Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

AppleCore

Technicky dokonalá prázdnota, která děj se co děj nedokáže vyvolat žádný silnější pocity, protože nemá podloží v podobě kvalitního scénáře. Takovýho scénáře, kterýmu by záleželo na postavách a jejich vzájemný interakci. I tak je to ale skvělá podívaná, umocněná tradičně fantastickým soundtrackem Thomase Newmana! ()

boshke

To muselo dát strašnou práci (přitom taková blbost?)... Po profesní stránce lze jen máloco, pokud vůbec, vytknout. Avšak nemohl jsem se ubránit pocitu, že forma výrazně vítězila nad obsahem. Ze začátku jsem byl formou vskutku očarován, tak jsem film bral, jak je. V průběhu stopáže však "moment překvapení" vyprchá a stále se vršící deus ex machiny, které divák v rámci formy prostě musí bez otázek přijímat, protože "tak to prostě je a nejde to jinak", získávají navrch. Jeden příklad za všechny - byl jsem ochoten přijmout premisu, že rozkaz se prostě MUSÍ doručit pěšmo. Protože prostě proto, protože přerušené telefonní linky, zabití poštovní holubi, cokoli. Ale když se pak chlapci potkají s KOLONOU náklaďáků jedoucí jejich směrem... Nešlo to doopravdy jinak? Takových momentů tam bylo více (než dost). K tomu si připočtěme sice nesmyslné, ale efektní scény (slavný trailerový běh před zákopem) a máme z 1917 něco sice dost dobře natočeného, ale... nesmyslného...? 70% ()

Kothy

Tohle se Samu Mendesovi opravdu povedlo. Díky zajímavé práci s kamerou máme celou dobu pocit, jako bychom byli na frontě spolu s vojáky. Film, vypráví příběh dvou mladíků, kteří dostanou úkol varovat jiný oddíl, aby odvolali útok. Tato mise je už od začátku téměř sebevražedná. Po cestě naráží na spoustu překážek. Dobře se tu pracuje se světlem a jsme neustále napjatí, co bude dál. Akce sice moc není, ale ta, co tam je, je slušná. Najdeme tam i pár hvězdných kameí. Určitě je zajímavé se na 1. světovou válku podívat tímto pohledem. Ocenění jsou podle mě oprávněná. "Byl to dobrý kluk." ()

DwayneJohnson

Je to podobné, jako vloni s filmem Zelená kniha. 1917 je také totiž taková sázka na jistotu. Jak tématem války, tak poté i výbornou výpravou a naturalisticky natočenými bojovými scénami. Možná až moc pěkně udělaný, válečný film, který sice srdeční komoru úplně nezasáhne, ale zanechá aspoň nezanedbatelnou rýhu. ()

nascendi

Som veľmi spokojný s filmom, ktorý som práve dopozeral. Nie je to samozrejme spokojnosť absolútna. Divák, ktorý chce vyhľadávať nepodarené, nepravdepodobné a prehnané situácie, ich určite nájde. Lenže ja sa najradšej nechávam strhnúť dejom, atmosférou, napätím namiesto toho, aby som číhal na prípadné kiksy. Veľmi ma zaujala prvá tretina filmu, najmä realisticky stvárnené bojisko, zákopy, mŕtvoly, krátery, bahno a predovšetkým ticho alebo nevýrazná hudba, ktoré potencovali napätie pri putovaní dvojice vojakov neznámym a nebezpečným priestorom. Naopak záverečná tretina už obsahovala scény, pri ktorých som dvíhal obočie. Nič však nie je dokonalé a preto si myslím, že okrem kamery si tento film ďalších Oscarov zaslúži najmä v technických disciplínach. ()

silentname

Jeden skutočný nefalšovaný vojnový filmový klenot. Tak hodnotím Mendesove "1917". Film je podľa mňa excelentne natočený, pôsobí veľmi autenticky a silne na ma preniesol celkovú atmosféru z obdobia prvej svetovej vojny. Veľmi sa mi páči naša ústredná dvojica a veľmi na nich oceňujem, že nie sú to vojaci, ktorí sú rozhodnutí len strieľať na všetko čo sa hýbe. Naopak sú veľmi opatrní, snažia sa veci správne vyhodnotiť a splniť svoju úlohu. Tom okrem toho je aj do toho všetkého osobne zanietený a je rozhodnutý misiu splniť. Willa si do toho nanominoval bez toho, aby vôbec vedel do čoho idú, no ich priateľstvo, ktoré sa tu ukáže je podľa mňa veľmi silne spracované. Všetci už hovorili o kamere, tak môžem tiež iba potvrdiť, je vynikajúca. Pôsobí to skutočne, ako keby sme sledovali príbeh dvoch vojakov počas dvoch dní. Film má veľmi silné momentky, o ktorých toho ale nemôžem veľa povedať, pretože by som išiel do veľkých spoilerov. A myslím si, že najlepšie bude, aby ste si to s našimi hrdinami prešli s čo najmenším množstvom informácií. Vďaka tomu na mňa niektoré scénky skutočne poriadne zapôsobili. Záver je skutočne skvelé finále a sledovať Willa ako robí maximum preto, aby zastavil už rozbehnutú akciu je silné. Je vidno, že nezáleží na tom čo bude. Úloha je prvoradá. To je to na čom záleží. Je super, že je film počas správnych momentov uvoľnený vďaka humoru alebo aj prekvapivej a nevinnej romantike. Síce na chvíľu, ale aj tak. Ako celok ide pre mňa o veľmi silný vojnový film, ktorý ostane v pamäti ešte veľmi dlho. A je to rozhodne film, ktorý stojí za to vidieť. Mínusy filmu sú len vyslovené detaily. Ako napríklad by som chcel vedieť kto nadojil mlieko na farme, ktoré tam bolo čerstvé. Alebo by som chcel vedieť, prečo boli papiere aj po pobyte v rieke stále suché. To sú trošku nedotiahnuté detaily. Ale ak to sú moje najväčšie problémy, nemám sa moc čo sťažovať. Hodnotenie: A ()

Yoshitsune

Válka je odporný svinstvo, ale ve filmovém světě ji mám rád, takže je docela škoda, že těch válečných filmů z první světové války je málo a málo komu se do toho chce. Ale Sam Mendes je lišák, Spectre naschvál posere a pak natočí tady tohle mistrovské dílo a každý kdo od něho viděl Mariňáka, tak ví jak Mendes k té válce přistupuje. Na jednu stranu dost artově, dává si na čas, pracuje s postavami, ale přitom stačí do toho dát syrovost, krutost a bezútěšnost a to vše tady je. Umocněné vynikající prací s kamerou (jak to Roger Deakins sakra dokázal ?) a napínavou, místy až hororovou hudbou - útěk z města. Příběh je přitom velice jednoduchý, cesta z bodu A do bodu B, ale to co všechno na té cestě potká dvojici hlavních hrdinů, sou právě ty hrůzy války, které První světová válka, měla a to vynechali ty největší monstra, která se v První světové válce, objevila, plyn - Yperit, ocel - Tank Mark IV a oheň - plamenomet. Ale tohle neni klasický akční válečný film, kde během filmu padnou tisíce mrtvých a to je dobře, protože se v něm dokážou umocnit právě postavy, jejich osudy, osudy všech těch vojáků, je to citlvěji zpracované téma. A smrt je všudepřítomná, obchází nejenom bitevní pole, ale vkrádá se i do mysli všech živých bytostí, je cítit ve vzduchu, je v zemi, je ve vodě, je i v jídle a hlavně je v lidech, nelze ji utéct, neb ráno příjdou nové rozkazy. ()

Ratemus

Naprostá ohromující precizně perfektní filmařina vybroušená jako diamant. Úžasné, ten vizuál a práce s kamerou, herci, výprava, prostředí, herecký výkon, napětí a emoce. Takhle dlouho jsem ve válečném filmu neviděl zobrazení fronty a válečných vřav, 1917 ukazuje skutečně syrovou podobu zákopové hnusné války ve všech jejích krásách. Byly okamžiky, kdy jsem ani nedýchal. Ryze čirá krása. ()

Slarque

Po technické stránce je to dokonalé, zejména hračička Roger Deakins se zase vyřádil. Bohužel, pokud to mělo být válečné drama, tak právě to drama tu docela chybí. Je tu jen jedno lineární putování osamocených vojáků peklem první světové války, které připomíná quest z počítačové hry. Takže výborně vypadající i znějící podívaná s ne úplně přesvědčivým dějem. Ale s přihlédnutím k technické stránce dávám i tak čtyři hvězdy. ()

eLeR

Prvej svetovej zoči-voči ... excelentná kamera, dokonalá hudba, perfektná výprava, slušné herecké výkony, zaujímavý príbeh .. výborne, Sam. 4,5* ()

Happens

Tento brilantní počin natočený na skoro doslova jediný záběr, který diváka vtáhne do několika hodinové poutě vojína kvůli předání vzkazu přes bojovou linii plnou nástrah a kulek. Tahle dějová řežba se jednou provždy zapíše do dějin vojenské kinematografie. ()

Arsenal83

Film, na ktorý som čakal s nádejou, že by to mohol byť film roka. Dočkal som sa len blatistých zákopov a dlhého putovania okolo ostnatého drôtu. Vyzdvihnem ale kvalitnú hudbu, ktorá vzbudzuje napätie, aj keď sa v skutočnosti nič nedeje. Nasleduje mnoho rečí, konverzácie v území nikoho a potom zas dlho len prechádzka v tichu. Naozaj som už dávno nevidel kvalitne natočený vojnový film, tie americké stoja fakt za nič v porovnaní s rozpočtom, aký bol na nich vynaložený. Za posledných 20 rokov u mňa nadpriemerne uspel len Fury. 1917 sa nestal nezabudnuteľným filmom a v súčasnom boji o Oscary nemá podľa mňa v hlavných kategóriách žiadnu šancu. ()

Marze

Přestože je film jako portrét války technicky působivý, je takový bezůčelný. Technická stránka převyšuje emoce postav až je to takové marketingové cvičení s pokulhavajícím vyprávění.. Na druhou stranu zemědělská krajina má takový groteskní nádech. Je deprimující, obrazová symfonie zmaru. Film je příjemně realistický. Působí dojmem, že snímá jeden souvislý záběr. Vztah hrdiny k válce vystihne " Medaile vdovu potěší" a její výměna za víno. Bez emocí se ukazují lebky, krysy , miny. Rána udeří vždy odjinud než bývá v obyčejném strašení. V první polovině se nevystřelí, přítom nervy napíná. Nikde ve filmu není sentiment. Scéna s ženou a děckem byla trochu navíc. Záběry v řece mě fascinovali, jak to mohli technicky natočit? ()

classic

(Samotné nakrúcanie filmu je oveľa zaujímavejšie, než film sám o sebe, a Roger Deakins sa stáva legendárnym, a čo ďalej, vážené dámy a vážení páni, už asi nič... ?!) _Najväčší problém »1917« tkvie asi najviac v tom, že je príliš a extra zahľadená iba sama do seba, to jest do jej nadštandardných kamerových postupov, až všetko ostatné je odsunuté na vedľajšiu koľaj. Je to de-facto (NE)vojnový film, nakrútený na tzv. jeden záber (záťah) s absenciou čo by len jedinej, zaujímavej konfrontácie medzi nepriateľmi, čiže jednoducho mi tu chýbala aspoň jedna, poriadna bitka, ktorá do prvej, surovej, svetovej vojny, skrátka patrí ! I scenár je pomerne dosť chabý, keď väčšinou sledujem dve/jednu postavy/u, ako sa snažia/í prejsť z bodu A do bodu B, v takej, akejsi atypickej “road-movie” , počas ktorej stretáva rôzne, vrchné charaktery, ktorí už iba jeho nasmerujú na správnu výhybku. Výprava je vskutku na veľmi vysokej úrovni, sekvencie zo zákopov + za asistencie vynaliezavého STEADICAMU, mňa, ako diváka, neuveriteľným spôsobom prenášajú o sto rokov do minulosti, do samej špiny a blata, vedľa potkanov i SUPER-potkanov, okolo samých zakliesnených mŕtvol v ostnatých drôtoch, ďalej mŕtvych koňov, zrúteného lietadla, poničených budov, padlého mosta a ešte aj desiatky, stovky komparzistov, no i napriek tomu, nemôžem 100 % potvrdiť, že by som vojnu cítil až v kostiach, bohužiaľ, natoľko sa ma absolútne nedotkla, a to beriem, ako mínus ! Mladí herci sa snažia, ale nie je to nič extra výnimočné !_ Britský režisér Sam Mendes podľa mňa neurobil zrovna najideálnejšie, keď sa rozhodol nakrútiť tento film bez viditeľného prerušenia, čiže obmedzil používanie strihu na maximálne-minimum, a predsa jestvuje možnosť si ho všimnúť, a tak zväčša sledujem brutálne dlhé, filmové sekvencie, ktoré sú miestami až únavné, keď sa k tomu zároveň i inšpiruje niektorými kinematografickými zárezmi (najmä Birdmanom), ktoré už podobnú tému voľakedy vyskúšali na vlastnej koži (a oveľa lepšie), že si prizval na spoluprácu osvedčeného Rogera Deakinsa, ktorý sa totálne odtrhol z reťaze, experimentuje, používa priam šialené uhly kamery, ktorá ide s nimi úplne všade, aj rovno do zákopov, do rozbúrenej rieky, jednoducho je im stále v pätách, až sa tým pádom vytráca samotný význam tohto filmu, ktorý používa «egoistickú» kompozíciu obrazu, až to niekedy vyzerá, ako počítačová hra. Samotný Mendes sa trochu stráca popri Deakinsovi, ktorý sa stáva akýmsi »Pánom Situácie« , že ho automaticky vytláča z pozície rovnocenného režiséra, kedy sa všetko zakaždým sústreďuje len na DP a nič iné + našlo by sa zopár logických dier, trebárs žena s dieťaťom. PS: Vážim si už len toho, že sa vôbec niekto venuje 1. svetovej vojne, ktorá dokázala byť extrémne krutá, a tu som sa toho nikdy poriadne nedočkal, čo považujem za premárnený potenciál ! Deakins odviedol poriadny kus roboty, ako aj všetci jeho kameroví asistenti, len si nedokážem pomôcť, ale príde mi to už teraz, ako samoúčelné !? Nakrúcať presne takýto typ vojnového filmu „úplne bez strihu” , je asi zbytočné ? Aktualizácia: 4.1.2021. Zvuk je naprosto perfektný, ktorý vedľa citovanej práci kameramana Rogera Deakinsa, vytvára naprosto úžasný, technický a technologický POCIT akejsi nadčasovosti, ktorej sa len tak asi nič nevyrovná, pričom vizuálne efekty, sú zrejme, tiež na správnom mieste ? PS: Už som začal trochu špekulovať s (novým) hodnotením, či so zmenou recenzie, ale nakoniec som si včas uvedomil, že tejto z roku 2020, vôbec nič nechýba ! () (méně) (více)

Crocuta

Každopádně silný zážitek, technickou stránku věci tu opěvuje (oprávněně) prakticky každý a kamera a (ne)střih jsou těch chvalozpěvů hodné jako málokterý jiný současný snímek. Tempo sice mírně kolísá, ale osobně jsem si při "Wayfaring Stranger" rád zavzpomínal na Poutníky s Křesťanem i Johnyho Cashe :-). Varování před hunskou proradností není nikdy na škodu a závěr s Robem Starkem mi téměř vehnal slzy do očí. ()

Chrustyn

Nejlepší válečný film. Film natočený na jeden záběr. Nejlepší film roku. Přestože se v mých očích není jediná z vět pravdivá, natočil Sam Mendes originálně pojatý válečný film, který i přes svou jednotvárnost až utahanost, dokáže strhnout od první minuty a diváka udrží v napětí až do konce, přestože se jedná o naprosto banální zápletku "výletu" dvou vojáku s životně důležitou zprávou. Výsledek je překvapivě působivý a onen originální nápad, jak film natočiti, nepůsobí ani trochu samoúčelně a film by fungoval i bez něj. ()

Jirka_Šč

Po prvním vidění: Výborně udělaný film. ■ Po druhém vidění: Jedno naše jedenáctileté Prtě mělo v závěru v očích slzy. ■ Po třetím vidění: Respekt, jak je to podané! Jednoduchý příběh a pocit, že je tam člověk s nimi. Kamera, která si zaslouží Oscara. Není to úplně dokonalý film, ale v mé osobní filmotéce bude patřit mezi nejlepší. Ty, které něčím vynikají. ()

marhoul

"I ty krysy mají větší než my." Pro mě naprosto bravurní, válečný, nervy drásající biják, který rozhodně neupadne v zapomnění. Chvílemi by se ve mně krve nedořezal. Cítila jsem mrtvolný zápach, instinktivně uhýbala na křesle, napjatá od začátku do konce a to (omlouvám se za malý spojler) první výstřel padl kdesi v půli filmu. Vynikající kamera, (scéna se hrou světel ve městě byla dech beroucí, běh vedle zákopu, k podělání, rovněž scény v zákopech takové, že se žaludek roloval jen z té představy, v čem ti muži tenkrát žili a umírali.), bláto, krysy, pozůstatky lidí, koní, krav, reálné zákopové peklo první světové války, strhující příběh, ve kterém není problém vytvořit si vztah snad ke všem zúčastněným a do toho nádherná hudba. 1917 na mě velmi zapůsobil, mám ráda válečná dramata a trošku jsem se obávala, jak to Sam Mendes pojme. Přeci jen, jestli si neukousl chlapík příliš velké soustíčko, ale ne. Pokud z toho bude na Oscarech film roku, při vší úctě k Tarantinovi, zlobit se nebudu. Viděno v zahraničí, tímto zdravím české distributory. Dát premiéru na 27.2. byl skutečně "tah jako noha"! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů