Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

Scalpelexis

Aneb jak jedno vojenské cross-country bylo k samé dokonalosti natočené. Speciélně zvýrazňuji slovo "natočené", protože alfa omega celého snímku je před ničím neuhýbající fantastická kamera Rogera Deakinse. Iluze, že se jedná o jednu nepřetržitě táhlou scénu, funguje bezchybně a užíval jsem si omezený personální prostor postav, kolem kterých se kamera točila, dělala kotrmelce, plazila, nikdy ne dál, co půl metru. Cítil jsem se neklidně, sem tam i ustrašeně, jako kdybych to prožíval na vlastní kůži vedle nich. Zvlášť úvodní sekvence v zákopech je ryzí stress a epický konečný běh pastva pro oči. Ale tím pro mě vychvalování skončilo, protože nic víc film není schopnen nabídnout; on ani v takovéto formě nemůže. Je to jen a jen výstava filmového technického řemesla, kde příběh je čistá šeď, není prostor pro rozmanitější herecký výkon, scénář OK a nemožnost jakkoliv zhodnotit muže na hlavní židli mě až znepokojuje. Chyběla mi tam nějaká silná bomba v závěru, vyzdvižení důležitosti okamžiku a mise. To vše mě bohužel minulo. Lepší 3*. ()

Stanislaus

Natočit dvouhodinový válečný film téměř bez střihů zní jako velká výzva, nicméně Sam Mendes se jí ujal, a tak vzniklo 1917. Divák si v kině díky blízkým záběrům připadá, jako by byl s hlavními hrdiny na válečném poli a byl svědkem všech tamních hrůz a úskalí, jež na oba vojáky čekají. Na autentičnosti snímku přidává vskutku reálná výprava se všemi zákopy, troskami domů a bunkry, které vyvolávají nepříjemný až tísnivý pocit. Vedle ne až zase tolik známé titulní herecké dvojice nabízí 1917 množství známých tváří, které se ve filmu většinou sice jen mihnou, ale i tak zůstanou člověku v paměti (mně osobně tam nejvíc utkvěl Andrew Scott). I když film takřka neužívá střihu, tak i přesto dokáže skvěle navodit akci a napětí - zejména při scénách v troskách města a při útěku přes bitevní pole. Na ponuré a těžké atmosféře snímku měla svůj mamutí podíl též i výtečná hudební stránka - při scéně se světlicemi jsem seděl paralyzován v sedadle a ani jsem nedutal. I když primárně nevyhledávám válečné filmy, tak mě 1917 rozhodně velice zaujalo - v rámci Mendesovy tvorby určitě více než jeho předešlý Mariňák. ()

Flego

Podobný typ vojnových filmov mám rád, neukazujú hrôzy vojny okázalým spôsobom, takpovediac veľkolepým. Hoci aj tu sme svedkami vojnových scén s veľkým komparzom, udalosti okolo dvoch mladíkov, ktorí musia splniť veľkú úlohu, je ďaleko silnejší a osobnejší. Kamera je obdivuhodná, hoci sa celý film javí ako v jedinom zábere, skúsený divák rozpozná filmárske finty. ()

BMW12

Parádní válečný film, který je netradiční tím, že sleduje jeden den vojáka (vojáků) na válečném poli. Na tomto snímku je však nejpůsobivější kamera, protože práce s kamerou jde zde jedním slovem úžasná. Navíc to působí jako kdyby to bylo natočeno na jeden záběr, no jedním slovem paráda! ()

Ivoshek

Normálně bych dal tři, ale za to zklamání jdu ještě o něco níž. O první světové se točí filmů bohužel málo, takže jsem na tenhle byl mimořádně zvědavý. Bohužel Mendes se rozhodl, že nudu z Jarheada přenese i sem. Děje se toho strašlivě málo a strašlivě pomalu. V podstatě je to jenom občas přerušené putování zničenou krajinou. Jo, vizuálně je to dokonalý, kamera je fantastická, některé scény z města připomínají výjevy z pekla... Ale k čemu to celé je, když tu chybí pořádný příběh? Pokud máte rádi filmy z první světové války, podívejte se radši na Gallipoli, nebo ideálně na Signum Laudis. ()

Jinny

Čistě za technické hodnoty bych filmu dala plné hodnocení. Člověk nestačí žasnout, kolik práce a načasování za každým záběrem stálo, stejně jako kolik kameramanské invence bylo vynaložené, aby určitě scény působily přesně tímhle způsobem. Bohužel přijde jedno ale. Film se omezí na konstatování, že válka je řezničina a přestože je působivý a emočně vypjatý (občas až fyzicky nepřijemný), děj nikdy nedovolí postavám, aby se na chvíli zastavily a divák si k nim vytvořil vazbu. Chápu, že by to bylo na úkor poklusového děje. Ale je to ten důvod, proč je Zachraňte vojína Ryana klasika a proč z 1917 klasika nikdy nebude. ()

TheEvilTwin

1917 je něco jako Hobit ve válečné verzi, kde místo skřetů čeká na 2 vojáky za nepřátelskou linií hromada mrtvol ,krve a zničených německých děl po ústupu nepřátel. Tohle je jeden z filmů, který není o hercích nebo příběhu, ale o společném úsilí, které stálo za celým filmem. Výborná Deakinsova kamera točicí na jeden záběr, skvělá hudba doprovázející celý film, nekompromisně vyšperkovaný vizuál, který autentičně zobrazuje hrůzu války, bahno, krev a špínu, na druhé straně zase krásnou krajinu a okolní výhledy. Perfektně vybranou ústřední dvojku Chapmana (GoT) a MacKaye doplňujou vedlejší postavy Firtha a Stronga (Kingsman) nebo Cumberbatch, které potěší vidět, i když se na plátně ohřejou sotva pár minut. Akce není zas tak moc, což možná vidím jako menší nedostatek, ale když už se dostane na scénu, tak to stojí za to, napětí nepolevuje a honička po městě, odstřelovač v budově nebo zával v zákopech jsou spolu s poslední půlhodinou, kdy jsem nervozitou skákal ze sedačky, jednoznačně highlighty celého filmu. Místo klasické americké válečné vřavy 1917 zachycuje válku méně akčně, ale ukázkově dává najevo, že kvalitní film se obejde i bez přehlučených výbuchů a vzduchem létajících mrtvol. Vizuálně mi to navíc neskutečně nostalgicky připomínalo staré Call of Duty, tohle je bez debat skvělá práce a Sam Mendes si po posledních Bondovkách zaslouží obdiv. ()

HellFire

K čemu je mi film natočený na jeden záběr, když to nepřidává vůbec nic na napětí? Hollywoodští tvůrci masturbují nad vlastní uměleckou nadřazeností a přitom zapomněli na příběh a postavy. A v konečném důsledku je ve filmu spousta skrytých střihů, takže ani tenhle aspekt není pravdivý. 1917 je zářný příklad naleštěného hovna. ()

Janek

Hmmm, chudák Dunkirk, ten by si cenu zasloužil býval mnohem více. Úchvatná forma (která už dnes nepřekvapí) a slabý obsah s hrdiny, kteří vám jsou u sardele. Intenzivní nuda. ()

ARI50

Prostě ne, dva vojáci pověřeni úkolem v prázdném procházení boje, začátek celkem slibný, ale po pádu letadla a smrti to šlo hodně z kopce. Příběh může být zajímavý ale provedení úkolu my přišlo slabé natočené. Duch války jsem jenom přeci necítil a konečně dramatické chvíle v podání slušné hudby to nezachránil. ()

Necrotongue

Hmmm, zajímavý zážitek. Příběh to byl bezesporu zajímavý, trochu jako zachraňování vojáka z Ryanovic rodiny za Velké války, jen mi tu tak nějak chyběla právě ta Velká válka. Tu a tam to sice hlučně bouchlo, tu či onde zapráskalo několik výstřelů, ale jinak to na mě působilo poněkud podivně. Kulomety se tu jen přenášely, většina Němců se nevešla do žádného ze záběrů a časté ticho mi přišlo opravdu zvláštní. Taky jsem příliš nepobral scénu s Francouzkou a nalezencem, na druhou stranu mě ale zaujal nouzák Albatrosu, ale hlavním kladem filmu byl ten fakt, že naprosto jasně poukázal na nesmyslnost válečného běsnění (hlavně v 1. světové válce- kde jsou dnes ty kolonie, o které tehdy hlavně šlo?). / Poučení: Neexistuje. Současné dění je toho důkazem. ()

luka4615

1917 je jiný válečný film. Není primárně o počtu vystřílených nábojů či litrech prolité krve, ale je spíše koncipován jako umělecky nasnímané dílo, v němž kompozice obrazu, soundtrack a syrové podání vyznívá daleko více brutálněji a více uvěřitelněji než v drtivé většině filmů s tímto zaměřením. Jistě, někdo může namítnout, že příběhová kostra je značně chatrná, nicméně si myslím, že zrovna v tomto případě platí, že forma nemilosrdně přebíjí obsah. A tentokrát to vážně funguje jako dobře promazaný stroj. Je to dáno zejména díky kameramanovi Rogeru Deakinsovi, jež zde zdárně vytvořil iluzi jednolitého záběru, což v kombinaci s precizní výpravou a s až extrémním důrazem na detail vytváří poctivé filmařské řemeslo, jež v záplavě CGI snímků působí jako krystalické zjevení. Režisér Sam Mendes Vás díky těmto atributům dokonale vtáhne doprostřed špinavých, krysami prolezlých zákopů, v nichž velmi zřetelně pociťujete ono pulzující napětí před tím, než vojáci vyrazí na zteč. Právě díky výjevům jakým je například tento se naprosto ponoříte do myslí vojáků, kteří musí v zemi pokryté zákopy, krysami, mrtvými těly a umírajícími začouzenými stromy doručit rozkaz v zastavení útoku. Prožíváte s nimi jejich strach a všudypřítomnou smrt, což mrazivě kontrastuje s jejich nezdolnou vůlí přežít. A když se před Vámi rozestře finální opulentní akt snímku 1917, máte jasno. Tohle prostě JE film roku a jeden z nejžhavějších kandidátů na Oscara. Ve finále Vám tedy bude líto jen to, že tato bravurně nasnímaná "exkurze" do zákopů První světové války tak brzy skončila. Výborná práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „I hoped today might be a good day. Hope is a dangerous thing. That's it for now, then next week, Command will send a different message. Attack at dawn. There is only one way this war ends. Last man standing.“ ()

Beastmaster4

Nuda! Příběh, který v období 1. světové války, musel být obrovsky hrdinský, tak i dnes, je na filmovém plátně jen nudnou fraškou. Pár zajímavých záběrů prostě neudělá film ničím víc, než moderní vizuální parádičkou, ale tady bohužel bez ničeho dalšího :-/ ()

Earl_23

Naprosto super. Mám rád Mendesovu tvorbu, kdy dokáže vyprávět klidně a extrémně působivě zároveň. Formát "na jeden záběr" mu v tomhle jde jenom ruku v ruce. A divák si jenom uvědomí, jak jdou veškeré střihy ve filmech rušivé. Tohle plyne, vypráví a dává monstrózní zážitek rovnající se součtu desítek dalších válečných filmů. Jeden z případů, kdy nám chybí šestá hvězda. ()

oLí

Jakoby se Sam Mendes při vyprávění nechal unést víc, než je běžný dnešní kino divák schopen přijmout, vstřebat. No, to teda bez jakoby, tak, to prostě je, tohle běžný divák nevstřebá. Vlastně nevím, co bych měl psát, prostě se podívejte, nejlépe jděte do kina, doma si to pusťe v klidu, nedejbože jako kulisu.. Jako diváka mě to nebavilo, nemělo to bavit. Je to výborně zahrané, kamerou znamenitě nasmímané. Je to špinavé, ošklivé, podle mě je to velmi dobré přiblížení událostem, které tu byly před sto lety. Vezměte si z toho co je libo, já dávám 7/10. Nebavilo mě to, ale zůstane mi to v paměti hodně dlouho. ()

Lucasion

Po dlouhém uvažování tlačím hodnocení nahoru. Zachraňte Blakova bráchu vojína může v lecčem zklamat, ale ve výsledku je to ryzí válečné drama. Je to kupodivu fungující two man show, která má největší kouzlo v převratných momentech. Strong, Cumberbatch a Firth se pouze mihnou, aby dodali filmu šťávu, ale tohle je o poutu dvou vojínů, kteří musí přejít přes válečné linie. Nejlepší momenty jsou takové, které ve filmu nečekáte. Naopak někdy zamrzí i některé stěží uvěřitelné momenty. Na rozdíl třeba od Tobruku (2008), který se snažil mít za každou cenu syrovou atmosféru, vyniká 1917 celým dobrodružstvím. Jelikož je Mendes hračička, tak se sluší pochválit neuvěřitelná kamera a střih. Neustále máte pocit, že koukáte na film bez střihu a to po celou jeho délku. Od počátečních zákopů, přes noční město až do lesa. Bravurní práce i kamery, která je vždy tam, kde ji divák chce. Hudebně i zvukově je film super. Herecky je dvojice snáze uvěřitelná a emoce fungují. Kromě konce, který je emocionálním vyděračstvím. Výprava je naprosto fenomenální. Se vším všudy je 1917 velmi skvělým válečným filmem, který dostane svojí atmosférou i když s několika málo kompromisy. V hlavě však ten pocit zůstane. (88 %) ()

Morholt

Dvouhodinový průvodce po bojištích I.světové války. Nic víc. Nicméně díky exkluzivní Deakinsově kameře celkem snadno zapomenete na to, že jde jen o to dostat se z bodu A do bodu B. Natočit film na jeden záběr byl nápad za miliardu a zejména v první polovině, kdy se hlavní hrdinové motali v zákopech a přilehlých prostorách, nabídl daný formát hodně sugestivní zážitek. Nicméně všechno se časem přejí a v druhé hodině originální pojetí začalo ztrácet na smysluplnosti. Pořád se jednalo o solidní podívanou, ale ona počáteční pozoruhodnost se vytratila. Na válečnou akci, která to mohla hodit zpátky na nadšeneckou vlnu, Mendes prakticky rezignoval. I tak se ale jedná o film, který si svoje místo v historii zaslouženě vydobyl a v budoucnu se k němu nejspíš ještě několikrát vrátím. 80% ()

mm13

Ešte raz v nejakom filme zabije omilostený nemecký vojak svojho dobrodinca zo strany Dohody alebo Spojencov, kupujem prvý let do LA a osobne ubodám scenáristu a režiséra so všetkými producentmi! ...inak aj bez tejto otravy niet veľmi o čo stáť. Nástup je síce skvelý, lenže sľubuje úplne iný film, než aký sa z 1917-ky nakoniec vykľuje. Minimálne od mesta v plameňoch to pokrivkáva už príliš, záver je potom totálny, bezradný trapas, ktorý v divákovi nezanechá nič... Njn, v pohľade na prvú svetovú vojnu (a vojnu všeobecne) ma vychovali Remarque s Barbussom, nejaký rozmaznaný Brit, ktorý sa tejto témy chopí kvôli Akadémii, ten ma skôr naserie, než aby mnou zamával. ()

ScarPoul

Nie je to o tom hype, čo je teraz všade okolo toho. Mendesa mám rád od Americkej krásy. Aj tie filmy o ktorých sa už až tak veľmi nehovorí. Dalo sa u neho vždy spoľahnúť na dobré charaktery, kvalitných hercov a na formu, ktorá pomaly vťahovala. 1917 sa asi neubráni porovnávaní s Dunkirkom. Pre mňa funguje ale lepšie. Neukazuje síce príšernosti vojny, tak ako vylodenie v Normandií u Spielberga, ale je akousi road movie po svete z ktorého sa vytratilo veľa pekného a o to viac tam rezonuje ak ho hlavní predstavitelia stretnú. Deakins znova dokazuje, že jeho kamera tancuje fikčným svetom a prináša nám zážitok ktorý je intímny, vťahujúci a iný. Útek z horiaceho mesta, farma alebo finále rezonujú a vytvárajú silný emočný presah. Ten príde veľmi neočakávane. A vďačíme za neho práve jeho kamere. Línia príbehu je inak jednoduchá. Netreba očakávať premyslený príbeh. Ale spôsob akým je komponovaný vytvorí medzi divákmi a hlavnou postavou Schofielda puto, ktoré nás ku koncu krásne odmení. Aspoň mne sa tak stalo. Európa a Ázia robí takéto filmy lepšie a aj osobnejšie. Ale buďme radi, že aj mainstreamu sa občas takto zadarí. Dielo ku ktorému sa budem s radosťou vracať. ()

Lacike

Niekto to prirovnal k videohre. A celkom to sedí. Na začiatku si vyberieme hrdinu, dostaneme dôležitú úlohu dostať sa z bodu A do bodu B a po zvyšok filmu putujeme a putujeme a putujeme a putujeme a putujeme a tak stále dookola. Čakal som, že dvojica hlavných hrdinov bude musieť prekonať nejaké zložitejšie a hlavne pútavejšie levely kým sa dostane do cieľa. Väčšinou putujú po zdevastovaných a opustených zákopoch. Výprava bola evidentne štedrá. Akurát v polovici filmu je jeden zvrat, ale nič čo by kvality filmu zvýšilo. Keby aspoň rozhovory tej dvojky boli nejak zaujímavé. Keby riešili nejakú dilemu. Čokoľvek. Ale nič také, čo by naozaj strhlo tu nie je. Teda s výnimkou kamery, keďže je film akože natočený na jeden záber. V scénach, ktoré sa odohrávajú v zákopoch, vďaka kamere, ktorá neustále sleduje ústrednú dvojku, to pôsobí klaustrofobicky a dodáva filmu na hororovej atmosfére a divák neustále čaká, či odniekiaľ nevybafne nejaký zloduch. Ale to sa stane málokedy. Mimo zákopov som si po chvíli kamery prestal všímať a tým pádom padá najväčší a prakticky jediný klad tohto filmu. V mojich očiach nedokázal Mendes a spol. vymyslieť dostatočne pútavé dobrodružstvo, ktoré spolu s ústrednou dvojicou divák absolvuje. Podobný koncept napríklad Spielbergov War of the Worlds využil oveľa lepšie a nepotreboval k tomu predstierať, že to je celé na jeden záber. 5/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů