Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Politické drama o jedné z největších afér v dějinách spojených států si zaslouží pořádný film. Tím určitě Všichni prezidentovi muži jsou, ale nesou také všechnu odpovědnost a problematiku tématu. Herecké obsazení nemá chybu a v podstatě ani Alan J. Pakula nemohl pro film více udělat. Problém je spíše v látce samotné, která se snaží přiblížit a rekapitulovat celý proces "hledání pravdy" dvou reportérů. Pro neamerického diváka tak vyskakuje otázka, zda opravdu chce všechny detaily vidět a znát a nebo by mu stačil dokument o délce 45 minut, o tom "proč a jaké byly důsledky" bez vaty a čekání. Politická dramata obecně to mají složité a tak je větší otázkou než zda je tento film opravdu kvalitní (to totiž určitě je) zda divák opravdu chce vidět dvouhodinovou snahu reportérů o nalezení pravdy... Já to vidět chtěl, ale neubránil jsem se velkému počtu hluchých míst a po skončení snímku jsem neměl dostatečný pocit uspokojení ani skvěle strávených dvou hodin... Možná to byl ten televizní ořez nebo dabing, ale nepůsobilo to nijak intenzivně... ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Výborný, řádně náročný a na novinářské téma poměrně dlouhý thriller, vyžadující od diváka velkou pozornost. Divák se může velice snadno ztratit v hromadě jmen a pojmů ale pokud máte rádi filmy typu "3 dny Kondora" nebo jiné thrillery 70. a 80. let budete ve společnosti skvělého dua Hoffman-Redford jako v ráji. Je s podivem, jak z na první pohled nepříliš zajímavého tématu, může vzniknout tak napínavá podívaná. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Dve herecké superhviezdy Dustin Hoffman a Robert Redford v brilantnom snímku o afére Watergate + rezignácia amerického prezidenta Richarda Nixona, keď stelesnili novinárov Bernsteina a Woodwarda v sústredenej réžii Alana J. Pakulu, ktorý rozumie politickým záležitostiam. Je fascinujúce sledovať dvoch parádnych hercov svojej doby, keď je sympatické, že si ani jeden z nich nekradne film pre seba, tak by som to nazval, že sú rovnocenní s presne definovanou váhou, keď je vyváženosť presne na mieste. Film obsahuje množstvo informácii, ktoré LAIK, čo sa nevenuje politike, len ťažko vstrebá, ale je to podávané s nadhľadom, tak nie je šanca sa moc utopiť, i keď mierne topenie predsa môže byť... Mám rád politické thrillery, pričom tu sa zbesilo nestriela, práveže nezaznie ani jeden výstrel, nevráždí sa tu ako na bežiacom páse, a predsa to diváka dokáže fantasticky uspokojiť, zrejme pre vynikajúci scenár, dobre zahrané postavy a všade navôkol dýcha nepokojná atmosféra, ktorá veští niečo nepríjemné, báť sa o novinárov je na mieste, nebezpečenstvo môže skrátka prísť samo od seba, keď sa proste začne niekto niekde vŕtať, tak je pre určitú skupinu ľudí nepohodlný, neplatí to pre NOVINY WASHINGTON POST, kde existujú dvaja húževnatí novinári, ktorí sa síce vrhajú do napínavého dobrodružstva, volajú, zháňajú svedkov, dobŕdzajú, sú otravní, prudkí, cieľavedomí a našťastie sa môžu oprieť o pomoc od ich šefredaktora Bradleeho ( Jason Robards získal za túto rolu Oscara pre najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe ), ale celá ťarcha spočíva na pleciach Roberta Woodwarda a Carla Bernsteina !!! PS: Kiežby existovali na Slovensku novinári, ako Woodward a Bernstein, ktorí by KONEČNE poslali do chládku túto NAŠU skorumpovanú politickú, justičnú, ... HÁVEĎ !!!!!!! ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Výborný Pakulov film o okolnostiach aféry Watergate. Ústrednú dvojicu investigatívnych žurnalistov, ktorých napriek ich rozdielnym povahám i dĺžke praxe zviedla dokopy náhoda, trpezlivo a vytrvalo skladajúcich čriepky utajovanej pravdy bravúrne stvárnili Redford s Hoffmanom. Tempo filmu je zdanlivo pomalé, informácií nadbytok a napriek tomu filmu vládne od začiatku do konca negradované napätie. Dialógy sú skvele napísané a tak mám iba dve výhrady. Jedna sa týka nadbytku informácií, ktorá film posúva od drámy viac k dokumentu a druhá, že na Slovensku takáto dvojica novinárov chýba. Ak by bola, nikto by tak ľahko aféru Gorila nezamietol pod koberec. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Hlavně se na to nesmíte dívat jako já - poslouchat to, číst si u toho a ještě lepit modýlek liberecké radnice.Po chvíli už jsem byl ze všech těch fondů, zlodějů, špionů, prezidentských poradců a sekretářek zmaten natolik, že jsem to musel sjet ještě jednou.A tady je moje výtka - až moc nepřehledné.Chápu, že oproti skutečnému komplotu a knize Woodwarda a Bernsteina je to ještě hodně zjednodušené. Víc asi udělat nešlo, aby tohle postupné rozkrývání konspirace mělo nějakou realičnost a dokumentární styl. K tomu tempu - až bych řekl, že to dělal Pollack, ale zase na druhou stranu - od něho by jsme se dočkali i pohledů do soukromí obou hlavních hrdinů, což by celkový spád ještě zdržovalo! ()

Galerie (52)

Zajímavosti (45)

  • Do scénáře se nezaneslo nic, co nebylo několikrát ověřeno. Pouze se upravila postava editora Rosenfelda (Jack Warden) tak, aby ladila s vážným pojetím filmu. Rosenfeld byl ve skutečnosti až příliš velký pohodář a vtipálek, což by ve filmu působilo rušivě. (Mirokukii)
  • Ve scéně kdy je Carl Bernstein (Dustin Hoffman) u účetní doma, je možné si všimnout, že je koště opřené o krb, ale hned v další scéně je opřené o skříňku. (dc125)
  • Film obsahuje šestiminutovu scénu telefonátu, kterou s Robertem Redfordem režisér Alan J. Pakula natočil bez střihu na jeden „zátah“. Redford udělal chybu až na konci, kdy nazval osobu na druhém konci drátu špatným jménem. Působilo to ale tak věrohodně, že režisér chybu nakonec ve filmu nechal. (Listeroman)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama