The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(série)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Epizody(9)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

numan

Někdo sežral něco hodně špatnýho, když dokázal vyzvrátit takovou strašlivou snobskou schizoidní slátaninu. Vleče se to jako schůze ÚV KSČ, všichni "hrdinové" jsou otravní jak svítiplyn, celá story postrádá jakoukoliv logiku. Musí přijít předposlední osmý díl - nejen k uzoufání nudný, ale navíc černobílý (bacha, umění!) - aby vysvětlil, co že se v tom baráku vlastně jako děje. Chápu, že v oblasti duchařských horrorů je asi těžké vymyslet něco nového, ale tohle je prostě k uzoufání nudnej vopruz. ()

Yalka

Luxusní herecké výkony dětí. Celá "rodina" obývající Bly je vůbec perfectly splendid. Hlavně děcka, Hannah a Owen, ale i Dani a Jamie. Pátý díl byl pro mě za 200 %. Šestý a sedmý taky skvělé, bohužel pak nastal propad. Dějová linky Petera a Rebeccy velmi dobrá. Strýček a rodiče vlastně taky. Co mi hodně hodně vadilo, byl osmý černobílý díl. Spoiler: domeček pro panenky zůstal tak trochu bez pointy (nebo ne?). Dále mi nesedl voiceover (dle mě zcela zbytečný) a moc pomalý poslední díl. Myslím, že ten příběh hned tak nedostanu z hlavy. ()

flyer.nick

Spávala, procitala a chodila... Po Domě na kopci pro mne velké zklamání. První polovina ještě šla, člověk čeká co se z toho může vyvrbit, tvůrci vystavují příběh pěkně cihličku po cihličce, ale někde od pátého dílu je to nuda. Možná se mi to jen netrefilo do vkusu, ale za mne takové nudné, utahané, ukecané, vesměs nic moc originálního: děti vidí duchy, duchové nemůžou pryč, někdo vidí duchy, duchové jsou hodní i zlí, duchové neví že jsou duchové... V první řadě se ty dílky skládaly do sebe postupně až to n konci udělalo celistvý obraz, tady vám to u konce naservírují všechno najednou a dost polopaticky. Hodně mi to připomnělo film Ti druzí, ale ten je kvalitativně úplně jinde. ()

Peddro

Zatím mě to po čtyřech dílech baví, jen opět musím kritizovat současnou módu propagace LGBT. V tomto seriálu se to nehodí, protože v předloze i v původním filmu s Marlonem Brandem je zahradník chlap a má poměr s chůvou. Nechápu, proč to museli pokrokáři měnit? ()

Machaut

Oproti Hill House je to slabší. U tohoto seriálu jsem několikrát usnul. To se mi u Hill House nestalo. Škoda, potenciál tam byl větší. Nicméně nebylo to tak špatné, ale víc jak 3 hvězdičky tomu dát nemůžu. ()

coulismoulis

Horor? V podstatě asi ano. Nejdřív to vypadalo, že o něco půjde, že tam třeba bude zápletka nebo aspoň atmosféra, s každým dalším dílem ale bylo čím dál jasnější, že reason d’être není žádný. Jde jen o takovou propojenou směsici pekla (pekel), fading, fading and fading… Ono to vlastně vystihuje, co asi chtěli říct, jen do těch nesmyslů diváctvo zatáhli v real-time, bez milosrdné režisérské zkratky. A Edmund? Kam ten se poděl, chlapec brejlatá? ()

Rebel24

V druhej sérii The Haunting sa vrátil väčšinový ansábel z Hill House a Mike Flanagan predstavuje príbeh v Anglicku, ktory je viac mysteriózny aj pútavý ako v predošlej sérii. V popredí sú tentoraz detské postavy Miles a Flora, rovno poviem, že ich charaktery aj herecké výkony malých aktérov sú nosnou časťou celej série. Dej je plný nápadov, rôznych postáv, ktorých pozadie a súvislosti sa postupne dozvedáme. Za najlepšiu časť považujem predposlednú epizódu, ktorá bola z pohľadu scenára, hercov i dopadu na celú záhadu úplne kľúčová. Opäť krásny soundtrack, jediná vada je miestami prešľapovanie na mieste a mierne suchoty v dialógoch, ale za mňa posun k lepšiemu od Hill House, Bly Manor je v sumáre skutočne perfectly splendid. 88% ()

Lapedro

Ked tu citam niektore komentare, nestacim sa cudovat, kolko ludi tento serial, a ani Hill House predtym nepochopilo. Kazdy sa tu stazuje, ze kym v Hill House bola kopa hororovych prvkov, tu ich je velmi malo a ze je to slabe. Lenze ani Hill House ani Bly Manor NIE SU hororove serialy. Su to dramaticke serialy s hororovymi/ducharskymi prvkami, a to by som odporucal vsetkym tymto csfd kritikom si uvedomit. To ze Netflix do trailerov zvolil hororovu atmosferu, nie je chyba serialov. Tak sa to proste dnes (a hlavne na streamovacich platformach) predava. Ako dramaticky serial Bly Manor slape perfektne, dokonca lepsie ako Hill House. Absencia skrytych duchov trochu sklamala aj mna, no bolo to na ukor toho, aby co najlepsie natocili celkovy pribeh a dokazali ho dobre odflashbackovat, co bolo tazsie ako pri Hill House, kedze postavy nie su medzi sebou rodinne prepojene ako to bolo v prvej serii. O duchoch v Bly Manor pisat nechcem aby som nespoiloval, no su uplne ini a s inymi motivmi ako ti v Hill House, preto nechapem, ako ludia co si to pozreli mohli byt sklamani, ze to nebolo rovnake ako Hill House. Potom ocividne pozerali zadkom a nie ocami. Za mna je Bly Manor este lepsia drama ako Hill House, aj ked menej strasidelna. ()

krasava

Nezapadá do něčeho, co byste očekávali. To je pro mě nejvyšší meta, být překvapen, být pohnut a okouzlen. ()

lineker

Přistoupil jsem rovnou k druhé řadě, bez toho, abych měl vůbec nějaké ponětí o té první. Slibuji, že to napravím. Flanagan si pro diváka připravil jakýsi novogotický, dramatický strašidelný seriál ve kterém se nebál zabrousit i do zcela neadekvátních dimenzí tohoto žánru. Což třeba znamenalo, že jeden z dílů probíhal na jakémsi haluciogenim základě a vzít si z něho něco pevného pro další dějovou pluralitu bylo téměř nemožné. Poslední dva díly to však celé strhávají v režisérův prospěch, přičemž ten poslední ve mně spustil nevídanou emoční lavinu. Tak moc jsem to těm dvěma věřil, a tak moc jsem jim to přál... ()

peteer1

Když byla oznámena druhá série "The Haunting", nemohl jsem se dočkat premiéry. První série byla naprosto skvělá a proto jsem měl i od dvojky velká očekávání. Scénář je výborně napsaný, jen je třeba vydržet první 4 rozjezdové díly, které nejsou příliš hororové ale spíše se snaží o navození atmosféry a vtáhnutí diváka do příběhu. Od pátého dílu to začne být neskutečná jízda, kdy se musíte pořád koukat na další a další díl. Na rozdíl od první série jsou tady mnohem lépe vykresleny charaktery postav, takže si k nim vybudujete o dost větší vztah než v sérii předchozí. Celý seriál hraje spíše na "duchařskou" stránku a snaží se postupně divákovi servírovat rozuzlení příběhu po malých kouskách. The Haunting je jeden z mála seriálu, který umí velmi dobře stupňovat napětí a hravě to zvládne v 9 dílech po hodině. Nebojí se taky zvratů v ději a nezakládá si na klasickém americkém happy endu. Nedokážu posoudit, která série byla lepší, ale obě dvě mě neskutečně bavily a můžu s klidem říct, že se jedná o seriál, který rozhodně zařadím do mých TOP 10. Všem, kteří se na tuto sérii chystají podívat, doporučuji originální dabing. Skvělý britský přízvuk tomu dodává neskutečnou atmosféru. ()

tXtX

Skvelé. Miestami síce prehnane a hlavne zbytočne mätúce, no na druhú stranu nadmieru zaujímavé a pútavé. Vcelku raritka medzi seriálmi. Herecké výkony bezchybné. 80% ()

otik2

Pokud chcete horor, tak The haounting of Hill house. Bly Manor je jenom strašidelná, utahaná romanťárna kolem do kola o ničem. A na konci nám to postavy ještě řeknou na plnou hubu: "Tohle není příběh o duchách, je to příběh o lásce." Díky, ale nechci. Velká škoda, že toto tvůrci nevyjasnili už na začátku. A Netflix to samé, lákal na horor. Takhle prostě ne. ()

Goodboyko

Ako sa na záver ozve, že tento príbeh nie je "ghost story", ale "love story" platí o tejto sérii na 100%. To z nej však nerobí zlú sériu. Od výpravy, atmosféry, hudby až po herecké výkony je to perfektne odvedená filmárčina za ktorú si scenáristický tím a režiséri tých 5 hviezd zaslúžia. S každým dielom chcete vedieť viac a viac, rozlúštiť záhadu sídla Bly a jej obyvateľstva, postavy si Váš získajú a Victoria Pedretti v úlohe pestúnky dvoch malých sirôt exceluje. V niektorých pasážach sa možno budete strácať, ale všetko sa v závere spojí a emočná katarzia musí vohnať slzu do oka každému. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (více)