Nikdy nezestárnou (festivalový název)

• Nový Zéland

Peter Jackson

Peter Jackson

Jabez Olssen

Brutus.(5.3.2019)

Výborný koncept, některé kolorované záběry jsou tak nějak přízračně živé, až z toho mrazí, ale jako celek to pro mě zabila režie. Celou dobu slyšíme vyprávění pamětníků v jedné lince, v jedné intonaci. Je to nekončící proud slov a historek bez možnosti prožít nějaké emoce. "A napřed jsme byli v táboře a tam jsme stříleli a jeden voják neměl spodky a k jídlu byl džem a chleba a pak se šlo frontu kde se spalo v zákopech a byla tam voda a taky prostitutky a bylo to hrozné, ale někdy ne, a pak byl útok a všude to vybuchovalo a pak, a potom, a navíc, a pak najednou řekli, že je konec a byl konec." Možná mám vysokou laťku, nedávno jsem dokoukal netflixí dokument Vietnam War, u kterého jsem střídavě žasnul a brečel, ale tohle bylo tak nějak ploché jak emočně, tak informačně.(7.1.2019)

28. 7. 1914 – 11. 11. 1918 = 1. svetová vojna. » Vskutku, viac poučných dokumentov som videl z druhého svetového konfliktu, ako z prvého. « Možno ma odrádzalo, že je to viac-menej zastaralé, a tým pádom nezaujímavé ? Naozaj, neviem to takto rýchlo posúdiť, ale čo 100 % viem, že bol dosť surový a brutálny, t. j. vojaci boli vydesení v zákopoch + chemické zbrane praskali vo švíkoch... Teraz už viem, že mi úplne stačí vidieť jeden jediný, ktorý mi všetko po lopate vysvetlil, a k tomu, keď ešte za ním stál renomovaný, rešpektovaný novo-zélandsky režisér, tvorca úspešnej trilógie The Lord of the Rings - PETER JACKSON, tak moje očakávania boli celkom vysoké. » S konečným výsledkom som takmer nadšený. _ K 100. výročiu ukončenia, sa Jacksonov tím podujal na niečo naprosto vizionárske, čo doteraz v takomto merítku nemalo žiadnej obdoby... ? Totiž, tieto archívne zábery frontových kameramanov - kolorizovali, remastrovali, a taktiež poriadne ozvučili a-u-d-i-o-m, že normálne počujete, čo si medzi sebou vyprávajú. Je to dych vyražajúce ! Summa Summarum : Peťo venoval dokument svojmu dedkovi, ktorý pôsobil v britskej armáde, medzi rokmi 1910-1919, a ja som zo všetkých tých obrazov priam pozitívne omráčený. Dokonalosť sama o sebe !(17.12.2018)

Tvurci si dali s dokumentem praci a jde to videt. Velmi dobre natoceno, sestrihano, okomentovano...(30.12.2018)

Technicky je to opravdu neuvěřitelný skok dopředu, a když naskočí barva, vyrazí to dech. Škoda, že se Jackson rozhodl použít obraz jen pro otrocké kopírování vyprávění a často tak musí využívat zpomalovačky a opakování záběrů. V případě samotné bitvy si pak musí vypomáhat dobovými kresbami. Když si pak člověk přečte, že takto zrekonstruovali přes sto hodin, zamrzí, že z nich dokument nenabídl více. A proto musím dát jen čtyři hvězdy, protože ač se Jacksonovi podařilo dokonale oživit zákopy tvářemi skutečných lidí, k protnutí vyprávění s obrazem nedochází tak často, jak by si divák přál.(24.3.2019)

Petera Jacksona je snadné milovat- Byl to právě on kdo na plátna přivedl trilogii Pán Prstenů, která je dodnes jednou z nejlepších filmových trilogií v dějinách. Po Pánovi Prstenů navíc natočil svého vysněného Kinga Konga (který je také nezpochybnitelně peckou) a i když trilogie Hobita diváky spíše rozdělila, svoje klady rozhodně měla a potvrdila, že Jackson je geniální režisér s geniálně funkčními vizemi. Poté co má celého Hobita definitivně za sebou se Jackson vydal dost nečekaným směrem- rozhodl se zavzpomínat na svého dědečka Williama a natočil dokument z 1. světové války. Do toho zasadil archivní záběry, které ale pomocí technologií převedl do funkčních barev. Od autora Pána Prstenů nebo King Konga z roku 2005 se to asi dalo čekat i přesto, že i Jackson párkrát šlápl vedle, rozhodně se ale musí říct, že Nikdy nezestárnou je výbornou práci! Nikdy nezestárnou není takovým tím klasickým dokumentem- Jackson zde ani jednou nepoužil zahraný dramatický výjev ze vzpomínek ani nepřepíná mezi archivními záběry na zpovídající. Dává to smysl- 99% veteránů z 1. světové války to má totiž za sebou a tak se musel Jackson spolehnout na posmrtné zpovědnice. Zároveň také sesbíral většinu slavných záběrů z první světové války a a díky digitální retuši dost pravděpodobně servíruje nejvíc autentický zážitek z období 1. světové války! Nikdy nezestárnou sází na takové ty nahrané záběry, které byli nahrány buďto když se zrovna nebojovalo nebo na záběry, které byli natočeni když zrovna nešlo o život. Pochopitelně se nenatáčelo během bitvy, jelikož měli během bitvy všichni asi přece jen trochu jiné starosti než natáčet bitvu při které dost možná mohli umřít. Jak jsem již zmínil Jackson nepobere komparz a bitvu nepřehraje. Nenatočí akční válečnou sekvenci z ranku Zachraňte vojína Ryana nebo Dunkerku. Pokud někdo čeká tohle, Nikdy nezestárnou budou zklamáním obřích rozměrů. Tohle cílí na někoho jiného.... Nikdy nezestárnou pojednává především o ztracení chlapeckých iluzích během nástupu do armády. O jiných hrůzách války- velice špatná hygiena, psychický nátlak a především strachu, že se nemusí následujícího dne dožít. Nikdy nezestárnou klade důraz především na řadové vojáky, kterým bylo během nástupu do války 16-20 let. Během prvních 20 minut Jackson ukáže mladé chlapce, které narukovali bez váhání a i přes to, že reálně ani většině nebylo 18 let, chtějí bojovat za svou zem. Jackson Nikdy nezestárnou obohatil skvělým zvukem a především skvěle upravenými záběry, které působí jako by už fakt mohli být natočeni v současné době. Z 10 hodin Jackson vybral 99 minut, které nejlépe vykreslí jak to v 1. světové válce na pěchotě fungovalo. Jackson jako vždy ví co chtěl divákovi zdělit a daří se mu to i u tohoto dokumentu. Vzhledem k tomu, že je už 99% veteránů 1. světové války po smrti se jak jsem říkal sází na to, že jsou paměti nahrané dávno před smrtí. Z pochopitelných důvodů tak slyšíme zpovědí z nichž většina umřela minimálně 5 let nazpátek, jejich vzpomínky ale znějí skvěle. Jackson je navíc většinou vyplní ilustracemi nebo dobovými plakáty a funguje to skvěle. Nikdy nezestárnou je pravděpodobně nejlepším filmem který pojednává o 1. světové válce. Jeden z nejlepších dokumentů všech dob, který budou moc unavení učitele dějepisu pouštět na svých hodinách. A především nejsilněji vypovídající dílo o tom, že mladé generace si dříve byli schopni vytrpět hodně. Já sám jsem totiž reálně ve věku podobném hlavním vypravěčům filmů v době kdy nastoupili do války. A představa, že se aktuálně dám na frontu a budu se 24 hodin bát aby mi německá kulka neprosvištěla lebkou nezní zrovna lákavě. Upřímný respekt všem padlým a veteránům, byli to sakra velký jatka!(18.4.2019)

Geekové a nerdi, slyšte, slyšte! Buďte nyní v pozoru, poněvadž ten stejnej týpek, co nám stvořil legendární filmovou adaptaci neméně kvalitní knižní předlohy Pán prstenů, nám nyní díky unikátní a jedinečné kolorizaci a restauraci dobových záběrů ukázal jak po psychologické tak po "fyzické" stránce konflikt 1. sv. války způsobem, jak jej možná doposud zcela neznáme. Tenhle nesrovnatelný počin vám totiž otevře oči tak, jako nic podobného, a při sledování se vám bude zdát, že o tomto tématu nevíte zhola nic. Tohle totiž nejenže splňuje ekvivalent svého žánru, avšak jej i převyšuje... Společně s Nagano Tapes prozatím nejlepší dokumentární dílo, co jsem v letošním roce mohl spatřit. Čirá dokonalost.(19.12.2018)

Okamžikem, kdy se z těch starých, černobílých a zrychlených záběrů stává plynulý, kolorovaný a širokoúhlý obraz, mi spadla brada. Je neuvěřitelné, co se filmařů podařilo vykřesat, vytáhnout, vybarvit a upravit z těch starodávných filmů. Společně s komentářem tehdejších účastníků (a že jich je!) vznikl dokument ala Na západní frontě klid. Husí kůže hadr.(3.1.2019)

Skvělý dokument z dílny Petera Jacksona, který vzdává hold vojákům britské armády skrze zajímavě pojaté záznamy z války i natočený zvukový komentář zúčastněných bojovníků. To vše v kompletu, který se nádherně doplňuje a je též nově použit pomalu až s akademickou pečlivostí, kdy postavy v černobílém filmu jsou účelově ukazovány jako konkrétní lidé známých pamětníků a produkce Petera Jacksona se nebála najít záznamy mrtvých lidí, kteří vypadají velice podobně těm (na 99% jsou to jiní lidé), které jako živé ukazují na videu. Tím celý projekt je daleko více filmovější, než dokumentární. Konverze do barvy, ozvučen í a nastavení frekvence snímkování na současné 25p je správný tah na branku, stejně jako snaha k tomuto se uvolit ve chvíli, kdy zazní první výstřely na frontě (do té doby je snímek černobílý). Drsné, reálné a pečlivé zmapování osudů normálních vojáků od náboru po demobilizaci. Škoda, že podobných snímků není více. Ta doba i lidé by to potřebovali. 90%(20.1.2019)

Je to skvělý dokument od 15. do cca 75. minuty, to je ta část, kdy staví na těch kolorovaných záběrech a má v té chvíli dobře vybudovanou tu vyprávěcí dějovou linku plnou krutých detailů. Je to super, ale nenaplnilo to očekávání kvůli přílišnému užívání kreseb. Kdybych ale téma otevřel poprvé v životě, dávám pět hvězd bez mrknutí oka.(29.1.2019)

No teda. Pokud to není nejlepší válečný film vůbec, tak rozhodně o I. světové válce ano. A přitom funguje určitě z půlky jenom s představami. Ovšem kombinace reálných výpovědí, záběrů zrestaurovaných na neskutečnou kvalitu, ilustrací a popisů tvoří takovou kombinaci, že jsem většinu času skoro ani nedýchal. 100%(18.11.2018)

Peter Jackson a jeho pocta svému dědečkovi, který bojoval za 1 sv. války. Pohled na každodenní život takového typického vojáka, kde střílení a strategie je zpestření boje o přežití. Důležitější byl samotný boj, který se týkal práce na bojišti, hygieny, obstarání jídla, tepla a spánku.(18.3.2019)

• L_A_D_A_S

S další tvorbou Petera Jacksona stále více oceňuji jakým zázrakem Pán prstenů svého času byl. Od Návratu Krále totiž Jackson točí samý blafy a tímhle dokumentem dokázal i mě, fandu historie a první světové války jako takové, undit během 30 minut.(25.11.2018)

Působivé dokumentární zpracování první světové vojny. Nemnozí dokonce uvádějí, že je to ten nejlepší válečný film/dokument vůbec. A to bych zase brzdil. Záběry hezky kolorované, ale nikterak unikátní. Možná dobrá ¼ filmu jsou pouze obrazy a fotografie. Po stránce faktografické je lepší: https://www.csfd.cz/film/386674-apokalypsa-1-svetova-valka/komentare/ . Po stránce emocí a umění (a to je primární pole TSNGO) mě zase více zaujalo: https://www.csfd.cz/film/324479-velka-valka-1914-1918/komentare/ . 4,5* Díky osobě režiséra lze předpokládat velkou popularitu tohoto snímku a já tomu fandím.(3.1.2019)

Tohle byl nápad, který jsem ráda, že se zrealizoval a jen se o něm nemluvilo. K tomuhle je potřeba si sednout a jen urputně sledovat, jak to tam vypadalo, co všechno se tam dělo, ta mrtvá těla, která byla všude okolo a hlavně - je to jiné než v dnešním boji, v dnešní době - i ta mentalita těch "vojáků" je prostě jiná a to je na tom za mě to nejstěžejnější. Ten dokument vypadá jako film - ta barva tomu dala úplně jiný rozměr a vypadá to, jak kdybychom se dívali opravdu na tu situaci, jak kdybychom tam s těmi muži byli....Je to tak realistické, kruté, syrové a surové - a to je na tom právě to nejúžasnější. Doporučuji všem, aby si uvědomili, co jejich dědečci prožívali, s čím se v té době potýkali a také - jak se k tomu právě stavěli.(17.3.2019)

působivý "dokument" přibližující přes skvěle zrestaurované záběry a komentáře pamětníků skoro již zapomenutou dobu.Pro to připomenutí neprávem upozaděného je to výborné,pro větší dopad by bylo fajn občas komentáře stopnout.Takhle jsem se kolikrát mnohem víc soustředil na titulky a obraz mi unikal...80%(12.1.2019)

8/10(27.1.2019)

Skvělá práce Jacksone! Teď ještě nějakej pořádnej film :)(5.2.2019)

Do kompaktně návazného celku sestříhané hlasy desítek britských pamětníků přibližují peklo 1. světové války - nadšené narukování (nezletilých) mladíčků zmrazené otřesnými podmínkami zákopů západní fronty, které výrazně umocní roztažení a kolorování obrazu při příchodu na bojiště (nicméně HD ostrost fakt nečekejte). Problém nastává ve chvíli, kdy "příběh" sice graduje popisem brutálních jatek velké ofenzivy, jenže z pochopitelných důvodů z ní scházejí jakékoliv záběry, tudíž sledujeme jen leporelo z tematických ilustrací (což dvakrát nebaví). Historická působivost tak ke konci mírně opadá.(15.5.2019)

´říká se, že když umíráte, celý život, vám v mžiku proletí před očima, ale mě, bylo devatenáct, moc, jsem toho neprožil´ ..první světová, za devadesát minut (!) kombinace výpovědí reálných účastníků, všech těch hrůz, autentické a převelice lidské, děsivé i humorné,s úžasně restaurovanou formální stránkou (!) fascinující, v každé vteřině, dechberoucí, mistrovské dílo(15.12.2018)

Neskutočný prístup k látke, neskutočné spracovanie. Pochopme sa, prerobiť niečo staré 100 rokov do takejto podoby, upraviť rozlíšenie, doplniť farby a zvuk, spracovať dokonca drobnosti ako realistické snímkovanie, to sa len tak nevidí. Čo však urobilo snímok prelomovým, to bolo dodanie podmazu a príbehu vo výpovediach "pamätníkov". Neskutočné spracovanie. Pri záberoch na mŕtvoly sme sa s otcom zhodli, že ešte že nie je cítiť ten puch z tých tiel von z telky. Pre niekoho nudný dokument, pre druhého dokonalé dokumentárne dielo, ktoré nikdy nezostarne a zapíše sa do dejín veľkým písmom, aj keď širšie povedomie o ňom príde až časom, keďže to kiná obišlo, čo je strašná škoda. Toto by mala byť povinnosť pre školy. P.S. Tento film je len čerešnička na torte. Pán Jackson zreštauroval a kolorizoval cca 100 hodín materiálu Britského imperiálneho vojnového múzea v Londýne. Všetko bez nároku na akýkoľvek honorár. Jednoducho len tak. Niečo neskutočné a tým tento pán ešte viac stúpol v mojich očiach, pričom kvôli LOTR bol už tak tak vysoko.(29.12.2018)