Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

(neoficiální název)

USA, 2017 - 2018, 7 h 7 min (Minutáž: 52–59 min)

Výtečná atmosféra, skvěle zvolená forma, herecké výkony na jedničku, promyšlený rytmus, přesný střih, fajn soundtrack, sarkasmus na každém kroku. Třeba letošní Mindhunter od Finchera byl rovněž po režijní stránce vypiplaný, jenže Big Little Lies nás naopak od něj emočně vyždímá až na dřeň. Cit pro peprné dialogy zkušeného scénáristického veterána Davida E. Kelleyho (Ally McBeal) byly od začátku velkým příslibem, že si udržíme standard po celou sérii. Neřízená střela Madeline (Reese Witherspoon), která strká nos, kam si zamane, šedá myška a depresemi sžíraná samoživitelka Jane (Shailene Woodley), která se do téhle vyšší třídy amerického maloměsta jaksi nehodí, pochybující i rozvážná Celeste (Nicole Kidman), která žije ve zvláštním manželství, úzkostlivá hysterka Renata (Laura Dern), jejíž dcerka se měla stát obětí násilí ve škole, a chápající Bonnie (Zoë Kravitz), která by rozhodně neměla dávat rady k loupání brambor. Pětice žen řeší své konflikty s muži, bývalými partnery, dětmi a především mezi sebou navzájem, protože všechny jsou individuality a nechtějí být vláčené životem. Generalizuje se, vynášejí se soudy ještě před tím, než se něco vůbec stane, a všem našim hrdinkám se jejich životy pomalu vymykají z rukou. Divák ví víc než postavy, přesto tvůrci umně tají trumfy, je tak zajímavé a vtipné sledovat, jak na různé momenty reagují lidé, kteří nebyli přímými svědky té či oné situace a jen se o ní doslechli. Kompaktní a satirický pohled na zazobané postavičky s kostlivci ve skříních. Herecké nominace na Zlaté glóby absolutně zasloužené.(17.12.2017)

Vypadalo to na nudné holčičí tlachání, ale poměrně brzy se z toho vyloupl dost originální projekt. Mou pozornost si to každopádně získalo - a sedm dílů uteklo jako nic. Ale nevím, co na to chlápci... :) Název se mi taky líbil, leč vystihující zrovna moc není - oproti jiným žánrově podobným záležitostem se tam lhalo vlastně jen velice maličko.(23.5.2017)

Tak především jsem to chtěl vypnout hned po druhém díle. S těmi holkami jsem neměl lautr nic společného a ty jejich problémy a rozhovory mne dosti iritovaly. Přerušil jsem tedy projekci, ale za dva dny mi to nedalo a ke sledování jsem se vrátil. Vrtal ve mně červík, že se schyluje ke zvratu. Nemýlil jsem se, příběh skvěle gradoval a zaplétal se a promotával. Za závěr, který je důstojný a hlavně úplně logický dávám i hvězdu pátou. Chválím všecky zúčastněné herečky za super výkon, takhle se to má dělat. Úchylná záležitost z lepší čtvrti. 85%(25.8.2017)

Tak ten seriál jsem viděla kvuliva me milované švagrové s tím, ze "to musím vidět". Takže za1. Vsechny herečky zahrály skvěle, nejlepší Reese. Jako přímočará, sebevědomá, odvážná, impulsivni Madeline. Za 2. Naproti tomu herci nudni, nanicovati, bez charisma. Za 3.Hudba fajn No, děti též super. Nelíbily se mi prostrihy,ujecenost a ten konec...vlastně jsme to měli celou dobu na očích a na úplný konec dorazeni růžovou...(15.5.2017)

Oceán. Dlouhá pláž, písek, skály a občas nějaký běžec se sluchátky, tedy většinou běžkyně. Jedna z těch žen z velkých snobských vil na pobřeží, žen z malého města plného předsudků, malých a velkých lží, jimiž si budují image dokonalého života, s krásnými dětmi, úspěšnými muži, bez chyb, bez problémů. Do těchto umělých bublin dokonalosti přichází Celeste se synem Ziggym. Divák již od začátku ví, že se na večírku místní školy stala vražda, neví však, kdo je vrah, ani kdo je obětí. Ale pomalu odkrývá nitky a příběhy, které k ní vedly. Skleněné bubliny, za nimiž se skrývají reality hlavních hrdinek, čím dál rychleji praskají a odhalují jejich tajemství. Bez velkých emocí a dramatičnosti, ale není potřeba okázalých gest a krutostí, aby divák cítil bolest, která uvnitř jednotlivých světů vyvěrá na povrch. Někdy stačí jenom nahlédnout, aby se divák dovedl ztotožnit a mezi těmi bohatými modelkami a modely našel část sebe. A našel všechny puzzle k vyřešení, co se v ten večer, kdy došlo k vraždě, vlastně stalo... Skvělých sedm dílů, s ideální délkou a výbornými hereckými výkony.(29.3.2018)

• - Laura Dern (Renata Klein) už raz spolupracovala s Shailene Woodley (Jane Chapman), konkrétne vo filme Na vine sú hviezdy, rovnako aj s Reese Witherspoon (Madeline Martha Mackenzie) vo filme Divočina. V oboch prípadoch to bolo v roku 2014 a v oboch prípadoch zaujala pozíciu ich matky. (dwdb)

• - Sedmilhářky měly být původně celovečerním filmem. (glumka)

• - HBO získalo na sériu práva pred Netflixom. (dwdb)