Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

(neoficiální název)

Drama / Krimi

USA, 2017–2019, 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Předloha:

Liane Moriarty (kniha)

David E. Kelley

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker, Sarah Burns, Kathryn Newton, Hong Chau, Kelen Coleman, Jeffrey Nordling, Mark Adair-Rios, P.J. Byrne, Lacy Camp, Gia Carides, Joseph Cross, Carrie Wampler, Merrin Dungey, Virginia Kull, Larry Sullivan, Sarah Sokolovic, Iain Armitage, Ivy George, Santiago Cabrera, Stephen Graybill, Robin Weigert, Anil Kumar, Annie Fitzgerald, Meryl Streep, Darby Camp, Douglas Smith, Kate Rene Gleason, Chloe Coleman, Kimmy Shields, Khalilah Joi, Mo McRae, Chris Aquilino, Katie Featherston, Talia Toms, Cameron Crovetti, Nicholas Crovetti, Nelly Buchet, Martin Donovan, Linda Burzynski, Charles Maceo, Jeryl Prescott, Scott Alan Smith, Leonard Kelly-Young, Anthony Molinari, Crystal Fox, Kerri Kenney, Lauren Lakis, Michael Laskin, Alan Godshaw, Mark Heidelberger, Santiago Cabrera (a.z.), Jonathan Grebe, Mykal-Michelle Harris, Michelle Lenhardt, Denis O'Hare, Christopher Backus, Eve Gordon, John Marshall Jones, Becky Ann Baker, Merrin Dungey (a.z.), Poorna Jagannathan, Mike Bradecich, Will Hawkes, Bellina Logan, Travis Schuldt, Maverick Thompson, Teddy Blum, Taylor Treadwell, Tim True, Lauren Glazier, Kathreen Khavari, Stacie Greenwell

Výborné a to ve všech směrech. Nikdy bych nevěřil tomu, že mě chytne seriál, kde většinové osazenstvo tvoří ženské, respektive znuděné, povětšinou bohaté paničky. Ale stalo se. Jean-Marc tohle ukočíroval s naprostým přehledem a spolu s perfektním soundtrackem a výtečnými herci nám servíruje lehce kriminální příběh o spletitém vztahovém mnohoúhelníku, který začíná tragédii na jednom snobském večírku a končí rozuzlením, nebo spíše odhalením v závěrečném, zdaleka nejlepším díle. Jedno z nejpříjemnějších, seriálových překvapení roku, kde mi zařazení do žánru komedie, přijde jako zcela nicotný a nepostatný detail.(5.4.2017)

1. SÉRIE (100 %): WOW!!! Byl jsem téměř přesvědčený, že to nebude nic moc pro mě, ale musím říct, že je to nakonec jeden z nejgeniálnějších seriálů, který jsem doposud viděl. Stejně jako ostatní uživatelé, ani já nevím, kde mám začít chválit. Luxusní scénář? Styl vyprávění? Střih? Nebo hudba? Tady bylo prostě všechno dobře - po filmařské stránce naprosto dechberoucí. Ale nejen po stránce filmařské. V podstatě už od Pilotu jsem byl neustále v napětí - kdo, co, jak? Bylo skvělé, jak si seriál s divákem hrál, překvapoval a boural očekávání. V podstatě každý díl byl neuvěřitelnej, ale u finále už jsem skoro fakt nedýchal a klepal jsem se nervama. Už dlouho mě něco tak emočně nepoložilo. Herecké výkony doslova fenomenální, věřil jsem všechno všem (a rozdával bych jedno ocenění za druhým). Snad každá postava byla naprosto přesně zahraná a zajímavě vykreslená, takový herecký koncert už opravdu hodně dlouho nepamatuju. Jedním slovem dokonalost, která má můj maximální obdiv a respekt. 2. SÉRIE (90 %): Po prvním díle jsem se tak trošku obával, jestli bude mít další řada dostatečně nosný příběh, ale obavy byly zbytečné. Ano, asi to nemohlo vyloženě "přebít" fenomenální první řadu, ale nakonec se podle mě ze druhé série vytěžilo na 200 %. Seriál jen začal trošku vlažněji, ale o to víc prostoru měl pro gradaci, což vlastně vůbec nebylo na škodu a dost jsem si užil i tuhle druhou dámskou jízdu. Je to vážně asi nejpovedenější casting v historii seriálů a že splašili ještě jako wtf bonus Meryl Streep (a je asi zbytečné dodávat, že hrála stejně jako ostatní neskutečně...) je už vážně úsměvné... :) Tak nějak tuším, že ohlasy druhé řady ještě trochu předčili očekávání a že se opět bude oprávněně rozdávat jedno ocenění za druhém, nicméně za mě i tak přeci jenom vítězí první řada. Každopádně Sedmilhářky totálně miluju a v hloubi duše si pořád tak trochu přeju další řadu, nicméně uznávám, že zakončení bylo uspokojivé a možná by tentokrát nebylo na škodu "utnout" to v nejlepším. Ačkoli pokud něčemu důvěřuju, že by si to dokázalo udržet kvalitu, tak to je tenhle seroš... :)(6.4.2017)

Skvělý seriál zaměřený na složité mezilidské vztahy a nechybí mu ani krimi zápletka. Začala jsem se dívat a nemohla přestat. Když jsem to dokoukala, musela jsem nad tím ještě tak týden přemýšlet. A to je pro mě známka toho, že to byl zážitek, který stojí za to. Nesmím opomenout ani super hvězdný obsazení, prostředí, kde se seriál odehrává a za mě i super soundtrack. To tomu celému příběhu ještě dodává plusový body. Doporučuju všem a těším se na druhou sérii.(5.6.2018)

1. série Sedmilhářky jsou naprosto excelentní americká vztahovka se špičkovým hollywoodským obsazením, netradiční kompozicí scénáře a hlavně šokujícím koncem. Příběh se sice rozvíjí velmi pomalu a je to spíše taková pocitová záležitost, ale když s touhle partou bizarních postaviček vydržíte až do konce, dostane se vám úctyhodný nervy drásající závěr, který vyrazí dech. Je sice s podivem, že se tento seriál dočká druhé řady, protože jako uzavřená záležitost sám o sobě s přehledem funguje. Ke shrnutí řeknu jen, že první řada byla bezkonkurenční svými nádhernými exteriéry i luxusními interiéry, které doplňovaly výrazné osobnosti každé z postav. Prostě příběhově vás to nepustí, protože Sedmilhářky nabízejí vztahové orgie, které byste jen těžko chtěli zažít. Už vyhlížím druhou řadu. 2. série. Tak trochu jsem si nebyla jistá, o čem by mohlo toto pokračování být, ale rozvíjelo se to tak nějak zhruba, jak se asi nejlépe dalo. Vyrovnávání se s osudovou nehodou, vztahové skřípance, soudy, peníze, zachování pověsti. Příběhově už to není taková bomba a děj se vyvíjí docela předvídatelně. Herecké hvězdy nehasnou a sedmilhářský styl je taky pořád nablýskaný a pěkný na pohled, i když hořký uvnitř. Sice podle mě byla další série asi už zbytečná, ale koukat se na to dalo a epizody mě nenudily, takže proč ne.(27.4.2018)

"Zoufalé manželky" na menší ploše a víceméně bez černého humoru, který mi v tomto případě ani nechyběl. Seriál se pyšní netradičně pojatou "detektivní" linkou (oběť ani viníka jsem do samotného odhalení neuhádla), dokonalými hereckými výkony (ze Skarsgårdova násilníka mám doteď husí kůži) a prima soundtrackem. Přečtu si předlohu. Edit po druhé sérii: Jedeme dál v zajetých kolejích, všechny holky jsou skvělé, ale v této sezóně si mě nejvíc získala dějová linka Renaty. A samozřejmě soud mezi dokonalými Nicole a Meryl. Skoro 5*.(1.8.2017)

• - Představitel Eda (Adam Scott), manžela Madeline, sám navrhl, aby jeho postava měla vousy. (oli009)

• - V knižní předloze je Perry Wright (Alexander Skarsgård), manžel Celesty, popsán jako fyzicky podobný Tomu Cruisovi (konkrétně v originále na str. 81 takto: „Women always took to Perry. It was that Tom Cruise, white-toothed smile and the way he gave them his full attention“). Zajímavostí je, že představitelka Celesty, Nicole Kidman, byla vdaná za Toma Cruise více než 10 let. (oli009)

• - Ze všech domů, v nichž bydlí hlavní postavy, se pouze pobřežní vila Celesty a Perryho skutečně nachází na poloostrově Monterey. Ostatní se nacházejí v Malibu, Calabasas a Pasadeně. (oli009)