Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

sskrblik

Velice pěkný film podle knižní předlohy Michala Viewegha, není plně autentický s knihou, ale velmi příjemně se na něj kouká a nenudí. Asi nejlepší filmová adaptace podle románů Michala Viewegha. ()

dANo

Film sa dobre rozbehne, ale postupne stráca dych a ku koncu je to už iba priemerná komédia, ktorá u mňa pôsobila skôr ako televízny film. ()

lucascus

Dlouho jsem shlédnutí tohoto filmu odkládal, nakonec jsem však byl překvapivě spokojený. Od Viewegha jsem nikdy nic nepřečetl, ale asi se na něho někdy vrhnu a dám aspoň ty Báječná léta. Příběh má příjemný spád a samozřejmě velkým plusem je vhodný výběr hlavních herců - Vetchého a Šafránkové. ()

Brain-D

Strašně se mi líbil obraz, který ukazoval tuhle dobu. Ale co ten scénář ? Jestli je to kvalitní přepis knihy, tak ještě že jsem se knize vyhl. ()

VanTom

Hořkosladká komedie přesvědčivě ukazuje dobu normalizace, kdy nezáleželo na tom, co jste uměli, ale jak moc jste se angažovali. Ovšem zůstává smířlivá, pořád měli lidé (hlavně ti dospívající) své běžné životní radosti a krásy, nebylo všechno úplně šedivé. Tohoto tónu se drží i charakterizace postaviček, dýchajících díky kvalitním hercům, byť s ubíhajícím časem podléhající výrazné zkratkovitosti. ()

JoseBenes

Komunistickou dobu jsem sice nezažil, ale film ji podle mě zcela věrně zpodobňuje a ukazuje, že s režimem nespolupracující lidé jako Ondřej Vetchý to měli opravdu těžké. A pokud bych si měl vybavit dvě scény, tak recitace básniček a projížďka na lodi... ()

NoFiction

Jenom šílenec může do téhle doby přivést vlastní dítě, aneb takhle to přesně vypadalo. Takže jdeme volit komunisty ? ()

ghatos

Ústřední dvojice Šafránková - Vetchý nemá chybu. Film nádherně vystihuje dobu. Nahořklá komedie se vším všudy. 83%. ()

Autogram

Politická angažovanosť bola v tých časoch nevyhnutnosť, či už to bolo psíčkarenie alebo futbal. Inak bol Gottov Rozprávkový dóóm len neuskutočniteľným želaním. Film by sa dal označiť takmer za Pelíšky neskoršieho obdobia. Nechýba humor, depresia bezvýchodiskového útlaku ale aj nádej a dokonca aj pár ženských odhalení, mám na mysli samozrejme tie 18+. –––– Dočasně? No dočasně tady máme rusáky. –––– Víš co? Teď jdi, spláchni tu analýzu do hajzlu a pak už si, prosím tě, vyndej tu hlavu z prdele. –––– Ježišmarjá, Kvido, co se mu chudáčkovi stalo? ()

deckardx

Super film ! Necetl jsem predlohu a mozna je to i lepsi,protoze mi vsechny postavy prisli uplne vyborne obsazeny... Skvela Safrankova a Vetchy taky vybornej... No a v neposledni rade - naha Alice Bendova je peknej kus... ()

dinsdale

Velmi zdařilá adaptace jedné z Vieweghových nejlepších knih. Výkony v hlavních i vedlejších rolích jsou výborné, pro mě samozřejmě nejvíce excelují Libuška Šafránková a Ondra Vetchý. ()

Philoun1

Velice příjemná komedie, která se na dobu totality dívá s nadhledem a vtipem. Všichni herci opravdu odvedli kus dobré práce. ()

BuryGol

Komedie, co je hořká jako kafe bez cukru a mlíka. Rovnou přiznávám že knihu jsem nečetl a o době nedávný rudý toho zase tolik nevim. Měl bych si znalosti dočerpat, pravda. Vetchý a Šafránková zahráli rodiče dobře, ač je mezi nima deset let rozdíl. Vladimír Javorský se do slizkýho soudruha vžil úplně dokonale a Jakub Wehrenberg podal taky dobrej výkon. Celkově to byl fajn film, ale nehorázně mě štval malej Kvído v podobě obtloustlýho kluka co neuměl pořádně artikulovat a mluvil jako v roce 1850. Jinak kozy Alice Bendový stály za to a to, že nesnášim levičáky a komanče obzvlášť, mi zůstalo. ()

Anez

Úžasný film. Plný úžasných hlášek : "Tak řekni co děláš, co jsi dělala! - "No, nestačím se divit, to dělám. A co jsem dělala? No děti jsem dělala. Nedělala jsem jazyky. Kdybych dělala jazyky, neseděla bych tady jako kráva." ()

standsiller

Škoda že mi ten film začal byť sympatický až približne v druhej tretine celej minutáže. Najviac mi asi vadilo prílišné skákanie v čase ( i keď vyňatím tejto chyby by film stratil význam ). V scenári Jána Nováka sa mi tiež nepozdávalo úplne všetko , ale čo nie je vtipné mne, môže byť ostatným. Sympatický film. ()

P1tr

Oblíbený Český film, který se řadí mezi klasiku devadesátých let a já příliš nechápu proč. Jde totiž sice o snímek s příjemnou atmosférou, ovšem moc více toho upřímně nenabízí. Pár zajímavých momentů nedokáže zakrýt fakt, že filmu schází výraznější tvář a jedná se spíše o zaměnitelnou rodinnou záležitost snažící se navázat na odkaz Obecné školy, což umocňuje obsazení Libuše Šafránkové do role matky, ovšem tím jediným se dokáže kvalitativně přiblížit nedostižným Svěrákům. ()

Specs

Hlášky: Pepíček: - "Ema m-m-má m-m-m-má-mu." soudružka učitelka: - "Dobře Pepíčku, a teď třeba... Kvido. Zkus nám přečíst něco ty." Kvido: - "Ema mele maso. Ema mele maso? Co je tohle za krávovinu?!" & Kvidův otec: - "Jenom šílenec může přivést do tohoto světa vlastní dítě." ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková