Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

(neoficiální název)

USA, 2017 - 2018, 7 h 7 min (Minutáž: 52–59 min)

Agatha Christie meets full frontal feminism. Nevim, jestli si mám dřív káknout z toho, jak dobře je to napsané, jak přesně je to zahrané nebo jak exkluzivně je to natočené. Je tu spousta seriálů, co feminismus pracně tematizují. Tenhle feministický je, bez piruetek a velkých slov. Bludiště, které z jedné strany vypadá jako brilantně vystavěná maloměštácká tragikomedie, z druhé jako čistokrevná whodunnit detektivka. Bůh mě netrestej, že jsem řešení odhadl při třetím díle. Ale za zvuku Elvise mě stejně rozvibrovalo. Love them all, those wicked moms.(3.4.2017)

„Zoufalé manželky“ v trošičku jiném hávu. Poměrně rychle si člověk oblíbí hlavní ženské postavy a dále si může už jen tipovat, kdo že mohl v tomto prominentním městečku vraždit. Pokud jsem naťukl „Zoufalé manželky“ – tedy jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, nemusím ke kvalitě tohoto seriálu už nic dodávat. PS: Neustále jsem měl neodbytný pocit, že děj se odehrává v Austrálii. Možná proto, že Nicole Kidman je Australanka, spíš ale proto, že si tak nějak australské přímořské městečko představuji.(11.8.2018)

Skvěle odvyprávěno... Již od začátku víte, že někdo zemře, ale až do závěrečných minut poslední epizody vůbec nevíte, kdo bude... Jak jsem po první epizodě v podstatě všechny nesnášel, tak jsem si k většině postav nějak v průběhu našel cestu, takže jsem byl vážně pořádně napnutý, kdo si to nakonec odskáče... I když se první polovina seriálu trochu táhne, závěrečné 3 epizody mají obrovský spád, který vás právě i díky možná pomalejšímu stylu v úvodu, překvapí ještě víc... Další důkaz toho, že HBO prostě umí... 9/10(21.4.2017)

Jé, kde se David E. Kelley tak dlouho schovával? Seriál se snovým obsazením (Reese Witherspoon nikdy nehrála lépe a od blbé blondýny urazila kus cesty), Valléeho režie je dost inovativní. Líbí se mi, že je seriál natočen podle knihy autorky, která sice píše ženskou literaturu, ale není to nic romanticky vyprázdněného. Prostě je to o ženách, ne jen pro ženy. Jen po konci poslední epizody jsem měl dojem, jestli tohle všechno netradiční náhodou nemá zakrýt klasický příběh o těžkém životě matek s poněkud tragickým koncem. 70%.(16.7.2018)

Výtečná atmosféra, skvěle zvolená forma, herecké výkony na jedničku, promyšlený rytmus, přesný střih, fajn soundtrack, sarkasmus na každém kroku. Třeba letošní Mindhunter od Finchera byl rovněž po režijní stránce vypiplaný, jenže Big Little Lies nás naopak od něj emočně vyždímá až na dřeň. Cit pro peprné dialogy zkušeného scénáristického veterána Davida E. Kelleyho (Ally McBeal) byly od začátku velkým příslibem, že si udržíme standard po celou sérii. Neřízená střela Madeline (Reese Witherspoon), která strká nos, kam si zamane, šedá myška a depresemi sžíraná samoživitelka Jane (Shailene Woodley), která se do téhle vyšší třídy amerického maloměsta jaksi nehodí, pochybující i rozvážná Celeste (Nicole Kidman), která žije ve zvláštním manželství, úzkostlivá hysterka Renata (Laura Dern), jejíž dcerka se měla stát obětí násilí ve škole, a chápající Bonnie (Zoë Kravitz), která by rozhodně neměla dávat rady k loupání brambor. Pětice žen řeší své konflikty s muži, bývalými partnery, dětmi a především mezi sebou navzájem, protože všechny jsou individuality a nechtějí být vláčené životem. Generalizuje se, vynášejí se soudy ještě před tím, než se něco vůbec stane, a všem našim hrdinkám se jejich životy pomalu vymykají z rukou. Divák ví víc než postavy, přesto tvůrci umně tají trumfy, je tak zajímavé a vtipné sledovat, jak na různé momenty reagují lidé, kteří nebyli přímými svědky té či oné situace a jen se o ní doslechli. Kompaktní a satirický pohled na zazobané postavičky s kostlivci ve skříních. Herecké nominace na Zlaté glóby absolutně zasloužené.(17.12.2017)