Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

Gwaihir

Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych takřka s otevřenou pusou sledoval jeden výjev za druhým prakticky po celou dobu trvání filmu. Celé to putování jednoho rozkazu přes území nepřítele je naprosto strhující, přestože nebojovou, podívanou, jež oplývá mnoha dech beroucími okamžiky a vypráví nádherný, i když zároveň drsný, lidský příběh, v němž je plno emocí. Po technické stránce je to skvostné dílo s úžasnou hudbou a parádním závěrem včetně jeho vyznění. 100 % ()

BoPo

Príbeh z kategórie Pán prstenů. Hrdinovia sa musia, za každé cenu, dostať z bodu A do bodu B. A podobne ako u PP sa tu vlastne neudeje nič nezabudnuteľné. Dobrodružstvo narvané extrémne realisticky pôsobiacimi kulisami a strihnuté na "jeden" strih. Vizuálne silný zážitok bez silných emócií, ktorému našťastie chýba aj patos. Čakanie na nadpriemerný či nebodaj 5* film od Sama Mendesa stále pokračuje. ()

Hwaelos

Sama Mendese jsem posledních pár let trochu pustil z mysli. Ne, že bych poslední bondovky nesledoval (nebo neoceňoval), ale přeci jenom je to frančíza - ze své podstaty hodně odlišná od jeho předchozích filmů, kterými si mě získal (když pominu mladistvé nadšení z Americké krásy, např. Nouzový východ představuje jednu z nejbrilantnějších vztahových studií, co jsem viděl). Důvod, proč jsem na 1917 šel, byly spíš pozitivní pooscarové ohlasy. Druhá věc je, že válečné filmy nevyhledávám. Klasiky jako Stalag 17, Velká iluze, Lovec jelenů nebo Velký útěk mám sice hodně rád, ale všechny taky spojuje, že je tam té reálné války spíš míň než hodně. Takže se k podobnému filmu obvykle odhodlám jenom, když je okolo toho velký buzz (nebo když to točí Nolan, samozřejmě). Moje očekávání byla proto vlastně spíš nulová. 1917 mě nicméně natáhlo v prvních pěti minutách jak hadice od vysavače a na konci mě vyplivlo úplně vyšťaveného. Mendes využil triku, zpopularizovaného Hitchcockovým Provazem, který dodnes používá málokdo (protože je to zatraceně těžký a protože se to taky málokam hodí), kdy snímáte zdánlivě v jednom jediném záběru bez přerušení (pravdou je, že v 1917 k jednomu přiznanému časovému přerušení dojde, když je hlavní hrdina v bezvědomí). Fór je v tom, že když se vám to podaří dobře, docílíte velmi intimního sepjetí s tím, co prožívají hlavní hrdinové a navíc vám to dá možnost hrát si s očekáváními (někdy kamera vidí něco víc než postava, někdy naopak méně, což obojí vede k intenzivní práci s napětím). Přidejte k tomu opravdu skvělé herecké obsazení. To má mimochodem dvě roviny: a) ústřední duo, které vyráží na cestu, dost připomíná Froda a Sama, přičemž zdejší "Frodo" - stejně jako Elijah Wood v LotR - nepůsobí vedle svého "Sama" jako dvakrát citlivý chlápek, díky čemuž jeho emoce o to víc vyvstávají v drobných hereckých nuancích. b) Pokud vás nalákají velká herecká jména (Mark Strong, Colin Firth, Cumberbatch, Andrew Scott), je dobré vědět, že žádný z nich není v záběru déle než pět minut. O to víc zvláštní je, že se k takovému štěku upsali. Ale je radost je na plátně vidět, ne že ne... A co je taky konečně strašně silné, je samotný prožitek války. Je to tak intenzivní, že všechno to bláto, prach a špína v první půlce snímku jsou pro diváka skoro hmatatelné. Člověk si tu nejednou uvědomí, jak hrozný masomlejnek bez výsledku ta západní fronta v první sv. válce byla. Asi dva roky jsem sledoval sérii Great War, která mapovala týden po týdnu tuhle válku a nakonec jsem to vzdal, protože na té západní frontě to z dokumentárního hlediska byla prostě děsná nuda (někdo jednou za nějakou dobu dobyl nějaký kopec, za týden ho druhá strana dobyla zpátky). 1917 ukazuje tu nelítostnou realitu zbytečné války naopak velmi intenzivně. ()

MoiJe

Ten kontinuálny strih je celkom zaujímavý. Asi by som si to sama od seba ani nevšimla, no keď už som o tom vedela, chvíľami som oceňovala, ako to vymysleli, aby sa striedali uhly a postavy (napríklad pri mapách a ceste zákopom od nich) a chvíľami ma to mierne rušilo (kamera ostáva na nejakej veci, kým ju herci akože obídu). Príbeh ako taký má silné momenty, mierny spoiler alert, okrem finálneho behu a finálneho rozhovoru mi v pamäti zo sily motivácie ostala scéna s naklaďáčikom, a všadeprítomné mrtvoly sú zaujimímavo grafické (zvlášt tá s dierou v hrudi a tie v rieke), osobne by sa mi asi viac páčilo, keby ešte pritlačili na pílu. Aby som viac vnímala tú obrovskú zodpovednosť za 1600 životov a prekonávanie fyzického i psychického vyčerpania s každým krokom vpred, lebo musí. Hudba bola ok a snažila sa zdôraznit momenty, ale že by bola niečim výnimočná (aby Oscar) som teda nezaregistrovala. Z plejády štekov slávnych hercov som si najviac užila Andrew Scotta (čo im dal svetlicu). Každopádne, dojem film zanechal, z nezanedbateľnej časti ale kvôli tomu finálnemu rozhovoru, ktorý mi ako prvá scéna vo filme vtláčal slzy do očí, čakala som ešte o kus silnejší nápor. ()

kepiash

Natočit film (zdánilvě) na jeden záběr je opravdu kumšt. Tady to navíc není jen nějaká zbytečná výzva, kterou by si chtěl režisér něco dokazovat, ale jde o prvek, který celému dílu dodává autentičnosti. Jelikož s hlavním hrdinou prožíváme opravdu každý krok, soucítíme s ním a zároveň můžeme o něco lépe pochopit podstatu zákopové války. Velmi se mi líbila scéna, kdy hlavní protagonisté překračují frontu z britské na německou část. Film zde velmi působivě ukazuje jak blízko a zároveň daleko k sobě oba znepřátelené tábory měly. Válečné filmy určitě nejsou mým nejoblíbenějším žánrem, ale 1917 mě opravdu dostalo. I s ohledem na onu brilantní práci s kamerou musím snímek ohodnotit plnou palbou. ()

Dale

Oplatilo sa počkať a pozrieť si film na veľkom plátne, lebo to bol skvelý zážitok. Samozrejme hlavne vďaka kamere, ktorá je fantastická nielen tým, že je "na jeden záber", ale ako úžasne prechádza bojiskom spolu s hlavným hrdinom, ani na okamih ho nespustí z očí. Ten "jeden záber" musel dať riadnu robotu a veľa času, kým to vypiplali na takú dokonalosť, každý detail je dokonale premyslený, aj keď sa niečo objaví v zábere len na zlomok sekundy, má to svoj zmysel a efekt. Úplne vás vtiahne a cítite sa, akoby ste v tých zákopoch boli aj vy. K tomu úžasná Newmanova hudba a výsledkom je zážitok, aký som z vojnového filmu nemal od Ryana. Samotný príbeh nie je nejako extra originálny a premyslený, no skvele kombinuje "oddychovejšie" konverzačné pasáže s tými vojnovými, ktoré sú naozaj napínavé, takže sa ani chvíľu nenudíte. Hlavná herecká dvojica si zaslúži uznanie už len za to, čím si chudáci museli pri natáčaní prejsť. Toto nie je hranie pred zeleným plátnom, ako to je v poslednej dobe pri vojnových filmoch zvykom. Samozrejme nechýba posolstvo o hrôzach vojny, tie kopy mŕtvych aj ranených bez príkras zanechajú v divákovi silnú stopu. Moja jediná výtka sa týka len občas zázračne pomedzi guľky pobehujúceho Schofielda, ktorého nemôžu trafiť Nemčouri ani z 5 metrov, inak bez chybičky. ()

JohnCZ

Miluju jednozáběrovky! Kamera ladně kroužící okolo hlavní postavy, vypiplaná mizanscéna, precizní choreografie záběrů a jednoduchý narativ, který nemá přehnané ambice, ale vzhledem k formátu filmu se výhradně snaží zapojit diváka do dění a neruší zbytečnými odbočkami. Po technické stránce dokonalý film - od obrazu až po intenzivní ozvučení (výbuch pasti mj. mi málem odjebal střechu a přivodil infarkt). K úplně spokojenosti mi chyběla snad opravdu jen nějaká fest masivní přestřelka, i když finální běh bojištěm jako emocionální vrchol funguje také náramně. ()

vurhor

Tak se to asi opravdu stalo. Od října jsem byl přesvědčený, že Jokera z mého pomyslného trůnu nejlepšího filmu roku 2019 už snad nic nesesadí. A najednou se objeví zpět ve formě Sam Mendes se svým neuvěřitelným válečným dramatem, které dokázalo, že rčení "to nejlepší na konec" má nějakou váhu. 1917 není jen nějakým všedním válečným filmem, který sleduje stejnou šablonu snímků jako vojín Ryan nebo Hacksaw Ridge. Je to prohlídka. Surová a autentická prohlídka válečných oblastí 1. světové války, po které diváka vezmou dva britští vojáci s naléhavým úkolem. Vtáhnutí do neskutečné atmosféry a téměř permanentního napětí má na svědomí především ten fakt, že celý film působí, jako kdyby byl natočený pouze na jeden záběr, což mi hned evokovalo tvorbu Iñárrita a Cuaróna, přesněji snímky Revenant a Potomci lidí (technicky a atmosférou je to také hodně podobné). Člověk tak má pocit, že je na té cestě společně s hlavními hrdiny, že i on sám je jakýmsi neviditelným společníkem, který se taktéž musí dostat z bodu A do bodu B. Mendes naprosto bravurně zvládá nejen intenzivní a akční sekvence, ale i ty emocionálně nabité. Nepatetizuje, nerochňá se v sentimentalitě. Díky tomu mají mnohé klidnější sekvence nejen ono unikátní autentické kouzlo, ale v určitých případech jsou i dojemné (zpěv v lese). Možná jen škoda těch pár momentů, kdy němečtí vojáci měli mušku stormtrooperů ze Star Wars, ale dá se to prominout. Překrásný film. Ten Zlatý glób dostal zcela zaslouženě. A hudba Thomase Newmana neskutečná. Průměrných 5* ()

corpsy

Áno, chápem. Natočiť takýto námet na takmer jeden záber ( samozrejme že ich bolo ešte omnoho viac, ale to zistia a všimnú si hlavne ľudia zbehlí ), to muselo byť technicky a logisticky náročné. Ale ako si mi to príde len ako komerčný kalkul, ako nalákať dnešného diváka na snímok z prvej svetovej vojny. No povedzte, kto by si naň zašiel, ak by ho nesprevádzala reklamná kampaň ohľadom jeho spracovania? Málokto. Takéto snímky nemajú tržby, v dnešnej dobe nie. A tak bolo len logickým vyústením to, že sa to proste musí natočiť atraktívne. A to je tak všetko. Oscara za kameru uznávam, Oscara za vizuálne efekty odmietam ( tu začal existovať v posledných rokoch trend - až na pár výnimiek - že musia dostávať ceny snímky, kde triky akosi niesu hodné svojho mena ). Ten Oscar za zvuk sa ešte zvládnuť dá. Takže suma sumárum, nič príbehovo výnimočné, občas nudné, kvalitne spracované. Tak to je. ()

Hem.m

Vizuál je opravdu nádherný, ale tím to bohužel končí. Příběh je nicotný, nic neříkající a tuctový. Navíc si upřímně myslím, že natočit celý film na jeden záběr byla chyba. Zdá se díky tomu zbytečně zdlouhavý a nic speciálního navíc nepředvádí. Jak se říká: „Pokud to nemá žádný smysl tak to nedělej“.. ()

ConanVJ

No za mě jedna velká nuda. Herecky je to pro mě nezajímavé. Je to povedeně natočené, ale co na tom, když to člověku neutíká. Stejně jako Dunkerk mě to vůbec nebavilo i když zde je to alespoň natočené rádoby jednou kamerou, což tomu dává trošku jiný rozměr. 40% :( ()

salisbury

Režisér Sam Mendes si odskočil od Jamesa Bonda do roku 1917 a natočil jednozáběrový válečný majstrštyk, za který kameraman Roger Deakins dostal po právu Oscara, neb tato podívaná na jeden záběr bere dech z plic. Scénář nenabízí vcelku nic mimořádného, vše je tak nějak závislé na skoro nulové střihové produkci a samozřejmě na hereckém ansámblu, který je pln velkých jmen, ač v tomto filmu zrcadlen v nevelkých rolích. ()

ledzepfan

Hrozná ptákovina... Smeknout musím před všemi co se tady podíleli na tvorbě ubahněné, rozpadající se, ostnatým drátem prolezlé, hnijícími mrtvolamy poseté a krysama postupně požírané scény (scénografové, rekvizitáři, technici, osvětlovači atd..) Vše ostatní je pakárna... Idea jednoho (vlastně spíš dvou), "nepřerušeného" záběru v praxi naprosto nefunguje.. Já osobně jsem se sice prvních pár minut bavil tím jak okatě jsou jednotlivé záběry montovány do zdánlivě kompaktního celku, ale tahle sranda se brzy omrzí a pak už je to jen pruda kdy je kamera v pravidelných intervalech jakože "nenápadně a přirozeně" vstrčena do pozice či situace umožňující střih. V tvorbě téhle jednolité iluze je Mendes navíc, s postupující minutáží, čím dál tím více nedůsledný, takže v poslední třetině už to působí fakt jen jako na sílu tlačený nesmysl... Příběh je téměř nulový.. Postavy jsou násilně a účelově pořád udržovány v absurdním řetězci akce. Jen co se dostanou z jednoho problému, hned se na ně vyřítí jiný, vizuálně odlišný ale stejně absurdní.. Když jsou postavy nuceny vést nějaký závažnější dialog, kape z toho klišé, kýč a pathos.. Vše je hrozně na efekt.. Když jdou postavy skrz základní tábor, musí být v záběru okolo nich všechno. Vidíme jak vojáci odpočívají, jak si stříhají vlasy, jak vaří, jak perou, jak hrajou karty, jak čistí zbraně..prostě všechno.. Už jen z takto vystavěného záběru, hned na začátku filmu, je na sto honů cítit umělost a prvoplánový konstrukt... Napětí: nic moc.. Emoční dopad: nula.. Pocit, že je zde něco trapného: poměrně časté..... Sorry jako, ale jak jsem tomu vlastně fandil, tak to dopadlo snad nejblběji jak mohlo.. ()

EastWicka

Mendes dokáže člověka dostat na římsu, ale i trefit tu tenkou linii na pomezí několika protichůdných pocitů. Tenhle běh předpeklím 1. světové války je hororem i srdceryvným poselstvím pravnoučatům mladíků, kteří tehdy přežili. Napříč generacemi, které v posledním století vedly své vlastní zničující boje. Scéna, kdy vojáček v naprostém tichu stane v kulisách hořícího města, je poctou němým expresionistickým filmům a nesmírně silným momentem. Bezčasí. ()

bloom

Strhující válečný příběh, u kterého se nabízí srovnání s o dva roky starším Dunkirkem. Nolanův film diváka ohromí svou promyšleností a rafinovaností (kterou si režisér evidentně užívá), ale veškeré dění podává s menším odstupem vypravěče, kterého baví, co vypráví a jak to vypráví, ale bez větší empatie k hrdinům svého příběhu. 1917 je oproti tomu film, kde se mi sice nelíbil každý detail (např. jedna dějová odbočka by se mohla úplně vystřihnout), ale dokázal mě strhnout mnohem víc i díky vyprávěcí struktuře vzdáleně připomínající válečnou počítačovou hru (hrdinové musejí přes jednotlivé "mise" splnit zadaný úkol). Jsme tak pořád po boku hrdinů - při ostřelování snajprem, jejich putování špinavými zákopy nebo opuštěnými bitevními poli pokrytými mrtvolami vojáků a dobytka. Kamera Rogera Deakinse doslova maluje neuvěřitelně působivé obrazy, ať už se jedná o hořící město nebo zelení obrostlou řeku, do které proud "uklidil" mrtvá těla. Vrcholem pro mě pak byla pocitově autentická scéna umírání jednoho z vojáků, který si uvědomuje, že mu po nečekaném zranění zbývají poslední vteřiny na tomto světě. Pochvalu zaslouží i začínající ústřední herecké duo MacKay a Chapman, které je jištěné ostřílenými hráči ve vedlejších rolích (zejména výraznými Scottem a Cumberbatchem). Kvůli tomu, co všechno jsem s nimi v tomto filmu prožil, 5 hvězdiček, u kterých rád přivřu oči nad některými muškami. ()

LINKIN

Jakožto zdejší expert na dementní komentáře, nemám jinou možnost než udělit uživateli Psychor pohlavek. ()

NinonL

Ve filmu se vyskytuje pár podivností, které byly postavené na hlavu (okolnosti s dívkou a kojencem), proto nedávám plný počet. Ale jinak je příběh o blátivém putování po frontové linii pěkný a dobře natočený. Bahno jsem měla až za ušima a všude jsem cítila tu vlhkost a zimu. Snad válku osobně nikdy nezažiji. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů