Série(4) / Epizody(45)

Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiální text distributora)

Splasher

Absurdní skeče, které se dostávají až za samotnou hranici geniality. Já osobně mám nejraději výkony Erica Idlea a Michaela Palina v rolích úlisných, rozesmátých moderátorů estrádních show - k nezaplacení. ()

Radiq

"Matci koček, pozor!" Ať si každej říká co chce, odjakživa mě v tom vůbec nebavily animované mezivstupy od Terryho Gilliama. U toho je ten smích naprosto neopodstatněnej. Herecké výkony jsou ale vrcholně ujeté - u každého z nich jsem si oblíbil jeden typ postav, který umí dokonale. Navíc všichni jsou úplně neskuteční v tom, jak přesvědčivě dokážou zahrát ženskou (každý svým vlastním způsobem). A John Cleese, když chytí nerva, to je úplné psycho, nezaměnitelné. "Myslím, že bych jim trhnul nosní přepážku lodním hákem." Subjektivně objektivně ale musím řict, že nejen některé skeče byly o hovně, ale často i celé díly měly do humoru daleko. Jednou je to úplně skvělé a jednou docela docelička trapné. Chápu, že někdy je to asi nepřeložitelné a pro někoho, kdo není rodilý angličan, nepochopitelné, ale často jsem se prostě nedokázal smát. "U mě taky gotroch." Rád bych dal za ty nejlepší skeče 5*, ale když to zprůměruju... 2. série nabídne opět hromadu kultů: Ministerstvo švihlé chůze, španělská inkvizice, The Bishop, přiteplení soudci. Nezapomenutelné hlášky. "Koneckonců není vrah nic jiného než sebevrah-extrovert.", "Píše se to Ryamond Luxusní-Jachta, ale čte se to Hrdlotřes Mangrovník.", "Miluju zvířata. Proto je rád zabíjím. Nedokázal bych zabít zvíře, které nemám rád." Ale opět je tam stejné množství balastu, kdy jsem se nemohl smát, i když jsem se snažil. 3. série: ty fórky na BBC už mě tak nějak nebaví. Nepřeložitelných skečů nebo hlášek, kde se objevují jména z britské popkultury/politiky, to mi taky uniká a není to ono. Na druhou stranu, jsou tu poklady. Objeví se tu třeba jeden z úplně nejlepších skečů, který začíná ikonicky: "Přál bych si při, prosím" a pak už to jede, chchch. Několik dalších ujetostí, co mě dostaly: "Zrovna čtu Velkou knihu o utrácení andulek", "Vy byste se nám hodil na krmení pantomimických koní" (dříve známých jako komikoní), "Harry, jaké jsou vaše další koníčky kromě shrnování (Prousta)?" "Škrcení zvířat, golf a masturbace.", chchch. "Statečný bristký hoch už dva týdny visí nad konzervou prošlého telecího.", "Vaše Výsosti, jste jako proud netopýří moči." Je smutné, že tenkrát se tvůrci nemuseli nějak držet zpátky a trefovali se do jakejchkoliv menšin, vysmívali se jim a nikdo do nich kvůli tomu neryl. Zářnej příklad je třeba pořad Předsudky: "Jak víte, v tomto programu nejsme zaujatí jen proti rase či barvě. Také máme předsudky vůči... Ano, hádáte správně... odporným homosexuálům!" Chch. Takže i když je to často opravdu málo vtipné, zároveň je to i hodně vtipné. Nebudu teda mudrovat a zvýším hodnocení na ty 4 hvězdičky. Za ty to opravdu stojí. 4. série to celé završila, i když bez Johna Cleeseho. Opět musím říct, že tak polovina dílů průměr, druhá nadprůměr a hlavně zaručeně chrstačky. Geniální kupování mravence, to je hláška za hláškou a hlavně tupé. A poslední díl, to je tak neuvětitelná směska ujetostí, že jako rozloučení to muselo uspokojit snad každého fandu. ()

Decker

Kultovni zalezitost, nadcasove, provokativni, genialni; to je asi vycet toho co me napada pri slovech Monty Python. Suchy, cerny, anglicky humor, bravurni skece, genialni gagy, zkratka nehorazna sranda a kult, ktery snese srovnani snad jen s Red Dwarf. ()

COF_666

Geniální šestka v možná nejgeniálnějším seriálu všech dob!Kdo neviděl např. Tanec rybích políčků, nebo maraton inkontinentních a haldy dalších věcí - nepochopí.:-) ()

Wallas

Zbytečné komentovat. Až na poslední sérii, která už je vyloženě trapná, si tento britský počin zaslouží čestné místo v tom nejzlatějším filmovém archivu. ()

Triple H

Johann Gambolputty-de-von-Ausfern-schplenden-schlitter-crass-cren-bon-fried-digger-dingle-dangle-dongle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelter-wasser-kurstlich-himble-eisenbahnwagen-gutenabend-bitte-einen-nürnburger-bratwürstel-gespurten-mitz-weimache-luber-hundsfut-gumeraber-schönendanker-kalbsfleisch-mittleraucher-von-Hautkopft of Ulm. ()

AntonG.

Občas geniální, že jsem padal ze židle smíchy. Občas nudné, chvílemi až trapné. Zkrátka dost nevyvážené, hlavně v pozdějších dílech. Nicméně za jejich osobitý humor dávám za 4* ()

LeoH

Uf, tak jsme to doma po mnoha večerech konečně dokoukali až do hořkých konců. Monumentální dílo se zabijáckými momenty i nějakou tou hlušinou, takhle v celku míň intelektuálské, než jsem si představoval, ale přesto náročné na pozornost kvůli spoustě těžko zprostředkovatelných jazykových hříček, které si naplno vychutnají jedině šťastlivci suverénně vládnoucí britskou angličtinou (což není můj případ). Z pohledu našince i s přihlédnutím k pythonským zásluhám o popkulturu jsou myslím na začátku 21. století **** tak akorát. ()

Honzíno

Souhlasím s herrbiererem. Přidávám však ještě svou trošku do mlýna. Je to prostě geniální záližotost, geniálně vymyšlené, geniálně zahrané. Předběhli dobu o pár pěkných let. U těch, co dávají průměrnější hodnocení, je mi to naprosto jasné. Zcela nechápou, oč vlastně běží a nechtějí vypadat úplně hloupě ve zbytku společnosti.:) Ne, pardon, ale dávat třeba tři hvězdy mi přijde divné. Jak říká herrbierer, tohle buď milujete, nebo nechápete, a tudíž nenávidíte. Já to miluji! It's..! ()

Mr.Bulanek

Ze začátku jsem jenom zíral a nevěřil vlastním očím. A později? Stále nevěřím vlastním očím. Hodně povedené propojení animací s reálným světem. Dal jsem 4* ale And now for something completely different dávám 5*. ()

Kaferano

Tohle intelektuální trapno je dovedené skoro až na hranici toho, co snesu. To zní jako kritika, ale je to naopak kompliment pro britskou skupinu komiků, kteří zábrany hodili stranou. Občas se mi zdá, že nápady nejsou dotažené, ale tvůrčí invence je prostě nezkrotná. Akorát mě mrzí, že moje vybavenost v angličtině nezvládá tu škálu slovních hříček v originále. Ale i tak jsem si přišla na své a ráda se vracím k Ministerstvu švihlé chůze, Smrtícímu vtipu nebo Španělské inkvizici. Z filmů mám nejradši Život Briana. ()

kurcatovium

〈monty_python〉 〈vysíleně〉It's ...〈/vysíleně〉 〈znělka attrib="šílená animace" 〉 ... 〈/znělka〉 〈skeče 〉 ... 〈/skeče〉 〈/monty_python〉 ()

marvan

První díly seriálu jsem přežil jen díky včasné první pomoci, dusil jsem se smíchy. Od té doby přistupuji k humoru velmi vážně. ()

gjjm

Před časem jsem říkal, že bych na celý létající cirkus neměl nervy. Pythonovská filmová tvorba mi přišla debilní - a pořád přijde, And now for something celkem ušlo, ale pořád to nebylo nic geniálního. Musím to odvolat - právě jsem se dodíval na poslední sérii. Zároveň musím říct, že pythonovským (ach jo, poprvé v životě to jméno píšu správně) skečům v původní versi dávám s čistým svědomím pět hvězdiček - což neplatí o jejich filmech. Nevím čím to bylo, možná tím, že to jsou první Pythoni, které jsem viděl (v rámci přípravy na zkoušku z angličtiny - nebo si to aspoň snažím namlouvat) v původní verzi bez titulků a tudíž mi je nezkazil překladatel. Každopádně úžasně surrelistický cyklus absurdních scének, chytřejších než by si jeden myslel. Netvrdím, že se občas nevyskytne slabší místo (konkrétně třeba Hell's Grannies, Njorl's Saga, Most Awful Family in Britain, kresbičkám Terryho Gillama jsem pořád ještě na chuť nepřišel), ovšem vynikající části, kterých je většina, to plně vyvažují (ze všech nejvíc se mi - samozřejmě kromě legendárního Funniest Joke - líbila Multiple Murderer Court Scene ze třetí série a pak Cheese Shop Sketch + většina písniček Erica Idle). Zatím nejlepší montypajtnofské dílko, které rozhodně patří mezi nejlepší komedie vůbec - ovšem neodvolám, že jejich filmy jsou převážně blbosti. Immanuel Kant was a real pissant who was very rarely stable.... A z videí malá ochutnávka toho, co opravdu musíte vidět :) Funniest Joke - http://www.youtube.com/watch?v=8gpjk_MaCGM Multiple Murderer - http://www.youtube.com/watch?v=UIrX_di3J9s (naneštěstí s polskými titulky) Lumberjack Song - http://www.youtube.com/watch?v=xToPCaNxaow ()

Endyis

Každý kdo hodnotil Pythonovský humor méně než pěti hvězdami. nemá prostě feeling! Nedá se nic dělat. Totálí genialita!!! 100% ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (více)