Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

USA, 2017 - 2018, 7 h 7 min (Minutáž: 52–59 min)

To prozření v závěrečném dílu v posledních cca 20ti minutách!!! Pro mě to byl tak neskutečně skvělý šok a byla jsem jako na trní! Vy víte, že se konečně dozvíte, kdo to umřel a jak a pak to přišlo a bylo to jako obrovský blesk. Tenhle seriál jsem zhtla hodně rychle a bojím se, že druhá série to zkazí. Tohle je podle mě ten typ seriálu, který má zůstat u jedné série! Je to neskutečně úžasné :) Měla jsem dva typy, které budou na konci dávat do pytle na mrtvoly, ale byla jsem úplně vedle ;) Reese tu odvedla skvělou práci a byla jsem z ní nadšená :) A Nicole - jedna z jejích nejlepších rolí - jen by mě potěšilo, aby to viděl někdo v podobné pozici jako její postava a nějakým způsobem by se třeba posunula dál. Sedm dílů, které bohatě stačili a i když to bude znít hodně zvláštně - neskutečně mě uspokojily :D A hlavní hláška? "Nechce se voškukat!!!" :)(13.12.2017)

Výtečná atmosféra, skvěle zvolená forma, herecké výkony na jedničku, promyšlený rytmus, přesný střih, fajn soundtrack, sarkasmus na každém kroku. Třeba letošní Mindhunter od Finchera byl rovněž po režijní stránce vypiplaný, jenže Big Little Lies nás naopak od něj emočně vyždímá až na dřeň. Cit pro peprné dialogy zkušeného scénáristického veterána Davida E. Kelleyho (Ally McBeal) byly od začátku velkým příslibem, že si udržíme standard po celou sérii. Neřízená střela Madeline (Reese Witherspoon), která strká nos, kam si zamane, šedá myška a depresemi sžíraná samoživitelka Jane (Shailene Woodley), která se do téhle vyšší třídy amerického maloměsta jaksi nehodí, pochybující i rozvážná Celeste (Nicole Kidman), která žije ve zvláštním manželství, úzkostlivá hysterka Renata (Laura Dern), jejíž dcerka se měla stát obětí násilí ve škole, a chápající Bonnie (Zoë Kravitz), která by rozhodně neměla dávat rady k loupání brambor. Pětice žen řeší své konflikty s muži, bývalými partnery, dětmi a především mezi sebou navzájem, protože všechny jsou individuality a nechtějí být vláčené životem. Generalizuje se, vynášejí se soudy ještě před tím, než se něco vůbec stane, a všem našim hrdinkám se jejich životy pomalu vymykají z rukou. Divák ví víc než postavy, přesto tvůrci umně tají trumfy, je tak zajímavé a vtipné sledovat, jak na různé momenty reagují lidé, kteří nebyli přímými svědky té či oné situace a jen se o ní doslechli. Kompaktní a satirický pohled na zazobané postavičky s kostlivci ve skříních. Herecké nominace na Zlaté glóby absolutně zasloužené.(17.12.2017)

Především je to skvěle napsané. Chytře a bezmála dokonale vystavěný příběh s hlubokou a uvěřitelnou psychologií,výtečně zahraný zejména ženskými hereckými postavami, ale ani muži nejsou horší, jen se jim dostalo méně prostoru. Zvláštní způsob vyprávění, který více jak do poloviny mate a spíše zatemňuje než vysvětluje, je sice originální a ve výsledku nakonec zvládnutý, ale přece jen mi připadá trošku jako schválnost. Jen kvůli němu jsem ušetřil pátou *.(30.4.2017)

Výtečně zpracovaná psychologická vztahovka s krimi (pod)zápletkou, kde se (velmi chytře a vkusně) řeší hlavně věci jako domácí násilí, dětská šikana apod. Je to samozřejmě feministické, ale asi v tom nejlepším smyslu slova. Herecké výkony super, což asi nikoho moc nepřekvapí například u Nicole Kidman, u Reese Witherspoon už ale možná ano (minimálně mě). Opravdu dobrá podívaná. A určitě nejen pro ženy! S01: 80 %(10.11.2017)

Len málo miniseriálov ponúkne takúto spleť rodinných, sociálnych a iných vzťahov a pozliepa z nich dokopy jednu vynikajúcu drámu, ktorá sa navyše po celý čas nesie v duchu príjemnej melodrámy a záhadnej tragédie. V tomto smere ani v jednej časti nič zo svojho čara nestratí. Za to najlepšie považujem skladbu dejovej linky - netradične vyskladaný príbeh, ktorý pozostáva z niekoľkých hlavných dejových línií, kde sa každá venuje jednej rodine štyroch hlavných predstaviteliek, z ktorých ma jednoznačne najviac zaujal osud Madeline a Celeste. Hlavná kostra príbehu je potom umne dotváraná výpoveďami svedkov s políciou, ktorí potom v hlavnom príbehu majú len také krátke, epizódne vstupy a naoko nič výraznejšie neovplyvňujú. No veľmi pomáhajú divákovi utvoriť si ucelenejší názor na faloš a pretvárku malomesta, ktorá v snímku vyteká snáď z každej strany. Najmenej ma bavila osobná dráma Jane, jej konanie v snahe pomstiť sa otcovi svojho syna, niekedy vyznievalo mdlo a hlavne nerozumne. Časti príbehu, ktoré sa týkali problému jej syna v škôlke boli ale výborné, škoda, že sa nezatlačilo viac na pílu, prípadne sa nepridalo viac konfliktov, alebo pokusov o riešenie, pretože to, ako to riešila Jane sa mi teda vonkoncom nepáčilo. Určite by som sa k tomu postavil inak, minimálne vtedy, keď boli všetci zúčastnení rodičia zavretí u riaditeľa v kancelárii. To bolo o tom konštruktívnom riešení, ktoré ale v snímku až tak konštruktívne nebolo, aspoň mne sa tak zdalo. Čo sa týka mužských postáv, nemám takmer žiadne výhrady, hlavne Alexander Skarsgård bol výborný. Lepší dojem mi narúšal len Adam Scott, ktorý mi tu pripadal len ako taký trtko. Chcelo to iného herca a tiež by som charakterovo túto postavu trochu "vylepšil". Páčilo sa mi ale ako potom záver mnohé, na prvý pohľad nesúvisiace veci, spojil do jednej peknej mozaiky a príbeh tak uzavrel. Aj keď možno z pohľadu osobnej drámy Jane to mohlo vyznieť trochu prvoplánovo. Celkový dojem je však vynikajúci, skoro až na hranici piatich hviezd. 85/100(1.12.2017)

• - Kniha se odehrává na pobřeží Austrálie, děj seriálu byl přesunut na pobřeží americké. (klarika)

• - Laura Dern (Renata Klein) už raz spolupracovala s Shailene Woodley (Jane Chapman), konkrétne vo filme Na vine sú hviezdy, rovnako aj s Reese Witherspoon (Madeline Martha Mackenzie) vo filme Divočina. V oboch prípadoch to bolo v roku 2014 a v oboch prípadoch zaujala pozíciu ich matky. (dwdb)

• - Sedmilhářky měly být původně celovečerním filmem. (glumka)