Morbius

• USA Morbius (více)

Na stříbrné plátno přichází jeden z nejpodmanivějších a nerozporuplnějších hrdinů filmového světa značky Marvel, jehož představitelem je Oscarem oceněný Jared Leto, který se ve snímku mění v charismatického antihrdinu Michaela Morbiuse. Doktor Morbius trpí vzácnou a smrtelnou krevní chorobou. S úmyslem zachránit druhé, kterým hrozí stejný osud, se Michael rozhodne k zoufale riskantnímu činu. Zdánlivý úspěch přinese lék, který je však dost možná nebezpečnější než sama smrtelná choroba, neboť promění léčitele v lovce. (Falcon)

Eliott

Vůbec se nedivím, že Morbius v kinech propadl i na podruhé, neboť kdo by to chtěl celé podstoupit znovu? Všechny čest americkým vtipálkům, neboť Internet opět nezklamal a pobavil dokonce více, nežli film samotný. Zpět k hodnocení: Celkově dílo hodně připomíná atmosférou Venoma, bohužel se však nechává inspirovat pouze nepodstatnostmi. Velký potenciál byl zakořeněn v netradičně, nicméně skvěle vypadajících bojových scénách. Nakonec však s tím související pokus o grandiózní závěr vytvoří na plátně spíše chaotickou patlanici a člověku nezbývá, nežli pouze odhadovat co se právě odehrává. Možná by tvůrcům neškodilo si pro příště přesně určit žánr, se kterým se bude pracovat a hlavně zvolit zajímavější zápletku. Nejenže to působí tak trochu křečovitě, ale hlavně byla upírská tématika postavena na přihlouplé premise a dílo není funkční ani jako horor, ani super hrdinský film. Není to sice ani zdaleka tak slabé, jak jsem se vzhledem k hodnocením obával, ale přesto je celkové znění prázdné a zapomenutelné. Jared Leto se však své role chopil docela dobře, tak snad pro něj příště bude psát scénář někdo svéprávný. 50% ()

3DD!3

I am Manbat! Jared Leto v podivné variaci na tuctového spidermanovského padoucha & neznámého batmanovskeho padoucha vyloženě tápe. Nesmyslná rozhodnutí, nejasné motivace i pochybná pravidla fungování celého toho nově budovaného vesmíru jsou k pláči. Blboučký scénář navíc zabíjí i potenciálně zajímavé příběhové linie a slušně nastřelený vztah hrdina a zaporák je zničen téměř diletantsky. Očividně brutálně prostříhaný závěr s Keatonem naznačuje, že je Morbius pro náctileté a moc nepřemýšlející konzumenty. ()

Spiker01

Zklamaný nejsem, dostal jsem přesně co jsem čekal. Typický Sony film, nemastný-neslaný, bez špetky invence nebo povedené akce, natočený tím nejsterilnějším způsobem prostě jenom proto, aby byl a přiživil se na stále trvající komiksové horečce s ucházejícím Jaredem Letem a neskutečně přehrávajícím Mattem Smithem (a úplně mimo Michaelem Keatonem, u něhož pořád nechápu, proč zahodili původně avizované scény do trailerů). Nechoďte na to. Sice se furt nadává na Venoma, ale jeho jsem si před pár lety v kině hodně užil (a doma už míň) a dvojka mě zklamala, ale pořád lepší než toto. Zbytečný film, jenž jen variuje stokrát viděné a čistý průměr.        PS : Vzhledem k dispozicím našeho okresního kina jsme neočekávaně vyrazili na dabing a světe div se, dabing byl kvalitnější než film samotný. ()

Nevka

Třeba mě ukamenujte, ale pořád je to lepší než druhý Venom. Samozřejmě to je v základu hrozně hloupé a spousta linek by potřebovala nějakou smysluplnou výstavbu, aby mohla mít nějaký rozumný dopad na diváka, ale... Matt Smith je (klasicky) sympaťák, jeho motivace jsou (většinou) uvěřitelné a souboje s Morbiem (překvapivě) fungují lépe než představení Venom vs Carnage (což nepochopím). Člověk by sice hádal, že ten film vznikl někdy v dobách Affleckova Daredevila a Catwoman Halle Berry, ale dobře. Co se dá dělat. Nelíbí se mi směr, kterým se Sony vydává, ale vzhledem k poměrně pozitivnímu hodnocení Venoma tohle všeobecné zhnusení nechápu. Moc rozdílů v kvalitě tam totiž nevidím. ()

castor

Nakonec lepší, než jsem čekal. Jared Leto coby nadaný doktor medicíny, trpící vzácnou chorobou krve, konečně udělá poslední krok s vlastním experimentálním přípravkem využívajícím netopýří DNA. Jeden „problém“ tím vyřeší, další ovšem probudí. Navíc je tu ještě stejně zdravotně podlomený kamarád z dětství (šmejdové Mattu Smithovi jdou), který je na rozdíl od hodného Jareda po ochutnání rudé sveden na stranu zla. A nadlidskou sílu začne využívat po svém. O dalších postavách je zbytečné se bavit, jednoduše nikoho nezajímají. Snad jen Adria Arjona, ta ovšem z jiného důvodu. A na duo úporně se tvářících detektivů bych raději zapomněl. Režírující Daniel Espinosa, který ale jinak docela umí, zvolil nenáročnou cestu, emoce má na nule, nepohlídal si ani zvláštní skoky ve scénáři a předložil poměrně fádní akci. Navíc je jí málo a působí jakoby navíc. Nemluvě o tom, že je hnusně digitální. ()

*CARNIFEX*

Scifíčko "Life" od Espinosu malo snáď všetko, čo sa od dobrého scifíčka s hororovým nádychom očakáva. "Morbius", má zas všetko, čo by film obsahovať nemal. Celkom dobrá, digitálna sračka, i keď na druhú stranu, v rámci nejakého nulového očakávania, na jeden krát pri špáraní v riti, dostatočne postačí. Na záver len jedna vec. Je to fakt "horor". Za tie tenisky čo zajebali Smith-ovi na nohy, si tento film iné označenie ani nezaslúži .. ()

D.Moore

I když kvalit filmů od sousedů z MCU nedosahuje (ale je povedenější než Black Widow a ne o moc horší než první Doctor Strange), Morbius je rozhodně lepší než oba dva Venomové dohromady, a to hlavně díky postavám, na kterých vážně záleží. Škoda, že se více nepřitlačilo na hororovou pilu, neboť právě tento film s právě tímto hrdinou si to mohl dovolit. Líbí se mi, že upoutávky, které jsem viděl, nevyzradily všechno a například záporáka si vlastně komplet schovávaly až do kina. A ačkoliv to není nijak objevný záporák, je to dobrý záporák a jeho motivaci se podařilo vcelku uvěřitelně podat i na trochu omezenějším prostoru. Akčních scén není moc, ale jsou, a v nepřehledný zmatek se nemění díky zpomalování času v ty pravé momenty. Jared Leto na mě v hlavní roli působil dobře, toho urputného hrdinu, který se nechce vzdát lidskosti, jsem mu věřil se vším všudy. Pro mě prostě nijak přelomový, ale příjemný a neurážející film, při němž jsem se na rozdíl od zmíněného Venoma nemusel co chvíli stydět, nač se to proboha dívám. ()

Big_Boss

Původně jsem teda vůbec neměl v plánu vidět tenhle novej přírůstek do Sonyverse, ale ty první zahraniční recenze ten film tak rozcupovali, že jsem se musel o jeho sračkoidní kvalitě přesvědčit osobně. A po dokoukání mi ten film nepřišel až tak špatnej… jako jasně, není to nic světobornýho, ale úplnej průser to taky není. No jenže, pak jsem si dal od „snímku“ maličko odstup a po zapojení mozkových závitů se problémy filmu začali šířit stejně rychle jako statistiky nakaženejch COVIDEM. Ale než přejdeme k těm negativním aspektům, podíváme se na pozitiva. Těch je totiž míň. Design Morbia vypadá fakt parádně, přesně jako vystřiženej z komiksů. Ta jeho echolokace a ostatní schopnosti taky vypadaly, aspoň z vizuálního hlediska zajímavě. No a tim pozitiva filmu asi končí. Takže přeskočíme k tomu hlavnímu. Tohle je kurevsky průměrnej film, kterej už prostě neodpovídá dnešním komiksovým standartům. Film je katastroficky sestříhanej (což studio svádělo na COVID a jiný pořadí vydanejch filmů) a svým způsobem připomíná komiksový filmy z 80. let , kdy kravaťáci sami nevěřili v úspěch filmů, který mají základ v knížkách pro děti. Další problém je ve scénáři, kterej by dokázal s přehledem napsat student základní školy za dva dny. Hlavní hrdina získá nějaký schopnosti, učí se s nima zacházet, stejný schopnosti získá i jeho nejlepší jedinej přítel, kterej se po malý rozepři stanej jeho hlavním záporákem filmu… no a nesmí chybět i potencionální love interest. Fim je bohužel předvídatelnej a žádný zvraty vás nečekaj. No tak v čem jinym by mohl film vyniknout? Je to biják s upírama, tak co třeba v tom hororovym aspektu? Film je R-ko, tak co trocha tý krve a děsivý atmosféry? No jo vlastně, ono to je PG-13, aby se sypaly peníze za široký dětský publikum. To by ten film, ale musel i něčim zaujmout, že jo? No dobře, tak aspoň mladiství budou mít něco z toho propojenýho Spider-Manovskýho univerza, na který tak hodně odkazovaly všechny trailery, Jo, tak i to bylo z filmu vystřižený?! Takže chápu správně, že tenhle slepenec neexceluje v jedinym aspektu dnešní komiksový konkurence? No do pr…kený ohrady. Vedlejší postavy jako Moriarty detektivní duo nestojí taky vůbec za zmínku a ani nechtějte abych začínal s nelogickejma post-credit scénama. Jejich nelogický propojení s pravidlama stanovenejma ve Spider-Man: No Way Home mi úplně vypaluje díru do mozku a absolutně nechápu, kdo mohl tenhle výslednej paskvil schválit a poslat do světovejch kin. Teď už jenom budu doufat, že film Morbius viděli i tvůrci Kravena a využijou ho jako důkladný příklad toho, jak netočit  komiksovej sólo film se Spider-Manovskym záporákem v hlavní roli. Tomuhle filmu byste se měli vyhnout obloukem a když už ho nějakym omylem vystavíte svým očím (s dostatečnou dávkou omamných látek), tak jedině proto, aby jste zpětně docenili kvalitu Raimiho Spider-Mana 3, kterej v porovnání s tímhle vypadá jako Občan Kane komiksovejch filmů. HODNOCENÍ – 3/10. ()

Xmilden odpad!

Za poslední dobu nejzbytečnější a určitě nejhorší komiksovka. Úloha Morbiuse v nějakém tom připravovaném multivesmíru Spider-Manových záporáků je mě naprostou záhadou. Venom jako postava je oproti nesympatickému Jaredu Letovi o několik levelů výše. On mě tedy Leto svého času zklamal i jako Joker v Suicide Squad. Tady to něm rovnou postavili a dopadlo to velmi špatně. Příběh nemá ani na to, aby dokázal naplnit kvótu 90 minut a tak si pomáhá potitulkovými scénkami. Moc mě mrzelo, že v tom na konci musel účinkovat Keaton. Naštěstí diváci nebyly hloupí, do kina nepřišli a Dvojka určitě nevznikne a moc bych se divil, kdyby Morbia jako postavu, vůbec kdy Sony vytáhlo na světlo v jakémkoliv filmu. Špatný film o ještě horší komiksové postavě. ()

darkrobyk

Do kina jsem šel s obavami, když jsem si přečetl několik zdejších komentů a viděl hodnocení. Jenže když je čtu znovu, tak vidím, že leckdo film odsuzuje a trhá v natolik obecné rovině, že by se to hodilo na spousty dalších filmů. Z konstatování  - mizerný scénář, bez nápadů, zklamání, otřesné finále - se fakticky nedozvím nic. Prázdné fráze. Jo a mnozí hned od úvodních metrů filmu věděli, jak se celý snímek bude odvíjet až do konce. A jak už to u posledních marvelovek bývá, zjistil jsem, že jsem naštěstí viděl úplně jiný film. Drama doktora, jenž trpí nevyléčitelnou nemocí, na níž se snaží nalézt lék, není samozřejmě nic originálního, jenomže v současnosti i řadu let zpět už originální příběhy nejsou. Morbius je nešťastnou postavou, která vnímá svůj pokus o léčbu jako tragické selhání, jako kletbu. A snaží se s tím něco udělat už kvůli kamarádovi, jenž mu ukázal tu pravou temnou tvář mutace. Dobře, nechlístají tu hektolitry krve, temnota je spíše tušená a Leto postrádá patřičné charisma, jenže po rozpačitém začátku dostane film spád, souboje jsou skvělé, létáním nad uhrančivým New Yorkem strčí Morbius do kapsy i Spider-Mana a vše směřuje k tragickému (ve smyslu rozuzlení, nikoliv provedení) finále. Odkaz na Murnaua, Draculu, Batmana...potěšil. A že nebyl film vtipný? No ještě aby se v upírském příběhu vtipkovalo, to tedy ne! Přirozeně bych uvítal raději gothický horor, ale i tak jsem byl spokojen. A rozhodně mi není líto těch, co šli do kina a pak dali odpad nebo hvězdičku. Třeba budou příště rozumnější a film si nechají ujít. 3,5* ()

DJ_bart

Revoluční kinematografické veledílo a neopakovatelný popkulturní milník, který vydělal neuvěřitelných ∞ morbiliard dolarů, a který divákům na filmových plátnech představil kultovní marvelovskou legendu – Dr. Michaela Morbiuse. Nikdy nezapomenu na to když Žared Léto ve své životní roli Dr. Michaela Morbiuse pronesl svoji ikonickou hlášku "It's Morbin' time!" a celé kino explodovalo nadšením. Zbytek filmu se celé publikum doslova topilo v slzách...... Již nyní se nemohu dočkat na pokračování Doctor Morbius v Morbi-versu šílenství a doufám že se dočkáme i MCU – Morbius Cinematic Universe. Tohle veledílo je zkrátka důkazem, že franšíza Spider-manovských filmů bez Spider-mana je nadčasovým projektem který nemá v dějinách kinematografie sebemenší obdoby – je vskutku neuvěřitelné že Sony má tak jedinečný recept na to, jak uspokojit cinefily a prodat morbiliardy vstupenek. Tohle je totiž ojedinělý morbastický zážitek, na který nikdy nezapomenete. Kam se hrabou vizionářská díla Stevena Spielberga, Stanleyho Kubricka, Bély Tarra, či Andreje Tarkovského – tahle éra již pominula dámy a párkové, nyní nastala éra Morbiuse. Co dodat? JEDEN Z FILMŮ VŠECH DOB. ()

Shakers

Trailer ma nepresvedčil a hodnotenie tiež nebolo lákavé. Po filme však musím skonštatovať, že ma to bavilo viac ako väčšinu, pretože mne to také zlé vôbec neprišlo. Je to sto krát lepšie ako druhý Venom. Daniel Espinosa už v predošlom filme ukázal, že pútavú atmosféru vie a Morbius ju nie lenže potrebuje, ale aj ju dostal. Konečne sme dostali komiskovu, ktorá nebola iba vtip sem, akcia tam. Príbeh je síce taký štandard, ale bavil ma hlavný hrdina. Jared Leto je v ďalšej komiksovej úlohe znova fajn a prvá polka filmu, kde hrdina zisťuje a objavuje aké má schopnosti, ma bavila viac ako akčné finále. Akcia super, jemne hororová atmosféra tiež, efekty slabšie, záporak ako vždy moc neponúkne, ale vyložene nie je zlý. Mňa to prekvapivo bavilo a teším sa na to čo bude ďalej, keďže scény za titulkami napovedajú, že sa chystá niečo väčšie. P.S.: za titulkami sú dve scény. 65% - 3* ()

filmfanouch

Studio Sony původně mělo plán, že dvojice filmů Amazing Spider-Man vyšlape cestičku pro několik spin-offů, kdy se tak kolem Amazing Spider-Mana vytvoří jedné filmové univerzum. Jenže Amazing Spider-Man 2 v kinech zklamal a nakonec tak došlo k dohodě mezi Sony a Marvel Studios, kdy Sony aktuálně půjčuje Spider-Mana v podání Toma Hollanda pro hostovačky v Avengers, Marvel Studios zase výrazně vypomáhá na Spider-Manových sólovkách. Jenže Sony to nevzdalo a nadále chystá vytvořit vlastní filmový vesmír, jen tedy prozatím bez Spider-Mana. Započal to Venom, který se v kinech dočkal velkého finančního úspěchu a vysloužil si pokračování. Po Venomovi nyní došlo na dalšího Spider-Manova protivníka a antihrdinu, tentokrát jménem Morbius. I Morbius se stal jedním z těch filmů, který se během pandemie mnohokrát odkládal (měli jsme ho původně vidět už počátkem roku 2020), dočkal se též několika přetáček a nakonec přichází až velké události jménem Spider-Man: Bez domova. Pochopitelně by se nevyplatilo čekat nějakou zásadní událost, důvěra ovšem směřovala především k tomu, aby byl film alespoň fajn a Jared Leto měl po svém neslavném pojetí Jokera konečně v biografii zapsanou nějakou solidní komiksovou úlohu. Kde je ovšem pravda?   Morbius působí jako anomálie. Jako komiksový film, který vznikal kdysi dávno na počátku 21. století, kdy komiksové filmy ještě vyloženě nebyli největšími filmovými událostmi/megahity roku. Připomene filmy jako Daredevila s Benem Affleckem, Elektry s Jennifer Garner, Punishera s Thomasem Janem či Ghost Ridera s Nicolasem Cagem. Dvě dekády nazpátek by možná Morbius mohl obstát, v dnešní zaplavě komiksové konkurence ovšem absolutně neobstojí, protože působí jako bratránek z direct-to-dvd. To samotné by ovšem nebyl problém, kdyby mohl Morbius čímkoliv zaujmout. Jenomže on nezaujme prakticky ničím. Minimálně tedy ne v tom dobrém slova smyslu.   Morbius je jeden z nejhorších komiksových filmů posledních let, minimálně tedy ten nejslabší od Fantastické čtyřky z roku 2015. Neskutečně hloupý scénář, který víceméně v průběhu popírá vlastní nastavená pravidla, akce bez nápadů sázející především sem tam na zpomalené záběry, aby aspoň chvíli bylo vidět, co se to vlastně na plátně děje a především střih v podstatě ničí veškeré akční scény, vizuální efekty jsou neskutečně ošklivé (především proměňování dvou hlavních postav na upíry) a herci do svých rolí nedávají prakticky nic. Jared Leto nadále na komiksové role štěstí nemá, Matt Smith poté jako hlavní záporák Milo předvádí výkon, který snadno připomene Nicolase Cage a jeho známé cageování. Velkým otazníkem je poté obsazení Tyrese Gibsona do role postavy Simona Strouda. Tyrese Gibson je totiž jako drsný polda jednoduše nepřesvědčivý a člověk mu tuhle polohu vůbec nemůže věřit.   Problémem by ani tak nebyli povinné postavy (mentor, láska, nejlepší přítel proměněný v nepřítele), kdyby s nimi scénář dvojice Matta Sazami/Burka Sharplesse nějak zajímavě pracoval. Jenomže Morbius ve finále působí jako takový ten průměrný komiksový film, který má za úkol dát dohromady umělá inteligence. Pomáhá tomu i fakt, že režírující Daniel Espinosa vlastně se žádným zajímavým nápadem skutečně nepřijde. Především se v průběhu ukáže, že by Morbius možná mohl obstát jako protivník pro Spider-Mana nebo Bladea, tahle postava ovšem svůj film zcela utáhnout nedokáže. Především proto, že vlastně není dvakrát zajímavá. Z Morbia jde vycítit temnější pojetí než u Venoma (vtipkování ve filmu prakticky není), chvílemi to poté vyvolá pocit, že to má být celé pojaté jako taková tragédie. Jenomže vše co se na plátně děje nechává člověka zcela chladným, protože v tom filmu skutečně prakticky nic nefunguje.   Není to přitom úplně toporné řemeslo. Peníze na tom jsou vidět, Oliver Wood za kamerou občas přeci jen ukáže alespoň nějaký ten hezký vizuál, hudba Jona Ekstranda nezní špatně a Morbius alespoň trvá snesitelných 100 minut a proto celkem uteče. Espinosa za kamerou sice nepřináší kdovíjak zajímavé nápady, minimálně nějaká tvůrčí zručnost tam ovšem je. Jenomže v průběhu se vlastně jen víc a víc ukazuje, jak moc nevyužitý potenciál v Morbiovi je. Je tam nějaké dilema, pochybování nad sebou samým, zhroucení osobního života a další věci, které by mohli ve funkčním dramatu fungovat. V Morbiovi se ovšem jen tak nějak dějí, vyskakují na povrch, následně se začínají tak nějak ignorovat a na konci to nejspíš od diváků chce nějakou empatii k postavám a tomu co prožívají. Jenomže to nejde, protože se nikdy nevyskytne pocit, že se o něco hraje. Nehledě na to, že ústřední konflikt mezi hlavním hrdinou a hlavním záporákem působí, že v tom filmu prostě je, aby měl film záporáka a mohlo ve finále dojít k nějaké akci. Nejhezčí jsou ve finále na celém filmu nejspíš titulky. Mají sami o sobě větší půvab než celý Morbius.   Tudy cesta nevede. Sony zoufale touží po vytvoření vlastního propojeného vesmíru, kde by se za pár let měli spolu setkávat Venom, Morbius a další Spider-Manovi protivníci, i když ovšem Morbius pořád může vydělat solidní peníze (a při rozpočtu 75 milionů dolarů má velkou šanci se dostat do plusových čísel) a může se jet dál, sázka na to samé by příště diváky mohla jednoduše omrzet. Morbius působí jako tuctová záležitost, která jakoby byla vytvořená umělou inteligencí, v současné konkurenci komiksových filmů je prakticky nemožné, aby Morbius někoho zaujmul. Osobně si navíc nedovedu představit, jak by se mohlo s postavou Morbia nadále pracovat, vlastně by mi osobně nejvíc zamlouvala, že by nový Blade v podání Mahershali Aliho zneškodnil Letova Morbia v úvodní scéně svého prvního sólového filmu. Rázem by tak tahle inkarnace a celý tenhle velký omyl našel alespoň částečný smysl. Kdybych ovšem musel za Morbia z vlastní kapsy zaplatit 150 korun, nadšený bych z toho nebyl. Takový velký studiový omyl se každý den nevidí......     PS: I když jsou dvě po-titulkové scény na celém filmu to nejzajímavější, paradoxně jsou na celém filmu i nejdementnější. Absolutně nedávají ze žádného ohledu smysl (rozbor by byl výživný), popírají dříve nastavená pravidla odjinud a především jen dokazují, jak se v Sony marně snaží uplést z hovna bič. Kdo se jinak náhodou těší na výskyt graffiti se Spider-Manem, budovy Oscorp či interakce Letova Morbia s Vulturem Michaela Keatona ze Spider-Man: Homecoming, ten by měl tak trochu zchladit očekávání. () (méně) (více)

playboxguest

Od filmu jsem vůbec nic nečekala, ani jsem nevěděla, o čem bude a tak nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Kvalitou je to béčko s velkým B a já navíc nemám ráda upíry, takže mě námět nenadchl, ale že by mi to přišlo horší než jiné slabší komiksovky, nebo upíří filmy, taky říct nemůžu. Ke konci už jsem sice ztrácela pozornost, ale úplný průšvih to určitě není a Jared to docela držel. Ideální zabití času, když chce člověk něco na úplné vypnutí. A určitě jsem zívala méně jak u ukecaného Eternals, kde byla těžce přepálená stopáž. ()

Beckett51

Nějaký hry s barvičkama a zpomalovačkama působí fakt hezky a herci se většinou snaží. Jinak je to ale slušnej adept na rivala legendárnímu Catwoman bizáru s Halle Berry. Vě zkratce to působí jak kdyby to bylo sestřihaný z původního tříhodinovýho filmu, ale zároveň se pocitově zdá, že to minimálně ty tři hodiny trvá. V tomhle ohledu je to skutečně famózní. ()

Goldbeater

Studio Sony po druhém Venomovi dál pokračuje v ohledávání dvacet let starých slepých uliček kinematografie a sází jen na to, že výslednému produktu může dát nálepku populárního Marvelu. Když si však od Morbia tuto nálepku odmyslíte, zbude vám z něj jen ekvivalent všech těch laciných direct-to-video upírských braků se špatnými herci a ještě horšími efekty, které kolem roku 2000 po úspěchu Bladea zaplavily trh s levnými DVDčky a na které jen málokdo byl zvědavý tenkrát a rozhodně nikdo není zvědavý dnes. Ve svých lepších momentech je Morbius jen fádním, mnohokrát viděným komiksovým originem naplňujícím jen to nejjednodušší myslitelné dějové schéma. Ve svých nejhorších momentech je to totální cringefest se speciálními efekty a digitálními maskami připomínajícími pixelový holokaust. Uwe Boll by zatleskal. ()

mzss1

[72%] Viděno v kině. No, samozřejmě, jsem velký kinomaniak, tak ani toto mi na velkém plátně neuniklo. Po rozpačitých, až průměrných recenzích (někde se psalo, že to hodnocením klesalo i pod 50%) jsem na to moc náladu neměl jít do kina. I přesto, že na nějaké recenze většinou kašlu. Nicméně, jsem se po jedné sérii nočních probudil a rozhodl se neprospat celý den, tak jsem a to vyrazil. Né, nevyspával jsem v tom sále. ;) Film mě nakonec příjemně překvapil. Nejednalo se o nějaký super zázrak, skoro bych to přirovnal kvalitou a hodnocením mých procent k obou Venomům. Hlavně, první třetina snímku mě bavila asi nejvíc. Ústřední postavy dvou „bratrů“ ze speciálního ústavu pro nemocné děti špatné DNA mě bavily. Postava Morbiuse byla dobrá, Leto to zahrál solidně. 2/3 snímku je akční, začíná se to rozjíždět. Efekty jsou docela dobré, i když ten vizuál, kdy se Morbius a jeho nevlastní „v podstatě bratr“ začínají měnit, je trochu divný. Akce je tu dost, je docela přehledná, i když stále přímočará. Poslední část filmu už není tak napínavá a zajímavá a konec je moc urychlený. Ale mě to i tak celkově bavilo. Ty scénky s netopýry mi trochu toho Batmana připomínají, byť jen vzdáleně. I hudba, která je obyčejná mi v jedné scénce připomene Zimmera, ale to už asi trochu přeháním. Určitě bych zde přidal větší minutáž, víc postav a vymazal zde nebo vylepšil detektivní linii s extra nudným detektivem, které zde hrál marně Tyrese Gibson. Co k tomu více dodat? Určitě si to nebudu pouštět opakovaně, ale někdy k tomu klidně vrátím. Je jedno jestli je tohle součást marvelu nebo ne. Najde se tu nějaká narážka na marvel filmy a 2 po titulkové scénky, které mě vůbec nebavily, ale to je fuk. Byl jsem hlavně pozitivně překvapen, jak mi to sedlo navzdory tomu jaké špatné to mělo ohlasy. ()

kingik

Jared Leto si coby doktor Michael Morbius tyká s netopýry. Jejich DNA totiž smíchal s lidskou. Od té doby má neodolatelnou chuť konzumovat lidskou krev a po vzácné krevní chorobě, kterou odjakživa trpěl, není ani památky. Účinky séra se ale rozhodne zneužít jeho protivník, kterého vždy považoval za svého bratra. Comiscové hrátky od Marvelu s hororovou příchutí, které byly předlohou filmu, jsou v našich končinách velkou neznámou. S tím ovšem u mě nevyvstal problém. Film má docela průbojný náboj, nebojí se šlápnout, respektive rád by šlápl do krvavější explicitnosti (krev je digitální a je nutno si její zvýšený poměr domyslet), ačkoliv je limitován přístupností. A hlavní hrdina umí využít své charisma. Jeho soupeř v podání Matta Smithe už ale značně zaostává a většina vedlejších postav přílišné zajímavosti nepobrala. A postupem času film začne upadat do jakési režijní rutiny (viz bezinvenční finále). I tak snímek celkem delší dobu vzdoruje rutinnímu pojetí a má náběh na určitou formu novátorství v dané filmové oblasti. Letovu tvář trikoví specialisté prohnali digitálním morfingem, z hlediska maskérství se sice nejedná přímo o (r)evoluci, nějaký děsivý rozměr jeho vampýr určitě má. Trikově to mělo velmi blízko k Bladeovi, což je film z dnešního pohledu značně letitý. U comicsových adaptací pochopitelně nečekám psychologickou studii postav, respektive ústředního hrdiny, bylo ale malinko naznačeno, že film má nějaké povědomí o snímcích typu Moucha. Je dobré zjištění, že režisér Daniel Espinosa si nějakým způsobem uvědomoval nedostatky scénáře, tudíž se mu daří je redukovat, ne až tak eliminovat, přičemž se vyskytly scény, které jaksi nebyly zcela objasněny, ještě lépe, nevylučuje se, že mně jejich úplná smysluplnost unikla vlivem neadekvátního střihu. Jared Leto si vyprodukoval komiksárnu, která naznačuje budoucí týmové sloučení (viz Michael Keaton v po titulkové scéně). Návrat jeho krvežíznivého hrdiny sice tolik jistý není, ovšem svůj dosavadní prostor na scéně zužitkoval obstojně. 7/10 ()

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

03.03.2024

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Každý rok se v předvečer velkého finále oscarové sezóny sejdou v Los Angeles členové nadace Zlatá malina, aby „ocenili“ ty nejhorší filmy uplynulého roku. Hlasování o tyto ceny se účastní zhruba 700… (více)