Sedmilhářky (TV seriál)

Big Little Lies

Veľké malé klamstvá

(neoficiální název)

Drama / Krimi

USA, 2017–2019, 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Předloha:

Liane Moriarty (kniha)

David E. Kelley

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker, Sarah Burns, Kathryn Newton, Hong Chau, Kelen Coleman, Jeffrey Nordling, Mark Adair-Rios, P.J. Byrne, Lacy Camp, Gia Carides, Joseph Cross, Carrie Wampler, Merrin Dungey, Virginia Kull, Larry Sullivan, Sarah Sokolovic, Iain Armitage, Ivy George, Santiago Cabrera, Stephen Graybill, Robin Weigert, Anil Kumar, Annie Fitzgerald, Meryl Streep, Darby Camp, Douglas Smith, Kate Rene Gleason, Chloe Coleman, Kimmy Shields, Khalilah Joi, Mo McRae, Chris Aquilino, Katie Featherston, Talia Toms, Cameron Crovetti, Nicholas Crovetti, Nelly Buchet, Martin Donovan, Linda Burzynski, Charles Maceo, Jeryl Prescott, Scott Alan Smith, Leonard Kelly-Young, Anthony Molinari, Crystal Fox, Kerri Kenney, Lauren Lakis, Michael Laskin, Alan Godshaw, Mark Heidelberger, Santiago Cabrera (a.z.), Jonathan Grebe, Mykal-Michelle Harris, Michelle Lenhardt, Denis O'Hare, Christopher Backus, Eve Gordon, John Marshall Jones, Becky Ann Baker, Merrin Dungey (a.z.), Poorna Jagannathan, Mike Bradecich, Will Hawkes, Bellina Logan, Travis Schuldt, Maverick Thompson, Teddy Blum, Taylor Treadwell, Tim True, Lauren Glazier, Kathreen Khavari, Stacie Greenwell

Jé, kde se David E. Kelley tak dlouho schovával? Seriál se snovým obsazením (Reese Witherspoon nikdy nehrála lépe a od blbé blondýny urazila kus cesty), Valléeho režie je dost inovativní. Líbí se mi, že je seriál natočen podle knihy autorky, která sice píše ženskou literaturu, ale není to nic romanticky vyprázdněného. Prostě je to o ženách, ne jen pro ženy. Jen po konci poslední epizody jsem měl dojem, jestli tohle všechno netradiční náhodou nemá zakrýt klasický příběh o těžkém životě matek s poněkud tragickým koncem. 70%.(16.7.2018)

Vypadalo to na nudné holčičí tlachání, ale poměrně brzy se z toho vyloupl dost originální projekt. Mou pozornost si to každopádně získalo - a sedm dílů uteklo jako nic. Ale nevím, co na to chlápci... :) Název se mi taky líbil, leč vystihující zrovna moc není - oproti jiným žánrově podobným záležitostem se tam lhalo vlastně jen velice maličko.(23.5.2017)

Tak v takovém městečku bych teda žít fakt nechtěl. Sice se jedná o nějakou komunitu v Kalifornii, ale chvílemi jsem měl z různých záběrů pocit, jak kdyby se příběh odehrával někde ve Skandinávii. Směska lidí tu ale v tomto příběhu předváděla absolutní vztahové orgie a během sedmi dílů mi odvyprávěla příběh, který zajímavou cestou jde k vraždě. Ona totiž vraždou nezačíná, ale končí. Problém seriálu nicméně byl ten, že se hrozně dlouho rozjížděl a opravdu tak půlku seriálu jsem si na postavy zvykal, čímž netvrdím, že jsem si na ně nakonec zvykl. Nicméně Reese, Nicole a Shailene tu předváděli naprosto nadpozemské výkony a chlapská část osazenstva jí šlapala dost v závěsu. Sympatické je i to, že tento příběh je o Sedmilhářkách a ne o Sedmilhářích, takže tu řada feministek notně zapláče. Je zajímavé sledovat, kam až tyto matky jsou schopné zajít za podstatou mateřství a udržení rodiny. Rozhodně to má něco do sebe, ale opravdovou kvalitu celého toho námětu si uvědomíte až v samotném závěru, takže neváhejte a těch sedm dílů se držte, co to půjde. Bude to stát za to.(7.4.2017)

Skvěle odvyprávěno... Již od začátku víte, že někdo zemře, ale až do závěrečných minut poslední epizody vůbec nevíte, kdo bude... Jak jsem po první epizodě v podstatě všechny nesnášel, tak jsem si k většině postav nějak v průběhu našel cestu, takže jsem byl vážně pořádně napnutý, kdo si to nakonec odskáče... I když se první polovina seriálu trochu táhne, závěrečné 3 epizody mají obrovský spád, který vás právě i díky možná pomalejšímu stylu v úvodu, překvapí ještě víc... Další důkaz toho, že HBO prostě umí... 9/10(21.4.2017)

Vitajte v ženskom svete. Tých pár uzavretých dielov nám predostrie svojrázne ženské postavičky, ktoré používajú lož ako súčasť života, intrigujú, aby mali navrch pred ostatnými, ohovárajú, keď sa stanú terčom poníženia či posmechu. Sme v modernom svete malomesta so všetkými nuansami spolužitia, lebo všetci sa poznajú a všetci vedia o tom druhom viacej ako samy o sebe. Na počiatku príbehu sa stala na večierku vražda a divák je v jednej dlhočiznej retrospektíve ( celý seriál ) konfrontovaný so všetkým možným. Ako červená niť sa príbehom vinie šikanovanie detí v škole, ale tento motív je len spúšťačom udalostí, na rad prídu oveľa dôležitejšia a zásadnejšie problémy. Hoci hrajú ženy prím, na rad prídu aj muži, ale tí sú v mnohých prípadoch len štatisti, hoci ani to nie je správny výraz... Najväčšie hviezdy seriálu predvádzajú skvelé výkony a je radosť na ne pozerať.(8.7.2017)

• - Nevěra Madeline (Reese Witherspoon) vůbec nebyla v knize, ale se souhlasem autorky Liane Moriarty ji tvůrci přidali do scénáře. (oli009)

• - Laura Dern (Renata Klein) už raz spolupracovala s Shailene Woodley (Jane Chapman), konkrétne vo filme Na vine sú hviezdy, rovnako aj s Reese Witherspoon (Madeline Martha Mackenzie) vo filme Divočina. V oboch prípadoch to bolo v roku 2014 a v oboch prípadoch zaujala pozíciu ich matky. (dwdb)

• - Postava, kterou hraje Meryl Streep, byla psaná s tím, že si ji zahraje právě tato herečka. I z tohoto důvodu pojmenovala autorka knižní předlohy Liane Moriarty postavu skutečným křesním jménem Meryl Streep, tedy Mary Louise. (oli009)