Reklama

Reklama

Černobyl

(seriál)
  • USA Chernobyl
Trailer
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

VOD (1)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer

Recenze (1 116)

salahadin 

všechny recenze uživatele

Silný zážitek. Ano, jsem západní divák, nejsem od fochu a v Rusku jsem nikdy nebyl, takže hodnotím jen a pouze dopad na mé divácké čelo. Je jistě mnoho věcí filmově modifikovaných, ale proč bych se v tom měl rýpat, když poslání seriálu je tak jasné. Komunismus byla ideologie přímo postavená na lži, takže to nejsilnější je, jak tváří v tvář katastrofě lhali a bylo jim u prdele, kolika lidem zničí život. To je výpověď seriálu a jako taková je mimořádně sugestivní. A velice dobře natočená. Nejslabší díl je ten, ve kterém se vybíjejí zvířata. Stačilo to ťuknout několika scénami, takhle tomu vyčítám zteč na city divaček/diváků. "Pošleme tam bioroboty." Jo, to byla trefa do černého, co jiného člověk pro komanče byl že? ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Je vskutku ironické, že seriál, ktorý si ako hlavnú tému vybral ničivú silu lží, je tak okato vyskladaný z klamstiev a poloprávd. Nie je pritom ani potrebné čítať rozsiahle analýzy, čo je skutočnosť a čo je dramatizácia, Chernobyl je miestami tak smiešne napísaný, že je zjavné, že má ďaleko od reality. Či už ide o učebnicovú Mary Sue v podobe Chomjukovej, expozičné dialógy (Sestrička: "Máme jód?", Doktor: "Načo by sme ho mali!"), ešte horšie expozičné dialógy ("Porozprávajte mi, ako funguje jadrový reaktor."), alebo úplne bolestivé expozičné dialógy (prednes babky vojakovi, kde sumarizuje históriu Ukrajiny za ostatných 70 rokov a to vrátane slova "Holodomor"), je tento moderne sa tváriaci seriál minimálne čo sa týka scenára priemerné zastaralé remeslo. Pritom sa naskytá otázka: načo toto všetko? Skvelým príkladom je scéna s nahými baníkmi. Stačilo pár sekúnd, aby som si počas sledovania zistil, že síce dolu bolo horúco, no nikto nahý nekopal. Čo vedie k poznatku, že pri dnešnom sledovaní seriálov je detailné vysvetľovanie okolností nepotrebné. Nielen kvôli dostupnosti informácii, ale jednoducho ľudia inak spotrebujú médiá. Každý diel akéhokoľvek populárneho seriálu sprevádzajú desiatky článkov, blogov a videí. Tie informácie sa k človeku dostanú a netreba kvôli nim ísť do takýchto zásadných kompromisov. HBO sa rozhodlo divákom naservírovať uhladenú, jednoduchú, údernú story, nad ktorou sa nebude musieť zamýšľať, no aj kvôli tomu seriál fatálne zlyháva v tom najzákladnejšom: dôveryhodne prerozprávať jednu z najtragickejších udalostí za ostatných 30 rokov. Osobne som po zhruba jednej až dvoch častiach neveril skoro ničomu, čo mi prezentovali tvorcovia. Kým ale u Rocketman je to úplne jedno, pri Chernobyl je dopad odklonu od reality oveľa dôležitejší. Široká verejnosť doteraz o katastrofe vedela len nejaké úlomky. Neexistoval ucelený príbeh. "Niečo testovali... Vybuchlo to... Verejnosť sa o tom dozvedela až za pár dní..." Seriál poskytuje prvý celistvý pohľad na černobyľskú katastrofu. A robí to za pomoci veľmi silnej dramatizácie. Aj takto sa tvorí falošná história. PS: Pravdaže má to aj skvelé scény (všetko bezprostredne pred a po výbuchu, alebo čistenie strechy), no na druhej strane angličtina a zahraničný cast tomu strašne uberajú z atmosféry. ()

Reklama

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Strašně (zbytečně) vyhajpovaný seriál. Áno, natočeno je to dobře, áno, Černobyl je fascinující kapitola dějin, ALE... řekněme si na rovinu, to téma je hrozně vděčná a silná záležitost a málokoho to nechá chladným. To, že se pouhých pár dílů umístilo na prvních příčkách různých žebříčků je dle mého trochu nefér vůči skutečným SERIÁLŮM, které vznikaly léta a léta. Lidem, kteří to srovnávají dokonce s Game of Thrones bych upřímně nafackovala. Nicméně... události okolo Černobylu mě zajímaly snad odjakživa a dlouho jsem nedokázala pochopit, proč se o největší jaderné katastrofě nenatočil pořádný film nebo seriál. Konečně jsem se dočkala a rozhodně nejsem zklamaná. Herci úžasní, atmosféra o to víc. Menším zklamáním je samotná Pripjať: bylo hrozně vidět, že ji natáčeli jenom na jednom sídlišti a trochu mě zamrzelo, že úplně vypustili slavné Pripjaťské oko, při leteckých záběrech jsem pořád čekala, kdy se objeví. Zbytečně. Možná je to pro někoho nedůležitý detail, ale když už to chtěli autentické... K autentičnosti taky úplně nenahrávají anglicky hovořící herci, na druhou stranu kdyby to točili Rusáci nebo Ukrajinci, tak se takové kvality dost možná nedočkáme. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Žánrově je to mimo, ale pro mě byl prostě Černobyl horor. Rámcově člověk ví, co se stalo a něco o téhle tragédii i četl. Ale jakmile všechno vidí, dojde mu hrůznost této historické události o to víc. Seriál, který právem stojí na piedestalu. Se scénáristickou licencí, ale věrně, líčí neuvěřitelnou zhůvěřilost sovětského impéria a zároveň oceňuje upřímnou (i když omezenou) snahu lidí nahoře i dole (scéna "horníci a ministr přes uhlí") minimalizovat dopady incidentu. O to více zamrzí, když si člověk přečte, že se chystá ruský seriál o Černobylu, kde za havárii může agent CIA. Njn, SSSR už není, ale v Rusku se holt věci pomalu mění. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Série Černobyl bývá mnohými seriálovými fanoušky i publicisty považována za událost roku a nešetří se pochvalnými slovy na práci Craiga Mazina coby scénáristy a Johana Rencka coby režiséra. Na volně exaltovaného nadšení surfovat nebudu, od toho tu máme kvanta jiných. Nebojím se prohlásit, že jde o působivé dílo a nadprůměrnou podívanou, ale to se u HBO a obřího potenciálu, kde dominantní roli hraje sama katastrofa, dá s velkou pravděpodobností očekávat. Přece jen mi některé stránky projektu přijdou poněkud schématické, přehnaně zdramatizované, hrané na efekt, neodpovídající situaci (tady hraje roli i to, že jsem od fochu, a drobnosti, které laik snadno přehlédne, na mě působí rušivě). Na některé postavy mám vyhraněný názor, vnímám je jinak, než jak nám je servírují seriáloví tvůrci - viz postava Ďatlova - ten chlap byl sice arogantní parchant, ale taky rváč a jeho obrana a argumentace vypadala úplně jinak. Sice se s obdivem mluví o tom, jak dokonale imituje seriál sovětskou realitu, ale ta se podle mě omezuje na vizuální zobrazení prostředí, a to se ještě podle mě až moc zdůrazňuje chudoba a oprýskanost. Jaderníci patřili k protežované elitě a Pripjať bylo nové a výstavní město režimu. Duch doby, postavení hráčů příběhu v sovětské přítomnosti a jejich vědomí vlastních možností bylo jiné. Někdy zaznívají neskutečně naivní repliky, návodné pro dnešního, řekněme si otevřeně, západního diváka seriálu. Pro ně se natáčí i "srdceryvné" sentimentální scény "popravy" roztomilých štěňátek, které taky vyznívají pro znalé dost směšně. Máte vůbec ponětí, jak probíhá selekce kanců při hrozbě prasečího moru, redukce holubů ve městech nebo kachen v rezervacích, masové vybíjení stád při podezření na slintavku? Některé prvky se přehnaně zdůrazňují, na jiné, mnohem zajímavější, se nedostane. Obecně mám ale pocit, že pět dílů bylo příliš málo a většina postav s obrovským potenciálem se seriálem jen mihla a divák nemá šanci vytvořit si k nim náležitý vztah. Za mě zůstane 80 % celkového dojmu s tím, že své jsem si tam našel, a spousta toho, co mně vadí, připisuju snaze upravit projekt na tělo cílového diváka. ()

Galerie (331)

Zajímavosti (74)

  • Při záběrech interiérů v Pripjati je vše špinavé a zašlé. Výstavba Pripjati ale začala v roce 1970 a statut města získala o devět let později, tedy v roce 1979. Jednalo se tak v době havárie o nejmladší a nejmodernější město na Ukrajině. Není tedy důvod, aby interiéry vypadaly tak zašle jako je ukázáno v seriálu (například kachličky v nemocnici nevypadají ani dnes tak odpudivě jako je tomu v seriálu). (Maulincio)
  • První věta seriálu je stejná jako poslední: „What is the cost of lies?“ (Cimr)
  • Lyudmila Ignatenko (Jessie Buckley) je v době havárie na začátku těhotenství. Skutečná postava však byla v té době už v šestém měsíci těhotenství. Její dcera Nataša skutečně zemřela na následky radiace pouhé čtyři hodiny po porodu. (Macik1982)

Související novinky

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) má v posledních letech poměrně turbulentní období. Po soudních tahanicích se svou bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman a ztracené království), z… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů

04.01.2023

Nový rok znamená samozřejmě taky nálož nových seriálů a hned v lednu začneme zjevně zostra. Hollywood totiž odmítá zpomalit, a tak nás už zkraje roku čekají jedny z nejvýraznějších počinů… (více)

Reklama

Reklama