Twin Peaks

• Česko

Twin Peaks: ohni se mnou pojď

Twin Peaks: Fire Walk with Me

• Francie

Twin Peaks - Fire Walk With Me

Twin Peaks

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Francie, 1992, 135 min

Chvilku se to tváří, že by to mohla být celkem normální detektivka, pak je o rok víc a se srozumitelností je ámen. Ale na Lynche docela dobrý poměr, psychedelické pasáže jsou ve značném oslabení oproti těm normálním, je to tak 30:70. Na seriál se určitě dívat nebudu, dvě hodiny koukání na přípravu vraždy promiskuitní feťačky mi stačily. 30 dokumentů z psychiatrické léčebny pod krycím názvem Twin Peaks bych nesnesla.(20.11.2012)

Zpočátku jsem popravdě nevěděla, co si o tom myslet, ale jakmile se objevil Dale Cooper, tak to nabralo obrátek. Sheryl Lee dostala hodně prostoru a zahrála Lauru skvěle. Od poloviny jsem sice vzdala jakoukoliv snahu pochopit, co se to vlastně děje, ale z kvality to tomuhle dovětku Twin Peaks nic neubralo.(30.7.2009)

Obrovský plus za to, že se David neztratil sám ve svém scénáři. Což by určitě nebyl žádný problém. Nádherně absurdní, filmový výjev, který má výborné prvky humoru, dramatu, thrilleru a nakonec i hororu. Neopakovatelná podívaná nejen na osud Laury Plamrové s atmosférou, která odráží silnou osobitost scénáře i režie.(25.3.2013)

• LaciLC

Zhruba tak prvá pol hodinka filmu bola fajn, chápal som a zdalo sa, že Lynchovi konečne prídem na chuť. Potom sa ale "niečo" zvrtlo, v deji som sa začal čím ďalej, tým viac strácať a na záver sa dostavil pocit, aký mávam po väčšine "lynchovín". Ono by sa to kľudne dalo zvaliť na neznalosť pôvodného seriálu, či neakceptovanie Lynchovho filmárskeho štýlu, ale chuť na seriál po zhliadnutí TWIN PEAKS: FIRE WALK WITH ME nemám ani zďaleka a myslím, že od Lyncha som už videl dostatok filmov na to, aby som mohol prehlásiť, že tvorba tohto filmára ide jednoducho mimo mňa. Ale späť k TP... Neoznačím to za "nehoráznu hovadinu", aby som si čírou náhodou nepohneval tunajších Lynchových "uctievačov", ale film, v ktorom je všetko opačne a ktorý nikam nevedie ja napriek všetkému nedokážem oceniť. To je ale čisto subjektívne. Prebytok motívov, nespočetné množstvo bizarností, nitky, ktoré nikam nevedú a zbytočné a zbytočne pridlhé pasáže ("bar" bol takmer nad moje sily) - to všetko "napratal" David do TP a to všetko ma len utvrdzovalo v tom, že v závere si opäť položím otázku: "Čo som to vlastne pozeral?" Či by mi to z časti objasnilo zhliadnutie vychvaľovaného seriálu teraz naozaj riešiť nebudem, možno niekedy v budúcnosti naň natrafím a "vyskúšam". Filmu ponechávam symbolickú jednu hviezdičku za ľahko uchopiteľný úvod a zaujímavé herecké výkony. Toť vše a... "neukameňujte" ma.:)(27.8.2007)

Snímkem TWIN PEAKS: OHNI SE MNOU POJĎ nás David Lynch opět zavádí do městečka, které na první pohled budí zdání normality a poklidu. Hned druhý pohled však naše ideály znovu odsune do pozadí a ukáže, že "není všechno zlato co se třpytí". Jakkoliv se tato "lynchovinka" zdá neproniknutelnou a tajuplnou, obsahuje pod šíleně velkou vrstvou symbolů, snů a tajemných obrazů silné poselství. Při prvním sledování se toto "poselství" dá obtížně vypozorovat. Po dalším a dalším sledování tohoto opusu (+ dalších snímků o městečku Twin Peaks) se však tyto vrstvy postupně odkrývají a mnohé symboly získávají své konkrétní místo v reálném životě. Přesto: nebyl by to David Lynch, kdyby mnohé ze svých myšlenek i poté nenechal nevysvětlenými a zahalenými rouškou tajemství. A právě i díky (či kvůli) tomuto není TWIN PEAKS: OHNI SE MNOU POJĎ filmem na jedno shlédnutí. Shrnuto a podtrženo: i tento Lynchův opus patří ke skvostům ze žánru mysteriózních thrillerů/hororů. Pro mě osobně je vedle Davida Lynche jen velmi málo filmových tvůrců, kteří dokáží zprostředkovat tak intenzivní "obrazově-zvukový zážitek".(18.9.2003)

• - Seriál Twin Peaks byl v ČR skutečnou „modrou růží“. Dokazuje to i původní bezradnost s překladem názvu filmu, například MF Dnes přišla se zvlášť obskurním: „Dvojčata Peaksovi se mnou kráčejí jako oheň“. (Mat_de_Mar)

• - Richard Beymer (Ben Horne) sa odmietol zúčastniť natáčania kvôli scéne, kde mal donútiť Lauru (Sheryl Lee), aby ho pobozkala výmenou za vrece kokaínu. (shimik77)

• - Ačkoliv to tak nepůsobí, v celém filmu je pouze šest společných scén Laury (Sheryl Lee) a Leelanda (Ray Wise) Palmerových, a všechny plné strachu. (Shadowland)