Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

svik

Dávám *** otázka je jako vždy proč? Je to nej pro filmovou velikost Absolutně bych do hl. role neobsazoval Pitta vůbec do kontextu nezapadal a to se prolínalo celým filmem a to mě velice mrzí. Také by to chtělo více dokořenit kvalitním scénářem. ()

corpsy

Svojim spôsobom ma film sklamal. Vyčítam mu asi len jednu vec. A to tú, že sa tvorcovia vykašlali na grécke mýty a báje, vynechali olympských bohov a urobil z filmu obyčajný historický film. Môj osobný názor. Ináč nemám proti snímku žiadne iné výhrady. Obsadenie je naozaj superhviezdne, výprava je ohromná, bojové scény náležite okázalé. Proste historický veľkofilm hodný svojho mena. Škoda však tej veci, ktorú som spomenul vyššie. ()

Marek1991

Historické veľdielo s nádhernými masovými scénami, ktoré mi v mnohých filmoch opisujúcich históriu a boje chýbali. Trója je síce dlhá, ale zároveň opisuje veľa životných a historických situácií. Je to zároveň veľmi psychologický film, ktorý výborne opíše prežívanie jednotlivých postáv, ponorí sa aj do nadčasových tém, opíše poklesky, veľké činy, hrdinstvá, ľudskú hlúposť a múdrosť. Dianie dvoch svetov bojujúcich proti sebe a konkrétnych postáv, ktoré mali svoje plusy a mínusy na oboch stranách. Vždy keď pozerám tento film mám pocit, že ukazuje viac než len historickú udalosť, je to zároveň aj film o nás ľuďoch, o našej povahe, o tom, o čo sa snažíme. Nesmrteľnosť, byť zapísaný v histórii, prežiť krásny život, milovať. Je to pre mňa viac než film. Je to pre mňa aj motivačný snímok s vynikajúcimi hercami, ale aj nádhernou Diane Kruger. Vždy som túžil žiť na západnom pobreží s nejakou krásnou ženou ako je tu herečka, čiže som sa do toho položil. Taktiež ťažko povedať, čo bola Trójska civilizácia zač, kde skončila, či má nejakú spojitosť s nami Slovanmi, ale cítil som to ako môj príbeh. Báje, mýty, legendy, ale najmä ľudskosť a krása nielen v zložitosti, ale najmä v jednoduchosti. ()

Crazer

Nadupaný film hereckých hvězd .. překvapil mě Eric Bana, který podával skvělý výkon. Výborný osobní souboj Hectora a Achillese! Konec mohl být sice lepší, ale stejně si myslím, že je to povedený válečný film ()

El Pistolero

Historický biják z dílny režiséra „Nekonečného příběhu“. Hlavní předností tohoto filmu je bezesporu Brad Pitt coby Achilleus a jeho stylový souboj s Erikem Banou, tedy filmovým Hectorem, a krásná Helena Trojská v podání Diane Kruger. Určitě jeden z těch lepších historických spektáklů, který má něco do sebe. Čtyři hvězdičky bez mrknutí oka. ()

Hem.m odpad!

Nevím jak vy, ale já se strašně nudil a ani odhalený Brad Pitt mě neutvrdil v tom, že bych tomu měl dáti aspoň hvězdičku. Takhle podle mě velkofilm nevypadá. ()

DDT

Takhle zhamburgerizovat Homéra je samo o sobě příšernost, ale že to bude navíc taková nuda jsem nečekal. Možná kdyby to natočil někdo jiný podle jiného scénáře a s jinými herci..... Místo neschopného Petersena bych navrhoval třeba Ondřeje Trojana a Hektora by pochopitelně nejlíp zahrál Ivan Trojan. ()

curunir

Veru, je toho dosť, čo by sa dalo vyčítať tomuto Petersonovmu veľkofilmu, ktorý ťažil z úspechu ,,sandálového" žánru, ktorý vzkriesil Ridley Scott so svojim Gladiátorom, no svoj predobraz bral zo zlatej éry v polovici storočia . Avšak práve spracovanie trójskej vojny a života Alexandra Veľkého zapríčinili, že tento žáner zavialo viac piesku, než sa nachádza na gaugamelskej pláni či maloázijskom pobreží. Polemizovať sa dá nad Petersonovým pomerne chladným spracovaním, ktoré by si zaslúžilo aspoň náznak poetiky obsiahnutom v Homérovom epose. Veľa chváli si nezaslúži ani nedotiahnutý a miestami dosť deravý scenár (Hektor hovorí, aby nechali Grékov na nich zaútočiť a pritom v nasledujúcej scéne vedie proti nim nočný útok), umocnený hereckými výkonmi na ktoré by zniesol blesky aj samotný Zeus! Achilles v podaní Brada Pitta vyznieva skôr nepresvedčivo a často vystupuje značne agresívne (z druhej strany sa to dá aj pochopiť), čím sa stáva miestami nesympatickým. Vlastne sa dá povedať, že celé herecké obsadenie funguje ako hlavný ťah na diváka. Navyše sa tu objavujú duetá hneď z dvoch veľkých blokbasterov, ktoré lákali divákov do kín ešte pred Trójou. V prvom rade obsadenie Brendana Gleesona do úlohy Meneláa a Jamesa Cosma (Glaucus) - títo dvaja si spolu zahrali v Gibsonovom Statočnom srdci otca (Cosmo) a syna (Gleeson) Hamishovcov. Druhá dvojka je Orlando Bloom (Paris) a Sean Bean (Odyseus) , ktorí sú známi vďaka ,,prsteňovej" trilógii. Tak ako sa postupne napĺňa osud Tróje, spečaťujú sa aj osudy všetkých zúčastnených. No a na konci, ako to už vo vojne býva, prevyšujú mŕtvi počty tých živých. Avšak jediná smrť, ktorá vzbudzovala akú-takú ľútosť bola vražda kráľa Priama v podaní legendy Petera O´Toolea a ten zároveň podal jeden z tých lepších výkonov vo filme. Pán prsteňov nahodil trend panoramatických záberov na desattisícové digitálne armády, čo ovplyvnili aj tvorcov Tróje, ale tu sa to aj vzhľadom na časové obdobie (doba bronzová) javí priveľmi prehnané. Na obranu však treba povedať , že sa zatiaľ jedná o najlepšie spracovanie dávnovekého konfliktu. ()

Marsik

NOVA CINEMA - Pamatuji, jako by to včera, kdy jsem před 11 lety seděl s rodinou v přeplněném sále jednoho pražského multikina a užíval si na velkém plátně tento filmový kousek od pana Homéra. I dnes tvrdím, že je Troja prostě velkolepá dobrodružná válečná podívaná, kde čert vem ty historické nepřesnosti. Protože zejména na Brada, Erica, Orlanda a Diane se skvěle kouká a i délka 157 minut vám nebude na obtíž. Souboje a soundtrack jsou taky jedna velká báseň, takže když přičtu ještě skvělý CZ dabing, tak to u mě dělá nadstandardní hodnocení. Poslední možnou hvězdičku si ještě schovávám pro příště :) 84% (with J.) // (14.4.2018) NOVA CINEMA HD - 80% ()

EastWicka

Aaaaach muuuuj Boooože, tooooo byyyyloooo taaak děěěěěsněěěěěě nuuuuudnýýýýýýýýýýýýýý. Zlaaaaateeeeej Aaaleeeexáááááándrrrr.... drrrrrrr...... Veeeeelikeeeeeeeej... Update: no, ani napodruhý, ani Brad Achilles nepomohl... ()

Adasin

Jo, taky jsem trochu zklamaná, sice je to epické, ale třeba oproti Ben-Hurovi (1959) nic moc - hodně vojáků a jsou tam jen, aby do sebe ve správný moment naběhli, přestože k tomu mají prvotřídní hudební doprovod. Škoda té délky, je tu zbytečně moc prostoru pro nudu, a když občas nebudete dávat pozor, o nic nepřijdete, když už víte, jak to skončí. Ještěže jsou tady ti herci, ale ani oni nedokáží nahradit chybějící napětí. 7/10 ()

zdepapepa

Tak, jako s tímto filmem, jsem se ještě dlouho nenudil. Sice jsem Homérovu Illiadu nečetl, ale z hodin ČJ jsem se toho o příběhu, mýtech a celkově detailnějším obsahu dozvěděl mnohem víc, než z tohohle(je zde vidět, že film je klasický "popcorňák", u kterého by se nemělo myslet, to je umocněno ještě zjednodušením pro nevzdělané americké diváky). Nebo je to možná tím, že mě svalnaté tělo Pitta coby Achillea nebo Bloom vůbec neberou a to samé platí pro sice hezky, ale nerealisticky zpracované loďstvo. Tak trochu to zachraňovali P. O'Toole a Sean Bean. Nechápu, proč ty miliony dolarů nevyužijou jinak.(točení nudných epických a velkolepých snímků už se ani nevyplatí) ()

kikuka

..aj keď..súboj Hektor - Achilles..občas si pustím len príslušnú kapitolu DVD..popri pár iných, ale tie sú skôr o svietení a rámovaní ;-).. ()

Krt.Ek

Homérova Iliada pro popcornové publikum. Nezáživné a zbytečně zdlouhavé. Tohle nezachránilo ani našlapané obsazení v čele s Bradem Pittem. 50% ()

Krissty

Je mi úplně jedno, jak moc je příběh pravdivý, pro mě je to prostě srdcovka. Jako malá jsem chtěla být Bríseovna! Tohle je jeden z těch filmů, díky kterému jsem si zapamatovala jména jako Pitt, Bloom, Bana, Kruger a další... Tróju jsem viděla asi stokrát a ještě minimálně stokrát ji jistě uvidím. ()

fannah

Velmi špatný film se špatným obsazením. Zejména Orlando aka uslapnuty štěně je na pěst. Zbytek se těžko vnímá a hodnotí. ()

Turiec

Technicky premakaný film plný počítačového klonovania. Pripadal mi však dosť chladný. Autori sa snažili za každú cenu pozemsky vysvetliť všetko bájne a mytologické okolo trójskej vojny. A mimochodom: mne sa tá hudba páčila. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole