nic proti sci-fi, ale radši je čtu, než se na ně dívám. Představy režiséru o mimozemských civilizacích jsou někdy k neuvěření. Nicméně těžko jim něco vyčítat, když nikdo neví, zda vůbec jsou, natož aby věděl jak vypadají. A tak jenom s pobavením někdy žasnu, co se dá všechno vymyslet. ()

Zagros

Filmu předcházela výtečná literární předloha, kterou jsem přečetl hned několikrát. Filmové adaptace jsem se hodně obával, jako většinou. Musím říct, že film vůbec nesplnil má očekávání, mé představy byly úplně jiné. Nicméně nedopadlo to zase tak špatně. Jen se Lynchova vize naprosto lišila od mé. Nádherná vizuální stránka, velmi dobré herecké obsazení, slušné herecké výkony a dobrá výprava, to vše jsou pozitiva filmu. Negativa vyplývají spíše z předlohy. Román Duna je obtížné převést do filmu. Příběh, psychologie postav, filozofická a ekologická nadstavba, to vše dalece přesahuje možnosti jednoho filmu. Alespoň já si teď podobný snímek nedokáži představit. Ovšem budu moc rád, když se o to znovu někdo jiný pokusí. ()

borec999

Prúser. Dejovo zmätočné a neprehľadné, nie najpresvedčivejšie zahraté, s pomalým tempom a vo veľa pasážach i dosť nudné. Ku cti Lynchovej Dune slúži asi len to, že v niekotoých scénach vyzerá na rok 1984 po technickej stránke slušne. Inak však veľká slabota a jeden z mála prípadov, kde nový remake mal bez pochyby zmysel a je určite kvalitnejším filmom. PS: Vyzývam všetkých, aby mi našli niekoho s väčším obočím ako mal Thufir Hawar :D 15% ()

BlackTom

Krásny bizár a guilty pleasure ako sa patrí. Duna je dosť ťažko uchopiteľný materiál, dalo by sa povedať, že až abstraktný, preto v prvom rade klobúk dolu za odvahu. A že to vzal práve Lynch úplne chápem. Ale objektívne - výprava je lacná, kasting postrádajúci chémiu je prinajmenšom kuriózny a látka samotná je tak osekaná, že nebyť toho, že som knihu dočítal sotva pred mesiacom, nič moc by som z filmu nemal. Osemdesiatky sú proste ledžendery. A Sting na hrad! ()

cold

I sám Lynche řekl, že se mu Duna nepovedla. A právě proto mi nepříjde zase tak hrozná. Dvakrát se na ní nepodívate, ale za jedno schlédnutí určitě stojí. Ne moc povedená adaptace, ale určitě lepší než "Duna" rok výroby 2000. ()

DocBrown

Uz jen prvni kniha Duna je dost rozsahle dilo a nemuze byt v jednom filmu plne obsazeno. Samotna rozvlacnost filmu by mi ani tak nevadila, ale diky ni musel Lynch dej poradne orezat a tak z knihy je ve filmu tak mozna 20%. Dej je obcas tak prorezany, ze navaznost nekterych scen postrada smysl. Lepsi by urcite bylo rozdelit to do dvou dilu. Ale co je daleko horsi, Lynch si obcas neskutecne vymysli (a korunu tomu dava otresny cesky preklad). Dej je nejen zkracen, ale i prepsan, veci se dej jinak nez v knizce. Treba ten dest na konci je naprosto neomluvitelny nesmysl. Nicmene samotna atmosfera (vizualni pojeti, hudba) je pekna, lepsi nez v miniserii. Treba uniformy jsou perfektni, zejmena ty imperialni. Tento film vyrazne ovlivnil obe legendarni hry, Dune a predevsim Dune II. Pokud by tyto hry bez filmu nemeli vzniknout, pak toto je ten nejvetsi prinos filmu. ()

KmK

Hodně divné. Ale také velmi zajímavé. Velmi mě bavily ty vnitřní monology, to bylo fajn. Teď si ale musím urychleně přečíst knižní předlohu... ()

wosho

Producent musel být šílený když se rozhodl převést takovou knihi na plátno. A musel být šílený ještě víc, že jako režiséra si sehnal zrovna Lynche ( v Sloním muži se sice krotil, ale Mazací hlava je dost ujetá podívaná). Zajímavý počin Duna rozhodně je, ale asi pro hodně minoritní publikum. ()

B4TM4N

David Lynch je pro mě osobně v řadě případů přeceňovaný režisér. Duna je však (podobně jako Elephant Man) jiná v rámci jeho filmografie v tom, že nestaví na lynchově často nesmyslné (jo, nesouhlaste s tím, ale podle mě opravdu ani pan režisér mnohokrát absolutně neví, pouze si plave v jakémsi amerikanosurrealismu) dějové lince - výsledkem je teda velmi kvalitní sci-fi (což možná po přečtení předlohy vezmu zpět, jenže kdy bude na to čas...POZN: Nevzal sem :) ), se dvěma velkými mínusy: vizuální efekty jsou snad nejhorší, co sem v podobném filmu viděl (zlaté Ten Comandments z padesátých let) a tak příšerně nezvládnutou akci nezvládne snad ani český Michael Bay (kvalitativně) Zdenda Troška. Samozřejmě že vím, že na těchle věcech film nestojí - ale snad bych toho po žánru sci-fi nechtěl zase tolik... ()

Scevola

Ani tomu celkom nerozumiem ako taky "psycho" reziser David Lynch (pri tych vsetkych nepochopitelnych filmoch) mohol natocit nieco take uchvatne. A pri tom je to jeho jeden z horsie hodnotenych filmov (a mozno prave preto). Oproti kniznej predlohe je viac temnejsia (depresivnejsia), ale vobec mi to neprekaza. Moj najoblubenejsi film. 10/10 ()

F.W.Colqhoun

Lákavé spojení šílený surrealistický režisér se zálibou v retro vizuálu a sci-fi alespoň pro mě fungovalo na jedničku. Nechybí jemné náznaky absurdního humoru, které jinak mystičnem přetékající film skvěle osvěžují. Kyle podává jeden ze svých nejlepších výkonů a koukatelná jsou i taková dřeva, jako nevytížený Sting nebo má oblíbená sci-fi kráska Sean Young. Padesátkový design, jenž byl ve své době trnem v oku mnoha diváků, propůjčuje vizuálu bezčasovou kvalitu. Jediným steskem filmu je nakonec to, že jeho autor po skopičinách typu "Inland Empire" na nějaký další celovečerák v téhle bezbožné době nesežene peníze. Jestli se mi do drápů dostane režisérský sestřih, jdu neprodleně do toho! ()

Paity

Jako každý, znám a hrál jsem především počítačovou verzi Duny. Film, je ale velkým zklamáním ve srovnání s knihou a to nemyslím to klasické zklamání, když ani nedoufáte, že to bude stejně dobré, protože tohle bylo rozhodně horší. ()

farfalla

V porovnání se ´Star Wars´, které se objevily dříve (1977, 1980, 1983), vypadá ´Dune´ amatérsky. Herci tady však více hrají, hudba je rozmanitější a scény jsou bez toho filtru dokonalosti a odstupu. Baron Vladimir Harkonen (Kenneth McMillan) je skutečně fyzicky odporný, také Reverend Mother Gaius Helen Mohiam (Sian Phillips) a Reverend Mother Ramallo (Silvana Mangano) vypadají mysticky, jako někdo, kdo se dokáže dostat do mysle druhých. Film ´Dune´ je jako rocková opera, která se zaměří na zajímavé momenty, zvýrazní je a naopak s grácií přeskočí momenty, které se jí nechce řešit. Má však v sobě něco živočišného, divadelního. Je i dětinsky hravý v tom, jak osoby bez časového zařazení používají vysoce vyvinuté technologie, které jsou ukryté v dizajnu z 19. století, a jejich mluva, šaty a obydlí vypadají jak ze středověku. No, a červy jsou samostatnou kapitolou, snad jsou dinosaury jiné galaxie. ()

Zmrv

Neznalému knižní předlohy se mi film líbil, ale po jejím přečtení už nejsem schopen Lynchův počin ani dokoukat do konce. Samostatně to není špatný snímek, hodně slušná sci-fi (i přes nepříliš pohledné triky). V porovnání s Herbertem to ale neobstojí ani náhodou. Jako čtenář 45%, bez ohledu na předlohu 70% ()

Ebon

Arakis, navigátor, baron Harkonnen a božský Fejd. Tohle se mi vrácí v hlavě pořád dokola i po tolika letech od shlédnutí. Na první pohled to není nic světoborného, ale mě se to dostalo pod kůži hodně. ()

SpaceOdyseus

Neoficialni trihodinova verze neni bez chyb, ale v ramci moznosti nejak zachycuje hlavni myslenkove proudy skvele predlohy, take se da rict, ze dilo nezestarlo tak, jak by se mohlo zdat a dobove triky pusobi kouzelne a na jejich retro-futurismus se skvele kouka i v roce 2015. Ale na adaptaci opravdu hodnou fenomenu Duna se jeste ceka a asi jeste dlouho cekat bude. ()

Teg

Geniální dílko, které ovšem vzniklo pouze pro ty, kdo Herbertovu předlohu četli a smýšlějí o ní určitým způsobem. Obecně si nemyslím, že je vůbec vhodné točit byť jeden díl Duny jako celovečerák. Je to zkrátka mimo mísu a vhodnější by byla spíše minisérie. Na filmu je to hodně znát, kdy po rozvláčném úvodu přichází poměrně zkratkovité shrnutí dalšího děje, které nemůže nikoho, kdo nečetl knihu, uspokojit. Možná to změní nějaký další celovečerní film, ale už to nebude ta pravá Duna, protože přijdou kompromisy a bude z toho blockbuster. Každopádně Lynch zaslouží metál za to, že dokázal určitým způsobem popřít svoje tvůrčí sklony na úkor toho aby udělal Dunu jinou. Zda takovou jakou by ji chtěl Herbert se můžeme dohadovat, ale já myslím že ano. Duna totiž vždy byla trochu zvláštní a strach přece zabíjí duši. ()

Ledkodlaq

Přes archaický vzhled a na můj vkus příliš keců o bohu má i dnes duna co nabídnout, zvláště pak čtenářům knižní předlohy bude dávat i více smyslu. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!