Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

(neoficiální název)

USA, 2017 - 2018, 7 h 7 min (Minutáž: 52–59 min)

Naprosto luxusní herecké obsazení z tohoto seriálu udělalo must-see, který mě po prvním díle nechal značně rozpačitý. Jak se to ale postupně rozehrálo, tak nemůžu říct, že by mě to nezaujalo. Feminismus z toho vystřeloval všemi směry. Čekala jsem na konci asi větší odhalení, protože takhle jsem vyústění zápletky odhadla zhruba ve třetím díle, to se sice nekonalo, ale nebere mi to dojem z celkového seriálu. Je sice značne vláčný, jako všechno od HBO, a objevuje se tam spousta dějových linek, které vlastně nejsou vůbec podstatné, ale na sedmidílnou minisérii super, nemůžu říct, že bych se nudila, nebo nebyla zvědavá na další díly. 4*(5.4.2017)

90%. Těžko říct, jak se Kelleymu podařilo zatajit změnu pohlaví. Jak jinak si vysvětlit, že pravděpodobně nejfeminističtější seriál poslední dekády má na svědomí muž? Big Little Lies jsou naprosto precizně napsanou psychologickou sondou do života maloměstských žen, které otevírají svou třináctou komnatu s tak přirozeně gradující tendencí, že vás po většinu času bude úzkostlivě mrazit v zádech. A přitom se tu vlastně skoro nic neděje, tvůrci většinu času uhýbají z primární narativní linie, aby ponechávali diváka v očekávání, a tak jeden subsvět střídá další a konstantně vás tak nutí váhat o tom, co je a co není důležité. Postavy nejsou stroze archetypální, ale většinou nepředvídatelné a ryze individualistické, tudíž nebudete mít problém vybudovat si k nim vztah; tím se sledování stává ještě emotivnějším a empatičtějším. Scénář šlape jako švýcarské hodinky, každá scéna i každý dialog budují atmosféru a napětí, které je vzápětí zchlazeno další dílčí linií. Těch je tady několik a každá má pro sérii jako celek svojí funkci - ať už je to zdánlivě ústřední linie s násilím ve škole, která vytváří podklad pro vrstvení ostatních linií, či zdánlivě vedlejší linie s domácím násilím (v této linii naprosto fantasticky exceluje Nicole Kidman, která dospěla nejen do estetické krásy, ale i do prvotřídního herectví), která má na svědomí ono mrazení v zádech, a nebo linie zdánlivě hlavní postavy Madeline a jejích vnitřních příběhů, která vlastně nakonec hlavní postavou vůbec není. Ano, skutečně je tu celá řada zdánlivých prvků - jak už název napovídá - které vás v různých intencích nutí zamýšlet se nad jejich váhou a pozicí v celém vyprávění. Stejně tak je tu řada překvapení, které možná nejsou úplně šokující, ale rozhodně plodí další otázky, což je bezpochyby klíčovou funkcí všech seriálů. Závěrečnou pointu sice lze celkem snadno předvídat už po pár dílech, ale to, jakým způsobem k ní dojde, přináší satisfakci jako pomyslnou tečku za všemi liniemi, které se v závěru spojují v jednu velkou (a nutno říct že přínosnou) katarzi. Nemyslím, že Big Little Lies jsou příběhem o ženách či o dětech. Myslím, že jsou o mezilidských vztazích a o tom, že každý máme svojí třináctou komnatu, a především že každá z nich má řešení. Brilantní práce, skvěle napsaná i natočená, kde ve prospěch dechberoucího vystoupení Nicole Kidman lehce zanikají i všechny ostatní ukázkové herecké výkony (Reese Witherspoon tradičně parádní, Shailene Woodley mile překvapila a Laura Dern byla na pěst, což rozhodně značí skvělý výkon; neměl bych opomenout ani Adama Scotta, kterému je jedno, koho hraje, každého zahraje dokonale). Opravdu svěží seriál, zpočátku se tvářící jako feministická glosa, ale v průběhu dost příjemně překvapující a v závěru vrcholící v pocit něčeho výjimečného. Tím Big Little Lies v seriálovém světě dozajista určitě jsou.(13.4.2017)

V záplavě nadhodnocených seriálů posledních let, které skutečným velikánům nesahají ani po kotníky, to rozhodně patří k tomu nejlepšímu. Dokážu si i představit, že pro ženy v domácnosti, pro které jsou vrcholem umění často zmiňované Zoufalé manželky, skutečně může jít o přelomovou záležitost. Pokud však někdo naivně čeká, že dlouho připravované finále bude pecka, tak zůstane velmi zklamán. Stále se totiž bavíme o několika znuděných rodinách, které trpí ve svých domech u pláže. Navíc se mi zdá úsměvné, že se má někdo potřebu bít do prsou, když se mu podařilo určit zlomovou pointou daleko před jejím vyřčením. U podobných typů seriálů je to snad samozřejmostí. Hvězdnému obsazení kralují Reese a Nicole. Domácí násilí možná autentické, ale pro člověka s mozkem nepochopitelné. 1. série: 70%.(31.1.2018)

Vitajte v ženskom svete. Tých pár uzavretých dielov nám predostrie svojrázne ženské postavičky, ktoré používajú lož ako súčasť života, intrigujú, aby mali navrch pred ostatnými, ohovárajú, keď sa stanú terčom poníženia či posmechu. Sme v modernom svete malomesta so všetkými nuansami spolužitia, lebo všetci sa poznajú a všetci vedia o tom druhom viacej ako samy o sebe. Na počiatku príbehu sa stala na večierku vražda a divák je v jednej dlhočiznej retrospektíve ( celý seriál ) konfrontovaný so všetkým možným. Ako červená niť sa príbehom vinie šikanovanie detí v škole, ale tento motív je len spúšťačom udalostí, na rad prídu oveľa dôležitejšia a zásadnejšie problémy. Hoci hrajú ženy prím, na rad prídu aj muži, ale tí sú v mnohých prípadoch len štatisti, hoci ani to nie je správny výraz... Najväčšie hviezdy seriálu predvádzajú skvelé výkony a je radosť na ne pozerať.(8.7.2017)

Dobře vystavěný příběh a skvělé herecké výkony táhnou Sedmilhářky vstříc vyvrcholení, které bohužel nedostojí očekáváním a je předvídatelné a rozhodně nemá takový impakt, jaký si tvůrci představovali. Nepovedené zakončení je výraznou kaňkou na výsledku seriálu, ale předchozí průběh je natolik zajímavý a suverénní, že i s neuspokojivým koncem si lze tento příběh užít a vzpomínat na něj prevážně v dobrém.(13.3.2018)