Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Skip

Pamatuji si mnohé a tento film byl dost přesný. S hořkým humorem podaný obraz doby, která byla dost šílená. Výborné herecké výkony, zejména Libuška Šafránková byla neodolatelná. ()

kajas

"Otče, prosím tě, proč šeptáš?" "Já nešeptám". "Šeptáš." "Nešeptám." "Mami, prosím tě, řekni mu, že šeptá." "Šeptáš, Aleši, a není to normální." Kniha je výborná, ale film ještě lepší. A ze všech postav mě nejvíc baví Libuška v roli maminky, která má v sobě úžasnou moudrost a vyrovnanost (nebo snad starobu a otupělost? Vždyť kdyby dělala jazyky, neseděla by tady jako kráva :)). ()

major.warren

Výtečná komedie. Úžasná satira na totalitu, vyprávěná nápaditě, vtipně, i vážně. Právě jsem jsi přečetl knížku a hned ráno jsem se šel na film podívat. Film byl skvělý a kniha přímo vynikající. Michal Viewegh je skvělý spisovatel. Podle mě jde o jeho nejlepší knihu. Petr Nikolaev je zase skvělý režisér a pod jeho vedením se tuto knihu povedlo zfilmovat opravdu skvěle. Kniha byla jako při většině adaptací více podrobnější a úplnější, ale celkově se adaptace povedla. Scénář stejně vtipný a výtečný jako kniha. I některé repliky zde byli vloženy přímo z knihy. Ondřej Vetchý a Libuška Šafránková se do rolí Kvidových rodičů skvěle hodili a své role zahráli fantasticky a Vetchý, stavějící rakev je prostě neskutečný:-). Dětští herci odvedli též skvělé výkony. Výborní byli i Vladimír Dlouhý jako Zvára, Jitka Ježková, coby Jaruška a hlavně Jakub Wehrenberg jako dospělý Kvido. Nejlepší výkon ale předvedl Vladimír Javorský coby soudruh Šperk, který dodal filmu neuvěřitelnou dávku humoru. Ostatní herci též skvělí. Kamera Martina Duby vynikající. Hudba a titulní píseň také. U mě nejlepší hodnocení. Jeden z nejlepších českých filmů. Nejlepší scéna je podle s Mirjanou na lodi a scény se Šperkem. ()

radektejkal

Na dnešek jsem se extra špatně vyspal, a tak jsem se rozhodl seznámit se slavným českým literátem v očekávání, že to nebude tak hrozné, jak bych si třeba mohl i myslet. A také to tak hrozné nebylo, ta noc byla horší. Na rozdíl od mnohých však říkám, že takhle to nebylo. A ajntopf, který nám naservíroval režisér Petr Nikolaev, by nesvedl ani "pejsek a kočička". Film založený na oxymoronech (název knihy/filmu, reálný socialismus, nostalgická komedie atd.) by možná posoužil spíš pro výuku historie v blázinci. Přestože v hlavní postavě vidím dílem i svůj vlastní osud, použiji pro hodnocení další oxymoron "atraktivní guláš". ()

Anglie

Až příliš lyrické, málo děje, což tomuto filmu dost škodí. Na druhou stranu musím říct, že jsem se občas pobavil. ()

BoredSeal

Vždycky si stěžuju, že je proklatě málo porevolučních (povedených) filmů o komunistickém dusnu normalizace a 80.let, příjemně mě překvapilo, že tenhle film je vlastně slušný. V dobře odladěném retro prostředí a s kvalitním obsazením nám prostřednictvím Vetchého rodiny bez hloupého vysvětlování ukazuje, čím si občan musel pravidelně procházet. A tady právě záleží na tom, jestli se budete smát. Komedie to totiž moc není, kromě geniálního dítěte Kvída se většinou jen mračíte a tiše nebo nahlas zuříte na komouše... anebo vás aparát KSČ a jeho metody nezajímají a tím pádem film budete považovat za blbost. Kromě zmíněného si na filmu cením svlečené Alice Bendové a Jitky Ježkové. Vetchý, kterého mám většinou za herce, který nepřekvapí, mě pobavil dobře zahranou hysterickou radostí, když se Bendová na loďce svlékne... chápu, Ondro. Jinak všichni herci odvádí kvalitní standart. Hodnocení je někde mezi 3-4 hvězdičkama, ale za cennou lekci o naší historii navyšuju na čtyři. ()

ilemas

Dle komentářů se těším na knihu, která je vždy lepší než film. Kniha mě byla doporučena jako Vieweghovo nejlepší dílo, ale po shlédnutí filmu si nejsem jist. Jeho novější díla se mě líbí mnohem víc. ()

easaque

dneska jsem to po delší době viděl znovu a musím snížit hodnocení. Příběhově je to fajn, ale už mě v určitých fázích filmu přišly herci docela toporní a nepřirození. Takže se spíš hodí jen 3* ()

balba

Herecký výkon L.Šafránkové a O.Vetchýho byl skvělý.Obdivuji J.Nováka , že uměl vypracovat a hlavně přepsat do podoby filmu skvělý humoristický román (M.Viewegha )Báječná léta pod psa. ()

Jufonka

V porovnání s ostatními filmy podle dalších románů Viewegha se tato adaptace řadí mezi zdařilé, podle mnoha lidí i nejpovedenější. Příběh popisuje dospívání jedné z hlavních postav, Kvida, a život jeho rodiny za doby komunismu, normalizace a z části i revoluce. Ve filmu je prostor zejména pro otce Kvida (Ondřej Vetchý), jeho problémy se zaměstnáním, režimem a v podstatě celým životem. Ačkoliv se děj týká spíše depresivních událostí, tak je vše podáváno humorně a film se označuje za komedii. Ondřej Vetchý velice uvěřitelně zahrál poněkud přihlouplého a zbrklého „otce rodiny“, jemuž se ale nedá vytknout to, že je hodný a snaží se dělat pro svého syna a manželku vše, ačkoliv mu to režim rozhodně neusnadňuje. Ondřej Vetchý v tomto filmu prokázal, že umí „vylézt“ se svých hereckých stereotypů a zahrát i poněkud složitější postavu, která se ale paradoxně na první pohled zdá jednoduchá a prostá. Libuše Šafránková naopak působí poněkud inteligentněji, razantněji a od života očekává něco více než bydlení ve skleníku. Dokáže si prosadit svou, konec konců jí nic jiného nezbývá. Ve filmu je vidět souhra těchto dvou herců, kteří se očividně snažili zahrát své role bezchybně a opravdu uvěřitelně. Nejsou však jediní, kteří předvádí kvalitní herecké výkony. Opomenut by neměl být Vladimír Javorský v roli nesympatického (dá se říci až odporného) komunistického soudruha Šperka. Nikdo z dalších herců určitě nesnižuje hodnocení hereckých výkonů, samozřejmě ani postava Kvida, která dodává filmu laskavý humor a zejména zlehčuje těžkou dobu komunismu, ve které se děj odehrává. Petru Nikolaevovi se povedlo to, co umí jen málo režisérů: šedou dobu normalizace dokázal popsat komicky, ale nedělá z toho žádnou frašku. Divák se mnohdy pousměje a snad jen při sledování postavy Vladimíra Javorského si zanadává na zlou dobu a nechá se na chvíli unést špatnými vzpomínkami na poměry před revolucí. Dá se tedy říci, že se režisérovi povedl kompromis, který neurazí tím, že vážné téma podává nevážně. Není těžké uhádnout, proč jsou postavy tak uvěřitelné. Scénář je totiž povedený a nenutí divákovi, jak má reagovat na určité scény. Samozřejmě se ve filmu najdou občas okamžiky, kdy je děj trochu patetický, ale většinou to není nic katastrofálního. Mezi zápory filmu patří, že někomu se může zdát děj poněkud rozvleklý. Je pravda, že tempo je spíše pomalé. Film sice popisuje dvě desítky let, ale žádných velkých dějových zvratů se nedočkáme: Kvido je dítě, Kvido vyroste a má sourozence, otec se zblázní, nastane revoluce, konec dobrý, vše dobré. Někdo televizi vypne, řekne si, že to byla dobrá komedie, a dál nepřemýšlí. Film ho totiž primárně do přemýšlení nad režimem nenutí. Neměl by však? Když už se Nikolaevovi povedl film, který mimo jiné popisuje těžká léta za komunismu, mohl by možná i poučit. Jenže je možné, že právě tím by film ztratil svou poetičnost. Hudba Ivana Hlase doprovázející film jistě nikoho neurazí, dá se považovat za vkusnou a hodící se. Dodává filmu melancholii smíšenou s humorem a nadsázkou. Film tvoří originálním například střihy, které ukazují, že uběhla nějaká doba – nastala zima, jaro… Záběry kamery na přírodu nejsou na škodu a do filmu se hodí, ačkoliv děj trochu prodlužují a někomu by se to mohlo zdát zbytečné. Hudba Ivana Hlase doprovázející film jistě nikoho neurazí, dá se považovat za vkusnou a hodící se. Dodává filmu melancholii smíšenou s humorem a nadsázkou. Film tvoří originálním například střihy, které ukazují, že uběhla nějaká doba – nastala zima, jaro… Záběry kamery na přírodu nejsou na škodu a do filmu se hodí, ačkoliv děj trochu prodlužují a někomu by se to mohlo zdát zbytečné. Hodnotím film * * * * * , jelikož se na něj vždy ráda podívám a podle mě patří mezi české nejlepší porevoluční snímky. () (méně) (více)

Morloth

Jo, byly doby, kdy Viewegh měl co psát a já si o Nikolaevovi myslel, že je dobrý režisér. Vynikající herecké obsazení se snaží diváka přesvědčit, že ten film je lepší, než je. ()

rakovnik

Velmi dobrý film podle skvělého románu Michala Viewegha. Režisér zvolil skvěle herce, i v těch menších rolích se skví zvučná jména, ale především, mají co hrát a hrají. Příběh je zajímavý a velice hutný, kdo minulou dobu zažil, musí se nad filmem rozplývat blahem, či mu mrazí...obojí jde zde najednou a užijete si těchto pocitů dosyta. A konec filmu, ten konec...někteří tvůrci prostě umí podtrhnout výborný film vynikající pointou. Navíc i jediná věta Miloně Čepelky potěší :-) ()

Martin741

Reziser Petr Nikolaev nevie sice natocit take kultove komedie ako Vera Chytilova /Dedictvi/ ale ide stale o kvalitnu nadpriemernu zabavu, kde vyborne hra najma Ondrej Vetchy a Libuse Safrankova. 73 % ()

kaposlav

Na humor je to chudobné a ináč som sa aj trošku nudil. Možno v dobe vzniku to bolo dobré, ale teraz pre mňa nie. Teším sa na zmenu režimu, to zas bude hromada filmov aká bola korupcia za kapitalizmu, ako sa kradlo, ako média klamali a zavádzali a aké boli veľké sociálne a nespravodlivé rozdieli. Samozrejme a ako sa všetci hrali na demokratov. Už by sa mala kinematografia vysrať na osieranie socíku a žiť prítomnosťou, či budúcnosťou. ()

honajz2

Až při nedávném druhém zhlédnutí mi došlo, jak moc je ten film povrchní. Jak mám pochopit krutost komunistického režimu z příběhu jedné intelektuální rodiny, která sice událostmi okolo nich nějak byla zdrcená, ale ve skutečnosti se jim nic bůhvíjak strašného nestalo? Vždyť jen přečkali pár nepříjemných okolností, žili na chatě na Sázavě, vše víceméně v poklidu přečkali a svým činnostem se věnovali i přes ten režim. No hrůza! Takoví lidé z chudých rodin, kteří v době komunismu skončili v uranových dolech a na následky toho zemřeli se s tak krutým osudem této intelektuální rodiny rovnat vůbec nemohou! A černobílost postav samozřejmě nechybí. Určité klady tomu samozřejmě neberu, třeba tu podmanivou atmosféru nebo dobré herecké výkony většiny herců, ale ta výpověď je prostě ubohá, nezlobte se na mě. Btw, závěrečná scéna je vyloženě k smíchu, když člověk ví, kdo všechno vlezl do Občanského fóra a s kým přesně se pak OF spojilo... 2* ()

Jino

Ale jo, proč ne. Takový film si nechám vždy líbit. Pro mě asi nejkoukatelnější zfilmování Viewegha, samozřejmě za to můžou hlavně herci - Vetchý + Šafránková byla výborná kombinace a ještě k tomu skvělý Javorský, který byl slizký jaksepatří. 75% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková