F. L. Věk

Československo, (1970–1971), 11 h 35 min (Minutáž: 43–63 min)

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hudba:

Jiří Srnka

Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Eva Vosková, Jiřina Štěpničková, Dana Medřická, Jana Brejchová (více)

Epizody(13)

Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (Česká televize)

Oldmanovka

Bez doporučení, bez školního nátlaku shlédnuto a naprosto zamilováno. Všechna chválící adjektiva už tu byla vyjádřena, nemám tedy co dodat. Zatím jsem nečetla předlohu, takže nemohu hodnotit, o co je lepší či horší seriál než knižní námět. Škoda, že seriál neměl více dílů, v takovéto podobě bych se na něj mohla dívat pořád. Z každého dílu dýchá dobová atmosféra, která se mi moc líbila a ve spojení se seriálovou hudbou je to prostě dokonalost. Několik scén mi silně utkvělo v paměti, ale úplně tou nejlepší je pro mě posledních deset minut 12. dílu. Moc se mi líbí i různé myšlenky a životní postoje vyjádřené v průběhu celého seriálu. Určitě všem doporučuji! ()

dalberg

Dnešní herci by se měli podívat, jak se dají zahrát seriálové role. Úvodní znělka, skvělé exteriéry i interiéry, skvělé dialogy atd. Tento seriál patří k tomu nejlepšímu z naší televizní tvorby. ()

fabienne223

Moje velmi kladne hodnoceni vychazi temer vyhradne z nadseni nad hereckymi vykony, ktere se casem nijak neokoukaly a zustavaji zdrojem cireho poteseni. Samotny dej a takzvane myslenkove poselstvi je uz diskutabilni a vyzneni nekterych dialogu nekdy az trochu smesne. Moci se ale podivat na takovou spoustu bajecnych hercu stoji porad za pet hvezd. ()

baron156

Málo českých seriálů mi nažene husí kůži, jen když slyším úvodní hudbu. Legendární seriál z dob Národního obrození, který nestrádá ani špetku své osobité krásy od doby vzniku. Scénář excelentní, hereké výkony těch největších velikánů. ()

Skayler

Na svoji dobu výborně natočený seriál, který ovšem nestojí jen na výpravě a technických záležitostech - byť jsou na velmi dobré úrovni. Jeho historický přesah, který odpovídá faktu, že jde o zpracování románu Aloise Jiráska, mu dává přidanou hodnotu, jakou se může chlubit málokterý seriál. Zároveň je dobře vybalancovaný poměr toho "románového" (láska, rodina atp.) a řekněme historického děje, jež se točí kolem národního obrození. Jako hudebník musím vyzdvihnout skvělou hudbu. (Kdybyste někdo věděl, kde sehnat ty noty, dejte vědět!) Výtku mám jen jednu jedinou - se vší úctou - Radoslav Brzobohatý je nepochybně skvělý herec, ale do role rozvášněného mladíka se mi prostě nějak nehodí ani věkem, ani hereckým typem. To ale nic nemění na tom, že jde o jeden z nejkvalitnějších českých seriálů a že rozhodně stojí za to na něj mrknout. 95 % ()

coulismoulis

Národní poklady je těžko hodnotit. Dovedu si živě představit nadšení, s jakým lidé v 18.století vítali obrodu všeho českého, stejně tak vnímám lehce protikomunistickou linku spojenou s důrazem na  obnovu vlastní samostatnosti, hrdosti. Na dobový televizní projekt jde o nebývale rozsáhlé dílo, grandiózně smělé v produkci i ději (on taky Jirásek něco váží, že 😊). Bohužel rozvláčnost první poloviny a (pro mě) nešťastné obsazení některých rolí celé té parádě ubírají na kráse. Nic proti Brzhobohatému, ale intelektuála si člověk představí trochu jinak. Kdyby byl Franta povoláním boxer v kulotech, a v empírovém ringu by buchal rakouské soupeře, kteří se vysmívají české státnosti, to by šlo pochopit a uznat jako fair play. Naneštěstí tomu tak není a snahy o vykreslení tohoto zápasníka jako citlivého, bystrého a sečtělého člověka jsou úplně mimo mísu. Peklo se stává absolutním v okamžiku, kdy se po jeho bok připojují Bohdalová a Vosková. Nejzábavnější zůstávají díly v Praze, tedy ty části, kde se vyskytuje spousta jiných zajímavých postav, které dodají alespoň trochu toho hereckého umění. Osobně by mi nevadilo, kdyby se všechno točilo jen kolem rodiny Butteauových, do které by se náhodně vloudil Hněvkovský a spolu by se šli podívat k Duškovům na Mozarta. Vesnický kolorit by pak zajistil (naprosto famózní) konšel Pinkava. Věk by se klidně mohl s Thámem a Lotti bratříčkovat někde mimo záběr. A kdo ví, možná by to i víc prospělo národnímu obrození. ()

klaus

no jo český dějiny! ne že bych je měl rád ale tak sem vlastenec! ale jinak mi to lezlo jako malímu krkem jak na to můj otec vždycky o výkendech koukal ()

hostivít

Vynikající román A.Jiráska převedením na obrazovky (tedy jen první dva díly) získává konkrétní podobu klasicistní Prahy a Dobrušky. Nebudu hodnotit přednosti scénáře (zkrátka Jirásek byl machr), ale spíše herecké výkony. Naprosto vynikající jsou představitelé hlavních rolí, tedy Brzobohatý, Pivec, Lukavský, Medřická, Bohdalová. Velmi dobře si ale počínají herci vedlejších a malých rolí, u mě vyhrává Menšík, Marvan, Sovák či Tříska. Ale ostatní jsou také skvělí. Děkuji Bohu, že byl takovýto seriál vůbec natočen. ()

johael

Všechno hrálo proti tomu, aby se mi mohl ten seriál líbit. Má představa z názvu a programového popisu byla jasná. Žádná akce. Povinná četba (kterou jsem nikdy nečetl, pochopitelně). Černobíle natočený. O čemsi natolik mi dobově i příběhově vzdáleném, že nestálo za to ani jen myslet, co tím chtěl básník říci. Pak začala hrát úvodní hudba. Nádherná melodie mě donutila s úžasem poslouchat. A pak vlastní příběh. Čuměl jsem na to jako na zjevení. Lidskost, kultivovanost, hloubka! Bravurní Pivec! Ani jednou jsem neodešel od obrazovky. Prostě nádhera. ()

VMa

Musím se přiznat, že z pětidílného knižního vydání jsem přečetl jen první díl a dávno již tomu bylo, co jsem jej četl. Seriál F.L. věk je však prostě skvělý a třináctkrát padesát tři minuty prostě není mnoho stovek stran. Takže mi nezbývá než přidělit pět hvězdiček. ()

CrazyAdinn

Úžasný seriál, který si vychutnáne až po probrání národního obrození. Trošku předvídatelný příběh, který ale vždy potěší. ()

harymz

Mě osobně se tenhle seriál líbil,byl sice z doby,kdy církev byla nadevše a kdo nechodil ke zpovědi,byl odsuzován,nicméně zajímavý byl.Sledovat život F.L.Věka od dětství až do dospělosti,navíc se člověk může podívat,jak to kdysi fungovalo...U mě má právem čtyři hvězdičky ()

CzMilo

Obrozenecký seriál dle páně Jiráskova se skvělým ancámblem, skutečnou hereckou elitou. Bravurní seriál, o době, kdy stálo za to bojovat o rodný jazyk a národní svébytnost. ()

Leonit

Jednoznačně nejlepší český seriál jaký byl natočen. Kam se hrabou různé nemocnice, ordinace, moderní kriminálky a jím podobné zhovadilosti. Každý kdo v sobě cítí alespoň trochu vlastence, tak musí tento seriál obdivovat. Nejlepší by bylo, promítat ho povinně na prvních stupních základních škol, aby se v dětech probudilo vlastenectví k naší zemi. A mimo jiné, je zde obrovské množství našich nejlepších herců. Na závěr si neodpustím skvělá slovíčka STUDENT = KNIHOVTIPNÍK, SALÁT = ZELENOCHRUPKA ()

vk252

Jako kluk jsem se na nedělní večery s F. L. Věkem těšil stejně, jako pár let předtím na filmy s Vinetouem. Řekl bych, že jako hodnocení je to vyčerpávající. Ještě jeden postřeh - v dnešní době souzení se o všechno, bych jako dědic práv Otto Zelenky žaloval Erica Rotha, že vykrádal ve Forrest Gumpovi můj scénář - nápad, že hlavní hrdina pozná všechny důležité historické osobnosti své doby, je v o pětadvacet let starším seriálu uplatněn, myslím, poprvé :-) ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip