Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

VanTom

(Na papíře) velkolepý boj o vládu nad pouštní planetou Arrakis si tak nějak rozvláčně-uspávačně, komorně plyne, přitom nezvládá zaujmout postavami, prostředím, ani dějem. Zatímco zpočátku i přes nevyhnutelnou zkratkovitost celkem důkladně rozehrává mocenské přebírání kontroly rodem Atreidů a úklady Harkonnenů, zhuštěná závěrečná třetina už kvanta motivů jen bez rozmyslu nakousává. Vizuálně (kostýmy, dekorace) má snímek co nabídnout, ovšem divný střih a nezřídkavá repetice (trikových) záběrů jen podtrhují jeho strukturní rozpad a béčkovou bezradnost (což ovšem může být problém bezmála tříhodinové extended verze, na níž se David Lynch nepodílel a v úvodních titulkách je uveden "režisér" Alan Smithee). 50 % [Co si matně pamatuji z kinoverze (dosud tady za 4*), tak se mi první polovina dost zamlouvala, kdežto natlakovaná druhá mi vůbec nedávala smysl.] ()

ganz

Nemůžeme toto dílo hodnotit podle literální předlohy, pokud se od toho při sledování oprostíte budete překvapeni typicky silným zážitkem z lynchových filmů. Muzika zde hraje velmi velkou roli, a to hlavně ve finálním útoku na červech. Harkoneni se mi vážně líbili, stejně jako Kyle MacLachlan (no ten se mi líbí všude). Moderní televizní duna mě nedokázala oslovit stejně jako tento starší počin. Co dodat, jeden z mála filmů od Lynche který se dá plně pochopit. ()

PollyJean

Mysím, že to je nepodařená adaptace. Možná, kdyby z toho mohl být seriál, dopadlo by to líp, protože by bylo víc prostoru na prokreslení charakterů a různých dějových zvratů, takhle je to ale hrozně zkratkovité a navíc pěkně zjednodušené (záporáci musí být maximálně nechutní, kladní hrdinové - Atreidové - jsou zase až bezkrevně ušlechtilí a navíc v každém záběru vypadají, jako když právě utekli od kadeřníka). Kyle Mc si po celou dobu vystačí s jedním výrazem a svůj duchovní posun akorát komentuje pateticky vážnými větami. Triky působí taky dost naivně (červové) a někdy i směšně. Není divu, že se Lynch k tomuhle filmu moc nehlásí. ()

Ravi

Je to v zásadě dobrý film. Pro diváky neznalce a naopak pro znalce díla je to ale spíše zklamání, takže 65% = 3/5 ()

MencaCZ

Velmi specifické scifi, které neosloví zdaleka každého, ostatně jako většina tvorby D Lynche, těm, kterým charakteristická rozvláčnost jeho filmů nevadí, lze ale tento film jednoznačně doporučit. Atmosféra filmu je "kouzelná" a myslím si, že se tento film právem řadí mezi jakési klasiky žánru. ()

Jaro.Krafcik

Nebolo to tak dávno keď sme si skrátili čakanie na kino v jednom nemenovanom kníhkupectve. Padla mi do oka práve Duna o ktorej som vedel iba že je sci-fi a je to sfilmované. Nakoľko od režiséra Lyncha som videl iba jeden film a nečítal som knižnú predlohu, rozhodol som sa aby bolo moje 3100 hodnotenie práve Duna. Efekty však neprevýšili ani star wars. A tak sa jedná o celkom priemerne sci-fi. A podobne v komentároch to potvrdili aj diváci že Lynchovi tento žáner nesadol. 3* ()

Autogram

Konečne som videl veľkofilm, ktorý bol slávny, keď ja som bol malý, každý ho vtedy chcel vidieť a niektorí šťastlivci ho aj z pásky videli. Vtedy každého ohúril, dnes už asi nikoho, hlavne pre svoje archaické efekty a celkové vyznenie. No nie je všetko zlé, má záhadnú atmosféru, ktorej prispieva aj slabé vysvetlenie stavu a zákonitostí sveta a vesmíru o tisíce rokov, film má dobrú hudbu a spád, keď sa stále niečo deje, aj keď motivácie mi občas unikali. Aj preto nemôžem ísť pod tri hviezdy, pretože to nie je zbytočný film. ()

ghatos

Podivný film, který je zejména v poslední třetině velmi neurovnaný a zbrklý. Občas to má zajímavou atmosféru, ale jde vidět, že to strašně zestárlo a zdaleka to neřeklo vše, co mělo. 55%. ()

Honzox

Ačkoliv sám sebe považuju za obdivovatele Lynche a knižní předlohy, tenhle film byl místy dost těžkým zážitkem ke zpracování. Duna jednoznačně vybočuje z klasické Lynchovy tvorby a je vidět, že se místy Lynch snaží do filmu procpat to své "surreálno," ale právě zde to vůbec nefunguje. Duna je mnohovrstevné dílo s velkým přesahem, stejně tak to je i velký příběh s ikonickými postavami a vlastním rozsáhlým fikčním světem. Možná proto je i ten film takový, jaký je. Lynch byl prostě vržen do něčeho, co mu nebylo tolik blízké. Do světa, kde si nemohl stanovit vlastní pravidla. Když k tomu pak člověk přičte tahanice se studiem a náročné natáčení, tak to asi jinak dopadnout nemohlo. Efekty jsou k smíchu, scénář hrozně zkratkovitý a nedotažený do konce. Kdybych neznal původní předlohu, hodně ztěžka bych celý příběh rekapituloval. To je za mě i jeden z hlavních rozdílů mezi tímto zpracováním a filmem z roku 2021. Villeneuve mě dokázal skvěle vtáhnout do pro mě nového světa a probudil ve mě zájem o jeho strukturu, systém a postavy. Lynch tohle nedokázal. ()

Vercinix

Mírně zmatené, ale jak jinak u Lynche a u snahy spracovat něco tak...no zkrátka něco jako je Duna! Ale za to, že tento film vznikl v roce mého narození, vzhledem k tomu že látka je natolik obtížná, že je téměř nespracovatelná to bylo více než poutavé! Nemohu si pomoci a nenapsat to sem, ale z nějakého důvodu mi to atmosférou neuvěřitelně připomínalo Rudou Soňu! Divné že?:) ()

spikey1

Těžkotonážní film, už kniha je hutná a do toho ještě v režii Lynche. těžké těžké těžké. rozhodně ne špatné, jen to spousta lidí nerozdýchá ()

Beer Ceps

Můj první Lynch. Byl jsem upozorněný na jeho odlišný způsob točení filmů, který obsahuje všechny jeho díla, ale Duně chybělo spousta věcí. Žádné v táhnutí do děje ani vysvětlení zásadních věcí, pouze odříkaní celé historie ve třech větách, ve kterých se veškerá jména ztrácejí a pletou se. Neustále zmiňování pepře (Spice) připomíná reklamu na notoricky známou voňavku. Jediné, co se mi na snímku líbilo byla právě duna s červi. Rozhodně až najdu více času musím si půjčit knihu. Doufám, že ostatní Lynchovky budou lepší. ()

andalin

Nevím jestli mi někdy Lynchovy filmy budou po chuti. Mám to s ním asi jako s Kubrickem. Vidím, proč ho mají lidi rádi a chápu, že jejich filmy jsou "umění", ale proč je to taková roztahaná nuda? (narozdíl od Vesmírné Odyssey jsem ale usnula jen jednou). Dunu jsem nikdy nečetla a v rámci nově chystaného filmu jsem se chtěla podívat na ten starý, abych to pak měla s čím srovnat. Je to težké scifi, do kterého vás hoděj jako mimino do bazénu a vy se celou dobu snažíte něčeho chytit. Navíc do role hlavního záporáka byl obsazen Sting, kterého sice miluju, ale proč proboha nezůstal u hudby? A ten věčný voice over. :D Navíc to má dvě a půl hodiny. Ty mi už nikdo nikdy nevrátí. Na druhou stranu si ale na starém scifi nejvíce užívám těch efektů, ty byly výborné. ()

fiLLthe3DD

Velkolepé a dosti neobvyklé science fiction, které rozhodně nesedne každému a očekáváte-li pohádkové Star Wars , budete zklamáni, protože DUNE vzbuzuje spíše dojem mexické telenovely - zejména tedy kvůli plochým a nevýrazným postavám, které zásluhou scénáristické neschopnosti postrádají jakoukoli uvěřitelnou motivaci, zlatá Delia Fiallo a její Rosalinda. Potenciál námětu tvůrci promarnili a mytologii vesmírného impéria dostatečně nevysvětlili, tudíž pro diváka knihy neznalého je velmi náročné se v čemkoli zde orientovat / vyznat a režisér LYNCH dle mého rozhodně neměl obsáhlou literární předlohu napěchovat do jediného snímku, ale rozdělit ji minimálně na dvakrát, takhle je to bohužel přeci jen poněkud přeplácané 🙁 Obsazení je sympatické a herecké výkony snaživé, Kyle MacLachlan a Francesca Annis mezi sebou mají úžasnou chemii a skvěle zobrazují „Oidipovský komplex" , Kenneth McMillan ztvárnil úlohu záporáka na výbornou a působil správně ďábelsky a taková Siân Phillips vyloženě excelovala, její postava totiž vzbuzovala nejen respekt, ale dokonce i strach. Celkové technické zpracování je sice poněkud zastaralé, ale i nadále velmi působivé a pochvalu zasluhují především speciální efekty - na modely vesmírných lodí a pyrotechnické exploze radost pohledět, i takový pouštní červ je zpracován obstojně a finální bitva je přímo epická - a též i práce s kamerou a osvětlením, obraz je totiž skutečnou pastvou pro oči 🙂 Ozvučení jsem si nemohl vynachválit, na poslech bylo nesmírně příjemné a hypnotické podobně jako „ASMR" , chválím dokonale vyvážený poměr hlasitosti dialogů, ruchů a hudby. Soundtrack od skupiny Toto je famózní, osmdesátkovou syntetickou hudbu já rád a album k tomuto velkofilmu si s oblibou pustím raději než např. fanfáry z „předaleké galaxie." Mé sympatie si DUNA vysloužila teprve až opakovanými zhlédnutími, které mi dopomohly orientovat se v překombinované dějové linii a pochopit konání postav, knihu jsem totiž nečetl - možná i proto jsem v hodnocení natolik shovívavý, snaha byla a telenovelové spletitosti nevadí, jen paralela mezi ropou a kořením mohla být výraznější, nová DUNA to snad napraví. Doporučuji obdivovatelům roztodivné filmové tvorby - debilní, ale kouzelné jako např. sci-fi Jupiter Ascending nebo komiksovka Harley Quinn (Birds of Prey) - nejlépe si tuto haluz vychutnejte s jointem, možná si pak snímek zamilujete podobné jako já. Hodnocení 69% zcela adekvátní ()

3 AM Code

Jasne viteztvi formy nad obsahem. Nevim, co vedlo producenty k rozhodnuti dat dejove komplikovanou knizni predlohu do rukou reziserovy, pro ktereho je pochopeni deje ze stany divaka primo anti-priorita. Nicmene i presto, ze jsem pred prvnim shlednutim Duny Herbertovu knihu neznal, musim pred Lynchem smeknout. Tahle vec je podivne atmosfericka, velkolepa a plna skvelych hereckych vykonu. Schodou okolnosti jsem film videl v dobe, kdy mi padla do rukou jista fantasticka pocitacova hra, u ktere jsem stravil dny (a noci), takze z nostalgie musim hodnoceni zaokrouhlit nahoru. ()

Luksa

Dost možná nejdivnější sci-fi film co jsem kdy viděl. Pro spoustu lidí tato adaptace bude těžko stravitelný guláš, pro mně jako velkého fanouška vesmíru Franka Herberta, který ale nevyžaduje otrocký přepis, je to nezapomenutelný zážitek. Změn oproti předloze je vcelku dost, spousta věcí byla vystřižena a nedovysvětlena, román je příliš košatý a mnohovrstevnatý na 130 minutový film, ale myslím si, že to hlavní, tzn zachycení té správné atmosféry hodně vzdálené bizarní budoucnosti se povedlo na výbornou. Kosmické lodě, červi, gildovní navigátoři a jednotlivé charaktery se velmi přibližují tomu jak jsem si je představoval při četbě (i když Harkonnenové nebyli zas až takové prasata), herci jsou skvělí (hlavně Kyle MacLachlan jako Paul), hudba geniální i na samostatný poslech. Klidně bych mohl popřemýšlet a zkritizovat vše, co na tomto filmu není ok, ale stejně, pokaždé když si film pustím, tak mě Lynchův vesmír pozře a vyplivne až u závěrečných titulků a na nějaké objektivní nedostatky zvysoka kašlu. (Tedy až na ten SPOILER: finální deštík, ten tam nemá co dělat!!!) Takže jsem s touto verzí narozdíl od Lynche spokojen až nadšen. Další adaptace asi budou dějově věrnější a takříkajíc "dokonalejší" - tento film však zůstane mou srdcovkou a nedám na něj dopustit. ()

vincent

Problém podľa mňa nie je v spojení sci-fi + Lynch. Podľa mňa pojal režisér minimálne vizuálnu stránku filmu veľmi kreatívne. Problém podľa mňa je, že kniha ako Duna sa nedá zachytiť do (hoc aj) 190 minútového filmu.Podľa mňa je to veľmi zaujímavé filmové poňatie tejto knižnej sci-fi ságy. Film je na tri *** ale tu jednu dávam Lynchovi za odvahu pochytiť toto dielo a dať ho na filmové plátno. ()

solskjaer

Asi nejhorší film od Lynche, knihu jsem sice nečetl, ale i tak to na mne udělalo dost rozporuplný dojem a spíš ten negativní. Kdybych měl být zcela objektivní asi bych mu dal hvězdy 2, ale mám Lynche rád a tohle drobné zaváhání mu odpustím.______________ Tak a teď hodnotím SE, kterou jsem bohužel viděl a všechny Vás varuju - nedělejte to něco tak táhlýho jste ještě neviděly. SE = z bídou 2 hvězdy. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!